Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

elanista1

Perfektne vygradovana rezia, nieco na sposob Nelutostneho suboja /1995/, prva cast je trocha roztahana, ale cim viac sa blizime ku koncu, tak tym viac mi je film sympatickejsi. Dva a pol hodiny sa dvaja hlavni kohuti nestretnu zoci-voci, ale ked si raz spolu sadli za stol, tak som sa skoro rozplakal. Obrovske mnozstvo postav, a nie je prakticky mozne zapametat si vsetky ksichty a vztahy medzi nimi /urcite pre mna nie, ked vnimacie schopnosti mam ovela nizsie ako vacsina ludi v mojom okoli/. Ale hlavne je ze si rozumiem s dvoma hlavnymi a sledujem ich vyvoj. Ridley Scott ma velky zmysel pre detail, co dokazuje aj zaverecnou scenou /Frank pije svoju kavu ako keby mal na sebe puta; patnast rokov je patnast rokov/. Dobry film je pre mna taky, kde mi nie je jedno ako dopadne a len minimalne sledujem hodinky /je to dost neuveritelne, ale aj 170 minut sa mi zdalo malo. Tak velmi ma Scott vtiahol dnu/. Americky gangster vsak nedisponuje takymi genialnymi charaktermi ako napriklad Scorseseho Mafiani. ()

chrchel

Úžasný tříhodinový (ano, sledoval jsem rovnou SE) gigant, na jehož zhlédnutí jsem se těšil pět let. Jen jsem ho pokaždé nějak zahrabal. Denzel i Russell jsou tradičně skvělí a uvěřitelní herci, Josh Brolin správnej hajzl a výskyt mého dalšího afroamerického oblíbence, občas přehrávajícího Chiwetela Ejifora, také potěší. Scénář i (skutečný) příběh se opravdu povedly, nemám snad žádnou výhradu proti žádné stránce filmu. Takhle má vypadat gangsterka (pro někoho, kdo se v nich jinak moc nevyzná.) 5! ()

Max Q.

Spíš než na film jsem měl pocit, že se dívám na hraný dokument. Své kvality jistě měl, ale stopáž byla pro mě půl hodiny přes. ()

baclajean

Veľmi poučné, nie je to gangsterský film založený výhradne na scénkach, kde sa gangy vzájomne strieľajú, a práve to je veľkým plusom tohto filmu. Denzel Washington ako obvykle fantastický, ten chlap zahrá skutočne čokoľvek, je to pán herec. Tamojšie prostredie stvárnil režisér veľmi autenticky, rovnako aj zábery boli viac než vydarené a takpovediac zodpovedali "duchu doby". Aj samotné hodnotenia ostatných, ako pozerám, svedčia o tom, že na mojich slovách niečo bude. A na záver, škoda toho psíka, ktorý mal pod búdou taký veľký kapitál. Koľko žrádla za to mohol mať :) ()

Kilos35

První polovina filmu byla poměrně "unuděná a zdlouhavá". Sem tam byla nějaká scéna co mi vyhodila popcorn z pusy, ale hned se vše zklidnilo a já mohl opět v klidu chroupat. Pozdeji však příběh začne dost silně gradovat. Já jsem prostě ujetej na filmy o mafii a drogách (né však že sám bych něco bral). Takže 5* je pro mě jistá povinnost. Nejlepší přirovnání bych hledal asi u filmu Goodfellas. Líbí-li se vám tedy on, Americký gangster určitě neurazí. Takže mě nech chviličku vydýchat a můžeme jít na další kolo prodloužená verzičko :* ()

K1NGSLAYER

Od roku 2016 se jedná o jeden z nejlepších filmů, který jsem viděl. To prostředí New Yorku prostě žeru. Člověk by si řekl, že takový příběh není ani reálný. Ale to jak to Ridley Scott zfilmoval je geniální. Russella a Danzela snad nemohli nahradit lepší herci. Doprovázeno skvělými soundtracky vás ihned vtáhne do příběhu. Nemám co vytknout, 10/10 a 5 hvězd. ()

david666

Od Washingtona a Crowea jsem čekal lepší film, navíc pod taktovkou Scotta. Podle mě se jedná o klasickou gangsterku, která jede v přesně vyjetých kolejích a ničím mě nepřekvapila. Každopádně velkým kladem je herecké obsazení - bez něj by film vyzněl ještě prázdněji. Vyznavači těchto filmů si ale můžou přidat * navíc. ()

sus

Skvělý příběh, ještě lepší Denzel Washington. První polovina filmu je spíš taková průvodní, aby diváka vtáhla do děje, ale co se děje pak, je balzám pro diváka. Vřele doporučuji. ()

padress

Pokiaľ niekto strašne túži po moci alebo sláve, môže sa mu to splniť, len musí vedieť, ako na to. Postava, ktorú predstavoval Denzel Washington, to určite vedela. Tento film veľmi reálne opisuje život najväčšieho amerického dealera v období 70 až 80 rokov. No aby aj nie, keď to je že vraj skutočný príbeh. Dávam tomu plnú, tento film sa nedá ani komentovať, aký je dobrý. Určite si ho treba pozrieť. ()

vofo

Tenhle film se pomalu stava klasikou. Perfektni rezie a skvely casting - hlavne Josh Brolin me prekvapi - delaji z tohoto filmuj opravdovy zazitek. Vrele doporucuji.l ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz