Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

OGJon

Pomalejší začátek je jen předehrou pro famózní vyvrcholenícelého filmu. Ze začátku jsem stále odbíhal, ale čím víc se film blížil ke konci, tím mě víc přibíjel do křesla. Hlavně díky skvělému výkonu Denzela Washingtona, který se z počátku tvářil jako neviňátko, ale v hlouby duše byl schopný zabít kohokoliv, kdo mu stál v cestě. Také bych vyzdvihl komplexní zápletku, která nekončí zadržením Franka Lucase, ale prolíná se s honbou po zkorumpovaných policistech. ()

Mustaffa

Já, abych pravdu řekl, moc "mafiánské" filmy nemusím, ale Americký gangster mě skutečně dostal. 157 minut výborného drama drogového bosse a jeho pronásledovatele. Film vás dokáže až neskutečně vtáhnout do děje a to nejen díky skvělé režii a herckým výkonům, ale i třeba celé té atmosféře 70. let. ()

chrustie

Po dlouhé době kvalitní mafiánská gangsterka. Skvěle obsazené hlavní role a parání příběh o zkorumpovanosti a prohnilosti. Ne že by mi na tomhle něco vadilo, ani nevím co by se mi líbilo udělat jinak, ale jen 4*.. Na prdel mě to prostě neposadilo. ()

p.i.t.b.u.l

Skvěle natočený film o nejmocnějším muži New Yorského podsvětí a o obyčejným neúplatným poldovi, který se ho snaží dostat. Konec filmu nechci prozrazovat, ale hodně mně překvapil. Tento film je opět jedním z těch lepších gansterských filmů poslední doby. Skvělé herecké obsazení, nedokážu si představit ve filmu lepší dvojici než je tato. Výborná atmosféra, prostě film jak má být. ()

mablo

Tomuto filmu, věřte nebo ne, nebyl udělen Oskar, což byla největší záhada udílení cen, od Kmotra to je bezkonkurenčně nejlepší snímek vydaný na mafiánské téma...skvělý námět, nezapomenutelné herecké výkony atd. Vše se skoubilo se vším...jeden z nej filmů posledních 10 let ()

gotham

Skvělé mafiánské drama, kde proti sobě stojí drogový boss, který miluje svou rodinu nade vše, a sveřepý policajt, který má v osobním životě k ideálu daleko. Denzel znovu dokazuje, jak mu sedí záporná role a jak si to užívá, Russell Crowe opět pod režijním mistrovstvím Ridleyho Scotta dokazuje, že má obdivuhodný talent, s kterým však ne každý režisér umí pracovat. Už jen tyto tři jména zaručují nevšední podívanou. Scéna, kdy Denzel sedí s bratry v restauraci, najednou vstane, vyleze na ulici, sejme tam starého známého a jde zpátky ke stolu jakoby nic, je naprosto úchvatná a jedna z nejlepších v tomto žánru, jakou jsem kdy viděl. 90% ()

maty-maty

Nevím, proč jsem fandil Frankovi a ne Richimu. 2,5 hodiny bylo bomba, jen posledních 30 min mě nezaujalo a nebyl tam ten strhující závěr na který jsem čekal. ()

Al Pacino

Pozor spoilery!! Řeknu Vám na konci, jak zatýkají Denzela Washingtona před tím kostelem a k tomu ta hudba. Normálně mi šel mráz po zádech. Dokonalá scéna ()

Xstan

Drsný a stylový.Film prostě vtahne do děje a už nepustí.Vzestup a pád jednoho muže, který využil doby, systemu a životních zkušeností na vybudovaní imperia.Brilantní gangsterká se všim co k tomu patří. ()

Paladin25

Perfektný film, ktorý sa oplatí vidieť. Ukazuje nám že svet nie je čiernobiely. Tí dobrí nemusia byť aj morálny a tí zlý nemorálny. ()

Gortyna

Skutečně skvělý film. Počátkem minulého století psali John Galsworthy a Thomas Mann své veleságy o gründerských buržoasních rodinách. Dneska se dokáží vytvářet obdobné opusy, jenže filmovou řečí a třeba taky o mafiánských rodinách. Čest rodiny Prizziů a Kmotr mi tanou na mysli, a teď tohle. Romanopisci měli k dispozici spoustu času a stránek. Filmaři mají určitý počet natáčecích dnů, scénář a musí shánět peníze. Tenhle film dokázal tak jedinečně a výstižně zachytit atmosféru! Pár záběrů - a jste najednou zpátky v 60. letech, kdy Vám bylo 18. Móda, auta, oblečení. Každý záběr byl promyšlený. Nemluvím o hereckých výkonech (režijní vedení), hudbě, kameře. Jen se mi zdá, že by po té, jak "zpíval", dlouho Lucas v kriminále nepřežil. Ale prý to bylo podle skutečné události, tak třeba ano. ()

anticapa

Role policajtů Russelovi sedí. Mafiánský film nové generace, kterému sice chybí noblesa starších kolegů, rozhodně ale stojí za shlédnutí. ()

pOne

Musí to být fuška, umět natočit 3hodinový film, který ani chvilku nenudí. Zde se to podařilo. Americký gangster diváka vcucne a po třech hodinách vyplivne, bez šance mrknout na hodinky. Pěkně natočené. Leč v tomto oboru gangsterských filmů je tak velká konkurence, že je třeba trochu rozlišovat. A Americký gangster jako kdyby byl chladnější než top pecky s Robertem de Nirem a Al Pacinem. Jako kdyby šel míň do hloubky a zkoumal celou věc jenom na povrchu. Nevím, jak jinak to popsat. Každopádně film, který rozhodně stojí za vidění. ()

zdeci

Inu, žádné terno se nekonalo, však neusnul jsem, což se pro mě stává čím dál silnější měřítko... Víckrát to ale vidět nechci, celkem nuda tak za 72 %. Jinak nátura Russella ve mně evokovala vzpomínku na Serpica, ten se taky snažil, seč mu jeho dobromyslné srdíčko stačilo :-) ()

Thovt

nemám, co bych tomuhle filmu vytknul, na druhou stranu: za co ho mám vzývat? podobně kvalitních retrokriminálek vzniká dost a mnohý z nich maj narozdíl od Americkýho gangstera něco navíc. tady jsem bohužel nenašel nic, co by tenhle film povýšilo z poctivýho průměru... ()

BenchPress

Ridley ve fantastické formě! Tenhle film se opravdu povedl. Fantastická zápletka, která ovšem není jako klasické mafiánské filmy. Tady je to trochu jiné a to dokáže každého hrozně zaujmout. Po stránce herecké tady nemůžeme nic vytýkat. Denzel byl v roli gangstera excelentní a to samé v roli policajta Russel. Ridley Scott prostě umí, to mi nemůže nikdo vymluvit. 5/5. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz