Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

deep

nádhera. renesance klasickýho gangsterskýho filmu snad po patnácti letech. washington i crowe zahráli svoje role výborně a ridley scott zase jednou ukázal, že je pan režisér. jen víc takových filmů. ()

Pharlap

Já dávám plný počet hvězdiček!! 1. Denzel je prostě strhující, úžasně charismatickej. Tahle role mu sedla. A celej film se paradoxně stahuje jen kolem něj a Russel Crowe jaksi "paběrkuje".. 2. Skvělej pohled na "zákulísí" tehdy probíhající vietnamské války. K tomu asi není co dodat.. i Amíci vojnou povinní si rádi šňupnou a sbalej "kurvu".. ()

nmarca

Je to asi na 5*, ale když mafiánský/gangsterský film obecně není můj šálek kávy... a navíc to všichni tak jednomyslně chválí... tak tomu musím trochu ubrat kvůli zdlouhavosti v první polovině. ()

pekas

Pěkný opus, obsazený samými sympatickými herci. Ale zase taková bomba, jak to tu ostatní popisují to rozhodně není. Množství tmavých záběrů, kdy pořádně nebylo vidět, co se vlastně děje, bylo frustrující. Stávkovali osvětlovači? Nebo umělecký záměr? Fakt, že je film natočen na základě skutečných událostí mu dodává plusové body, ale i tak to je spíš ke třem, než čtyřem hvězdám. ()

LuNaj

Pro milovníky gangsterek povinnost. Já osobně film považuji jako třetího do party vyvolených Kmotr a Road to Perdition. Americký gangster jim zdatně sekunduje, chvílemi jemně ztrácí dech, ale vše zachraňuje parádní Russel Crowe. ()

huzgi

Výtečný film znamenitého režiséra. Ridley Scott už přece jen je za zenitem své tvůrčí imaginace, v jeho nových filmech nenajdeme eruptivnost a objevnost filmů z vrcholné éry jeho tvorby, přesto své řemeslo zvládá skvěle. ()

jafuska odpad!

tento film mě vůbec nanadchnul, hrozný děj, nedodívala jsem se do konce, asi je totím, že nemám ráda drogy y proto mě tento filmtak vadil, divný děj,škoda že Danzel Wahington hraje někdy v tak hrozných a nudných filmech. určitě tento film nedoporučuji, ale každý má rád jiný styl filmu, ale já tento rozhodně ne ()

HarlanWade

Ridley Scott poprvé výrazněji vstoupil na území, kde je vysloužilým mistrem Martin Scorese, žijící legendou Francis Ford Coppola a tak trochu odlehčenějším zástupcem Quentin Tarantino. Řekl si, proč ne, natočim si gangsterku - geniální jsem na to dost. A taky že je. Nedá se říct, že by Americký Gangster neměl pár slabších míst a taky mu docela trvá, než diváka posadí na tu správnou strunu, ale přesto je jako celek nesmírně působivý a i pro milovníky žánru nesmírně hodnotný. Prostě taková pravdivá pohádka o tom, jak nejproslulejšího mafiána v USA dopadl ten největší looser mezi ředovými policisty... o tom, jak se skvělému Denzelovi vysmál nenápadně lepší Russel přímo do očí. Další po filmařské nezapomenutelný film, po kterém akademici ani nemrkli. ()

oasismanik

Zo začiatku nuda, potom sa to celkom slušne rozbehne, ale niečo mi tam chýba. Niečo, čo má také Casino alebo Goodfellas. Asi som mal priveľké očakávania, keďže je film v top 100 a na to som aj doplatil. Slušná gangsterka, ale sú aj lepšie, omnoho, omnoho lepšie...7/10 ()

Romeroo

Velmi kvalitní film, chce se mi napsat slůvko „POCTIVÝ“….zhruba do poloviny filmu jsem fandil Denzelovi potom se to otočilo…co je pro mě důležité tak mě příběh vůbec nenudil a v dost dlouhé stopáži je minimum hluchých míst…chce se mi napsat zmínku o tom zda by byl Americký gangster stejně dobrým filmem pokud by se režie ujal někdo jiný, tím chci naznačit že Ridleyho práce zaslouží obdiv, každý detail sedí atd…herecké obsazení hvězdné, mě osobně se víc líbil Denzel, prostě mu tahle role padla jak p*del na hrnec….rád bych vyjmenoval i pár pěkných akčních momentů, nejvíce se mi líbil finální zátah a pár cákanců krve….závěrečné resumé zní jasně, výtečná gangsterka se skvělým nenudícím příběhem, výtečnými herci pod dohledem výborného režiséra = TOP film 91%. ()

Marcus.das

Nemuzu si pomoct, ale strasne mi to pripominalo Obchodnika se smrti. Do ted jsem mel Crowa jenom za "akcniho krupana"...ale po dnesku jsem totalne zmenil nazor. ()

Queendom

V dokonalosti je možná krása, ale zároveň i chlad. Takže se připojuju ke všem, jejichž hercna zůstala emocema netknutá. Navíc jsem se pořád nemohla zbavit dojmu, že má film přepálenou stopáž, že to přece už někde gradovat musí a pořád sledovala čas. Zkrátka mě Scott po řemeslný stránce plně uspokojil, ale nic víc. Pak taky musím říct, že u mě Denzel Washington nikdy uvěřitelnej záporák nebude, ať už zabije sebevíc lidí sebehnusnějším způsobem. ()

Plastík

Shlédl jsem ten film jednou. Moc mě neuchvátil poměrnou zdlouhavostí. Ale mám v plánu se podívat ještě jednou. Kvůli těm zúčastněným hvězdám. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz