Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

babuška

genstři, už to slovo člověka fascinujea jěště navíc chladnokrevný to už je ale síla a naproti tomu nezkorumpovanej polda, asi jeden z mála, to spojení je nádherný a očekávání se naplnilo, aneb slovy jedné české kapely...NÁM VLÁDNE KRÁL KTERÝ MÁ JMÉNO HEROIN ()

frenkie

Je radost sledovat D.Washingtona a R.Crowea ve svých rolích, do kterých se úplně položili a jejich postavy jim bezproblémů uvěříte, zvláště když víte, že jsou skutečné. Film má řádně dlouhou stopáž, ale nenudí ani minutu, pořád se tam něco děje. Pan R.Scott je dnes už jasná záruka kvality a nám nezbývá, než se těšit na každý další jeho film. ()

Gabra

Po dlouhé době je tu opět pořádná gangsterka, jak už vypovídá filmový titul. Herecké obsazení milovníky „mafiánského žánru“ přiláká tím víc. A jméno Ridleyho Scotta na režisérské židli jakbysmet. Pan Scott je umělcem, jenž dokáže filmové prostředí ztvárnit tak věrohodně, že samotný divák se chvílemi ocitá mezi filmovými hrdiny. A Americký gangster to jen potvrzuje. I když film trvá více než dvě hodiny, mistrný střih Pietra Scalii vás udrží neustále ve střehu. A víc než to…Když se tvůrci vrhali do gangsterského žánru, jistě už při psaní první řádky věděli, že se neubrání kritickému srovnávaní s gangsterkami předešlými. De Palma a jeho Zjizvená tvář, Mafiáni od Scorseseho nebo třešnička na dortu – gangsterská sága Kmotr od Francise Forda Coppoly, to jsou legendy, které z vrcholu mafiánského žánru jen tak někdo neshodí. Americký gangster na to šel mazaně. Nikoho shazovat neměl v úmyslu, ale se ctí se postavil do řady. A to i přesto, že novinka Ridleyho Scotta není prošpikovaná přestřelkami, jak už to u tohoto žánru obvykle bývá. Nerada jsem v roli filmového kritika, co dokáže jednou větou film odsoudit nebo naopak povznést. To co se nelíbí mne, může být filmovým pokladem pro jiné… Americký gangster má však v tomhle jasno. Již po premiéře se stal „legendou“ a žhavým oscarovým kandidátem. Co víc k tomu říct… ()

feho312

Asi by som nenapisal nič lepšie než Jojinecko. Jednoznačně najleší filma Denzela Washingtona. Ridley Scott sa zase raz predviedol v tom najlepšom svetle. Za mňa jeden z mála filmov, ktorému po troch zhliadnutiach ešte stále nemám čo vytknúť :-) 10/10 ()

panic25

Pro mě nejlepší gangsterka poslední doby, famozní denzel washighton i crowe, výborná práce pana Scotta, nemám dál co bych dodal, prostě simply the best, nebyl důvod dávat méně než pět hvězd ()

Jarosh66

Další z vrcholných děl R. Scotta. Skvělý výkon od obou hlavních herců ( Crowe, Washington ) Akorát pár dní před tím jsem viděl Gladiátora tak mi tam nějak Crowe pořád nemohl zapadnout. Ale to je jen moje malinká vada na kráse a tento film určitě patří k tomu nejlepšímu co Scott "udělal" a pro mě skvělý film. ()

2men

Napoprvé za 5* .. napodruhé mi hvězdy nestačí. Tohle je prostě návrat legendy, mafiánka jako královna filmových žánrů. Mafiánka na takové úrovni, která tu nebyla od dob Scorseseho Casina. Opačné strany zákona (je z toho cítit Nelítostný souboj) jako přesné opaky i v osobním životě. Dokonalá úvodní scéna, finální přestřelka, hudba, Russel, Denzel .. můžu pokračovat donekonečna. Cítím z toho samotného Kmotra. Ten však zůstane již napořád nepřekonaným Králem žánru. ()

shinlove

Jojo když se spojí čtyři hvězdy hollywoodského nebe...vznikne úžasná podívaná, na kterou se těším i na druhé podívání. Denzel a Russell, co víc si na filmové scéně přát?! Celý film měl od začátku do konce skvělé tempo a jsem moc rád, že první scénu nechali, i když měla být původně v jiné části - ta opravdu nastartovala film a zatlačila diváka do sedačky. Jednoznačně 5* a Frank byl opravdu machr svého řemesla... ()

Oblak

Myslel som si ze ma tento film vobec nebude bavit, a po polhodine budem zaspavat ako pri vacsine filmov z gangsterskeho prostredia, ale sakramensky som sa mylil....Tento film bol ozaj super a to od zaciatku do konca...respect Ridley ()

FunTomCZ

Nejlepší gangstersko-mafiánský film vůbec. Naprosto skvělé herecké výkony, skvělá "chemie" mezi kočkou a myší v podání Denzela a Russella. To vše zakončené dojemnou scénou, kde vidíme dva přátele. Skvělé, jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. ()

Hellbilly

Je vidno že je to poctivý film. Poctivo a precízne natočený, s výbornými hercami. Lenže jeho stopáž je doslova zabíjajúca a v niektorých momentoch som sa skutočne kvalitne nudil...chvíľku som rozmýšľal nad tromi *, ale rozhodol som sa pre štyri, pretože keď už sa tam fakt niečo deje, tak je to strhujúce. ()

montel

Frank Lucas (Denzel Washington) je začínající gangster, který zaplavuje ulice New Yorku tou nejkvalitnější a zároveň nejlevnější drogou. Brzy vydělá spousty peněz,ale udělá si tím i spoustu nepřátel. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) dostane za úkol vytvořit protikorupční tým a zbavit města zkorumpovaný policajtů,mafiánů, drog a špinavých peněz. Vzájemná konfrontace Franka a Richieho je neodvratná...Vyníkající mafiánské drama o velikánovi podsvětí,před kterým se třáslo celé město. Jen sem čekal něco navíc. 75% ()

Martens14

Někde se stala chyba, ale jak pročítám hodnocení k tomuto filmu, asi u mě. A to mám mafiánské filmy tak rád. Moc unuděný film, natočený sice perfektně, o hercích ani nemluvím, zápletky v takových filmech si jsou sice podobné, ale bez větší akce....? Je to sice drama, ale opravdu jsem se nudil. Dobře to napsal Darren, souhlasím s ním. ()

SONYAGENT

Výborně udělaný film o vzestupu jednoho z nejlavnějších gangsterů newyorského podsvětí Vás od začátku do konce oblouzní a nezavře pusu. 160 minut filmu Vám uteče jak gepard a opravdu si jen užíváte strhující bitvu dvou skvělých herců. Je fajn být bonzákem.. ()

sidthekid

Spojení Scott & Crowe, jak jsme si již několikrát přesvědčili, skvěle funguje. Přidejte si k tomu Denzela a máte skvělý mafiánský film. ()

skunkos

Mazec a ještě jednou mazec. Denzel v životní formě (třeba se jednou dotáhne na úroveň Morgana Freemana). Skvěle syrově vyložené drama. Na druhé straně barikády Russell Crowe. Chybky nehledejte, žádné tady nejsou. ()

enzo_cz

Co k tomuto filmu dodat? Gangsterka jak má být. Jen nejasně si vzpomínám na pár hluchých míst. Jinak mě film doslova ztrhl. Dílko působící velmi kompatkním dojmem. Scénářem počínaje, přes herecké výkony režijí konče. Pro mě spolu s Černým Jestřábem prozatím nejlepší Ridleyho film :D ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz