Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Blackberry

Doznievajú vo mne dojmy z filmu. A aké sú? Presne také aké boli roky Vietnamskej vojny. Obchodovalo sa so všetkým, takmer každý využíval svoju pozíciu na zarobenie, bol zapletený do nekalých obchodov a najmä policajti dokázali zarobiť nehorázne sumy. No a gangstri tých rokov boli zrejme tí najnemorálnejší, no zároveň najinteligentnejší - presne ako Frank Loucas (D. Washington). Pán Ridley Scott nám ukázal opäť, že z Russella Crowea vie spraviť akúkoľvek postavu. Zároveň urobiť z D.W. najväčšieho gangstra histórie Ameriky je ešte originálnejší nápad. Ich herecké podanie bolo bezchybné - povedal by som, že trištvrte filmu mal Denzel navrch, avšak nakoniec sa musel (či herecky, či dejovo) skloniť pred Russellom. Mrzí ma však, že filmu sa dostalo len dvoch nominácií na Oskara - primálo. Minimálne réžia, strih, hudba a herec v hlavnej role tu mali byť nominovaní. Pre mňa výnimočný zážitok, niekde na úrovni tretieho Bourna s prihliadnutím na to, že D.W. mám rád vo všeobecnosti a nejaké to percento filmu pridáva aj tento fakt. ()

Philoun1

Určitě zručně natočený film s kvalitními herci a navíc podle skutečných událostí, které mi bohužel přišli až příliš věrohodné, tohle se prostě stává v americe celkem často a už o tom bylo natočeno tolik filmů. Zkrátka filmu schází pro mě potřebná jiskra. ()

phata

Geniální gangsterka, rozhodně jedna z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. Highlights: jasná trojka Crowe, Washington, Brolin a třeba když Frank, rodina ho sledujíce, zastřelí černocha na tržišti... ()

VooDoom

Ano ano.Mafiáni opět udeřili, ale podstatně hlouběji, než-li kdo čekal.Samozřejmě, nemužem srovnávat Kmotra a Gangstera, ale tento film zaujme, i kdyby jste nechtěli. :-) Drogy,peníze, vraždy, celé černé podsvětí, které se k Vám bude snažit dostat.Není co dodat 5 * * * * * ()

rudess

Nech by už bol tento film akokoľvek kvalitne spracovaný režisérsky, či dramaturgicky, zo stránky kamaramanskej, strihovej alebo akejkoľvek, ktorá k nemu patrí, a to, uznávam, že aj je, predsa len som sa pri ňom značne nudil...fakt neviem, možno som len nebol v tej správnej nálade... ()

Pit

Ako sa priebežne stával s Franka Lucasa z obyčajného mafiánskeho vodiča a poskoka kráľ mafiánskej spoločnosti v celom New Yorku, tak som sa počas filmu aj ja prepadal do tohto príbehu hlbšie a hlbšie. Ridley Scott zase raz ukázal, že je to pán režisér s veľkým "P" a po obsadení ešte takýchto hviezd formátu Croweho a Washingtona to nemalo najmenšej chybičky. Je pravda, že očarený ako som bol po vzhliadnutí Kmotra už nebudem, ale podstatné je, že som to ani nečakal. ()

jefff

No teď si připadám fakt divně mezi těmito pětihvězdičkovými hodnoceními. Budu asi sám, ale vůbec se mi to nelíbilo. Dokonce jsem se přichytil, že kus filmu jsem byl v mikrospánku. Asi mi to nesedlo a třeba časem se na to kouknu znovu a změnit své hodnocení také na pět hvězd, ale zatim víc než na dvě to není. Doufám, že mě neroztrháte, ale bohužel je to můj subjektivní názor. ()

jenik71

Americký gangster se mi hodnotí poměrně těžko. Téměř 2 hodiny mi to přijde jako úplně obyčejná a ničím výrazná gangsterka. Posledních 40 minut, kdy už Frankovi opravdu teče do bot, je ale výborných. Osobně nevím, čím si poměrně vysoké hodnocení tento film zasluhuje. Musím pouze smeknout před Denzelem Washingtonem, který postavu Franka a tedy zápornou figuru, zahrál opravdu bravurně. Russell Crowe tentokrát zůstává tak trochu v jeho stínu. Mínusem je naprosto neúměrná délka a tedy roztahanost v podstatě jednoduchého děje. Pokud mám tedy zhodnotit film jako celek, rád bych dal víc, ale 60% je tak akorát. Ještě dodám, že jsem viděl kinoverzi, ne tu prodlouženou o dalších 18 minut. ()

Specs

Hlášky: Frank Lucas: - "Já ovládám svou společnost a ta prodává produkt, který je lepší než od konkurence a za cenu, která je nižší, než u konkurence." & Redtop: - "Co se děje? Vy mladý negři jste ještě nikdy neviděli kundičku?" Huey Lucas: - "Proč jsou všechny nahý?" Frank Lucas: - "Aby nic nemohly ukrást." & Frank Lucas: - "Na tomhle světě jste to, co jste. Jste buď jedno nebo druhý. Buď jste někdo, nebo jste nikdo." & Frank Lucas: - "Co to máš?" Huey Lucas: - "Co mám?" Frank Lucas: - "Jo, to, co máš na sobě." Huey Lucas: - "To je moc, moc hezkej oblek." Frank Lucas: - "Moc, moc hezkej oblek? To je maškara. Je na ní velká cedule s nápisem: ZATKNĚTE MĚ. Chápeš? Jsi moc hlučnej, děláš velkej rámus. Ten nejhlasitější v místnosti je ten nejslabší." & Dominic Cattano: - "Co si myslíš o monopolech?" Frank Lucas: - "To myslíte tu hru?" & (Detektiv Trupo poté, co najde v kufru auta u Franka Lucase tašku s Blue Magic.) detektiv Trupo: - "Co budeme dělat s tímhle?" Frank Lucas: - "Nic, zavřeme to, dáme to zpátky do kufru, všichni půjdeme domů, dáme si dýňovej koláč, horkej jablečnej mošt..." detektiv Trupo: - "Já mám lepší nápad. Co kdybych radši tebe a tvýho bráchu hodil do tý zasraný řeky?" Frank Lucas: - "Byl bys radši, kdyby ti příště vybouchl celej barák?" & detektiv Richie Roberts: - "Dobrá práce, Franku. Nechceš něco k pití, na oslavu?" Frank Lucas: - "Máš nějakou svěcenou vodu?" ()

manonfire

Takový ten typický představitel filmů, kde k dokonalosti chybí ono osobní emoční zaangažování se mě jako diváka, jelikož práce je to velice profesionální už vzhledem k režisérovi, hercům, a faktu, že film musel vycházet z reality. Právě proto je to celé trochu moc chladné a popisné na to, abych ho začlenil k významějším osobním vzpomínkám. Čiže ty tři hvězdy jsou za poctivou práci, ovšem za stejné specifikum budou chybět ty dvě zbylé. 60% ()

blixadovan

Až do shlédnutí tohoto snímku jsem vůbec netušil, co všichni na tom Russellovi Croweovi mají, ale teď už chápu. Je přesnej. A je fajn, že někdo natočil snímek o drogové mafii trochu jiné než té, kterou zobrazuje Scorsese, Coppola nebo DiPalma, tedy té "taliánské". Řemeslně se asi dá vytknout máloco, já nemohu nic. Stran děje mi trochu vadilo, že na konci vypadá Frank Lucas trochu (opravdu jenom trochu) jako klaďák, když pomáhá dopadnou zkorumpované policajty. Na masovích vrazích nelze hledat stopy lidskosti! ()

BuryGol

Parádní kriminálka ze 70. let, kde drogovej král Frank Lucas vévodí takřka celýmu východnímu pobřeží a detektiv Richie Roberts jakožto ultračistej polda je mu v patách. O to lepší je, že je to založený na pravdivý události. Občas je možná něco trošku jinak, ale o tom už filmy bejvaj. Ani ta sestrakramenstky dlouhá stopáž (cca 170 minut) mi moc nevadila. Je to každopádně nadprůměrnej snímek a Ridey Scott by moh klidně natočit další kriminálku. Akorát to nemělo to známý "něco", co by mě vystřelilo z pantoflí a já moh dát plnej počet. Nicméně to nebylo daleko. ()

giovanni3

Je to kvalitní film od začátku do konce, ale nějak mne to plně nechytlo.. Washington zahrál skvěle a Crowe také (možná jsem čekal víc).. Scénář dle skutečné události je silný, ale zase tu mám ale... Totální naivita gangsterů mne fascinovala ve finále stačilo sledovat překupníčka, kterému dáte 20 000 a už by jste byly pomalu v ,,centru dění,, , či ,,hlavní boss,, jede s manželkou autem a ochranka? 1x řidič tím to končí... I to, že dovezu poslední velkou zásilku a vím, že všude ,,krouží,, policie a i tak si vesele nehlídám záda a dovedu je ke zdroji? Atd... To mne prostě překapovalo a nebavilo (je fakt, že to bylo asi dle skutečnosti, ale i tak to beru jako film). Na stranu tu byly poutavé scény, kdy Washington bez váhání na ulici zabije konkurenta a podobně.. Průměrné, či slabší 4z5.. ()

Jello Biafra

Skutočný príbeh harlemského Kmotra Franka Lucasa (v skvelom podaní Denzela Washingtona), ktorý v rokoch 1969 až 1975 dovážal z Vietnamu do New Yorku metráky prvotriednej drogy zvanej "Blue Magic". Celú dobu mu išiel po krku policajt Richie Roberts v podaní Russella Crowea. Majstrovsky natočený film s brilantne podaným príbehom vzostupu a pádu mafiánskeho bossa a so skvele zachytenou atmosférou búrlivej doby 60. a 70tých rokov v Amerike. ()

venca163

Ta 176 minutová verze je docela fajn gansterskej film. Nad průměr ho v mejch očích zvedá hlavně to, že těm poldům je tam věnováno docela dost prostoru. To mě baví, nepotřebuju po stý čumět celej film jen na takový to mafiánský klišé (ulice/vzestup/luxus/pád...i když neřikam, že tady to vůbec neni). Jak vždycky ten největší kápo nakonec všechny napráská a pak o tom ještě napíše knížku, to je prostě paráda, tomu řikam byznys bez rizika. Má to fakt vymazlený lokality, některý záběry jsou geniální a Russell Crowe mi začíná připadat jako poměrně slušnej herec. Ten sedmdesátkovej look je skoro perfektní, jen tomu chybí víc střílení, sexy děvka a nějaký ty drsnější scény. (80%) ()

Heraldika

Zajímalo by mě, kolik lidí o tomto filmu předem něco vědělo - myslím tím, že se na nás chystá taková mafiánská lahůdka, s vynikajícím obsazením, příběhem a dialogy jako za starých časů a skvěle odvedenou prací za režisérskou židlí. Fakt je, že nic tak neprověří kvalitu jako čas, takže si počkejme, zda bude tento snímek za pár let stále řazen po bok dalších klasik. Já tipuji, že ano. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz