Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Revolver

Americký gangster je pro mě jedno z největších filmových překvapení posledních let. A sice z toho důvodu, že pod takhle nadupanou, svižnou, dokonalou a zničující filmařinou je podepsán Ridley Scott. Kdo by čekal, že po Alienovi, Black Hawk down, nebo Gladiátorovi natočí něco jako je tohle? Scott dokázat svořit gangsterku, která se může s klidným svědomím postavit po bok takovým mafiánským klasikám jako jsou Scarface, Casino,nebo Carlitova cesta. Všechny aspekty filmu jsou absolutně precizní a opravdu nedokážu najít sebemenší chybu. Režie je naprosto dokonalá, scénář vynikající, technická stránka na výbornou, co ovšem uchvátí (po režii) ze všecho nejvíc jsou herecké výkony. Russell Crowe podal poměrně nadstandartní výkon, ovšem vedle Denzela Washingtona není téměř vidět, protože převádí absolutní mistrovství po všech stránkách a je pro mě osobně(zatím) jasný kandidát na oscara. ()

xmozek

Vynikající film. Jen ke konci je to natahované, aby divák byl ve výsledku zklamán, protože čeká famózní konec a najednou tam jsou titulky.Jinak hodnotím velice kladně. ()

Rssa

Velký příběh natočený velkolepým a rozmáchlým stylem Ridleyho Scotta, herecké výkony jsou bezvadné, hlavně dvě ústřední postavy (Russell se mi zdal o chloupek lepší než Denzel). Vedlejší postavy jsou oproti tomu zase řádně peprné (např. výborný detektiv Trupo). Oproti Kmotrovi trošku slabší, nezanechá tolik emocí, ale určitě nejlepší z gangsterských filmů posledních let. 90 % ()

Kovaja

Celkem podařenej kousek ale bohužel sem moc ovlivněn filmy jako jsou Kmotr a Tenkrát v USA a to jistě musíte uznat že je přece jenom jiné kafe. ()

Giggs

Po rôznych nadšenych komentaroch som očakaval väčšiu pecku. Mojim problemom mohlo byť aj to, že o Lukasovi mam toho dosť naštudovane, teda som dopredu vedel, do čoho idem. Ale v konečnom dôsledku je to veľmi slušny film. Veď čo ine sa da od Scotta očakavať... ()

Shakeus

Film je perfektně natočený s vynikajícími hereckými výkony, navíc je to mafiánka a doba je pro mě taky lákavá. Jenže po skončení se nedostavil pocit zážitku. Líbily se mi jen některé scény, jiné ale zase byly nezajímavé, takže jako celek to bylo nahoru dolu. Na klasiky jako Casino nebo Goodfellas to rozhodně nemá, ani náhodou. ()

eagle-eye

Ridley je bourák, to mu nelze upřít. Pod jeho taktovkou se na AG kouká moc příjemně, atmoška sedmdesátek, stylová muzika, herci příjemní, excelentní Brolin (podle mě nejvýraznější, mám ho čím dál víc radši). Dvě a půl hoďky uteče v pohodě, nenásilně, konec ale typický pro filmy podle skutečného příběhu, s tím nadělat nic nelze, pokud se RS chtěl držet reálií. Na druhou stranu AG nemá vyložené silné, kulervoucí místo, vyšetřování probíha standardním způsobem ála Sváťa Skopal z Malého pitavalu, ve filmu se to hemží niggaz ze zlatými řetězy a hlavně do gangsterek typu Kmotr, Donnie Brasco, Road To Perdition apod. to má na hony daleko. ()

Honzick

Výborné akční drama z gangsterského prostředí. Sledovat postup černého překupníka drog na žebříčku v podání Denzela Washingtona a zkorumpované polisty, které se snaží dostat Russel Crowe který stvárnil poctivé policistu nadevše odevzdanému své práci, bylo velmi zábavné. Prostě Ridley Scott opět nezklamal a výsledkem je výborná, pětihvězdičková gangsterka:) ()

dopita

Bohatý a elegantní moderní byznysmen, typický příklad amerického snu je záporák. Ošuntělý a upocený žabař, kterému se hroutí soukromý život je klaďas. Jsou to dvě hlavní postavy příběhu, které se setkají tváří v tvář až asi deset minut před závěrečnýma titulkama. To je několik nezvyklých vlastností tohohle filmu. Asi proto, že se jedná o příběh podle skutečných událostí. Zpracování je na dost slušné úrovni. Tempo filmu neselhává od začátku až do konce, herecký výkony jsou velmi kvalitní, scénář a režie taktéž... Film je prostě na všech frontách nadprůměrnej, ale v ničem není dokonalej. Připadá mi sterilní, že nedejchá. Proto jen čtyři hvězdičky. ()

lukasch

Crowe, Washington i Brolin jako vždy perfektní. Když je dobrý scénář a pevná ruka režiséra, může to dopadnout hůř než za pět? ()

Ilhan

Můžete mít film sebelépe stylizovaný, historicky zasazený a atmosférický, ale prostě pokud příběh na 90 minut roztáhnete na tři hodiny, tak je to prostě moc. Možná by mi prospělo vidět normální verzi a ne SE. Už jsem se viděl dávat nižší hodnocení, ale závěrečná půlhodina to přecijen vytáhla a nechápu, jak mohla Washingtona minout alespoň nominace na Oscara. U mě tedy 60 % s tím, že zhlédnutí normální verze to jistí. ()

pedro33

Ridley prekvapil, vyborny film, ktory ako keby ani nereziroval Ridley Scott, napriek tomu je hviezdou filmu on, Denzel a Russell dokazuju preco prave oni hraju v takychto filmoch...nepochopitelna ignoracia na Oscaroch! ()

HArna

Mafiánské filmy ty já rád a tenhle je sakra dobrý. Denzel Washington hraje snad čím dál líp, Russell Crowe je taky výbornej. Klidně bych Amerického gangstera kvalitou přirovnal k snímkům - zjizvená tvář nebo tenkrát v Americe. Je sice pravda, že kmort je kmotr a je jen jeden - respektivě tři, ale to nic nemění na tom, že Americký gangster je nadprůměrný film se skvělým hereckým obsazením. ()

Kanca

Naprosto skvělej Denzel Washington, kterej mi byl až natolik sympatickej, že jsem mu v první polovině filmu fandila víc než dobráku Russellu Croweovi. A bavilo mě to o to víc, že jsem věděla, že to je natočený podle skutečné události, i když je mi jasný,že některý pasáže byly pro film asi trochu zdramatizovaný, ale bez toho by to asi nebyl tak dobrej film. Paráda! ()

Paity

Velmi dobrá záležitost, kterou podtrhuje výkon Denzela Washingtona a Russella Crowa. Tohle se oběma velmi povedlo, stejně jako nastolený pocit strachu z organizovaného zločinu. ()

farfalla

Původně jsem dala filmu ´American Gangster´ čtyři hvězdičky, ale na druhý den se mi to rozleželo v hlavě a jednu hvězdičku jsem ubrala. Kdyby mě někdo požádal, abych mu doporučila nějaký film o mafii tento by to určitě nebyl. Nejde na dřeň jako ´The Godfather´, nemá tu šťávu jako ´Goodfellas´, nemá ty grády jako ´Scarface´, ani vyšetřovatelé nejsou tak zapáleni jako ve ´The French Connection´. Není tp prostě zvláštní film o mafii, ani detektivka. Film je příliš dlouhý, ani nevypráví tak epický příběh jako ´Once Upon a Time in America´. Příběh dostane spád, až když se policie doví, že existuje nějaký Frank Lucas (Denzel Washington). První část film by potřebovala prostříhat. Například není důležité vědět, jak se seznámil se svou ženou. Také Washington nepůsobí uvolněně ve své roli. ()

ti88na

Dlho predlho som odkladala pozretie Amerického gangstra. Tieto typy filmov neobľubujem, ale zase zvučné mená ako Ridley Scott, Denzel Washington, Russell Crowe a vysoké hodnotenie ma dokopalo, aby som si ho pozrela. A nedopadlo to veľmi slávne. Cez prvú hodinu som sa ledva preniesla, veľmi pomalé, prehľadné a dôsledné rozprávania príbehu, ktorý ma vôbec neoslovil, mi nevyhovovalo a hoci som od filmu neočakávala žiadnu akciu, trocha vzrušenia by si zaslúžil a mňa ako diváka by aspoň trochu potešil. Takže Americký gangster sa opiare prevažne o herecké výkony, ktorým sa nedá nič vytýkať, ale zase som z nich nebola až tak paf. Nemám rada ospevovanie zločincov, čo nie je prípad tohto filmu. Práveže sa snaží byť v rozprávaní nestranný a objektívny, ale scénka kde sa rodinka modlí pri vďakyvzdaní a popritom ukazujú zfetofaných narkomanov bola úžasná, plná pokrytectva Franka Lucasa. Výčitkou s mojej strany je aj prehnaná dĺžka, kde všetko pre mňa zaujímavé sa odohralo v poslednej asi polhodine, lenže dopracovať sa k nej to si vyžadovalo veľké úsilie. Takže sklamanie, ale trochu aj očakávané. ()

aquiver

Snímky s tematikou drogových bossů a černošských gangů nejsou sice mé nejoblíbenější, je však třeba uznat, že toto je po formální, řemeslné i scénáristické stránce dokonalé dílo, na kterém nejsem schopen, vyjma delší stopáže, najít slabé místo. 90 % ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz