Ako som spoznal vašu mamu

• Česko Jak jsem poznal vaši matku (viac)
Ukážka z filmu 61
USA, (2005–2014), 76 h 7 min (Minutáž: 20–22 min)

Hudba:

John Swihart

Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan, Cobie Smulders, David Henrie, Lyndsy Fonseca, Alexis Denisof, Jayma Mays, Eva Amurri Martino (viac)

Ted a Barney se hádají o sexy kočku. Ted zjišťuje, že je v baru s dívkou, se kterou kdysi chodil. Robin je stále zdrcena z rozchodu a příšerně se zanedbává. A Marshall nedokáže přestat mluvit o založení rodiny...
Píše se rok 2030 a přibližně padesátiletý Ted vypráví dospívajícím dětem, co všechno se stalo, než poznal jejich matku. Děj seriálu se tak odehrává v jeho vzpomínkách, počínaje rokem 2005. Tehdy mu táhlo na třicítku, žil s nejlepším kamarádem z vejšky Marshallem a s další neoficiální spolubydlící, učitelkou z mateřské školky Lily. Ti dva se zrovna zasnoubili, což přivedlo Teda k zamyšlení. Uvědomil si, že je právě ten správný čas najít si také ženu svého srdce. A shodou okolností zrovna stála na protější straně hospody krásná reportérka Robin... Posledním členem party je neuvěřitelný frajer a „balič" Barney. Manželství a monogamii vůbec považuje za jeden z největších hříchů lidstva a užívá si nevázaného života, plného sexu a zábavy. Ostatní si občas nejsou tak úplně jisti, proč se s ním vlastně kamarádí. No, on jim vlastně nedal na vybranou... Děj sitcomu je zasazen do prostředí New Yorku a bývá často popisován jako „Přátelé 21. století". Populární se stal nejen díky vytříbeným hláškám, ale také zásluhou originálního konceptu vyprávění, jenž umožňuje starému Tedovi velice zábavně komentovat děj, který leckdy skočí třeba do dětství nebo naopak pokročilého věku postav. Seriál a jeho protagonisté získali mnoho cen a na spoustu dalších byli nominováni. V letech 2007 a 2008 vyhráli Emmy a Neil Patrick Harris (Barney) byl za rok 2009 nominován na Zlatý Glóbus za nejlepší vedlejší roli v televizním seriálu. V sérii si také zahrála například zpěvačka Britney Spears, Mandy Moore nebo Enrique Iglesias, jejichž písničky pochopitelně některé z dílů provázejí. (TV Prima)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (217)

Složité období (2009) (S05E07)

Ani z tohoto dílu jsem nebyl zrovna nadšený, přestože uznávám, že šlo o lepší záležitost než v předchozím případě. Velkým kladem sedmé epizody byl Marshall, který trval na dodávce podobným způsobem jako jezdec Volejník na opakování ceremoniálu. Ale přes občasné záblesky humoru šlo zase hlavně o nimrání se v ne úplně funkčním vztahu. Situaci zachránil Barneyho velkolepý návrat. / Poučení: Stormtrooper není robot. ()

Rukověť (2009) (S05E08)

Hmmm, a to jsem myslel, že už mě nic nepřekvapí. No, a je to tady. Pět pěticípých bych v páté sezóně opravdu nečekal, ale u tohoto dílu jsem nemohl jinak. Barney mě v osmé epizodě dokázal nejen rozesmát, on mě dokázal bavit po celou dobu takovým způsobem, že mi to nemohlo pokazit ani malé monstrum, přestože zase jelo naplno. "Potápěč" byl navíc takovou vymazleností, že u něj už ani slovo geniální není dostačující. Poučení: Disponuješ-li určitým talentem, neváhej s jeho využitím. ()

Fackodání 2: Facka vrací úder (2009) (S05E09)

Největší zklamání při sledování sitcomů zažívám vždy, když se tvůrcům podaří pokazit jeden ze svátečních dílů. A v deváté epizodě k tomu došlo. Namísto pořádné dávky nezřízeného humoru mi byla předhozena jakási hra na city doplněná o idiotský nápad se smrtícím pohledem a malé monstrum bylo zase jednou ve svém živlu. / Poučení: Když chceš odpouštěj, ale raději nezapomínej. ()

Okno (2009) (S05E10)

Tento díl sice klamal tělem, takže vypadal, jako že se v něm pořád něco děje, ale skutečnost byla jiná. Desátá epizoda měla pro mě dost nezáživný děj, protože tragéd Ted se zamilovává pokaždé, když se v dohledu objeví žena, a protože mě ani Barney nedokázal zrovna nadchnout. Jediným, kdo mě přinutil alespoň k úsměvu, tak zůstal jen Marshall se svými dopisy a křidélky. / Poučení: Zkontaktuj své budoucí já. ()

Poslední cigareta v životě (2009) (S05E11)

Nikdy jsem nebyl kuřák, ale přesto mi nikdy nevadilo, že se mohlo kouřit v hospodách. Abych řekl pravdu, mám pocit, že současný zákaz ubírá těm místům na atmosféře. Mně třeba v restauracích vadí (a to velmi) přebalovací pulty. Dokážu si představit, že si dávám oběd zauzený v cigaretovém kouři, ale nedokázal bych jíst obklopen odour de exkrement. Jedenáctá epizoda mě tedy z větší části bavila, vzpomínka na dobu, kdy se v baru ještě smělo kouřit byla skvělá, ale kromě těch cigaret už tvůrci s žádnými dobrými humory nepřišli, a to byla v tomto případě fakt škoda. / Poučení: Senátor Kubera byl pravým bojovníkem za svobodu. ()

Holky versus obleky (2010) (S05E12)

To byl ale divný díl. Jednu chvíli si myslím, že by to na mě mohlo fungovat, a moment na to už cítím, že všetko ide dole kopcom. Dvanáctá epizoda uzavřela první polovinu ne zrovna přesvědčivé páté sezóny a její děj mi nabídl naprosto postradatelnou Tedovu dějovou linii (až na tu nohu), neviditelného Marshalla, zbytečnou Lily a tradičně nezajímavou Robin. Jo, a taky nemám rád muzikály. / Poučení: V případě nutnosti se přizpůsob. ()

Jenkins (2010) (S05E13)

Fakt je zajímavé, jak mocně se mohou lišit dva za sebou následující díly. Člověku se ani nechce věřit, že se při výrobě seriálu nestřídají dva tvůrčí kolektivy. Třináctá epizoda mě až překvapivě bavila, přestože byl Barney těžce upozaděn. Jenkins (to byl skvělý achievement ve WoWku) a chlastací hra založená na Robinině vysílání to přece jen výrazně pozvedly a zapojil se kupodivu i jinak nevýrazný Ted. / Poučení: Boj s alkoholem není pro začátečníky; záludný alkohol získává často převahu. ()

Dokonalý týden (2010) (S05E14)

A sinusoida pokračuje, protože kvalita tohoto dílu šla proti tomu předchozímu zase dolů. Barney ve čtrnácté epizodě úspěšně pokračoval ve své cestě za venerickou chorobou, Ted byl opět typickým Tedem, takže všechno řádně ztedizoval, ze zubní hygieny se mi trochu zvedal kufr a Lily byla zase za totální pí... Ne, takhle ne, nechal jsem se unést. Malé monstrum opět dostálo své pověsti a potvrdilo svou pozici mé nejvíc nenáviděné postavy. / Poučení: Za žádných okolností se nestaň kazišukem. ()

Králík nebo kachna (2010) (S05E15)

No, tak já už nevím. Možná je pátá sezóna skvělá, jen já to nevidím, protože je se mnou něco špatně. Nic se nedá vyloučit. Z mého (pravděpodobně) pokřiveného hlediska byla patnáctá epizoda svou kvalitou na úrovni předchozího dílu, což znamená, že jsem se opět příliš nebavil, protože jsem se neměl čemu od bránice zasmát. / Poučení: Ani antibiotika nejsou všemocná. ()

Na háku (2010) (S05E16)

Tentokrát sice nešlo o špatný díl, přesto se ale nedostal na úroveň těch opravdu povedených. Šestnáctá epizoda pojednávala o zálohování, které je rozumné, pokud jde o data, velmi prospěšné, pokud jde o obaly, ale poněkud sviňácké, pokud jde o vztahy. Nezbývá mi než uznat, že Ted byl tentokrát snesitelný, Barney nevyužitý a Marshall s Lily trochu mimo. No, a miniprasátko mělo na háku úplně všechny. / Poučení: Nebuď kkt. ()

Ne (2010) (S05E17) odpad!

Kdybych měl doma stormtroopera, po tomto dílu bych mu jistě přemístil do helmy obsah svého žaludku. Sedmnáctá epizoda pro mě byla katastrofálním zážitkem, protože v ní vystupovala Jennifer Lopez, tvůrci opět projevili svou lásku k muzikálu, Marshall totálně zlilyovatěl a po celou dobu se všichni svorně probírali kluzkými vnitřnostmi jednoho vztahu. No, to jsem se zas nasmál. / Poučení: Chceš žít podle příručky? Bij hlavou do zdi, dokud tě to nepřejde. ()

Řekni sýr (2010) (S05E18)

Musím uznat, že v tomto případě mohlo jít o vydařený díl. Mohlo... Tvůrci se ale, bohužel, rozhodli jít cestou, která mi nemohla vyhovovat. Jakoby nestačilo, že malé monstrum dostalo obrovský prostor, což by mi už samo o sobě způsobilo špatnou náladu, já navíc nesnáším, když se dospělí chovají jako zpovykaní fakani, takže jsem dostal všechny důvody pro to, abych nebyl spokojen. / Poučení: Nejsi fotogenický? Trénuj. ()

Pravda nebo zvěř (2010) (S05E19) odpad!

Z jakého důvodu byl natočen tento díl? Přínos této části pro seriál- nula, nula, nic. Devatenáctá epizoda byla dokonale zbytečnou dvacetiminutovkou, v níž nefungovalo vůbec nic. Kdybych měl vymyslet příběh s opicí, postavy by vůbec nemusely opustit svůj oblíbený bar, a přesto by šlo o mnohem vtipnější záležitost. Tohle bylo skutečně scénáristické šlápnutí do teplého střevního produktu a mé hodnocení tomu odpovídá. / Poučení: Lidé touží po upřímnosti jen do doby, než se jí jim dostane. ()

Hlavou proti zdi (2010) (S05E20)

No, ani tento díl mě nemohl potěšit, natož aby mě naplnil nadšením a štěstím. Dvacátá epizoda byla podobně jako ta předchozí o ničem, v tomto případě ale rozhodlo to, že jsem mohl použít slovo téměř. Bylo to téměř o ničem, protože dům byl nakonec k věci, pobavil mě inspektor, a i když všechno ostatní bylo řídké jako stolice dyzenterikova, ten jeden kousek jsem přiklepl. / Poučení: Dvakrát přemýšlej, jednou plať. ()

Oddělené postele (2010) (S05E21)

To je fakt k ničemu, když musím v sitcomu hledat důvod pro to, abych se mohl zasmát. Ještě horší ale bylo to, že jsem ho nenašel. Jedenadvacátá epizoda přišuměla, zašuměla a nakonec vyšuměla kamsi do ztracena. Všechny postavy se chovaly podivně (krásně jsem se vyhnul slovu kreténsky), děj mě absolutně neoslovil, byla to bída a smutné pokračování původně vtipného seriálu, který tvůrci poslali na tuto tragickou cestu. / Poučení: Užij si komfortní spánek. ()

Roboti proti wrestlerům (2010) (S05E22)

Už jsem ani nedoufal, že bych se v páté sezóně ještě dočkal dílu, u něhož bych se mohl bavit. Dvaadvacátá epizoda mě sice nedokázala rozesmát, ale na druhou stranu je pravdou, že mě chvílemi dokázala pobavit. Rozhodně tak patří k tomu nejlepšímu, co tato série přinesla, protože mě žádná z postav nevytáčela, protože jsem se mohl často usmívat a protože: "Willem Dafoe." / Poučení: I pozér si může najít odpovídající kolektiv. ()

Nevěsta (2010) (S05E23)

Opravdu bych se nedivil, kdyby byl z Nevěsty celosvětový kasovní trhák, protože těch několik krátkých ukázek obsahovalo snad všechna klišé romantických filmů, a to se prostě musí líbit. Ve třiadvacáté epizodě páté řady mě tvůrci znovu (stejně jako několikrát předtím) vzali na Tedovu svatbu, a kdybych náhodou na něco zapomněl, připojili i komentář. Odpadoval bych, ale pobavil mě nápomocný Marshall. / Poučení: Nemáš nové nápady? Recykluj. ()

Dvojníci (2010) (S05E24)

Pátá sezóna se tímto dílem doplazila do svého finále, ale ani tentokrát jsem nedostal možnost procvičit bránici. Namísto kvalitního humoru přišlo něco, co umí srazit kvalitu dobrého sitcomu ještě účinněji, než neustálé rozebírání vztahových otázek. Ano, jsou to děti nebo, jako v tomto případě, úvahy o nich. No, když se to ale vezme kolem a kolem, jaká série, takové zakončení. / Poučení: Stůj si za svým. ()

Season 6 (2010) (S06)

Šestá sezóna pro mě byla zatím tím nejslabším souborem epizod, který tvůrci v seriálu spáchali. Řada mě přiměla dvakrát odpadovat, čímž dorovnala negativní rekord předchozí série, zároveň mi ale neposkytla jediný opravdu zábavný díl, a to jí u mě zlomilo pomyslný vaz. Pozitivním zjištěním byl ten fakt, že scénáristé podali velmi vyrovnaný výkon, negativem pak bylo to, že šlo zároveň o výkon velmi slabý. Pokud mám hodnotit jednotlivé postavy, myslím si, že Robin byla tradičně neviditelná, malé monstrum tradičně nesnesitelné, Ted byl ještě větším tragédem než obvykle, Barneyho silně upozadili a největším zklamáním byl pro mě donedávna ještě hrdina Marshall, který se postupně měnil v bizarní karikaturu sebe sama. / Poučení: Dochází ti nápady? Nevadí, i tak stále piš, jen když to sype. ()

Velké dny (2010) (S06E01)

No, a jak pátá sezóna skončila, tak šestá začala, takže mě její úvodní díl rozhodně nedostal z nálady kterou ve mně seriál už nějakou dobu vyvolává. První epizoda nepřišla s výjimečným dějem ani s kvalitními humory, které by mě přiměly vycenit chrup a zahýbat bránicí; tvůrci se drželi svých standardů a vyprodukovali neslané, nemastné cosi, v čem mě pobavila snad jen slaná a mastná Robin. / Poučení: Pozor na pachovou stopu. ()

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

07.11.2021

Seriál Jak jsem poznala vašeho otce (How I Met Your Father) se pomalu ale jistě blíží, desetidílný sitcom mimo jiné taky od tvůrců původního HIMYM Cartera Bayse a Craiga Thomase dorazí už příští rok,… (viac)

Spin-off HIMYM dostal zelenou

Spin-off HIMYM dostal zelenou

21.04.2021

Seriálový spin-off Jak jsem poznal vaši matku s názvem How I Met Your Father má na stanici Hulu oficiálně zelenou. Tvůrci Isaac Aptaker a Elizabeth Berger projekt obnovili pár let poté, co se původní… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Meg Ryan pozná Vašeho otce

Meg Ryan pozná Vašeho otce

25.04.2014

Tedy, ne doslova samozřejmě... CBS již vloni oznámilo spinoff k populárnímu seriálu Jak jsem poznal vaši matku, který bude sledovat příběh Sally (Greta Gerwig), která byla divákům představena již v… (viac)