Newyorský detektív Keith Frazier (Denzel Washington) je typický drsný policajt s neoceniteľnými životnými skúsenosťami nazbieranými za dlhé roky strávené v uliciach Veľkého jablka. Plánovaný kariérny vzostup mu ale komplikujú obvinenia z nezákonného konania, ktoré sa s ním tiahnu od jeho posledného prípadu... Momentálne má však úplne iné starosti - v centre totiž práve došlo k prepadu jednej z najväčších bánk a lupiči v nej zadržiavajú desiatky rukojemníkov! Táto krízová situácia bude ale veľmi neštandardná. Protivníkom detektíva Fraziera je totiž asi najinteligentnejší zločinec, akého za svoju bohatú kariéru stretol - Dalton Russell (Clive Owen). Nuž a navyše sa musí pokúsiť prekaziť zločin, ktorý sa zdá byť dokonalý! A akoby to nestačilo, vo chvíli, keď sa vyjednávanie medzi políciou a chladnokrvným stratégom začne vyostrovať a všetkým zúčastneným začínajú tiecť nervy, vstúpi do hry vplyvná právnička Madeleine Whiteová (Jodie Foster) zastupujúca záujmy majiteľa banky Arthura Casea (Christopher Plummer), ktorý chce túto krízu evidentne využiť vo svoj prospech! Netrvá dlho a detektív Frazier si uvedomí, že karty v tejto hre na mačku a myš neboli rozdané úplne jednoznačne - a že na prvý pohľad dokonalý zločin môže byť... Ešte dokonalejší! (TV Markíza)

Daqvid77

Celý film se mi honilo hlavou co teď se chystám napsat do tohoto komentáře. Tolik filmů je o vkradnutí různých bank a podobných institucí ale tohle si poravdu zaslouží pozornost. A ted tak věta která se mi honila hlavou. Ten film je tak jednoduchý až se prostě geniální. ()

Phorbo

Odceňuji výkony herců, tak jako skvělou kameru. Scénář je pro mě děravý jako ponožky po měsíci nošení. Ty vlastně nejsou tak děravé po měsíci, ale začínaj už být liché. Některé věci nemaj ve scénáři pojištěné. Rozpoznávání hlasů po telefonu, DNA na sluchátku ze kterého Clive volá na holé ucho ... forenzní oddělení by se vyřádilo. A Denzel to odpíská tím, že jsou tam otisky, takže tam byli všichni. A velevážený motiv? jsem to jenom já nebo ho opravdu nevidím? 4 hvězdy jsou opravdu za kameru, režii a herce. Jinak je to průměrná vykrádací akce, která se povede... ale proč? ()

chessbeer

Do poslední chvíle jsem netušil, jak se "lupičům" podaří dostat ven. Nakonec se vše ukázalo jako geniálně jednoduché. Takhle se má vykrádat banka. Jediné co si dovolím vytknout je málo rozpracovaná druhá linie s Jodie Foster. Ta kdyby tam nebyla, tak se v podstatě nebylo nic stalo. Potěšil mě Denzel svými občas podařenými řečmi. Výsledek je něco kolem 4,5*. ()

Yardie

Po komentářích zde trošku zklamání. Takových 70%, slabších. Není to jakoby špatné, jen mi v tom chybí jiskra, napětí, drama, více toho thrilleru. Je to zajímavě pojato, ale chybí tomu trošku více emocí, psychologie. Přijde mi to ploché. Každopádně nápad dobrý, zpracování slabší. Cliwe je výtečný, zbytek standard. Jediné, co mě u filmu ovšem drželo a co mě nutilo dokoukat bylo, jak se dostanou všichni ven. Jinak mi to nějak extra zajímavé nepřišlo - ale nenudilo to. Koukalo se na to fajn, bylo to takové na pohodu, bez násilí, bez přemýšlení. Asi, kdyby ta pointa nebyla prozrazena tak brzo, bylo by to lepší. Takhle to prostě nebylo ono. Na jedno kouknutí. Howgh! ()

Ollie235

Ukázkový příklad toho, že kvalitní filmová bankovní loupež nemusí být nutně originální. Spike Lee nepřináší do žánru nic objevného ani nového, má však k dispozici dobrý scénář a výborné obsazení v čele s Clivem Owenem, jehož hlas je pro roli geniálního lupiče jako dělaný. Solidní čtyřhvězdičková zábava. ()

Renfield

Že to v podání Spikea Leeho nebude žádná bankovní klasika bylo jasné. Nakonec to přepadení... ale nic, hold někdo krade prsteny, někdo papíry a někdo třeba klobouky. To přepadení je každopádně velmi originálně pojato a i během něj si Lee najde dost času na své klasické kritiky doby, které tady ještě naštěstí nepřehání, takže do děje velmi dobře zapadnou. To stejné platí i pro komediální části, které obzvlášť výborné herecké duo "umí prodat". Až mi bylo líto, že jim nevyšla ta hospoda. Příběh sice má několik otazníků, ale už pro ten závěr jsem vlastně neměl potřebu nad nimi více přemýšlet. Závěr a částečně i kameru, Matthew Libatique si totiž v mnoha scénách bere hlavní slovo a předvádí nádherné jízdy, z nichž nejvíce bavily ty po oknech domů, končící širokým záběrem na celkovou situaci před bankou. 80% ()

krypton22

Oba Spikeovy filmy, co jsem zatím viděl (Jednej správně a 25. hodina), ač byly značně nevyrovnaný, vytahovala na 5 hvězdiček řada silných scén. Na tohle jsem koukal včera a pamatuju si jedinou scénu - herecky povedenej výslech babky dvojicí detektivů. Vůbec, Ejiofor a Washington jsou ozdobou jinak podprůměrnýho filmu: další hvězdy - standardní Fosterovou, Dafoa, kterej nemá co hrát a Owena, kterej by se možná měl porozhlídnout po jiným povolání, s přehledem zastiňuje třeba i Peter Kybart v roli starosty. Slabota, ale nepochybuju, že to Spike dalším filmem napraví. ()

Illy

Velice poklidně plynoucí snímek s dobrými dialogy. Mám rád filmy Spika Lee a tento nezklamal. Ovšem jedna * je za skvělé herecké obsazení. Možná se ke snímku vratím, ale na 25 hodinu to nemá. ()

Kroupa

Jakkoli vynikající a svižný tento tryler může být, určitě se nejedná o nějaký průlom, vždyť není mnoho tolikrát využitých motivů jako bankovní přepadení nebo hrátky s rukojmími. Nicméně tento případ si zaslouží pozornost kvalitou svého zpracování a obsazení. Možná je podání "nacistické" linie příběhu příliš zauzlované a v samém závěru neukáže nic nového, ale vcelku se je to jistě povedený kus. Jen by mě zajímalo, jak Owen přišel na tajemství starého pána. ()

CamperCz

Vyborna prace, velice zabavny film, dobre herecke vykony (hlavne chladnokrevny Clive Owen) a vytecne vtipky. Konecne vyusteni bylo prekvapive, sice me nijak nezvedlo ze zidle, ale presto fungovalo jako prijemne vyusteni, ktere me naprosto uspokojilo natolik, abych dal zaslouzene 4*. ()

bidja

Inteligentní politicko-morální kriminálka. Místami trochu strácela dech, ale jakoby to odpovídalo reálně plynoucímu času děje. Apropo ten nápad se stejně oblečenými rukojmími jsem již někde viděl. Při tom mě napadlo, že vlastně by produkce mohla ušetřit dost výdajů za herce kdy si domluvila natočení jen první a poslední sekvence za pár tisíc a potom celý film hrál někdo jiný v masce. ()

WinstonS

Spike Lee umí. Nic víc asi není potřeba dodat. Já se nejvíce bavil u politicky nekorektních narážek a pokaždé, kdy byla v záběru Jodie Foster - ta baba je okouzlující :-) INSIDE MAN je až překvapivě komediálně laděný snímek, který nepostrádá spikovský šmrnc a šarm, kterým drží pohromadě a zlomyslně si utahuje z okolního světa. Pro Denzela Washingtona mám v takových rolích slabost a tady podává jeden ze svých nejelpších "detektivních" výkonů - tenhle rozesmátý cynik mu sedí stejně dobře jako Jodie Foster proklatě krátká minisukně nebo Clivu Oweovi šátek a brýle přes obličej a suché hlášky, které pronáší nevzrušeným hlasem. P.S. málokdo dnes umí natočit NY tak jako Lee - ta atmosféra vás úplně pohltí. ()

jacksax

Když už děláte film o bankovní loupeži je třeba se rozhodnout, do čeho budete investovat. Máte na výběr: 1.) film bude akční a tomu přizpůsobíme scénář - zloději i policajti budou mít techologické serepetičky, ostřelovači se budou jen míhat a komando bude horkokrevné a našlapané - nebudeme se bát obětí a násilí a rezignujeme na kvalitu filmu jako takového 2.) film bude dramatický - zaměříme se na charaktery hlavních postav, ukážeme něco z jejich minulosti, osvětlíme proč dělají věci tak jak dělají, snažime se diváky emotivně nahlodat, aby se vcítili do některého z hrdinů - musíme ovšem počítat s tím že polovina diváků se bude nudit 3.) film bude thriller - do budovy nacpeme špióna, gendrově možná už dnes spíše špionku, která se vetře do přízně, rozšmrdolí fajn plán a doufá že ji neodhalí a nerozšmelcují dřív než jí helfne velký svalnatý kluk se zářivě bílým úsměvem (nemusí být nutně černý). Bude ovšem potřeba snížit iq postav na minimum a to odradí intelektuály a logicky uvažující lidi. 4.) film bude mysteriózní - všichni se hned na začátku zplynují po útoku komanda a až do konce filmu budeme divákovy valit do hlavy jejich pseudo/nepseudo halucinace, do štábu vezmene Lynche, za pár šestek - jen na to kdyby měl zas nějaký nápad a vytvoříme závěrečnou scénu kdy hrdinové když vybíhají z budovy zjišťují, že jsou mrtví a přicházejí do nebe. Bohužel to odradí většinu žen a pro část mužů bude snímek nepřehledný a tím pádem odpad. SPOJENEC je trefný název - tohle je spojenec všech čtyř možností, kerý snad nikoho neodradí, ale FAKTICKY se divím všem těm lidem, kteří tady tvrdí, že by měl být tento film v červeném. ()

Kratoc

Na první pohled je to něco, co už tu bylo x-krát. Přepadení v bance, vyjednávací tým a tichý souboj kdo z koho. V tomhle filmu to funguje všechno jinak. Ale to nic nemění na tom, že ústřední dvojice protivníků Owen a Wahington hraje vynikajícím způsobem. Navíc doplněná kvalitní kamerou a střihem, který příběh opravdu nechá plynout, aniž by ho rušily rychlé "dramatické" prostřihy, tak jak je to často vidět. Bohužel k filmu mám i několik výtek, které celkové hodnocení, jinak našláplého thrileru, srážejí: Jodie Foster a celá její role ve filmu mi prostě vadila a přišla mi tam velmi silně našroubovaná, kdyby tam nebyla, tak by mi to vůbec nevadilo - i když proti hereckému výkonu Jodie Foster nemohu říci ani slovo. A pak zhruba od poloviny filmu začaly prostřihy do budoucna k výslechům, čímž prozradily celou zápletku aneb jak se únosci chystají uniknout (samozřejmě až na Owena). A to ani nemluvím o tom, že by stačilo všechny posadit na detektor lži a bylo by jasno, kdo je únosce a kdo ne. I kvůli těmto chybám dávám jenom tři hvězdy. ()

Mafyn

Podle mého názoru, nejlépe provedená loupež banky za úplně jiným účelem, než jsou jen peníze. Hvězdné obsazení a vynikající scénář tento film vyhouplo vysoko v hodnocení a dotklo se pořád ještě palčivého tématu vypořádání se se zvěrstvy druhé světové války. ()

Pitrsss

Rozhodně jeden z těch lepších a hlavně neotřelých filmů o bankovních loupežích. Spike Lee je pro mě dost osobitým režisérem a přesto, že jsem tomu zprvu moc nevěřil, dokázal tu svou "auru" přenést i do Spojence. Vylezlo z toho zvláštní dílo, něčím originální, lehce špinavé a celkově poctivě natočené, i s tou lehce rozklepanou kamerou a pár nelogičnostmi. Každopádně mám pocit, že při natáčení některých scén musela být na place celkem zábava. Především Denzelovo utahování si z chatrné a vystrašené babičky...pobavil jsem se. Účast Jodie Foster mě samozřejmě mile překvapila - opět solidní výkon. Tohle je prostě kvalitní film. 80% ()

PhillM.

Ano ano, je to super, je to cool, je tam Clive a Denzel a další, ma to atmosféru, scénář neurazí, naopak - příjemně překvapí... jenže. Spojence jsem viděl před cca půl rokem a nějak ho zapomněl ohodnotit. Teď jsem tu na něj narazil a podle názvu ani podle obsahu jsem si ho vůbec nevybavil. To stojí za zamyšlení (ano ano, zřejmě především nad mým paměťovým kvocientem). Musel jsem si pustit trailer, aby se mi rozsvítilo - "jo, to je o tom, jak tak v té bance a tohle a tamto a... jé, tam hrála Jodie? .... no jasně, už vím, už si vzpomínám". Takže: Na filmu oceňuji všestrannou vymazlenost, odsuzuji venkonečnou tuctovost. ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (viac)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (viac)