Newyorský detektív Keith Frazier (Denzel Washington) je typický drsný policajt s neoceniteľnými životnými skúsenosťami nazbieranými za dlhé roky strávené v uliciach Veľkého jablka. Plánovaný kariérny vzostup mu ale komplikujú obvinenia z nezákonného konania, ktoré sa s ním tiahnu od jeho posledného prípadu... Momentálne má však úplne iné starosti - v centre totiž práve došlo k prepadu jednej z najväčších bánk a lupiči v nej zadržiavajú desiatky rukojemníkov! Táto krízová situácia bude ale veľmi neštandardná. Protivníkom detektíva Fraziera je totiž asi najinteligentnejší zločinec, akého za svoju bohatú kariéru stretol - Dalton Russell (Clive Owen). Nuž a navyše sa musí pokúsiť prekaziť zločin, ktorý sa zdá byť dokonalý! A akoby to nestačilo, vo chvíli, keď sa vyjednávanie medzi políciou a chladnokrvným stratégom začne vyostrovať a všetkým zúčastneným začínajú tiecť nervy, vstúpi do hry vplyvná právnička Madeleine Whiteová (Jodie Foster) zastupujúca záujmy majiteľa banky Arthura Casea (Christopher Plummer), ktorý chce túto krízu evidentne využiť vo svoj prospech! Netrvá dlho a detektív Frazier si uvedomí, že karty v tejto hre na mačku a myš neboli rozdané úplne jednoznačne - a že na prvý pohľad dokonalý zločin môže byť... Ešte dokonalejší! (TV Markíza)

Beky

....woow,woow,woow...ale kde že, to je přece úplně normální vykradení banky, s úplně průmernými herci a průměrnou réžijí....a sakra, teď po mě někdo hodil kamenem!!!!...proč?:)))...je fakt, že jsem viděl film po dvou dnech pařby a tak moje smysly určitě nejely na 100%, ale pokud si vzpomínám tak táta u toho usnul a ten nikde nebyl:))))...no prostě nuda, ani pointa nebo pointy mě nevytrhly z polospánku!!!...líbyly se mi třeba prostřihy na vyslíchání podezřelých ( nebo rukojmích ), pak se mi líbyla drsně slovná Jodie ( i když její roli nechápu ještě dnes )!!!!....jo a Owen má super charizmatickej hlas.....na koho jsem to sakra zapomněl????....na Denzela na Dafoea na Plummera!!!!..určitě ne právem, ale že by mě jejich herectví dostalo do varu...myslim že deset kousků je momentálně větší jistota!!:))....tenhle film už nikdy nechci vidět!!! ()

Chasm

Promyšlené drama, mám skoro pocit, že by se to takhle mohlo povést...:) Obsazení super, řežie taky, nestěžuju si na nic... ()

danoo

Spike Lee sa rád zahráva. Zahráva s aktuálnymi problémami, ktoré mieša s napätím, dejovými zvratmi, sarkazmom a predovšetkým zahráva so svojimi divákmi. Ja som na jeho hru pristúpil a nebol som sklamaný. ()

Cushing

Ha ha, krásně vykonstruováno, hůř vymyšleno. Spousta náhod, ještě víc chtěností a nepravděpodobností, takhle by to v životě nevyšlo. No a? It´s a fun film! Profesionální, napínavé, s ideovým přesahem a přesným pozorováním skutečnosti: jak má ženská čtyřky a vejš, ničeho jinýho si na ní nevšimnete... Zábava na jeden večer, ovšem žádná novodobá klasika... ()

Maki89

u mna to je tak na rozmedzi 4* a 5*, ale priklonim sa k nizsiemu hodnoteniu, nieco tomu filmu chybalo... inak vyborny... dobry pribeh, dobry napad, dobri herci, film nenudil ani chvilku a utiekol ako voda... 8/10 ()

uiu

Podle hodnocení zdejších uživatelů jsem se těšila na promyšlenou zápletku, která mě přirazí do křesla. Jenže jsem se ničeho takového nedočkala. Uběhne hodina filmu a vy zjistíte, že se tam vlastně ještě nic zajímavého nestalo a vaši pozornost jen drží Denzel Washington, který lítá tam a sem a prohazuje moudra (tím nechci naznačit, že by film nějak shazoval, právě naopak je podle mě jediný herec v tomto filmu, který umí svou roli hrát). Pořád jsem čekala, kdy přijde ten neočekávaný zvrat, to mysteriózní krimi. Nakonec jsem se dočkala, ale vůbec mě do křesla nepřirazilo. Jen další x-tá variace filmu o vykradení banky s o stupeň vymyšlenější zápeltkou než zbytek filmů pojednávajících o bankovním přepadení. Jediný klad filmu je již zmiňovaný Denzel, který umí hrát a tahle role mu především sedí. Zbytek hvězdných jmen jen ve filmu slepě naráží do zdi a mrzí mě, že své role neutáhli (Jodie Foster, i když se její obličej vyjímá na plakátě, hraje ve filmu tak 10 minut celkem a za tu dobu na nás působí jen jako nějaká feministická namyšlená mrcha, za kterou muži chodí pro pomoc a ona si toho náležitě užívá). ()

Iroquaise

Výborný krimi-thriller, který dobře zasouvá témata zúčtování se současnou i minulou podobou americké společnosti do žánrového rámce. Činí tak o dost lépe, uceleněji a hladšeji než přechválený sedmdesátkový kus "Maratónec" s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. Celé by se to dalo označit za populární formou provedené kino morálního neklidu. Vyprávění ani na chvíli neztrácí tempo. Film vtahuje svojí chytře vystavěnou zápletkou, dynamickou situačností, zajímavými postavami a výborně napsanými dialogy. V podstatě divácky procházíte různými situacemi a prostředími, neustále vás zajímá, co bude dál a jen tak mimochodem jste v průběhu překvapováni informacemi, které mají charakter zkratkovitých sociálních glos ( přítomnost xenofobie v souvislosti s různými národnostními etniky atd. )...více zde... http://blacklsays.blogspot.cz/2012/08/spojenec-inside-man-r-spike-lee-usa-2006.html ()

hanagi

Drama? Krimi? Triller? Ale jděte! Celou dobu na mě někdo vesele pomrkává do kamery. Policista, který si počká "až jak se to vyvine", lupič, kterému vadí násilí i ve videohrách a dáma, která hasí požáry, jež ohrožují mocné. Některé hříchy by se skutečně odpouštět neměly! ()

Master19

Nerad bych vyslepičil pointu, tak pokud jste to neviděli, tak to nečtěte... Tak. Zápletka s pomstou napomahačům nacismu mi přijde hodně vyčpělá. Její naroubování na bankovní loupež je sice hodně originální, ale jsou tu detaily, které mi vadily. Jestli si chtěl stařík nechat kompromitující dokumenty z války, je to jeho věc, ale pochybuju, že by je měl v obálce na které je hákáč jako kráva (bez urážky). ()

lumiros

Tak toto je moc pěkná kriminálka s promyšlenou zápletkou, připomínající mi trošičku snímek z roku 1985 Bezva finta. Nenechá diváka ani na chvilku bez pozornosti a to nejen díky hereckým výkonům takových ikon, jakými Denzel Washington, Clive Owen a Jodie Foster jsou. Dávám opět pět hvězdiček a film 100% doporučuji všem. ()

zdenny

Film byl nudný, naprosto postrádající žánrovou vyhraněnost. Celou dobu jsem si říkal, co je na tomto přepadení banky tak super, tak neočekávaného, tak nového. Nic. Nudilo mě to podobně jako film JCVD, který má taky vysoké hodnocení. Nevím, ale asi nejsem tak inteligentní, abych poznal bravuru ve filmu. Anebo jsem tak inteligentní, že poznám plochý film postrádající jakoukoli psychologickou konfrontaci. Věřím tomu, že kdyby film byl francouzský, rozplývali by se zde "intelektuálové" ještě víc a snímek by atakoval devadesát procent. Chtěl jsem původně dát tři hvězdy, ale zde je skutečně potřeba tu hvězdičku shodit, takže dávám dvě (nechci to zase shodit až tak moc). Jinak Denzel a Clive byli dobří a odvedli svůj nadstandartní standart. Naopak feministická role Jodie Foster pro mě byla těžko stravitelná. "...Na mě byste neměl.". Tak s tím běž do prdele, náno. PS: Celou dobu jsem se ztrácel v motivech jednotlivých postav. Prostě tam nebyly, protože je scénář neuměl vytvořit. ()

BetuSKA

Clive Owen je prostě největší drsňák světa ;) Skvěle promyšleno, bezvadně zpracováno - tenhle film mi ani jednou nedovolil vypnout. ()

hroubek

Jedem z nejlepších filmu o vykrádání banky. Je zajímavé jak si Spike Lee dokázal poradit, s tak jednoduchou zápletkou, bez větších akčních a udržet napětí až do konce.To co film povyšuje na nadstandard jsou herci a jejich dialogy mezi sebou. Tím, že je film pomalejší a nikam se nežene je pro diváka mnohem příjemnější podívanou, něž kdyby se z banky dostaly za 20 minut a zbytek by byl velká honička. Inteligentní podívaná s výbornými herci v hlavní rolích i vedlejších, které nechybí vtip, nadsázka a spousta dalších věcí a hlavně zajímavá pointa. ()

Andreas83

Thriller plný napětí a inteligentního humoru. Opravdu povedený scénář doplněný nadprůměrným hereckým výkonem Denzela Washingtona i Clive Owena. Promyšlená zápletka s povedeným rozuzlením. ()

harryy

Spojenec je príkladnou ukážkou kvalitného thrilleru. Je zábavný, napínavý, miestami uvoľnujúco vtipný, inteligentný. Zručná réžia, kvalitný scenár, slušivá formálna stránka, dobrí herci, to všetko hrá v jeho prospech.Aj keď stavia na vybehaných žánrových základoch, dokáže ich podať svojrázne a pútavo.Dominancia filmu v tomto prípade prerastá tradičné žánrové konvencie. Kým tradičné thrillery s podobnou zápletkou sa sústreďujú iba na vyrozprávanie príbehu, Lee povyšuje samotné rozprávanie na jeho roveň. 80% ()

VanTom

Tak tu opět máme brilantně promyšlenou bankovní loupež, ve které jde očividně o něco víc než o prachy. Anebo ne? Chytrý scénář si nehraje se žádnými zásadními zvraty, ale promyšleně splétá i rozplétá motivy a informace, které suverénní a žánrovým filmem se očividně bavící Spike Lee elegantně předkládá divákovi. Čistá práce. ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (viac)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (viac)