Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Recenzie používateľa HAL k tomuto seriálu (14)

Série 1 (2005) (S01)

Na tuhle sérii jsem se díval roky. Fandom kolem seriálu Doctor Who mě bavil velmi, kamarádek co ho žraly kolem mě bylo nespočet, ale proniknout do samotného seriálu se mu ne a ne podařit. Laciný vizuál přitom nemusí být na škodu, však Lexx a Červeného Trpaslíka miluji, ale to musí stát na vyšperkovaném humoru, dobrých příbězích a skvělých hercích, a tím mě tohle úplně nenadchlo. Eccleston mě nebral, Rose mě vůbec nebrala, a první díl je vyloženě bída... až nuda probíhající epidemické apokalypsy mne dohnala k tomu to dotáhnout to do konce, a těch pár velmi fajn věcí se přece jen objevilo. Jmenovitě dvě - Dalekové, což jsou rozkošní čumáčci, a Moffat, který tady k Doctorovi poprvé přičichl a napsal skvělý dvojdíl o jiných rozkošných čumáčcích - těch na plynových maskách. // EDIT - jak pro Doctora Who signifikantní - vracím se v čase a přidávám zpětně hvězdu nahoru, protože hlavní plody této série se projeví až v brilantních sériích následujících... a jak mě Rose tady v těchto počátcích nebrala, tak jsem měl obrovskou radost když jsem ji pak v seriálu potkával v jejích návratech i o skoro dekádu později. ()

Série 2 (2006) (S02)

Tennant je skvělý a s ním je Doctor o třídu lepší, to jeho kouzelně hyperaktivní nadšení ze všeho zajímavého a promyšlená chaotičnost s jakou za pochodu vytváří plány, to je krása pozorovat. A Rose je snesitelná, i když v závěru při tom tlačení na emocionální pilu už jsem dosti zíval. Exterminate všechny tyhle nevěrohodné ubrečenosti! Exterminate! ()

Ticho v knihovně (2008) (S04E08)

Dvojdíl Silence in the Library je bez nadsázky to nejlepší co kdy ve Velké Británii pro televizi vzniklo. ()

Konec cesty (2008) (S04E13)

Jedno z nejlepších "zakončení seriálu" jaké jsem kdy potkal. Brilantně napsaný ultimátní cross-over ve kterém se přirozeně seběhly linky postav rozehrané v předchozích čtyřech letech. Avengers: Endgame může jen smutně závidět. ()

Série 5 (2010) (S05)

Jak jsem byl z Moffata nadšený když psal samostatné díly když celý seriál vedl Russell, tak mám pocit že se při tom autorsky vyčerpal a když už sérii vede on sám, tak je to jenom horší. Asi mu dřív Russel víc dupal na krk aby při tom hýření nápady nezapomínal na to že ty příběhy i musí dávat smysl a držet se pravidel toho světa, na což teď ostentativně sere 😞 A navíc má i horšího Doktora, Matt Smith nemá nic z té Tennantovy kouzelné démoničnosti, a i jeho společnice je nudnější. Ale pár geniálních dílů tam pořád je, třeba ten o Vincent van Goghovi, který jak jsem překvapeně viděl napsal Richard Curtis, co dělal Lásku nebeskou. ()

Vánoční koleda (2010) (S05E14)

Bolestivě hloupý a nezajímavý díl, zato spousta zběsilého a nesmyslného šaškování s přepisováním minulosti, kterému se Doktor dřív tak vehementně vyhýbal. Vážně doufám že takhle Moffatova práce nebude vypadat dal. /// Edit po  druhém sjetí celé Mattovy série - ale jo, přišel jsem i tomuhle trochu na chuť. Hlavně pro to že jsem se smířil s tím že Moffat je prostě pankáč a na pravidla, dříve Russelem tak pečlivě hlídaná, on prostě sere a chce se jen bavit. 7/10 ()

Doktor, vdova a skříň (2011) (S06E14)

Doktor tady už upadá do hodně pitomého vánočního kýče, na speciály s Tennantem se to vůbec nechytá. ()

The Husbands of River Song (2015) (S09E13)

Jako love letter vztahu Doktora a River Song naprosto dokonalé, kdo neměl u finále pod Singing Towers na krajíčku nemá duši. Zbytek epizody je vedle tohoto trochu zbytečná výplň. 9/10 ()

Série 10 (2017) (S10)

Capaldi je tradičně skvělý, ale příběhy s ním už jsou slabší, a to nejen proto že vyměnili fantastickou Claru za nezajímavou ošklivku Bill Potts. Místo ní tu skutečnou společnici ve finále představuje spíš Missy... a právě ta nakonec celou sérii zachraňuje, a její finální setkání se svým mladším já. ()

Twice Upon a Time (2017) (S10E13)

Velmi příjemné rozloučení s Doktorem, škoda že na tak dlouho... ale snad ne napořád, ta Chibnallova doba temna už končí. Propojení s prvním Doktorem s filosofickým podtextem je brilantní nápad, to že Bill Potts tu hraje jen minimální roli je také potěšující, ale hlavně že na konci vrátí Claru, to je nejkrásnější. Ta mi udělala radost, v její společnosti byl tento Doktor nejlepší - ale nejen díky ní byl skvělý Capaldi je hned po Tennantovi mým nejoblíbenějším. ()

Eve of the Daleks (2022) (S13E07)

Tak dobré, jako by to snad ani nepsal Chibnail. Doktorka je pořád spíš vedlejší postava a její sonický šroubovák je v Chibnailově podání pořád magická hůlka co dokáže všechno, ale to jsou asi tak největší provinění proti Doktorovskému vesmíru... protože jinak scénář tohoto speciálu prostě bez problémů funguje a baví. Time loop v originálním pojetí a pár překvapivě dobrými gagy. Takže je škoda že takto nevypadaly celé předchozí tři roky - do vrcholu seriálu za Russelovy éry by bylo pořád hodně daleko, jejich hloubku tu budete vyhlížet marně, ale aspoň posledním sezonám s  Capaldim už by se s podobně povedenými příběhy seriál vyrovnat dokázal. ()

Legend of the Sea Devils (2022) (S13E08)

Když už si člověk začne myslet že hloupější už to být nemůže... tak přiběhne šikula Chibnall, a rychle ho vyvede z omylu. Příběh se zdá být standardně Doktorovský na způsob těch slabších historických stand-alone dílů jako Curse of the Black Spot, ale rychle vyjde najevo že na logiku čehokoli se tu zvysoka kašle, a navíc ve střižně si udělali mejdan a v lihovém deliriu random vystřihli části scén, takže z nich sposta ani pořádně nenavazuje. Nové postavy postrádají osobnost a konzistenci, takže je pro ně zcela v pořádku začít někoho bezmezně zbožňovat zhruba dvě hodiny po tom co jim dotyčný nechal vyhladit rodinu s celou vesnicí. Prostě pohoda. A samozřejmě ani lidé kteří měli radost z prznění lore a osobnosti Doktora neodejdou zkrátka, i na to v uspávacím epilogu dojde. Protože Yaz prostě musí být pro Doktorku víc než kdy byla River Song, neasi. 4/10 ()

Zvíře z hvězd (2023) (S14E01)

Nádherně silly, Doctor a Donna vklouzli do svých rolí dokonale jako by od jejich posledního dílu neuplynul ani týden, a přitom je ta epizoda i dobře dramaticky vystavěná - za hodinku se tu stihne představit spousta postav, rozjet zábavný příběh, i na staré fanoušky mrkat zběsilou rychlostí. V tom jsem si vyloženě rochnil.   S výtkama k inkluzivitě souhlasím jen napůl - jsou tu cringe momenty kdy už na to tlačí trochu moc (scéna s pronouns a hlavně to finální "girl-power" vyřešení Donniny Metacrisis), ale naopak některé věci tam sedí velmi dobře: - Bondovský vozejček je sranda, a když voják začne mlít něco o bezbariérovém přístupu, tak ho ta holka sama hned odpálkuje, to je dost fér přístup, a celé mi to přišlo jako veselá parafráze na Daleky (příště by ten vozík mohl levitovat  ). - No a hlavně vysvětlení non-binarity té postavy, to je přece úplně skvělé, výborně to vychází z příběhu a funguje tady jako dobrý zvrat, kdy ty postavy najednou pochopí proč jejich životy byly takové. ()

Chichot (2023) (S14E03)

NPH jako Toymaker je luxusní a nádherně si to užívá... dokud nepřijde regenerace (zábavně a originálně podaná, nic proti tomu) a on je pak prostě odhozený, drama kolem něj skončí těžce antiklimaticky. Vzhledem k tomu jak ho hypovali s odkazy na starého Toymakera jsem čekal trochu víc - je to velká škoda, jeho postava si zasloužila pořádně vytěžit, ideálně speciál s ním udělat jako dvojdíl - tak epický jako byly všechny staré dvjodíly s Tennantem, některé z nich patří k tomu nejlepšímu co kdy pro televizi vzniklo. A ta regenerace... ta si vyloženě říká o spin-off seriál. Ncuti Gatwa se uvedl každopádně velmi hezky, těším se co předvede ve vlastní sérii. Snad si do té doby najde i nějaké kalhoty. Z těch tří dílů mě nakonec ten poslední bavil nejmíň, ale jen marginálně a pořád na úrovni silně převyšující všechno z posledních pěti let. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner