Akční thriller producenta Jerryho Bruckheimera a režiséra Tonyho Scotta se točí okolo tajemného pocitu deja-vu, který provází agenta vládní agentury ATF Douga Carlina (skvělý Denzel Washington). Carlin vyšetřuje rozsáhlý bombový útok, po výbuchu nálože na trajektu v New Orleans je přivolán k zajištění důkazů. Odhalí přitom, že záhadný úkaz, který většina lidí považuje pouze za hříčku vlastní mysli, je ve skutečnosti něčím mnohem mocnějším. V tom okamžiku začíná jeho závod s časem o životy stovek nevinných lidí. (oficiálny text distribútora)

Allien.9

Tony Scott se rozhodl okořenit svůj oblíbený žánr trochou sci-fi a zadařilo se!:-) Mnohokrát viděné cestování časem je pojato netradičně (alespoň tedy po většinu filmu), akční sekvence nemají chybu a jednotlivé střípky skládačky do sebe zapadají na výbornou. Jediným mínusem pro mě tak zůstává konec aneb *SPOILER* happy-endy by se měly zakázat *KONEC SPOILERU*. ()

HAL

Detektivní sci-fi thriller od "šílence střihu" Tony Scotta. Ten se tentokrát oprostil od své proprietální zběsilosti a ujetou equilibristiku s vizuály si užívá jen ve vědecko-fantastických prvcích vyprávění, kde mají své logické opodstatnění a... vypadají zatraceně cool, stejně jako těch pár akčních scén, takže divákovi pak ani moc nevadí že jakýkoli pokus u filmu zapojit logické myšlení ve větší míře s trestá. Ne smrtí, ale jeho vnitřním odmítnutí filmu jako naprosto pitomé kraviny, která si s fyzikálními zákony hraje jak chce a ještě se to snaží nějakým způsobem vysvětlit tak, aby to pochopil i idiot. Ve chvíli kdy ale bere příběh "tak jak je" a prostě si ho užívá, tak se pro něj z Deja Vu stane velice zajímavý, originální, napínavý a audiovizuálně vytříbený zážitek. 8/10 ()

Satan

Typický Scott - drsný Denzel, kamerové ekvilibristiky, nečekaný střih, vkusná hudba a v neposlední řadě také bezchybná akce. Muž v ohni začal až po hodině, Deja Vu po hodině pro některé skončí. První polovina je velmi povedená kriminálka s nádechem tajemna (scéna s Hummerem úchvatná), ale jakmile si Scott začne hrát s časovou osou, je vymalováno a stojíte před rozhodnutím, jestli ten sci-fi nádech akceptujete nebo ne. Já ho akceptoval, i když ve mě hlodá červíček, že bych raději dokoukal tu první půlku do konce...Teď mě omluvte, musím se vrátit o 4 dny nazpět, zapomněl jsem klíče. Nashle včera. [Přesná stopáž: 126 min] ()

Peytl

Ze začátku, možná až do první třetiny, jsem si říkal, že to bude slátanina plná děr, teda do té doby, než nám (debílkům, nechápajícím skoky v čase) autoři vysvětlili, že všechno je jinak a že to tak úplně hloupé nebude. Washington je klasicky výbornej a v našláplý formě jsem po delší době viděl i Kilmera. Děj filmu se zbytečně nezamotává do všelijakých časových paradoxů a nechá vše vyřešit a vysvětlit vlastně jen vlastním příběhem. Sakra, ani nevim, ve který černý či červí díře jsem se celých pět let zasíral... ale dohnal jsem to, zřejmě technika pokročila. Slušná záležitost! ()

Omnibus

Při sledování tohoto filmu jsem zažíval opravdu silné Déjà Vu, až fyzicky nepříjemné! Ale pak se to vysvětlilo. O čtyři dny dřív jsem totiž to DVD již jednou „zasunul“ ale díky značnému přerumování mysli (i já umím ) jsem celé to sledování zasunul v paměti někam do špajzu. ;-) Čili, tenhle film jsem už dal dvakrát (ehm), potřetí si ho už nepustím, leda s někým... Zápletka s konstantně nastaveným časovým posunem je docela originální. Minus 4 dny . Přesně do té chvíle se můžeme nejprve v úvodu filmu „podívat“, a třeba zjistit, která ludra nechala svého pejska položit kabel na dětském pískovišti před naším panelákem... V další části filmu, poté, co se vědci a scénárista rozbroukají, se do minus čtyř dnů může i přemístit nějaký dobrovolník - průkopník a dát tam na budku pachateli připravovaného zločinu včas. Vlastně ještě než něco provede. Což by, aplikováno do skutečného života, mohl být docela průšvih :-) „Tady máš přes držku za to, jak mi za čtyři dny nakopneš pejska...! Cože? Že ten kopanec bude za to, jak se můj pejsek za hodinu vysere na támhleto pískoviště? A jak to vlastně můžeš vědět?“ Sakra, už jsem se do toho zamotal, jak oni ve filmu! Ale ty honičky neviditelných aut a bitky s (pro ostatní lidi kolem neviditelným) nepřítelem za pomocí jakéhosi futuristického noktočasovizoru byly dost dobré a vymazlené. Kdyby kvůli ničemu jinému, tak jen proto stojí za to ten film vidět. Klidně hned dnes, a nebo aspoň před čtyřmi dny ;-) ()

mzss1

|85%| DEJA VU je film, který mi nějakou dobu unikal a to mám Washingtona opravdu moc rád. Po shlédnutí jsem téměř nadšený. Snímek šlape jako hodinky a rozhodně tu nemůžeme mluvit o nějaké chybějící nesouvislosti či nelogice. První půle je sice taková rozbíhací, ale mě tempo přišlo poměrně vysoké. Sledovací zařízení, cestování do minulosti, jednotlivé a netypické scény, které byly tvořeny velkým množstvím nápadů. Denzel Washington tu sehrál skvělý herecký výkon, ostatně jako vždy. Do role se opět ponořil – fandil jsem mu v jednom kuse. Ostatní herci ok. I hudba mi sedla – krásně ladila s tématem. Dal bych plný počet hvězd, kdyby tu bylo ještě hutnější finále, bohatší scénář apod – přesto nebyl potenciál až tak plně využit. Čekal jsem dobrý film, dostal jsem mnohem více. ()

kingik

Spletitý děj, až se ho nepodařilo rozmotat, respektive tvůrci si s tím nedali až takovou práci a jen motali, chystali a posílali diváka do dalších smyček. Zpočátku je vše ještě působivé, ale když se po hodině některé motivy začali opakovat, tedy dostavilo se divácké deja-vu, nadšení postupně sláblo a ke konci opadlo. Technická stránka filmu na vysoké úrovni, režisér Scott svého oblíbence Denzela Washingtona obsadit umí a vizuál patřil také k velkým kladům filmu. Jako celek film nebude patřit k těm, které bych si dal opakovaně, ale kdo ho ještě neviděl, mohl by být spokojený. Nějaký nápad se najde, na akci se nestaví, a když se ve filmu ztratíte, byli jste varováni. Ohledně scénáře bylo zkrátka hodně co zlepšovat. 60% ()

johnys

Další filmová variace na problematiku času, výtečně zpracovaná a zasazená do nové hi-tech doby. Přesvědčivý Denzel, společně se zručnou režií, je největším kladem tohoto vynikajicího snímku. Obávám se, ze např. ono sledovací zařízení za pár let už nebuce sci-fi, ale realita, bohužel... ()

IQ Tiqe

Zapomeňte na fyziku a realitu, tohle je sci-fi. Na začátku jsem s filmem "bojoval", protože odporoval logice, pak přišlo vysvětlení, které bylo hodně fantaskní, takže jsem si řekl, že jde prostě o sci-fi, moc jsem to neřešil, sledoval děj a úvahy si schoval až na konec.... Celé to bylo dost kontroverzní, protože otázky cestování v čase jsou hodně hypotetické, stejně tak úvahy "co by se stalo v budoucnosti, kdybyste změnili minulost". Takže ještě teď si v paměti přehrávám jednotlivé časové smyčky a nemám vůbec jasno, jestli mě režisér nebalamutil nějakým logickým nesmyslem. Tak jako tak, film to je unikátní. ()

Sobis87

První hodina je vyloženě fantastická, Scott sice umírněnější, ale z hlediska stylu furt o vybuchující trajekt osobitější než 80% mainstreamové produkce... no a ten Denzel je pod jeho taktovkou prostě ďábel, jehož charismatem je prolezlý krásně zrnitý celuloid od pravého spodního rohu až po levý horní. Škoda, že to na konci najede do předvídatelných kolejí, abyste si už jen odškrtávali jednotlivá klišé. I tak ale hodně poctivá "scottovka". ()

Jordan

dvojica tony scott a denzel washington po druhý krát - po veľmi vydarenom mužovi v ohni (ktorý sa mi aj tak páčil viac ako deja vu) prišla táto mierne sci-fíčkovo ladená akčná krimi, ktorá je okrem tradičných tonyho (a jerryho b.) trademarkov založená aj na pomerne "originálnom" (?) a snažiacom sa neodfláknuto pôsobiac námete/scenári, ktorý nie je bez chyby, ale nejako šľapal od začiatku po koniec, takže ak tam nejaké výrazné prehmaty boli, nezaregistroval som ich. Okej - dalo by sa povedať, že téma a nápad koliduje niekde medzi Butterfly effect a (či skôr) Minority Report, lenže je to trochu viac pri zemi, pretože stále to nemá byť futuristické scifi ale krimidráma (resp. akčná krimidráma). Denzel nemá nejako veľa hrania (paradoxne i keď je skoro celý čas na plátne), a to, čo predvádza, je jeho štandard (ani o postave nie je toho veľa, čo by sme sa mali dozvedieť, žiadna psychológia, minulosť, pohnútky - ale na tomto scenári to nemá žiadna postava, ani tá, ktorá by si to aspoň trochu zaslúžila - čiže caviezelova) lenže washingtonov dobrý štandard je našťastie pozerateľný a jeho sympatické úsmevy síce niekoho po pár filmoch môžu prestať baviť, no mňa zatiaľ neprestali. Val Kilmer už ponovom - vedľajšie role a kilá naviac, mi je akýmsi zvláštnym spôsobom sympatickejší ako "starý Val" (s pár výnimkami ako Willow alebo Tombstone . . .), no najlepší výkon (v minimálnych priestorových podmienkach) poskytol záporák Jim Caviezel, tomu to zožeriete a ostanete prekvapene čumieť, čo to scenár+režisér+(samozrejme)herecké dispozície z dobráka v Tenkej červenej línii urobili za monštrum. Čiže to máme solídny dej od A po B riadiaci sa presne a s úctou k žánru, v rámci ktorého si drží všetky svoje esá v rukáve, takže pre tých, ktorí sú schopní na úkor kvalitnej akčnej hollywoodskej zábavy odložiť nároky na nejaké hlboké diela a psychológie, motivácie postáv a podobné veci, majú veľké predpoklady, že nebudú sklamaní. ()

Anderton

Prvý a posledný krát, čo som bol na Scottovi v kine. V televízii mi nelogickosti v jeho filmoch nevadia, keď si ale za to platím a už počas filmu mi vadia rozpory v časových paradoxoch, niečo nie je v poriadku. Postavám chýba akákolvek motivácia, Carlinovi sa proste iba páči mrtva žena, teroristovi sa nepáči chovanie armády alebo čo. To mám potom Carlinovi držať palce. Na konci som čakal nejaké prekvapenie, namiesto toho film skončil. Ak na druhý krát ale zistím, že všetko do seba zapadá, tak sa ospravedlním a zvýšim hodnotenie, alebo možno nie. ()

Frajer42

První hodinka, než nám tvůrci představili svůj úžasný systém, se kterým následně odporně uměle budovali napětí. Uměl zkrátka to, co se zrovna hodilo, aby uměl. Prostě, aby bylo vypátrání zločince náročné, ale uskutečnitelné. Vše od samého začátku směřovalo k naprosto očekávanému výletu negříka do minulosti. Naštěstí jej kluci vědátorští vrátili do správné doby a Denzel tak nemusel prchat před frajery v bílých kápích, ale mohl vložit své úsilí do záchrany shodně opálené družky. Jakmile se daly věci do pohybu, tak se místy na snímek koukat dalo. Příběh mě za srdíčko úplně nevzal. Zřejmě jsem nebyl na podobný snímek úplně správně naladěn. ()

Kothy

Celkem psycho film s Denzelem Washingtonem o cestování časem. Musí obětovat, aby zachránil své minulé já a získal pěknou ženu. Škoda že už Tony Scott není mezi námi... ()

swamp

Denzel Washington, zvýšený kontrast barev, rychlá akční kamera..to snad musí být Tony Scott, říkal jsem si. A taky že ano. :) Ve vedlejších (i když důležitých) rolích si to střihli Val Kilmer a James Caviezel, ze kterého tentokrát krev netekla, ale zařídil, aby tekla z jiných. :) K opět nic neříkajícímu žánru (akční/krimi/drama/thriller:) bych možná přidal sci-fi, čímž Déjà vu určitě je. Tony Scott se s tím nepáral, a aby měl na čem a jak vystavět příběh, vymyslel si supervýkonné vládní zařízení, které nejenže generuje jakékoliv události 4 dny zpět, ale dokáže přenášet věci (a dokonce i Denzela:) do minulosti. To trochu snímku ubírá na uvěřitelnosti..opravdu "jen trochu". :D Ale celkově vzato se od epileptické kamery a hektického střihu jakž takž odprostil, takže tentokrát i epileptikům vstup povolen. :) "'What if you had to tell someone the most important thing in the world, but you knew they'd never believe you?' 'I'd try.'" ()

predators

Bravooo!! Škoda, že se tvůrci filmu Next napřed nepodívali na tento "návrat do minulosti". Možná by pak jejich dvě minuty s Nicolasem Cageem dopadly lépe, mnohem lépe. To co Déjá Vu dělá "velkým" filmem nejsou ani tak efekty a bůhvíjaké triky, ale jsou to herecké výkony, skvělý střih a především vynikající příběh a jeho napjatost. Od začátku do konce vás udržuje v napětí, a ikdyž se některé zvraty dají tušit, pak i tak se objeví něco nového. A ještě jedno bych ocenil, a to vynikající střich kamery, obzvláště při "sledovačce".Takže fakt dobrý! 85% ()

nascendi

Pri sledovaní tohto filmu je užitočné vypnúť mozog a iba sa pozerať. Potom to ako-tak ide. Cestovanie časom je veľmi lákavé, ale takmer všetci si pri ňom nabijú držku. Bruckenheimer so Scottom nie sú žiadnou výnimkou. ()

Slarque

Velice zajímavá zápletka je rozvedená do silného příběhu, který je perfektně natočený. Tony Scott dal filmu normálnější vizuální podobu než v případě pár předešlých filmů (nic proti nim!) a filmu to vyloženě sedlo. Denzel Washington by to možná utáhl i sám, ale Paula Patton je mu rovnocennou hereckou partnerkou a navíc je opravdu krásná. Ve sci-fi s časovými paradoxy obvykle dostává logika docela zabrat, ale tady to kupodivu vypadá většinou docela promyšlené. Thumbs Up! ()

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012

Mission: Impossible trochu jinak

Mission: Impossible trochu jinak

01.09.2010

Film se především nebude jmenovat Mission: Impossible 4 ani M:I:IV. A Ethan Hunt nebude suverénním hlavním hrdinou. O velení se totiž podělí s dalším agentem v podání Jeremyho Rennera. Studio… (viac)

Jake Gyllenhaal cestuje časem

Jake Gyllenhaal cestuje časem

16.01.2010

Britský režisér Duncan Jones svým Moon dokázal, že žánru sci-fi rozumí a má smysl pro oldschool. Doufejme, že to potvrdí i svým hollywoodským debutem Source Code, který natočí pro studio Summit… (viac)

Tony a Denzel hubí teroristy

Tony a Denzel hubí teroristy

25.09.2007

Krvavý příliv, Muž v ohni, Déja Vu. Už jste určitě pochopili, co se vám snažíme říct. Ano, Tony Scott a Denzel Washington jsou kámoši. A když spolu natočí film, nikdy to není průšvih. U Sony Pictures… (viac)