Purpurové rieky

• Česko Purpurové řeky (viac)

Pokojné mestečko v údolí francúzskych Álp rozruší nález zavraždeného muža, ktorého telo je beštiálne zohavené a zavesené na vysokej skale. Z Paríža prichádza komisár Pierre Niemans (Jean Reno), poverený vyšetrovaním prípadu. Súbežne po krvilačnom vrahovi pátra aj miestny policajt Max Kerkerian (Vincent Cassel). Čoskoro je v jaskyni objavené telo ďalšej umučenej obete - a začína byť viac ako zrejmé, že zločiny spája tajomná minulosť... Tretia vražda nenechá na seba dlho čakať. Zdá sa, že ktosi hrá s políciou nebezpečnú hru na mačku a myš! Akú úlohu v nej zohrala autonehoda, pri ktorej pred desiatimi rokmi zahynulo pred zrakom svojej matky malé dievčatko? Nitky podozrenia sa postupom vyšetrovania zbiehajú k miestnej univerzite, ktorá po celé generácie ovplyvňuje život ľudí v izolovanom alpskom údolí. Prekvapivé odhalenie identity vraždiaceho maniaka takmer stojí oboch policajtov život... (TV Markíza)

brasek

Jean Reno a Vincent Cassel... moji dvaja favoriti, skvelá kvalita krimi thrilleru. Väčšiu časť snímku tvorí temná atmosféra a skvelé napätie. Bohužiaľ príde finálna scéna, pointa a potom len sklamanie. Z celkového pohľadu aj napriek nepodarenému koncu hodnotím ako nadpriemerný film. ()

milhouse86

Nemám rád, keď sa vynikajúco vyvíjajúci thriler pochová stupidným záverom. Purpurové rieky sú asi jediným filmom, ktorému, aj keď neviem prečo, som to odpustil. Majú celú dobu atmosféru ako máloktorý iný film a ktorá sa minimálne vyrovnáva Sedmičke a celý čas necháva diváka hltať dej. Teda až na ten záver, ktorý je jednoducho povedané úplná blbosť a vyznieva dosť dementne. Dvojica Reno - Cassel funguje na 100% a akčné scény sú zvládnuté na výbornú. ()

MUNRO

Reno je v roli dominantního komisaře jako vždy excelentní,stejně jako Vincent Cassel jakožto poněkud výbušnější policajtík.Je třeba pochválit i velmi zdařilé a trefné hudební podložení celého filmu,které už tak napjatou atmosféru mrazivého prostředí hor skvěle dotváří.Bruno Coulais odvedl výbornou práci.Jedinou vadou tak zůstává hodně pokažený závěr s dosti přitroublým rozuzlením.Nicméně za mně i přes nepochopitelný závěrečný kolaps 5 hvězd.Výborná kriminálka nabitá zvláštní dusivou atmosférou.Prostředí Savojska a Mont Blancu je originální a dodává ději na atraktivnosti. ()

O_Peki

Takhle hovadsky nakonec zmršit parádní kriminálku. Ach jo. I když je to již po několikáté převařený lógr jménem David Fincher, je to moc hezky natočený. Konec to bohužel všechno shodí na úroveň 3* ()

Desmi

Nebylo to ono, a to nejen díky závěru. Tváří se to jako geniální detektivka, protože divákovi předkládá spoustu zajímavostí a spojistostí, které ale mnohdy žádné spojení nemají. Respektive měli by být, ale konec filmu to všechno tak zabije, že tam asi žádné spojení není a nebylo. Prostě je to zcestný.. Snažíte se 2 hodiny přijít na něco, na co ani přijít nemůžete.. ()

kelet

Okrem jednej veci výborne spravený mrazivý thriller. Atmosféra tohto diela je vytvorená veľmi husto a darí sa ju udržiavať celú minutáž, čo je výborné. Jean Reno sa presne hodí do role záhadného vyšetrovateľa, ktorej sa zhostil veľmi dobre, no aj Vincent Cassel ma veľmi prekvapil či už bojovým umením, alebo svojím hereckým prejavom. V príbehu, kedy sa v závažných vraždách svojím oddeleným vyšetrovaním, vďaka dôkazom, dostanú k vzájomnej spolupráci dvaja odlišný vyšetrovatelia a začnú zisťovať záhadné veci, je naozaj veľmi dobre spracované a drží vás to pri maximálnej pozornosti. Jedinou, no celkom dôležitou vadou pre mňa je konečné rozuzlenie. Pri tak perfektne hustej a gradujúcej atmosfére by som čakal veľkolepejší záver, pretože tento záver je výsmech inak skvelému deju. Inak tento film doporučujem všetkými desiatimi. Hodnotenie: 60% ()

jjjerry

Opravdu složité na ohodnocení. První 2/3 naprosto famozní. Tady bych si dovolil opravit chybu v "obsahu" místní policista nepátrá po vrahovi. Když dva dělají totéž nemusí to být totéž=) Skvělá atmosféra, málo keců a hodně děje a když přijdou kecy tak aspoň stojí za to. Zasazeno do skvělého prostřední, ponurá univerzita, Alpy super. Tak trošku jsem tušil, jaké bude rozuzlení, byly tam střípky ale občas to bylo jakoby vyvráceno. Ten konec mě zklamal ale za ten začátek přesto 4*. ()

johnnie78

Modern day Jméno růže se špetkou Seven, kde dobrý pocit bohužel totálně sráží za vlasy přitažený, upoceně vykonstruovaný WTF závěr. ()

Delmondo

Parádní drsný Alpský thriller s velice hutnou atmosférou. Jean Reno a Vincent Cassel jsou borci a ve svých rolích přesný jak švýcarský hodinky. Mathieu Kassovitz perfektně navázal na ty starý dobrý kriminálky který Francouzi tak uměli. ()

unclejack

Sorry, ale toto teda nie. Purpurové rieky rozhodne sú filmom, ktorý má v zaujímavom námete značný potenciál. Ten je ale spolu s pribúdajúcimi minútami zo snímku úspešne odšťavovaný. Na úvod tu máme deravú zápletku v štýle rešeta. Ja si na logických chybách nepotrpím, málokedy ich nájdem, ale tu som sa nemohol dopočítať - v tomto kontexte vyznieva záver ako totálny prepadák. Ono z potenciálnych vrahov nie je veľmi z čoho vyberať, ale aj tak je rozriešenie záhady VIAC ako len neuspokojivé - keby išlo o americkú kriminálku zo štyridsiatych rokov podľa Dashiella Hammeta alebo Raymonda Chandlera tak by sa to skúsnuť dalo. A aj samotné odhalenie je podané polopatasticky, bez žiadnych priamych náznakov - možno až na jeden jediný a aj ten dodaný príliš neskoro. Deravej zápletke nepomáha ani podpriemerný scenár. Hlavne party Vincenta Cassela sú trestuhodne ploché a chlapácke reči vyplňajú celý začiatok Casselovho pátrania. V kombinácii s dabingom Adyho Hajdu ide o ťažko znášateľnú záležitosť. Bitka so skiníkmi je nielen neúčinne nakrútená, ale zo scenáristického hľadiska ide o snôšku macho-hlášok - v slovenskom dabingu sa častujú Ady Hajdu a Dano Dangl - ktorú scenáristi pravdepodobne sfúkli za 30 minút a príliš sa ňou nezaoberali. Najlepšie party teda zdedil Jean Reno. Prekvapila ma aj povrchná réžia, ktorá napráskala hudbu kde sa to len dalo a tá teda kolíše v škále od vhodná a perfektne padnúca až po prehnanú a zbytočnú. Kameramanov najlepší počin bola sekvencia na horolezeckej stene, ale kamera je ešte jedna z tých mála obstojných vecí. Je ohromná škoda, že film, ktorý obsahuje aj dobré časti - objavenie druhého tela - musela skončiť v priemere. Kassovitz nedrží atmosféru tak ako by mal a vinou prapodivného scenára nedosahuje účinku, akého by zákonite mohol. Osobne sú mi ukradnuté paralely s Fincherovým Se7en - ani ten film sa mi nijako extra nepozdával - ale keby Kassovitz odkukal atmosféru z Hry alebo Zodiaca, mohli by sme sa baviť o nadpriemernom filme. Takto sa dvaja skvelí herci hrajú na detektívov v mierne hnusnom thrilleri. ()

oiuoiu

Detektivka a každou chvíli to nedává dobrý smysl, ono u detektivek to je jedno? Odkdy? Film má sice atmosféru, ale nemá hlavu a patu. ()

PeteBuck

Mne sa to fakt páčilo. Jean Reno zasa zaválel, Vincent Cassel patrične sekundoval (tá bitka s tzv. skinheadmi bola fajn). Jean premýšľavý a skúsený inšpektor, Vincent tak trochu impulzívny a energický poliš. Celé to bolo v pohode, spočiatku vidíme 2 rôzne vyšetrovania, ktoré sa (čo sa dá predpokladať) v istom bode stretnú a dvojka týpkov, z ktorých každý pracuje zásadne samostatne, čelia ťažkému vrahovi, kde hlavný podozrivý mi bol jasný už, žiaľ, v polovici filmu, keď Cassel nevedel dobehnúť postavu, ktorú objavili pri poslednej obeti. Ale ten koniec ma prekvapil. Podľa mňa naozaj slušná kriminálka, dej má slušný spád, stále sa niečo deje, herci sa snažia. Ak by sa točili takéto thrillery, tak by to bola pohoda. Čo sa týka tohto žánru, tak to asi ani nemohlo dopadnúť lepšie. Ja dávam 5 hviezdičiek. Niekomu tam možno chýbalo viac napätia, inému možno nejakí šokujúcejší záver, aj keď univerzita, ktorá je vlastne chovným komplexom, je sila sama o sebe, ale francúzska kinematografia je neskutočne kvalitná a tento film bol namiešaný veľmi kvalitne a podľa mňa mu nechýbalo nič. ()