James Bond: Casino Royale

• Veľká Británia Casino Royale (viac)
Veľká Británia / Česko / USA / Nemecko / Bahamy, 2006, 144 min (Alternatívna 139 min)

James Bond (Daniel Craig) je na svojej prvej veľkej misii ako agent 007. Úloha ho privedie k Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), bankárovi svetových teroristov. V snahe zastaviť ho a zneškodniť teroristickú sieť, musí Bond poraziť Le Chiffreho vo vysokom pokri v Casino Royale. Bond je spočiatku otrávený, kým mu nepadne do oka prekrásna pracovníčka ministerstva financií, Vesper Lyndová (Eva Greenová), ktorá má za úlohu odovzdať mu vklad do hry a dozrieť na štátne peniaze. Keď Bond a Vesper prežijú sériu vražedných útokov Le Chiffreho a jeho prisluhovača, iskra, ktorá medzi nimi preskočila, prerastie do vzájomného očarenia, ktoré ich ženie do ďalších nebezpečenstiev, a tými je poznačený už celý ďalší Bondov život... (TV JOJ)

jim_clark65

Najprv by som určite pochválil Campbella a celú produkciu (+ scenáristov), ako sa im podarilo vyťažiť z celkom nudnej a jednoduchej zápletky, ktorá dala vzniknúť legendárnej postave Bonda (3/5). Samotná kniha je trocha nudná ale to sa o tomto „akčňáku“ povedať nedá. Lenže tým zase prichádzam k zisteniu, že je to skôr námet z knihy zaobalený akciou, nenápadne podobnou a inšpirovanou – Bournom (ako hlavný konkurent pre túto sériu filmov). Nevidieť tú podobnosť a chtivosť konkurovať by bola slepota. Aspekt akcie ma tým pádom privedie k tomu, že je to v podstate divný guláš, ktorý sa celkom dobre drží deja prvej knihy a do toho vsúva „bournovskú esenciu“ aby diváka držal v napätí. Ibaže mi to potom nedáva pocit, že pozerám Bonda ale nejakú divnú anglickú kópiu Bourna, ktorý si išiel zahrať poker a pritom stretol pár ľudí, ktorým „dal na držku“. Podľa mňa výberom Craiga kompletne zadupali, to čo robila Bonda Bondom – tj nemá charizmu, šarm a dôvtip. Craig sa snaží ale jednoducho na to nemá, ako vizážou, tak ani hereckým nadaním – jeho Bond (najmä v tomto diely) mi príde, taký silený, umelý a neprirodzený, akoby sa snažil ešte v danej role „oťukať“, jeho prevedenie legendárnej hlášky (na konci filmu) mi prišlo celkom groteskné a bohužiaľ až trápne. Samotná postava pôsobí, ako nejaký buldog, ktorý sa javí byť miestami drsný a neokrôchaný – a to mi práve absolútne nesedí na Bonda, ktorý by mal byť skôr taký „suave“ – tj uhladený, plus Craig v smokingu vyzerá, ako niekoho „biletár“ alebo ochrankár. Na Bonda sa nehodí ale, ako som spomínal v mojej recenzií na NTtD – kľudne by sa hodil na rolu podobnú 006ke z GoldenEye. Typ postavy, ktorú hral Craig v Road to Perdition, je podľa mňa práve to, čo mu viac sedí. Film samotný je fakt celkom dobrý dobrodružný akčný film ale absolútne mi to nedáva ten pocit Bondovky, ako napríklad pri prvom počine Campbella – GoldenEye – ktorý považujem za jeden z naj Bond filmov. Eva Green je pre mňa veľmi otázna, na jednu stranu mi nevadí ale na druhú stranu mi miestami nesedí, ako Bond-girl a celkovo Vesper. Mads, je ako Le Chiffre celkom dobrý a miestami mi prišiel viac zaujímavý, ako samotný Bond. Producenti potrebovali prísť s novým štýlom pre Bonda a zaručene sa im táto ľahká kópia Jasona Bourna podarila ale bohužiaľ práve započali novú éru, ktorá už nemá v sebe tú osobitosť a charakter, ktorý podľa mňa dnes prežíva skôr v cruisových M:I filmoch. Odhliadnuc od značky Bond, by mohol byť tento film celkom funkčný, ako zrod iného agenta ale ako Bondovka – to pre mňa nefunguje. ()

AndrewNewman

Skvostne natočené, elegantne uhladené, perfektné chase scény, výborný záporák a Eva Green je jedna z najlepších bondgirl v celej sérii. Lea Seydoux sa s ňou absolútne nemôže porovnávať. Akurát ten Craig mi až tak na toho Bonda nesedí. Skrátka jeho Bond už nemá tú charizmu, šarm a tak trochu komickú namyslenosť. ()

J.Mayen

Upřímně a od srdce nemám rád herce Daniel Craig, a to v žádne roli. Krom toho si stále myslím, že role Bonda mu nepasuje a nikdy o tom nebudu přesvědčenej. Nicméně akce ve filmu a zápletka byla zajímavá. Navíc záběry z mého téměř domovského města Karlových Varů mě potěšily. ()

koza3

Je to Bond a není to Bond. Dostal jsem nedávno chuť na nějaký heist, tak jsem sjel trilogii Dannyho Parťáci. Odtud jsem dostal chuť na trošku Matta Damona a tak jsem si dal borneho trilogii (i ten čtvrtý díl). No a pak jsem dostal chuť na trochu té agentury. A která služba je lepší než ta bondovská? Tak si dám po sobě hezky všechny Bondy s Craigem. Vlastně mě zaráží, jak mohli být tak drzí a dát tam modrookýho blonďáka. Nejen to, ale i Bonda, který je zranitelný, dostává na držku a ještě k tomu se zamiluje. To všechno je proti klasickému klišé Jamese Bonda. Ale jasně to startuje novou kapitolu a moderní pojetí líbivé pro dnešního (nebo dnes už včerejšího) diváka. Líbilo se mi to, Mads Mikkelsen hraje příjemného zmr*a, který potěší. Těším se na další díly! ()

cimrman2.

Po zhlédnutí jsem se šel dívat na to jak hrát poker a chci se ho naučit! Přestože jsem měl hovnoánung o tom jak to v pokeru funguje přišlo mi házení žetonama a kartama napínavější než například začáteční akční scéna. Vůbec první bondovka se kterou jsem měl tu čest a musím říct bylo to něco co jsem zhruba očekával. Eva green je tady špica jak sviňa navíc vypadá trochu jako bibi z ordinace (ehm nostalgie). I přes to mi tam však toho chybí povíc s Danielem problém nemám avšak záporáků by mohlo být méně nebo by mohli být trochu lépe představeni. ()

carl.oesch

Něco mi na téhle bondovce nesedělo. Přitom tady bylo vše, zajímavá prostředí, dechberoucí akční scény a to hned na začátku a také na letišti a pak se to nějak přes přítomnost Evy Green začalo nějak lámat směrem dolů. A přišel nemastný neslaný konec. Daniel Craig není zas tak super herec, snad jenom až jednou budou natáčet život a smrt Vladimira Putina, mohl by se hodit. Jinak mně byl nesympatický hned v superfilmu Mnichov a pokračuje to pořád dál a dál. Co mu v roli Bonda, ale i projevem chybí? Ona sebeironie, smysl pro humor a uvěřitelnost onoho supermanství, jak je předvádí. Po Lazenbym je to nejhorší Bond. Bohužel Lazenby byl Bondem jenom jednou, u Craiga to bude muset člověk přetrpět několikrát. Skvělá je Eva Green, ale to se nějak rozumí samo sebou. A potěšily exteriery, i když nějak tak patří k bondovkám, že lokality se podle jména značně rozcházejí s vizuálem. Ona Černá Hora a město Loket k sobě mají stejně daleko jako Craig k charismatickému herci... ()

hrumsrt

Ačkoli se to tehdy zdálo absolutně proti Flemingovu původnímu vnímání značky agenta 007, tak dnes je možná Daniel Craig tím nejlepším Jamesem Bondem.. Série, která k letošku čítá rovných 25 titulů o nejslavnějším agentovi britské rozvědky, nikdy neměla odlišnějšího představitele Jamese Bonda, než jakým byl Daniel Craig a kde si jiní pomáhali technickými vychytávkami, tak Craig přidává na úderech. A i když bych si to nikdy nepřiznal, vždy jsem chtěl vidět agenta 007 jinak, takhle. Casino Royale je první z pětice filmů s Danielem Craigem coby agentem a stejně nemá čas cokoli řešit o MI6. Jedinečný začátek nové série, u které se dodnes nemůžu rozhodnout, který díl je tím nejlepším, ale Casino Royale by se pokaždé mělo zvážit.. James Bond jako vyslanec tajné britské organizace bojuje proti všemu možnému i třeba proti terorismu a ne vždy jde jeho složky porazit standardním způsobem. Někdy musíte ovládnout ropná pole, jindy obětovat vlastní půdu pod nohama, ale tentokrát stačí jen vyhrát pokerový turnaj. Ovšem u tohohle stolu se hraje o úplně jiné sázky.. Dost bylo soubojů na život a na smrt, tentokrát stačí jen, aby jste měli lepší karetní kombinaci, anebo to tak aspoň vypadalo.. Téměř bez akce, vše odehrávající se v pár místnostech a stejně se Vám ve strachu o postavy zatajuje dech. Boží Eva Green jako velkým s výstřihem operující bondgirl Vesper, anebo zapamatovatelný záporák, který jako jediný bude mít slzičky na krajíčku.. Poker, Evička Greenů, škrábání na koulích a hle ona je to možná nejlepší Bondovka! 90% ()

maruji

Daniel Craig je nejlepší Bond. Výtečně hraje a skvěle vypadá, dokonce je snadné uvěžit, že se umí prát. Eva Green je nejlepší bondgirl a Mads Mikkelsen nejlepší záporák. Bohužel jsem tu však viděla moc romantiky, chtělo by to sundat růžové brýle... Hodně se mi líbily hlášky, které ocení zejména znalci předchozích dílů. ()

_Irbe_

Vynikající Bondovka a určitě největší akční trhák roku. Martin Campbell opět posunul sérii někam trochu jinam a opět s naprosto famózním výsledekem. Přes velmi dlouhou stopáž (144min.) film vůbec nenudí a hned po intru se na vás řítí akční nářez střídající se s vtipnými a romantickými pasážemi pro oddech. Daniel Craig je špičkový Bond! V akčních scénách je neskutečně brutálně tvrdý a v těch ostatních mu nechybí to pověstné Bondovské charisma a šarm. Eva Green není pouze hezké ramínko na šaty a je Craigovi dosti zdatnou partnerkou a po dlouhé době Bondgirl jak má být (Halle Berry a Sophie Marceu jí nesahají ani na paty), stejně tak Judi Dench jako již obvykle je M jak řemen. Záporák Madse Mikkelsena je zase jako ze starých Bondovek a tudíž slizky výborný. Velkolepé akční scény jsou naprosto ohromující a rozpočet tedy Campbell vytřískal opravdu povedeně (viz. scéna na Ruzyni, která se dokonalostí blíží slavné Tankové v Moskvě v Golden Eye). Bond sice protentokrát není vybaven žádnými vynálezy od Q, ale nechybí tu Aston Martin (a to ani ten legendární z Goldfingera). A těšte se na úplný závěr, to je opravdu fajnšmekrovská záležitost a skvělý konec dokonalého filmu. Když si ještě k tomu všemu přidám Trailer (lepší jsem v posledních letech neviděl), tak mi vychází alespoň 95%. ()

Remielia

az do poslednej pol hodiny som nevahala s piatatimi hviezdickami ale ked bond zacal potit tie srdcebolne fraze pritiahnute za vlasy zpochybovala som ale nakoniec ved vtedy bol este len zaciatocnik a nejake city mat musel inak je to podla mna jeden z najlespich bondov a s brosmanovym sa neda nai porovnat len tak dalej jamesi:) ()

old salt

Takže na začátek : Nejlepším bondem bude vždy sir Sean. Tenhle akční film byl sice slušný, ale zda se z Craiga skutečně stane Bond, uvidíme v dalších "dílech". Od bondovky bych navíc očekával jakéhosi "hlavního padoucha". Ten mi chyběl. Byl to pouze akční film. A opravdu průměrný. Bond to bude možná příště. ()

Sluti

Nez zacal film a bezeli ukazky tak jsem komentoval ukazku na film Eragon...jak je legracni ze v hodne novych fantasy filmech dominuje mladickej klucina jako spasa vseho, a ze nejvetsi kult je proste Barbar Conan jako tupa hora svalu co za cely film rekne mozna 3 nesouvisle vety. A ceho bych se nenadal oni toho Conana oblekli do smokingu siteho na miru! Bond pro me ztratil veskery sarm a kouzlo...problemy nonsalatne resene figlem a vtipem...kdepak vezme se pistole a vsechno se vystrili a pak jako nahodou se najde v batuzku obeti telefon s dalsi stopou. Nebyt to Bond tak tomu dam mozna i 3 hvezdicky, jako prumernemu akcnimu filmu. ()

Pisoarec

Čekal jsem, že nový Bond bude jiný, ale že bude tak jiný, to jsem nečekal he he. Mnohdy jakoby to ani nebyl Bond ale jen nějaký obyčejný, leč slušně natočený akční film a nebýt úvodní melodie a krasných bab, myslel bych si to dál.... Daniel Craig úlohu Bonda zvládnul skvěle, je akčnější, tvrdší, bojovnější, ale na druhou stranu to nebyl nějaký extra superhrdina jako třeba Pierce Brosman. Jeho láska k Vesper je natolik silná, že mu ji bez problémů věříte a tvůrci ji taky věnovali náležitý prostor, že se pak může zdát jakoby jsme sledovali spíše Lásku nebeskou než-li Jamese Bonda. Akční scény jsou opět velkolepé a získali si mě díky perfektně zvládnutému rozzáběrování a střihu, který je přesně takový, jaký i já vyžaduji po svém střihačovi. S tím rozdílem, že my točíme kraťasy s rozpočtem max. 500 kč. he he. Bond téměř vůbec nenudí, čehož jsem se v celku bál. Scény v casinu si vás získají, záporák Šifra je v celku pohledný záporák, takže si nuda na své nepřijde. Jen mi přislo, že ty prostory, kde probíhalo hraní hazardu jsou příliš malé. Určitě nejsem sám, komu by tu spíše seděl nějaký rozsáhlý prostor, kde je umístěna jízda, která jezdí sem tam. Sem se stěží vešli páni osvětlovači a na jízdu tu tedy prostor rozhodně nebyl. I přesto se mi Bond více méně líbil, jde zkrátka o zvyk, takže mu s klidným svědomím dávám čtyři hvězdičky a to i díky tomu, že se na scénáři podílel Paul Haggis, režisér mého oblíbeneho filmu Crash. ()

pierre9

Hmm, nepoviem nič nové, ale tento Bond je iný. Otázne je skôr, či sa zmenil k lepšiemu a to je podľa mňa výlučne vecou vkusu. Mne však chýbajú veci, ktoré robia Bonda odlišného od iných akčných hrdinov. Povestný šarm a zmysel pre humor tak ako ho poznáme od čias Pierce Brosnana. Nehovorím, že Craig nie je dobrý, naopak, len sa obávam toho, že postupne Bond nezostane Bondom a zapadne medzi ostatných tuctových drsňákov. Zatiaľ tomu tak, chvalabohu, nie je, preto 4*. Edit 2017: s odstupom času môj najobľúbenejší Bond s najkrajšou Bondgirl. 5* ()

Groower

Nová Bondovka řádně přtvrdila a je to jenom dobře. Daniel Craig je vynikajícím nástupcem a pro mě osobně posunuje Bonda do levelu ve kterém ještě nikdy nebyl. Bondovky s Brosnanem nebyli špatné, ale tohle je opravdu o něčem jiném. Sám jsem moc nevěřil, že mě bude Bond bavit jako třeba Bourne, ale tento film je opravdu pecka. ()

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze