Hviezdna loď Galactica

• Česko Battlestar Galactica (viac)
USA / Veľká Británia, (2004–2009), 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett (viac)

Cyloni byli stvořeni lidmi. Povstali proti nim. Vyvinuli se. Vypadají a cítí jako lidé. Někteří jsou naprogramováni, aby si mysleli, že lidmi jsou. Existují v mnoha kopiích. A mají plán. Vesmírná loď Galactica v čele pronásledované flotily, která se po útoku Cylonů na lidské vesmírné kolonie vydává za novou nadějí a domovem - bájnou 13. kolonií zvanou Země. (berg.12)

Folpa

Můj první seriál po SG-1 a vybral jsem si moc dobře. Opět během pár týdnů jsem shlédl celé 3 série a půlku 4 kde byla přestávka do konce roku kvůli stávce scénáristů. Teď (leden 2009) po skončení vysílání SGA na Sci-fi chanelu dávají posledních 10 dílů a zatím paráda! ()

PanCitron

Nejlepší epizody: 1x11 - Colonial Day, 2x10-12 - Pegasus/Resurrection Ship I, II, 3x05 - Collaborators (No celý ostatně celý děj na Nové Caprice), 4x13-14 - The Oath/Blood on the Scales ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Zatímco minisérie byla tříhodinovou akční podívanou, samotný seriál je v mnohem komornějším duchu. Samotná linka sice plyne pomalu, hlavním hnacím pohonem seriálu jsou však postavy a jejich propracované charaktery, ke kterým se zpočátku trochu hůře dostává, ale o to více si je postupem času oblíbíte - pochopíte jejich touhy, motivaci, slabiny a zároveň s nimi budete prožívat rozhodnutí, která jsou všechno, jen ne černobílá. BSG rozhodně není blbé sci-fi - zabývá se jak beznadějným bojem proti agresivnímu nepříteli, ale zároveň dokáže vcelku do hloubky řešit sociologické problémy přeživších. K tomu svérázná a hodně atmosférická hudba Beara McCrearyho, která jen umocňuje pocit beznaděje. Jednoduše sci-fi přesně takové, jaké mám rád. Hodnocení série: 4,5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Po druhé sérii již definitivně za plný počet, protože jsem si napevno jist, že BSG bude seriál, na který budu ještě dlouho vzpomínat a který si ještě minimálně jednou v budoucnu zopakuju. V druhá řada totiž dokázala něco, co není u seriálu moc běžné a to, že jsem nad dějem přemýšlel i v okamžicích, kdy jsem zrovna na seriál nekoukal. Na první pohled je konflikt Cylonů a lidí jednoduchý, ale už brzy je vidět, že věci nejsou takové, jak vypadají a BSG v tomto okamžiku dává prostor pro vlastní imaginaci. Krom kvalitního příběhu šla o stupínek nahoru i už tak skvělá hudba mistra McCrearyho a posun k lepšímu je znatelný i na efektech, které by mohly konkurovat i vysokorozpočtovému filmu. Neskutečně se mi líbí ztvárnění vesmírných bitev - pohyby lodí, zoomování kamery ala Firefly, respektování faktu, že ve vesmíru vládne vakuum a hromada dalších drobností, které ale v konečném důsledku dokonale zapadají do celku. A nakonec to nejdůležitější - postavy se neustále vyvíjejí a stále jsou všechno, jen ne předvídatelné. Neskutečně se těším, co bude dál. Hodnocení série: 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Úvod do třetí řady mě poněkud vyděsil. Po pořádnem fiasku v závěru předchozí série totiž vypadala série nadcházející zdánlivě schématicky, bál jsem se ovšem zbytečně - scénáristé totiž měli v úmyslu úplně něco jiného, než bych býval čekal. Opět tu máme změny, opět dávku vyloženě sociálních dílů, kde se velmi poutavou formou řeší nešvary civilizace. Celá série ale pomalu a jistě směřuje k finálovému dvojdílu, který zarytému fandovi určitě vyrazí dech a otevře nové možnosti, kam celý děj BSG směřovat. Jestli něco Galactica umí opravdu bezkonkurenčně, tak finálové twisty. Hodnocení série: 5/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- Podobně jako třeba Lost je Battlestar Galactica seriál hlavně o lidech. A Galactica je jednou velikou poutí jedné ne už tak počtem veliké rasy přeživších. Jenže zatímco Lost se vybodl na jakékoli vysvětlování, Galactica je v závěru mnohem lépe promyšlená a všechny důležité otázky byly zodpovězeny. Jsem strašně rád za to, že je seriál zakončen nejenom důstojně, ale dokonce naprosto bravůrně. Ale abych nesměřoval jen k monstróznímu takřka tříhodinovému závěru, celá série rozhodně stojí za to. Tvůrci už vypustili veškerou vatu. Postavy jsme poznali a teď si jen můžeme užít parádní jednadvacetidílnou jízdu, kterou by si žádný filmový a seriálový fanoušek neměl nechat ujít. Hodnocení série: 6/5 SO SAY WE ALL () (menej) (viac)

M.Macho

...vhla se rovnou do neznáma. Při sledování mě napdají tři slova: Deprese, bezvýchodnost a cynismus. Depresivní je fakt, že kultura o několika miliardách lidí téměř vyhubila banda strojů a teď jich necelých 50 tisíc vegetí ve vzduchuprázdnu. Bezvýchodné je i to, že těch padesát ticís se učí stejným věcem jako těch zbylých x miliard a komunikace vázne a zasekává se a stává se z toho "organismus", který známe, znepokojivý obraz společenství... A cynické je možná to s jakou ostrostí se Galactica pouští do otevírání, pojmenovávání dějů takového organismu (politikaření, intriky, generační střety, věčná disharmonie idealismu a cynismu)... Jsem příjemně znepokojován... ()

Zeebonk

Měsíce jsem čekal, až ke mně správná slova nakráčejí jako nadržená bloňdatá coura vlnící se do rytmu sračkového techna v zaplivaném pajzlu, kde je strefit svůj zlatavý proud moči do záchodové mísy nadlidský úkol. Nakonec jsem si uvědomil, že ta coura uvízla na půli cesty v multirasovém gangbangu a že se za mnou jaksi nechystá. No co mám asi kurva dělat? Budu stručný a sentimentální! Miluju Battlestar Galactica! Miluju ho jako své pravé varle. Miluju ho jako rozkvetlou jarní přírodu po čtyřech papírcích LSD. Miluju ho jako třívrstvý toaletní papír po brutální dvacetiminutové sračce. Miluju ho z celého srdce. Tady nemá cenu o ničem diskutovat - Battlestar Galactica je dokonalost sama. Komplexní vývoj postav, geniálně vypointované epizody, jednotlivé série a vlastně celý seriál. Úžasní herci, úžasný vizuál. Úžasné všechno. Po poslední epizodě se mi po tváři kutálí jedna zkourmoucená slza za druhu. Battlestar Galactica je nesmrtelný. Battlestar Galactica je božské dílo. Nadčasové. Kultovní. Dospělé. Nepřekonatelné. Tečka. ()

spaceboyCZ

I kdyz jsem tomu z pocatku horko tezko prichazel na chut, chytlo me to a jen tak nepustilo. Samozrejme to ma i sve stinne stranky, neustale vzpominkove a pomatene kecaci pasaze Gaiuse Baltara opravdu zacnou nudit a pocase i strasne stvat, ale kdo vytrpi, nebude litovat =D ()

ledzepfan

Má to neskutečně chytlavej start, velký potenciál a relativně (ale fakt relativně) uspokojivý finish. Bohužel po celé čtyři série je zřejmé, že scénáristi nemají připravenou žádnou příběhovou kostru a děj posouvají vpřed jednoduše tím, že si z dílu na díl cucají z prstu nějaké ne příliš promyšlené zvraty a nesmyslně ohýbají charaktery. Některé díly jsou parádní, jiné zase dost pochybné, ne-li dementní. Někdy od poloviny je u některých herců znát, že je úplně nebaví nekonečně přešlapovat v kůži postavy která nemá jasnou psychologii, neustále se motá v nějakých telenoveloidních absurditách a vlastně vůbec neví jestli někam směřuje (Starbuck, Roslin, Adama st...). Naprosto vítězně z toho vyšla snad jen Tricia Helfer jako no.6 Jakš takš se ctí to nakonec (a překvapivě) uhrál i J. Callis jako Gaius Baltar, což byla postava od začátku natolik absurdní, patetická, diváky na dva tábory štěpící a scénáristy všemožnýma sračkama vláčená, že to muselo stát hromadu sil se v tom naprosto neztratit. ()

VojinRyan

Spokojnosť. Seriál si drží kvalitu od prvého dielu. A nestráca ju ani neskôr, kde dokáže veľmi dobre a postupne odhaľovať plán Cylonov, ktorý, ako sa nekskôr ukáže, sú hádam všade. 88% - 4* ()

Pan Filuta

10/10 Určitě nejlepší Sci-Fi seriál jaký jsem viděl a že jich nebylo málo! Hlavním rozdílem je přítomnost jakési intelektuální hladiny..... 1.8.2006 - je to nejlepší seriál posledních let a zdá se mi, že je nedoceněn. ()

verbst

Vizuálně nejúchvatnější seriál co znám. Vesmirné souboje jsou prostě omračující. Postavy a jejich povahy jsou profesionálně vykresleny. Radím Vám dopředu, neoblibujte si někoho, poněvadž se téměř vždy objeví situace a vy budete zklamaní. Sledovat každodenní život na palubě Battlestaru je něco naprosto nového. Celé je to doprovázeno naprosto geniální hudbou. Před začátkem 4. řady jsem celej seriál viděl třikrát. A stejně to nestačí. Tohle číslo půjde hodně nahorů. první edit 5.4.2008 Začátek čtvrté řady je nářez jak sviňa. Galactica má našlápnuto k nejlepší řadě... SO SAY WE ALL ! ! ! edit 23.3.2009 Finále, jako žádné jiné. To jak všechno vysvětlili, jak všechno zapadlo, a jak tvůrci zvládli zakončit seriál je na poklonu. Bear se vyznamenal a epilog kandiduje na nejlepší co jsem kdy viděl. 100% ()

MartinezZ

Kdysi dávno, mnoho lun již tomu, jsem v TV zahlédl asi dva díly téhle epické vesmírné ságy. Nejprve jsem se zaradoval, že je tu zas nějaká alternativa pro Star Trek a že to nevypadá jak další teplé Andromedí sci-fi. Už si nepamatuji, zda jsem tehdá stačil pochytit, že se tam mydlí dvě strany a jedna z nich je "robotí", ale záhy mě má radost opustila díky imbecilně cukající se kameře a zoomování sem a tam a tomu, že to jednak vypadalo nějak divně a hlavně, hlavně se jen kecalo, žvástalo, velmi hluboce, takřka až "mariánskopříkopově" a nic se nedělo. Už tehdy mi docvaklo, že tohle bude hodně alternativní sci-fi a další svůj volný čas jsem seriálu nevěnoval. ~~~ Jenže "Čas je nejlepší kuchař a kdo chce kam, až mu oko upadne.", nebo tak nějak je to nesmyslné přísloví. Nedávno se mi do rukou dostala celá tahle sedmdesátitřídílná anabáze a já si řekl, že to přeci snad nemůže být tak špatné, jak jsem si pamatoval - aktuálních 84%, 207. nejlepší seriál a 43. nejoblíbenější seriál, to by mělo mluvit samo za sebe. Nu tedy: Hovno. Po dokoukání celé série, většiny dílů (ano, ne všech, některé jsem musel přeskočit v zájmu prevence sebevražd mozkových buněk), musím uznat, že jak mi nesedí zbytečné a nesmyslné umírání a vraždění postav v Game of Thrones, tak tady bych ho nesmírně uvítal. Pokleslá politicko-sociální sci.fi s lidskou tváří a s prvky telenovely, oproštěná o jakékoliv dobrodružství i drtivou většinu akce s dramatickou linkou vycucanou z prstu a poměrně laciným nápadem, který ale hrál producentům do rukou: "Lidstvo bude bojovat o záchranu před něčím, co ho ničí - co to bude? Ufouni? Ne, museli bychom vymýšlet vzhledy a chování, bylo by to drahé na kostýmy a efekty a byli bychom příliš přirovnáváni ke Star Treku. A co takhle lidmi vytvořené stroje, které se vzepřely nadvládě a jdou si za svou nadvládou? Sice nijak objevné, ale vyhneme se ufounům. A aby se ultrašetřilo, budou roboti většinou vypadat jako lidé, takže nebudeme muset nikoho moc maskovat a vymýšlet nějaké trubičky a drámo bude dáno tím, že to nepůjde rozeznat a lidi i jejich roboti, třeba Cejloni jim budeme říkat, protože zrovna piju tamní čaj, vypadají všichni jako lidi. Vau, skvělej plán." ~ Pilotní film dal ještě nahlédnout, že by to nemuselo přesto být vůbec zlé, byla tam ubíjející rozhodnutí, nějaké ty efekty a vypadalo to jako takové lidštější sci-fi. Seriál ale filmem nastolené začal postupně prznit a prznit, až se výsledkem stal paskvil, série po sérii upadající. První dvě série ještě šly, ačkoliv bylo stále nutné překousávat kreténské mrskání kamerou a rádoby cool (od)zoomovávání. Něco se tam dělo, šlo se za nějakým cílem a téhle nastolené vlně byly házeny klacky pod nohy. Ubíjelo to ale množství politického kvákání a dementních rozhodnutí postav, které mě začaly záhy poměrně srát, když už to tak musím, a to musím, říct. Prezidentka jako káča, jež se dostala na post, který jí nepřísluší. Admirál Adama budil dojem, že je natolik nad věcí, že chvíle, kdy se rozvášnil pro věc, vypadaly spíše jak výboj způsobený psychickou poruchou. u StarBug mi byla bohužel dost nesympatická její představitelka a u Baltara jsem nechápal, že ho potom, co se všude kolem dělo, někdo nezastřelil, když furt mluví ke zdi a vodí se za ručičkou se vzduchem a postupem času je to čím dál tím víc imbecilnější jedinec. Podobně měl být na začátku odstřelen Zarek - jaktože se jeho postava dostala až do finální série nechápu a je to nesmysl. Telenovelácké míšení se mezi ostatními postavami jsem raději přestal sledovat, protože mi začalo drásat nervy už od prvních chvil a postupem času se to asi jen zhoršovalo. Jedinou normálnější postavou byl snad jen XO Saul, který ale zase chlastal jak dán a už dávno měl být za své přečiny z chlastu být vykopnut z Galacticy. ~~~ I přesto přezevšechno se daly ty dvě série snést. Pak ale nastoupila série třetí, kde už tvůrcům ruplo v bedně a začaly se odhalovat další cylonské toastery, lidstvo přesídlilo na planetu, ačkoliv bylo jasné, co se bude dít dál, celé se to zase začalo opakovat, rádoby zajímavě zamotávat (čti: srát), dějové zvraty už přestávaly dávat smysl a už mě doopravdy začaly... nebavit všechny ty kecy o bozích, bohu, viděních, proroctví apod. Začínal jsem celé flotile a zbytkům lidstva přát brzkou smrt za to, jak hovadsky a debilně se všichni chovají a jednají, minimálně hlavní postavy na obrazovce. Asi dva debilní soapoperácké díly jsem v téhle sérii přeskočil, ostatní místy posouval. ~~~ Nástup čtvrté série to celé dokonal, skopal, zahrabal, zadusil, zmrvil, podělal a dohnojil. To, co se dělo v poslední sérii, už byla hovadina skutečně epických rozměrů. veškeré jednání lidí, Cylonů, režisérů, kameramanů a uklízeček bylo totálně mimo a já se přistihl, že těmi díly postupně čím dál tím více skáču a posouvám ne proto, abych se dozvěděl konec a osud toho všeho, ale abych byl svědkem toho, jakou další kravinu autoři ještě dokáží už do tohohle marastu procpat. A všechna čest, dařilo se, jen co je pravda. Díl po dílu celý seriál klesal hlouběji a hlouběji do septiku. Nějaké ty předposlední tři díly už jsem raději přeskočil úplně a přešel rovnou na poslední dvoudíl. Neprohloupil jsem a ušetřil si čas - o nic zásadního jsem nepřišel, protože už tak 15 dílů se vlastně nic zásadního nedělo. Konec odpovídal bezmocnosti celého seriálu a já zvažoval, zda tomu nenapálit rovnou jen jednu hvězdičku, protože to, co se dělo v těch cca 70 dílech, skutečně odpovídalo až tak vysokému hodnocení. Nakonec přimhouřím Oko Jupitera a zůstanu u lehce nadhodnocených **, protože nápad to nemělo zase až TAK blbý, jen pěkně hovadské provedení, a ty první dvě série na tom ještě nebyly tak zle, aby je dokázala zrůdná 4. série zcela odrovnat. Pominu i skutečnost, že lidstvo, schopné skoků vesmírem a jeho kolonizování, střílí kulkami (ušetříme za efekty laseru nebo vymýšlení něčeho jiného) a nechám to vyrušit snad jediným kladem seriálu, kterým je absence historických a současných epizod při cestování časem nebo na holopalubách a ve snech. ~~~ Už o tomhle nechci slyšet, jdu si pro uklidnění udělat čaj. OVOCNÝ! () (menej) (viac)

Bajda

Komentářů tady je až to pěkné není, tak jenom zhodnotím, co se mně osobně líbí na BSG úplně nejvíc: pseudodokumentaristický styl, který je příjemným osvěžením na scéně tv seriálů; v opozici tomu fakt, že se tvůrci příliš nezaobírají technickými detaily, nevysvětlují, jak jednotlivé přístroje fungují a soustředí se raději na postavy. Chytré využívání deadlinů, kterými se zvyšuje napětí (v některých dílech je jich hned několik zároveň a některé nefungují jenom v rámci dílu ale třeba v rámci celé série, popřípadě seriálu), zajímavá a netradiční struktura některých dílů (např. hned úvodní díl 33), režie, která občas příjemně překvapí svojí nápaditostí. Co mi trochu vadilo: nudná dějová linie z Capricy okupované Cylony; nudných pár prvních "falloutovských" dílů 3. série; Pro mě rozhodně nejlepší scifi seriál a krásná ukázka toho, že i televizní scifi může být stokrát lepší než Hvězdná brána, na kterou jsem alergický. ()

Džejkop

Syrové sci-fi, realistický svět, kde nedostanete chlebovou kůrku a teplou postel bez práce. Velmi podrobně rozpracované charaktery jednotlivých postav, doprovází dostatek napětí a příběhových zvratů. Seriál má stoupající tendenci, což se dá považovat za ojedinělý jev. V tomto případě lze vytknout leda to, že mi nějaký ten díl trvalo, než jsem se sžil s dějem a postavami, ale to, co následuje poté, znamená jediné, super sci-fi. ()

Pirkaf

Totálně návyková záležitost, nejlepší sci-fi seriál, který jsem měl tu možnost vidět. Perfektní herecké obsazení, na seriál opravdu úžasné efekty, díky téměř mystickému přesahu dokonce i něco, nad čím se může člověk stále dokola zamýšlet. Malinko mě zklamalo finále, ale to na plném hodnocení nemohlo nic změnit. ()

Ender66

Ronald D. Moore, muž, ktorého meno pozná snáď každý fanúšik Starterku. Na svedomí má scénáre k niekoľkým desiatkam dielov z Novej generácie (Familly, First Contact...) a z Deep Space Nine (Life support, Doctor Bashir...). Po tom ako sa so Star Trekom rozišiel(po dvoch dieloch odišiel so Star Trek:Voyager) dostal v roku 2002 možnosť prerobiť jednu z najväčších klasík žánru... Hneď od začiatku je vidieť, že tento seriál bude iný ako všetko ostatné čo sme doteraz mali možnosť vidieť. Ľudstvo je takmer úplne vyhladené, posledných necelých 50 000 preživších sa snaží zachrániť si životy a nájsť si druhý domov. Zatiaľ čo napríklad v Star Treku sa skoro všetky krízové situácie dali vyriešiť k všeobecnej spokojnosti (koľko ľudí ste videli v Star Treku odísť na druhú stranu?), tu musia hrdinovia voliť medzi menším a väčším zlom- a ľudia umierajú... BG sa nevyhýba ani zobrazeniu náboženstva, ktoré je dosť háklivou a ťažko zobraziteľnou témou a preto je väčšinou sci-fi seriálov opomíjané ktoré hrá významnú úlohu a motivuje konanie ľudí aj Cylonov. Postavy sú VÝBORNE napísané. Každá postava má svoju minulosť, svojich démonov (Saulov alkoholizmus, Adamova strata syna). Dochádza medzi nimi k častým konfliktom (veliteľ Adama a jeho syn, Starbuck so Saulom, Starbuck s Appolom) k iným názorom na riešenie situácii, takže niekedy musia konať nielen proti Cylonom, ale aj proti svojim vlastným. Herecké výkony sú nadpriemerné, vyčnieva zvlášť Edward James Olmos v roli veliteľa Adamu, ktorý je nozaj vynikajúci. Celkovo ide o jeden z naj scifi seriálov-u po prvej sérii 10/10, už sa teším na 3. sériu, ktorá sa práve natáča... Update: V druhej a najmä tretej sérii sa ukazuje ako dobre mal Moore celé smerovanie seriálu premyslené a naozaj vidíme ako sa hrdinovia a vzťahy medzi nimi počas doby zobrazenej v seriály zmenili (tým nehovorím len o šokujúcej Leevej odtučňovacej kúre ale napríklad o úspechoch a pádoch doktora Baltara či o "šokujúcom" ukončení tretej rady). A aby nebol nikto na pochybách, toto je jasná must-see záležitosť!!! ()

erased

Po shlédnutí 1. a začátku 2. řady na Nova Cinema musím říct, že mě seriál víc než příjemně překvapil. Když jsem se o něm poprvé dověděl, považoval jsem ho jen za klon Stargate v retro stylu - nemohl jsem být dál od pravdy. Vážný příběh, nepostrádající mé oblíbené biblicko-mytologické motivy (na rozdíl od SG velmi vkusně zakomponované), skvělé herecké výkony a scény dojemné nebo s až drtivě frustrující atmosférou. BSG je první seriál, který mi nedal polevit v pozornosti ani na sekundu, napínal mě jako strunu a hrál si s city jako s dětskou hračkou. Právě proto se těším, až se dostanu k dalším řadám a jenom se tiše modlím, aby se nic nepokazilo a seriál si udržel i nadále svoji kvalitu. Mimochodem, úvodní znělka mi byla i na konci první řady schopná nahnat husí kůži. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Battlestar Galactica dostane pokračování

Battlestar Galactica dostane pokračování

18.09.2019

Kultovní sci-fi seriál Battlestar Galactica se dočká pokračování. Oznámili to zástupci stanice NBC, kteří zároveň veřejnosti odhalili svoji novou chystanou streamovací službu nazvanou Peacock. Jak… (viac)

Drsné holky pro Expendables v sukních

Drsné holky pro Expendables v sukních

09.10.2012

Zpočátku zněly plány studia Lionsgate natočit jakési „ženské Expendables“ jen jako součást kampaně před uvedením druhé mise legendárních vysloužilců. Všechno ale nasvědčuje tomu, že se filmu opravdu… (viac)

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

24.09.2012

To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a… (viac)