Desať Božích prikázaní

• Česko Desatero přikázání (viac)
USA, 1956, 220 min (televízna verzia: 127+89 min)

Réžia:

Cecil B. DeMille

Predloha:

Dorothy Clarke Wilson (kniha), J.H. Ingraham (kniha) (viac)

Kamera:

Loyal Griggs

Charlton Heston, Yul Brynner, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo, Debra Paget, John Derek, Cedric Hardwicke, Nina Foch, Martha Scott (viac)

Historický, Oskarom ocenený film hollywoodského režiséra Cecila B. DeMillea vychádza z Knihy Exodus a popisuje príbehy Mojžiša. Dej sa začína v okamihu, keď sa malého dieťatka plávajúceho v košíku po rieke, ujíma faraónova dcéra, ktorá ho prijme za svoje. Vďaka tomu je vychovávaný a vzdelávaný v prepychu kráľovstva. Až neskôr v dospelosti zistí pravdu o svojom pôvode. Rozhodne sa pomôcť hebrejskému ľudu a vyslobodiť ho z otroctva. Vzbúri sa proti nevlastnému bratovi faraónovi a kňazom ovládajúcim Egypt. A vyvedie Izraelitov z Egypta. (TV Lux)

Crawler-D

Mám dojem, že DeMille už novou verzi točit neměl, možná produkovat a svěřit projekt někomu mladšímu s čerstvějšími nápady, protože to hlavní, co film ubíjí a působí jeho předčasné stárnutí, je nesnesitelná divadelnost, statičnost a neschopnost odpoutat se od prvního filmu. Heston je jako Mojžíš výtečný, rozestoupení moře fantastické, ale rozpaky přetrvávají. ()

Topco

Pekne sa na túto biblickú epiku pozeralo. Kategória „celovečerný film“ je úplne na mieste, keď si naňho vyhradíte 4-hodinový večer. Oproti iným TOP hollywoodskym eposom (Ben Hur, Lawrence z Arábie) tu však chýbajú veľké akčné scény. Je to tak statické, nakrúcané v štúdiových kulisách, ale stále príjemné pozeranie, mnohé širokouhlé kompozície uhranú a pozitívnym prekvapením je, že zadné projekcie ani špeciálne efekty dodnes nepôsobia smiešne. Naopak, finálne rozostúpenie mora je vizuálne zaujímavé aj dnes. ()

Wormboy

Velkolepe filmove divadlo s nadhernymi kulisami, ktoremu po formalnej stranke mozno vytknut prave az prilisnu divadelnost. Zdalo sa mi, akoby herci spolu nekomunikovali, len vyriekavaju slova namierene publiku, no je mozne, ze to bolo cielom. Tento postup je este badatelnejsi v druhej "nabozenskej" polovici filmu, pri sledovani ktorej som mal fakt pocit, ze sledujem divadelnu hru. K obsahu sa vyjadrovat nejdem, pretoze ten je vsetkym znamy a je na kazdom z nas ako sa staviame k pribehu dobrotiveho a spravodliveho boha, ktory za pomoci epidemii, hladomoru a obdobnych laskyplnych veci, presvedci tyranskeho faraona prepustit ten spravny, nim vyvoleny narod z fyzickeho otroctva, aby mu odovzdal fundamentalne pravidla spravania sa. 3,5/5* ()

emo

Dosť rozťahané, ale treba to vidieť. Klasika! Heston je skvele typovo obsadený ako Mojžiš a takisto aj Brynner ako faraón. ()

mortak

Jako kdyby byla Bible přepsána v dílně Alexandra Dumase. Jde o pseudo-romantický blábol, přičemž hlavní myšlenka se odbyde čtvrthodinou na konci (There is no freedom without the laws) a divák sleduje přes tři hodiny svalnatého naolejovaného Mojžíše, který je neustále obklopen pištícími zmalovanými hollywoodskými kráskami. Napsat do titulků, že film "is based upon The Holy Scriptures", je znevážení velikého příběhu. Nehledě na to, že herectví vykrádá Cimrmanovy živé obrazy a vlastně jde o soutěž mezi Hestonem a Brynnerem o to, kdo vypadá na plátně sošněji a pompézněji (Brynnerovy oblečky a la skautík na výletě jsou dost queer). ()

majo25

Velkolepý biblický epos slávneho a silného príbehu s vtedajšími hereckými esami - Heston a Brynner. Stopáž je ukrutná, ale velmi dobré spracovanie ju čiastočne zmierňuje. Rovnako ako vizuálna stránka, efekty, velkolepé egyptské kulisy a kostýmy. Mínusom sú pre mňa neprestajné a dlhotrvajúce ľúbostné scény, akási vsuvka niečoho, čo v biblii určite nenájdete a ktoré nemajú ani čo do príbehu významnejšiu rolu. Ale v 50. rokoch sa filmy (bohužiaľ) takto točily, a nielen tie hollywoodske. Napriek tomu ostáva aj dlho po filme silná spomienka. Hodnotenie: 85% ()

vesper001

„So let it be written. So let it be done.“ Sandálové filmy mě baví, ale pokusům o pravověrné adaptace biblických příběhů (zvlášť těm zapatlaným krví) se vyhýbám, jak se dá. V případě Desatera jsem udělala výjimku, protože jsem byla zvědavá na starověké triky a na faraona – o obou jsem totiž slyšela více než malé množství superlativů, a jak se ukázalo, jsou to opravdu hlavní důvody, proč filmu těch pár hodin věnovat. Stopáž je opravdu zničující, zato výprava je velkolepá a zatímco hořící keř vypadá trochu jako vánoční stromeček v listopadu, smrt egyptských prvorozených a přechod Rudým mořem jsou skutečně působivé. Mojžíš v podání Charltona Hestona je v první polovině, kdy se aranžuje do různých kulturistických póz, vcelku dekorativní, ale ve druhé části, kdy se setká s Bohem a nasadí umělý vous a pekelně nagelované háro, začne být otravný. Od první chvíle jsem bez ohledu na nevyhnutelné usilovně fandila Ramsesovi, ze kterého Yul Brynner udělal charismatického borce, jehož základní politickou strategií je záměr s Mojžíšovou hlavou a stříbrným podnosem v hlavní roli. On je také ten důvod, proč dávám čtyři hvězdičky tříhvězdičkovému filmu. ()

Mol

A CITY IS BUILT OF BRICK, PHAROAH. THE STRONG MAKE MANY, THE STARVING MAKE FEW. THE DEAD MAKE NONE. SO MUCH FOR ACCUSATIONS! Ach bože, ti málo věrní hebrejci by Mojžíše ukamenovali snad po každé druhé větě, kterou k nim pronesla ta krysa Dathan. Nevím co si o nich mám jako myslet tady po tom. Herecké obsazení bylo super, ale náboženství z hloubi svého srdce nenávidím a tak jsem začal trošku strádat, když Mojžíš konvertoval z Egyptského prince na proroka otroků, kteří po tobě hodí kámen, když neuděláš boží zázrak každých pět minut. Ale jako jo, vydržel jsem ty skoro 4 hodiny. ()

sator

Čekal jsem film který se mě dotkne, ale vidím jen divadelní herectví z kterého často "trčí" studio..Na povrch líbivé, ale víc nic... ()

TheBalrog

Režisér Cecile B. DeMille hledal 3 roky herce, který dokáže zahrát Ramsese. Marně !! Jednou šel na divadelní představení kde hlavní roli hrál Yul Bryner. Traduje se, že už v polovině představení byl Cecil B. DeMille rozhodnut, že do role Ramsese chce právě Yula. Po představení tedy zaním šel do zákulisí a Yula přesvědčil. A dobře udělal. To co Yul předvádí v roli Ramsese, to je něco neuvěřitelného, jeho životní role !! Klasická a velkolepá sandálovka své doby. Stopáž filmu je sice dlouhá, ale i přesto se to dá vydržet a rozhodně to stojí za to. ()

LeoH

Patetické, ale kupodivu málokdy směšné či naivní (v rámci biblického vidění světa a logiky) a přes smrtící délku a notoricky známou fabuli vůbec ne nudné, i díky vyfutrování kusého starozákonního příběhu dobovými kronikami, milostnými linkami a jiným osvědčeným hollywoodským krmivem. Heston se pro role mužných hrdinů v sandálech zkrátka narodil, potěšil i Yul „holohlavý Chris ze Sedmi statečných“ Brynner v roli mladého faraona, divadelní stylizace k tématu tak nějak patří a DeMillova režie s Bernsteinovou hudbou úctyhodně balancují mezi monumentalitou a vypravěčským spádem. Skoro mě překvapuje, jak snadno si mě tahle ukázka vrcholného dobového řemesla získala a udržela. ()

Mirokukii

Další zdárný příklad historické megalomanské produkce Hollywoodu. Nespočet živých komparzistů navlečených v krásných kostýmech, pohybujících se v okolí velkých skladeb. Co mě ale velmi mile překvapilo, a moc se mi líbilo, byly efekty. Ať už božský hořící keř, či rozestoupení vodní hladiny. Dále délka příběhu, která je opravdu odpuzující. Ač první dvě hodiny jsou naprosto bezkonkurenční. Dobrá ukázka kvalitních dialogů, ikdyž tak něják "divadelně" zahraných, která mě vtáhla do děje a postarala se abych vydržel. Zejména pak Nefertiri se svou hořící láskou k Mojžíšovi byla výborná. Heston v poloze nechamtivého a lidského panovníka vystupoval mnohem lépe, než jako božskou silou ozářený prorok, kdy místy působil, i díky svému zevnějšku, trochu komicky. Silně náboženskou druhou půli zachraňuje velmi napínavá, až strašidelná noc smrti... ()

filmmovier

Inu, není to tak velkolepé jako třeba Ben Hur, Quo Vadis nebo jiné epické velkofilmy té doby, ale velikou pravdou zůstává, že legendární megascéna rozestoupení Rudého moře je fantastická a i dnes naprosto úchvatná. Charlton Heston je opět mimořádný a velmi dobrý je i Yul Brynner. Jen je ten film opravdu dlouhý, navíc druhá část (která je zajímavější a dějově nabitější) je o více než půl hodiny kratší, zbytek je natočený místy až příliš staticky. Dívalo se mi na to dobře, tyhle výpravné padesátkové filmy fakt můžu, jenomže Desatero přikázání vážně stačí vidět jenom jednou. Vizuálně je to fakt žrádlo a Mojžíšův život je dostatečně zajímavý. 75%. ()

Mishqo

80% ... Technicky i herecky zvládnuté výborne. No na emočnej úrovni ma to nezasiahlo až tak ako by som očakával a chcel. Varovanie: vyhraďte si dostatok času na tento takmer 4-hodinový traktát. ()

Pecival

Je pravdou, že hromada scén působí monstrózně, stejně jako kulisy jsou parádní. Na druhou stranu dialogy co neskutečně tahají za uši a Herston se mi tady nějak nelíbil. Brynner byl naopak fajn. První půle se mi líbila víc, takže ke konci jsem to trocha už odtrpěl, proto jenom za tři. ()

Sdoom

Velkofilm se vším všudy, nádherné kulisy, výtvarně úchvatné, herci ve svých rolích perfektní a navíc jsem si při tom doplnil zapomenutá historická fakta. Ale má to i své chyby, typické pro velkofilmy této doby. Kromě přeci jen příliš dlouhé stopáže to je i jistá strnulost dialogů a málo nějakých zajímavých nápadů, což je při zmíněné stopáži nezanedbatelné mínus. Celkově ovšem s výsledkem spokojenost, ačkoli pochybuji, že film v nejbližších 10 letech uvidím znovu. ()

iXtr3m3

Jeden z najveľkolepejších historických veľkofilmov všetkých čias. Také filmy sa už dnes netočia a keď sa aj niekto o také niečo pokúsi (viď. nová verzia Ben Hura), vyjde to maximálne priemerne a sterilne. Ústredná dvojica v podobe Mojžiša (Heston) a faraóna (Brynner) bola perfektne zahraná. Obrovské davové scény, na svoju dobu perfektné triky a vznikol tak film, ktorý si pozriem kedykoľvek znovu, napriek svojej ozrutnej dĺžke. ()

Spielberg a biblický velkofilm?

Spielberg a biblický velkofilm?

30.09.2011

Už to trochu vypadá, že se studio Warner Bros. rozhodlo kompletně zfilmovat Bibli (a příběhy s ní souvisící). Nejdřív uvidíme epickou bitvu mezi archanděly v Alexem Proyasem režírovaném Paradise Lost… (viac)