Desať Božích prikázaní

• Česko Desatero přikázání (viac)
USA, 1956, 220 min (televízna verzia: 127+89 min)

Réžia:

Cecil B. DeMille

Predloha:

Dorothy Clarke Wilson (kniha), J.H. Ingraham (kniha) (viac)

Kamera:

Loyal Griggs

Charlton Heston, Yul Brynner, Anne Baxter, Edward G. Robinson, Yvonne De Carlo, Debra Paget, John Derek, Cedric Hardwicke, Nina Foch, Martha Scott (viac)

Historický, Oskarom ocenený film hollywoodského režiséra Cecila B. DeMillea vychádza z Knihy Exodus a popisuje príbehy Mojžiša. Dej sa začína v okamihu, keď sa malého dieťatka plávajúceho v košíku po rieke, ujíma faraónova dcéra, ktorá ho prijme za svoje. Vďaka tomu je vychovávaný a vzdelávaný v prepychu kráľovstva. Až neskôr v dospelosti zistí pravdu o svojom pôvode. Rozhodne sa pomôcť hebrejskému ľudu a vyslobodiť ho z otroctva. Vzbúri sa proti nevlastnému bratovi faraónovi a kňazom ovládajúcim Egypt. A vyvedie Izraelitov z Egypta. (TV Lux)

old salt

Kniha knih. Film filmů. I po letech neztratil náboj. Výborní herci. Skvělé efekty (pokud uvážíme , že se jedná o rok 1956). Mohlo to trvat klidně déle. ()

malamia

půl hvězdičky mínu za sovětskou hymnu v hudbě, za hudbu většinou a za ten hořící keř. Plus za všechny hromadný scény, scénář, herecký výkony, kostýmy a ten přechod rudým mořem!!! super efekt na tu dobu ()

brasek

Milujem tieto staré veľkofilmy. Nie je to až také akčné ako Ben Hur, veľa sa rozpráva, dialógy sa môžu zdať čiastočne nudné, ale film je vo svoje celej kráse perfektný. ()

Scaevola

Velké, statické a přesně dle titulků - pouze obrazový doprovod k příliš známému příběhu. Oceňuji všechnu tu výpravu a divadelní proklamaci, ale trojici hlavních herců jsem nedůvěřoval ani slovo. Ch. Heston nevěří snad ani sám sobě, Y. Brynner přes všechno šklebení a mávání hávem není skutečný antihrdina a A. Baxter, jež je z nich zřejmě nepůsobivější, by přesto nesvedla ani posledního otroka. ()

PTuranyi

Veľkolepý hollywoodsky epos, ktorý s náležitým pátosom zobrazuje Mojžišov biblický príbeh. Produkcia je typicky veľkolepá. Výprava, kostýmy, hudba aj herecké obsadenie sú špičkové. Atmosféra zodpovedá spektakulárnosti témy a dramatické momenty sú náležite podporené burácaním orchestra.  Charlton Heston a Yul Brynner hrajú hlavné postavy náležite veľkolepo. Yul bol síce na začiatku svojej kariéry, ale aj Charltona jeho najväčšie postavy ešte len čakali. Triky sú celkom dobré ale predsa len je na nich vidieť technické nedokonalosti. 75% ()

Skunkiee

Tak tohle je paráda. I přes úctyhodnou stopáž jsem snímek slupnul jako malinu, odsýpá to opravdu rychle a po konci mi ani nepřišlo, že by to bylo tak dlouhé. Moc se mi líbilo obsazení, Yul Brynner byl jako záporák perfektní a Charlton Heston snad nemůže zklamat, ani kdyby chtěl. První část je skvostná, moc za ni díky. Je pozitivní, že většina filmu zabírá dobu, která je v Bibli popsána v několika větách. Díky tomu člověk mnohem lépe pochopí jednání hlavních postav a lépe zapadne do doby, aby ji mohl pochopit. Naopak samotný exodus je vzat víc šmahem, což je jen dobře, je výborně popsán v Bibli. Takto se Bible s tímto filmem doplňují, mnohem lepší, než aby ji tupě opakoval. Je sice pravda, že od setkání Mojžíše s Bohem už jeho postava pouze odříkává fráze bez jasných pohnutek a stává se tak jakýmsi Božím otrokem, ale to se dá pochopit vzhledem k těžké uchopitelnosti látky z Bible ( i vzhledem k tomu, že často ani sám asi dobře nechápal co po něm přesně Bůh chce aby řekl nebo udělal). Tyto nedostatky však vyváží krásné dojemné scény, charizmatický Charlton Heston a v neposlední řadě skvělé triky a ohromující výprava.....Po všech stránkách skvělý film a jeden z nejlepších z Biblickou tématikou. ()

Antonymi

Mám slabost pro staré americké filmy a zvláště pak ty historické. Desatero přikázání je na dnešní poměry nenásilné, scénář je propracovaný a oplývá onou laskavou, naivní poetikou, která novým filmům schází, výprava je téměř až divadelní a Charles Heston i Yul Brynner v hlavních rolích působí příjemně. Co vytknout? Téměř 4 hodiny dlouhá stopáž je opravdu skoro moc. A ano, je to možná stylizované a patetické, ale pokud máte rádi historické, potažmo biblické příběhy v podání starého stříbrného plátna, není důvod, proč by se vám Desatero přikázání nemělo líbit. ()

dave91

Úžasné a velkolepé.Skláním se před všemi tvůrci tohoto díla.Uvážím-li rok vzniku,je můj obdiv o to větší.Parádní kostýmy,výprava,hudba,kulisy a k tomu skvělé herecké výkony.Zážitku nic neubrala ani délka,která je vskutku neobvyklá.Snad najdu dostatek času vidět to ještě jednou. ()

JARDAHONDA

Velkoryse pojatý historický snímek. Tato verze filmu byla natočena v Egyptě a Sinai s obrovskými kulisami a výpravou, které byly jedny z největších, které kdy byly vytvořeny. Film vypráví příběh Mojžíše, kterého ztvárnil Charlton Heston, který ač získal přízeń u Faraona ( Yul Brynner ) se přesto obrátil k životu s posláním dovést svůj lid ke svobodě. Ocenění si rozhodně zaslouží : kamera, opulentní výprava a kostýmy.. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /hudba, 2. díl - taková nuda, 1 díl o hodně zajímavější, něco se tam dělo, rozdělení na zlé Egypťany/faraon/ a hodné Židy/, + /velkolepé, rozmáchlé, ale tentokrát ne tak, jak bych si představoval, Amíci to uměli v jiných starých velkofilmech i lépe/, hodnocení - rozmáchlý velkofilm, jenž bohužel v 2. části odpadl a který patřičně oslavuje tuto pro Židy velmi důležitou historickou událost, AD- 3,5/5 ()

ferrari2

Len kvôli tomu, že tam hrá Yul Brynner som to chcel vidieť. No absolútne film divný, nezáživný a až smiešny. Chápem, že veriacim toto môže niečo povedať, ale myslím, že ani nie keďže by to všetko mali už mať v malíčku a ešte je to aj divne spracované- súdny človek nezaťažený dogmami musí uznať, že dosť nevydarený film a spracovanie niečoho čo vraj bolo sa nevydarilo. ()

Whiterose

Z historických filmů rané druhé poloviny 20.století je Desatero přikázání jeden z těch více patetických. Hlavní příčinou onoho patosu je zaručeně zvolené téma, které prostě nelze podat civilně a pak......historické filmy se tenkrát tak točily, byla to monumentální velkoprodukce a vlastně i trochu reklama na křesťanství. Co dodnes ohromuje jsou davové scény, barvité kostýmy, vyladěné interiéry a některé triky, které působí stále umně a svěže. Pro mnohé diváky, a já jsem jedním z nich, je film hodnotný zejména díky mimořádnému hereckému obsazení. Charlton Heston je jako Mojžíš skvělý, ale bohužel jen do první půlky filmu, ve druhé pobíhá v prapodivné paruce ze samé vaty a to působí jako nechtěná parodie, škoda. Anne Baxter je jako rozháraná a zhrzená princezna báječná, věříte jí úplně všechno - bolest ze ztracené lásky i bolest ze zklamání a pošlapané hrdosti. A kdo tomu všemu herecky kraluje je, jak jinak král, tedy faraon Ramesse II. v podání Yula Brynnera. Vážně nevím, jak se mám soustředit na děj, když je v záběru zrovna Yul v některém ze svých sexy faraónských oblečků. Pýcha, majestát, zloba, moc i bezmoc a legendární bezvlas to zvládá skvěle, s grimasou strnulého vládce, který ani na moment nehodlá opustit svou monumentálnost. ()

Spielberg a biblický velkofilm?

Spielberg a biblický velkofilm?

30.09.2011

Už to trochu vypadá, že se studio Warner Bros. rozhodlo kompletně zfilmovat Bibli (a příběhy s ní souvisící). Nejdřív uvidíme epickou bitvu mezi archanděly v Alexem Proyasem režírovaném Paradise Lost… (viac)