Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší. (ASFK)

Adramelech

Tento film jsem viděl už v dětství a líbil se mi. Od té doby se moje divácké preference poněkud změnily. Hodnotím dnešníma očima. Působivost filmu se opírá o archetypální situaci. Skupinka borců brání společenství chudých a utlačovaných rolníků proti lupičské bandě, která je v přesile. A činí tak za odměnu pouhých 20 dolarů! Já bych se kvůli takové sumě ani neobtěžoval vstát z postele, natož abych někde běhal s kvérem a riskoval život. Ale je možné, že chudoba námezdně pracujících, mezi něž je třeba řadit i kovboje (chlapce od krav) včetně jejich elity (pistolníků), byla v tehdejších Spojených státech amerických ještě horší než dnes. Pak je ovšem každý dolar dobrý a člověk i takový kšeft vezme, zvláště má-li dobrodružnou povahu. Pořád je to asi větší vzrůšo než třeba štípat dříví. Jsem si vědom toho, je jde o filmovou klasiku, ale to nic nemění na tom, že mě tam vysloveně vytáčí jeden obrovský logický kiks. Šéf lupičské bandy propustí sedm mužů, kteří předtím zabili jedenáct členů jeho tlupy. Nechápu, proč nevyužil příležitost a nezlikvidoval je. Když už ne ze msty, tak kvůli tomu, aby je preventivně zneškodnil, nehledě k tomu, že zbraně a koně po sedmi nebožtících by také něco vynesli. Bandita jim místo toho daruje život, nechá je odejít a ještě se přitom žoviálně vykecává. Oni, protože jsou to hrdinové, se samozřejmě vrátí a my pak můžeme sledovat, jak skončí lupičská banda, jejíž šéf nepoužívá mozek. Typově dobře obsazené a zahrané a ani ta nadržená mexická roštěnka, co tam na nějaké valše nebo na čem drhla kukuřici, nebyla špatná. Pěkná je i scéna ukazující setkání pistolníka s krávou. Zvíře má srst skořicové barvy a větší rohy než mají krávy chované u nás. Pistolník ji zkouší dráždit vestou jako muletou, ale kráva ani neútočí ani neutíká vědoma si toho, že lidé mají různé vrtochy. On jí pak pověsí vestu na roh jako na věšák. Ty její rohy totiž vysloveně sváděly k tomu, aby na ně člověk pověsil nějaký svršek. Kdybych mohl mluvit do scénáře, tak by na ten roh pověsil podprsenku mladé vesničanky, kterou odchytil poblíž, a pokud žádnou podprsenku neměla, tak kalhotky. To by bylo velmi romantické. Vcelku vzato slušný průměr, ale víc ani ťuk. ()

cold

Chrabrost, statečnost, odpovědnost, upřímnost, urputnost, čestnost ....hrdinstvi.... v možná ne úplně čisté formě lyrické básně, bajky, eposu či úderného citátu, ale o to více v dokonalé formě filmové jedinečnosti vyprávění příběhu. ... Když má někdo pro film cit, tak je mu jedno zda dělá remake, western nebo $#%. Důležité je vědět, co chce sdělit. Díky obsazení, hudbě a obrazu jsem se bavil, prožil, ale i mnohé pochopil a věřil... za mě 99%. ()

Radim

Světová klasika, která vznikla jako remake japonského filmu Sedm samurajů. Všimněte si, jak krásně jde postřílet "40 loupežníků", aniž by se všichni brodili v potocích krve. ()

Greedo

Hudba, zkomponovaná k tomuto dílu se řadí mezi filmové klasiky. Western nikdy nebyl můj favoritní žánr. Tuto moji hranici překonalo jen pár filmů tohoto žánru a sedm statečných patří mezi ně. ()

Wishkah

Vedle Leoneho skvostné dolarové sérii a geniálním Tenkrát na západě je tenhle film nejlepším příběhem z divokého západu. Sice oproti samurajům ubylo tragičnosti osudů hrdinné sedmičky a postava Kikučija byla spojena s mladíčkem Kacuširem (i když celkem by mě zajímalo jak by vypadal Kikučijo divokého západu a kdo by se snažil vyrovnat geniálnímu Mifunemu), ale na druhou stranu je tady výborný záporák Eliho Wallacha a charismatická sedmička hrdinů, kde každý má svůj prostor a svůj výrazný charakter. Můj favorit je dodnes Wynn Stevea McQueena ()

jasiska

Toto je taká klasika, že sa ani nezamýšľam, čo sa mi na filme páči. Musím však povedať, že akonáhle narazím na verziu so slovenským dabingom (z roku 5), okamžite odchádzam. ()

Prochy38

V těžké konkurenci Leoneho westernů se jich opravdu moc neuchytilo. Tento je výjimkou. Poctivých 5*. Jednoduchá zápletka, 7 sympatických hrdinů, jeden ještě sympatičtější záporák a skvělá hudba. Herecké obsazení je opravdu prvotřídní. 95% ()

kobe6

Ne zrovna hodní pistolníci dělají dobrou věc, snaží se změnit vesničany na pistolníky a nakonec vesničani změní je. A hvězdná sestava jaká se podařila sestavit? Hmmm to se jen tak nevidí. Doufám, že mi nikdo hlavu neutrhne, když řeknu že Edi Wallach je nejlepší westernový záporák. Klasika. ()

Sasanka20

Sedm statečných se statečně prodralo na první místo mých nejoblíbenějších westernů a myslím, že tam bez problémů zůstane. Hlavním důvodem jsou výborné výkony herců (zvláště Steva McQueena), přiměřená dávka humoru a v neposlední řadě vyobrazení divokého západu jako místa, kde ještě chlapi mají koule a taky se podle toho chovají! ()

Hanes88

Tento western patří mezi 3 moje nejoblíbenější...Naprosto úžasné ve všech směrech a tím pádem není co dodat....vždycky na to rád kouknu!! ()

Marrty3

Ano, tak tohle je přesně to co očekávám od kvalitních filmů. Skvělou atmosféru, jednoduchý a inteligetní děj a hlavně skvělé herecké výkony. Jeden z nejlepších westernů, který jsem kdy viděl, zda není vůbec zatím ten nejlepší. Jediné co mě mrzí je, že jsem se k tomu dostal až nyní. ()

Paldiny

Minimálne pre zoskupenie hereckých veličín, z ktorých má každý svoj výraz, motiváciu, slabosť nejde film nezbožňovať. Ale ono to chce niečo povedať aj medzi riadkami. Pištoľníkov trápia problémy aké nepoznajú vesničania a vesničanov zase naopak. A kdesi medzi nimi dôjde k spojeniu, kedy môže začať naplno pracovať myšlienka o odvahe, bratstve a chuti kráčať s blízkym po boku. Tak to bolo na divokom západe, tak je to i dnes, len tie pušky boli vystriedané kariérami a tvrdí chlapi ostrými biznismenmi, čo sa ženú za papierikmi aké zostávajú hnacou silou a najväčšou skúškou charakteru. ()

Rozjimatel

"We can sell this for gold. Everything we own, everything of value in the village." "Well, I've been offered a lot for my work, but never everything."     Klasický western nakrútený podľa mnou obdivovaného Kurosawu, jeden z ojedinelých prípadov, keď je remake skoro tak skvelý ako samotný originál. Je to síce v podstate rozprávka (alebo ak chcete, legenda), ale rozprávka taká krásna, že som ju videl už hádam stokrát a miloval som ju v detstve, rovnako aj v mladosti a zimomriavky mi behajú po chrbte aj pri sledovaní teraz, "na staré kolená". Proste jedno z tých vzácnych diel, ktoré sa dajú pozerať do aleluja. Okrem samotného skvelého príbehu s klasickým motívom boja dobra so zlom má film viacero predností, ktoré prispeli k jeho zaslúženému kultovému statusu. Je ňou určite ikonická hudba Elmera Bernsteina, ale tiež skvelé herecké obsadenie na mnohých postoch. Tak hlavný záporák Calvera (perfektný Eli Wallach), ako aj všetci siedmi statoční pištoľníci sú veľmi štýlovo napísané i stvárnené postavy, z ktorých každá dostane dostatočný priestor. Medzi hercami zo sedmičky excelujú hlavne môj obľúbenec Steve McQueen (Vin), Charles Bronson (Bernardo), James Coburn (Britt) a Horst Buchholz (Chico), zo všetkých charizma priam srší. Veľmi ma bavila aj celá dejová línia s Chicom a pôvabnou dedinskou čerticou Petrou (presvedčivá Rosenda Monteros), s výborným vzájomným iskrením medzi týmito dvoma postavami. No a pri tom nesmierne silnom závere sa nikdy nedokážem ubrániť dojatiu.     "If you get killed, we take the rifle and avenge you." "And we see to it there's always fresh flowers on your grave." "That's a mighty big comfort." "I told you he'll appreciate that!" ()

Eldoth

Co říci stručně k tomuto legendárnímu westernu, který ve svém žánru nemá téměř konkurenci ??? ...Velkou zásluhu na tom má vynikající herecké obsazení a grandiózní hudba. ()

Cement73

Idoli môjho detstva bojujú proti zloduchom brániac chudobných mexických farmárov. Otázka cti. No a tá krásna mexičanka... aaaach :) ()

amokey

Nejlepší western, jaký jsem kdy viděla a to, že je jedním z mých nejoblíbenějších filmů je skoro div, protože nejsem "western fanda" :-) Od malička jsem tenhle film milovala... Brit a jeho nože, to bylo pro mě největší umění a dodnes považuji házecí scénu za jednu z nejlepších v historii filmu. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (viac)