Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

DaViD´82

Průměr téměř ve všech ohledech. Krom několika dílčích scén (letadlo, přístav, vlak) a vyvedeného zvuku nic než-li nahodilý slet scén, nijakých herců, nevýrazné hudby a příjemně "zašlého" looku. Když inteligentní jiný pohled na invazi tak raději tu ze Znamení. Rozhodně to není špatné či nudné, na to je Spielberg až moc dobrý a zkušený filmař, ale nemůžu se zbavit pocitu, že tady si odvedl svou rutinu a nic víc. Bohužel ve scénáři ani hercích oporu rovněž nenašel. ♫ Hodnocení OST: 3/5 ()

Superpero

Já kdybych něco plánoval milion let tak bych takhle trapně neztroskotal, ale jinak naprosto úchvatná podívaná bez amerického patriotismu (já vím tomu ani nejde věřit). Steven Spielberg se opět vytáhl (skoro už není kam) Tom Cruis si ostudu rozhodně neudělal a Dakota Fanning je prostě úžasná. Jeden z mála filmů u kterých jsem byl vyšokovanej. ()

Shadwell

Spielberg se jaksepatří nadechl a z plic vypustil opravdový masterpiece. Spielberg není prognostik, ani skeptik; chová se jako dokumentarista - dává lidstvu lekci, ale nedomýšlí důsledky, natož příčiny. Přitvrdil, jako by chtěl dát najevo, že vedle naivních blahosklonných báchorek v čele s E. T. zvládá i tmu, utrpení a samotu a že je schopný natočit cokoliv, přičemž je na divákovi, co si z jeho portfolia vybere. Válka světů je staromódní scifi mezi Half-Lifem 2 a Potomky lidí, která veškeré konexe s Dnem nezávislosti odmítá. A scéna s hořícím vlakem? Omračující. A nejen ta; sám film je takovou scénou. ()

Rob Roy

Spielberg nám nějak zdrsněl. Žádná Blízká setkání třetího druhu, ale tvrdá brutalitka, někdy vážně velmi depresivní a beznadějná ( lidé vypařující se na prach, zoufalý dv prahnoucí po pojízdném vozidle ), kde nám emzáci jdou nemilosrdně po krku. Po technické stránce nemám co vytknout, po herecké v podstatě taky. Žádný vyloženě neskousnutelný sentiment jsem nenašel. Líbil se mi oldschool voiceoverový počátek a pěkně neholywoodsky utnutý konec ( obojí ve stylu původní Války světů ). Ovšem logické chyby by se určitě našly. Jinak označení komorní velkofilm ( vím, že se to zdánlivě vylučuje ) je trefné. dočkáte se velkolepých trikových scén, ale taky dlouhých minimalistických založených na výkonech herců. Spielberg se snaží poměrně často běsnění emzáků neukazovat, vystačí si se záběry na vyděšené obličeje postav a je to velmi působivé. ()

Fr

Postavit příběh na vztahu - neposlušný syn - nespolehlivý otec - spolehlivá dcera, nevyžaduje ani tak pevný nervy, jako dobrej scénář, režii, kameru a mraky speciálních efektů. Jo a taky herce. Netvrdím, že T.Cruise by mohl vystřihnout Hamleta, ale jeho ,,standartní výkon" má dostatečnou podporu v D. Fanning a ,,emzácích". Když pomyslím, že H. G. Wells vydal knihu r. 1898, odpustím S.Spielbergovi občasné ,,přehánění" - pro dobro a blaho příběhu (komu asi tak funguje auto?, proč s ním nezajet do davu lidí, kdo.... ). Líbilo se mi stupňování napětí a perfektní davové scény, které má Steven v ,,malíku". Stejně jako mimozemšťany (proto se nedivím obsazení D.Fanning). A ten konec bych taky nějak tragicky neřešil. Prostě dobře zvládnutej ,,existenční" zápas o budoucnost lidstva. Co by ste dělali vy? ()

Nathalie

Jeden z filmů, jehož nedokonalosti plodí dokonalé diskuse. Místo války pokus o cizozemskou genocidu, místo boje čekání, zda Bůh hraje s vesmírem v kostky, místo obětí objetí? V jistém smyslu intimní blockbuster, který nabízí skrz úzký průhled jedné rodiny perspektivu, co by se s námi stalo, kdyby byli mimozemšťani pekelní prevíti. Problém je, že jejic filmová civilizace je z podstaty nekonzistentní, slabiny, motivace a metody natolik si odporující, že jsem se je celý film marně snažila vstřebat. A vlastně si zpětně uvědomuji, že to, co a proč se s nimi stalo, mě znepokojovalo a zajímalo víc než triviální osud celé Cruisovy rodiny. Jsem to ale nelida. ()

Dever

Soundtrack John Williams: 1. Prologue ,2. The Ferry Scene ,3. Reaching The Country ,4. The Intersection Scene ,5. Ray And Rachel ,6. Escape From The City ,7. Probing The Basement ,8. Refugee Status ,9. The Attack On The Car ,10. The Separation Of The Family ,11. The Confrontation With Ogilvy ,12. The Return To Boston ,13. Escape From The Basket ,14. The Reunion ,15. Epilogue, ()

Subjektiv

Z názvu bychom mohli dospět k závěru, že snad mezi sebou budou válčit světy, ale již prvních pár minut člověku napoví, že nikoli Země, ale poctivý jeřábník stane na správňácké straně barikády. Chvíli jsem touhle sousto přežvykoval a nakonec usoudil, že ono zobrazení jedince či rodiny pod tlakem nepochopitelné invaze emzáků zase nemusí být tak špatný nápad. Měl jsem jisté obavy z toho, že správňák bude po spielbergovsku správňácký až příliš, že nikdy nebude zdrcen do apatie, že ochrání svou dcerku a že zkouška ohněm opět ukuje nyní zesláblá Rodinná pouta, ale co jsem mohl dělat? Nemohl jsem dělat nic, jen tupě přihlížet, kterak Spielberg mé obavy jednu po druhé naplňuje. Krom toho mě nemile překvapila poněkud ohraná přítomnost magnetických bouří, ba i skutečných blesků. V tu chvíli jsem byl přesvědčen, že na planetě invazníků muselo dojít k nějaké obzvláštní ekologické katastrofě, která u nich způsobila přebytek elektrického náboje, s ohledem na jejich chování nejspíše toho záporného. Aby svůj satanský původ podtrhli, rozbořili ufouni nejprve kostel, teprve pak se dali do systematického (mně přišlo spíš náhodné, ale prováděl jsem já někdy vyhlazovací válku?) likvidování lidí. Hlavní hrdina vcelku logicky vzal nohy na ramena a po zbytek filmu je již z ramenou nesundal - a já sám bych jistě nejednal jináč - což vzhledem ke stopáži bylo na mě příliš dlouho. Jen párkrát zmůže se na odpor, jednou dokonce úspěšně. Právě v tu chvíli se ve mně objevil náznak "naděje", že Spielberg v touze po originalitě nechá svět osvobodit hrdinnými mudžahedíny, kteří pro takový druh boje, jenž jediný se ukázal jako funkční, jsou nejlépe ideově vybaveni. Spielberg a taková kousavá ironie, tak neamerická, krutá a skrytě dvojsmyslná? "Není pochyb, nic takového tam nebude," řekl jsem si. Nebylo. To ovšem neznamená, že by se Válka světů nedala přežít. Zásluhu na tom má designér ufostrojů, zvukař a mnozí efektové. A snad i kdesi se krčící Wells. A trochu i ten rejža. Silné **. ()

novoten

Čím víc dostává na frak logika, tím překvapivěji dokáže Spielberg napětím a až nečekaně perfekcionistickou akcí zvítězit v úplně jiných odvětvích. S Cruisem jako tradičně pevně odhodlaným hlavním hrdinou snad ani nemohl sáhnout vedle. ()

tron

"Prišli odniekiaľ inokadiaľ." - "Myslíš z Európy?" - "Nie. Z Európy nie." Spielberg a Cruise na vrchole, vďaka čomu vlastne vcelku biedny scenár diváci obohatili šialenou celosvetovou tržbou skoro 600 miliónov dolárov (!), pričom to stálo "len" 132. Špičkovo sfilmovaný klišé scenár o útoku mimozemšťanov. Počuli a čítali sme to stokrát, ale Spielberg, Cruise a chlapci z ILM sú skrátka príliš profesionálni profesionáli (hmmm) na to, aby nudne sfilmovali nudný príbeh. Takže okrem bravúrnej technickej stránky (kamera, strih zvukových efektov) a výborného hereckého obsadenia (fakt hral pedofila ten herec?!), si užijeme realistický prístup. Žiadne vojnové scény, žiadne obetovania za americký národ, nijaké preslovy prezidentov. "Len" špinavý, komorný príbeh amerického robotníka v stredných rokoch a jeho dvoch detí, naprieč zdecimovanou nebezpečnou krajinou idúcich za matkou. Vlastne to rapídnym spôsobom predbehlo dobu. Nikto nevie, čo sa deje, ale všetci naokolo umierajú a pred očami bežného človeka sa rúcajú posledné istoty, systém, bezpečnostné zložky nemajú šancu adekvátnym spôsobom reagovať a radoví občania panikária, reagujú v pude sebazáchovy a je im tým pádom jedno, či kvôli nim niekto zomrie, len nech preboha oni prežijú. P.S. Morgan Freeman, ktorý kedysi živoril s Robbinsom v Shawshanku, nahovoril úvodné a záverečné slovo. Kino Považan NMnV 2005 ()

B!shop

No i kdyz se film jmenuje Valka svetu od H.G. Wellse a natocil to Spielberg, tak me to prislo jako normalni katastrofickej film, kteryho hlavni problem je v tom, ze se bere moc vazne. Zadna zabavna jizda jako treba Den nezavislosti, ale misto toho spousta kecani. Navic je to cely trochu jako road movie, Cruise s rodinkou vzdy nekam dojede, tam se schovaj a zase dlouze kecaj a tohle po case zacne unavovat. Nastesti Spielberg prida par opravdu silnejch scen, vetsinou ty, kde utoci roboti a tim dojem vzdy na chvily vylepsi. Taky se mi nejak zvlast nezdal konec, cekal jsem obri bitvu a misto toho takovy desny kecy. Ale mozna za to muze predloha. Jak je u Spielberga zvykem, je tu velmi kvalitni kamera, ktera spolu se skvelejma trikama, vcelku slusnou hudbou a misty slusnejma scenama dava nadprumernou, misty az hororovou atmosferu. Herci se taky snazi, Cruise hraje perfektne, Tim Robbins taky, ale Dakota mi po case lezla na nervy. Celkove se jedna o povedeny sci-fi, kterymu ale ten prilis vaznej ton ubira na zabavnosti. ()

emma53

Tomovi tyhle filmy sednou jak prdelka na nočník, o tom žádná. Dakota na můj vkus moc ječela a příšera byla nechutná, ale já nejsem scifíčková holka, tak mě berte s rezervou. A konec byl už snad v mých očích žánrově hozený do hororů. U mě mezi trojkou a čtyřkou, nicméně věřím, že mnozí si to užívali. Tyhle filmy chtějí pivko, buráky a bude to za pět. ()

movie

Když Cruise zpívá svji dceři písničku z reklamy na auto, uklidňuje mě to. A když mu pak Tim Robbins nabídne panáka, říkám si, že bych taky jednoho potřeboval ... A to je teprve půlka filmu. 80% ()

Marius

Pre mňa najlepší Spielberg od Schindler´s list. Knihu som nečítal, takže ku scenáru sa vyjadrovať nechcem. V podstate celý film je o jednom veľkom utekaní pred likvidáciou ľudstva inou civilizáciou, takže nejaké zvraty, odbočky atd. sa nekonajú. Čo ma však potešilo je, že Spielberg film poňal tak komorne ako sa to len na popkorňák plný efektov dá. Najdôležitejším popri fantastických zvukoch a obrázkoch je tá beznádej, ktorú by ľudstvo pri takomto útoku pociťovalo. A tú vykreslil režisér dokonale. Hrdinovia sú mi sympatickí, pretože nie sú hrdinami v pravom zmysle slova, sú celý čas doslova pos.... od strachu. Synovo filozofovanie o " zasadení protiúderu" vyznieva ako krutý čierny humor o blbosti mladých amíkov odchovaných filmami ako Independence Day. Film ukazuja ako najlepšia army na svete dostáva ťažko na prdel, čo je v súčasnosti dosť odvážny krok tak finančne ako politicky. Tom Cruise je dobrým Tomom Cruisom ( nie výborným ako v Interview či Magnolii ale ani zlým TC ako v Top Gun), Tim Robbins si strihol slušného pošuka obranára. Pred kým ale fakt smekám je malá Dakota. To dievča proste umí a každým ďalším filmom sa neúprosne derie medzi hereckú elitu. Technická stránka filmu je zmáknutá dokonale. Čo nakoniec znížilo moje hodnotenie je priblblý happyend. Samotná pointa výsledku vojny je síce kruto logická, ale to šťastné rodinné stretnutie prekusnúť nedokážem. 9/10 P.S. Pán Lucas, takto sa robí inteligentný blockbuster. ()

monolog odpad!

Když jsem to viděl, myslel jsem, že mám vlčí mlhu a raději jsem si znovu pustil počáteční titulky a přesvědčil se, že se to fakt jmenuje Válka světů od režiséra Spielberga. Ale takovou sračku jsem už hodně dlouho neviděl. Předloha je velice dobře napsaný SF, s překvapivým koncem a dobrou zápletkou. Wells totiž byl spíš klasický autor inklinující ke krásám SF fantazií hlavně kvůli svobodě, kterou mu to přinášelo v zápletkách a příběhu. Rozhodně ale nebyly jeho povídky nebo romány hloupé, naivní, lineárně přímé linky ubíhající k předvídatelnýmu konci. Každýmu by mělo být jasný, že u Spielberga dojde k happyendu, že tam nějak přimíchá téma porušené rodiny, která se během filmu spraví, že se bude vyžívat v tricích a barvičkách kamery, ale ve výsledku těch efektů vlastně vůbec nevyužije k bližšímu popisu světa, ale jen k nadšeným "Och!" a "Ach!" které publikum v sálech tak rádo vydává. I mně to bylo jasný, jenže u Války světů se přeci jen vyznamenal pořádně. Řekl bych, že to přehnal stejně jako pejsek a kočička, protože když na závěr se všichni šťastně setkají (podotýkám celá rozpadlá rodina až na druhého manžela včetně za mrtvýho pokládanýho synka), je to už přeci jen trochu moc. Navíc průběh filmu je jakoby narychlo okopírován z některého z těch nudných béčkových scifáčů, které se vyrábějí jako na běžícím pásu pro americké SF televizní kanály. Cruise prostě někam jde s dcerou a synem a čas od času narazí na emzáky nebo nějakýho magora, ale vždycky jako zázrakem vyjde ze všeho zdravej. Co se týká té všemi opěvované Dakoty, myslím, že přehrávala víc jak android v Metropolisu a to už je co říct. Jedinej jakžtakž slušnej herec byl ten emzák, kterej na konci tak efektně umřel. ()

Lateef

Prvních 30 minut pro mě bude napořád dokonalou ukázkou Spielbergova řemesla. Do každé z těchto úvodních minut dokázal vtlačit neskutečně mrazivou atmosféru, přičemž její koncetrace každou další minutou zároveň roste. Nevím, jak to udělal, ale ten kostel se prostě odsunul, náměstí propadlo, auto letící z jámy se rozšlehalo, ten tripod z tý země vylezl a jednou svojí nohou dal Cruisovi docela zblízka přičuchnout. Špičkově realistický efekty! A pokračujeme dál: střechy domů se obracejí v třísky, lidé v prach, vozy prorážejí výkladní skříně, vše zakončuje trailerové trhání dálnice s kamiónem a mezi tím vším peláší v parádních kamerových záběrech Cruise. Po téhle scéně jsme do kina volali ambulanci, protože všichni diváci zkoprněli úžasem a nemohli pozavírat otevřený huby. Doktoři přijeli, shlédli kamerovou ekvilibristiku kolem jedoucího auta a zůstali civět taky. Film je téměř výhradně komorní záležitostí, mnoho explozivních obrazů meziplanetární čistky nečekejte, působivých výjevů je tu však dostatečně (letecká katastrofa, hořící vlak, řeka, scéna s chapadlem). Obrovsky mě mrzí pouze finální rozuzlení, které se neslučuje s technickou vyspělostí mimozemšťanů a zbytečně snímku podtrhává nohy. Spoléhat na to, že to okecá Morgan Freeman, bylo velmi nerozumné. Herci hodně dobří. Celkově perfektně rozpohybované dynamické soukolí, kterému pár metrů před cílem došel dech. 90% 132 miliónů dolarů(rozpočet)/591,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Chupacabre

Na to že tento film vznikl z rukou Stevena Spielberga, je to obrovské zklamání, které jsem vůbec nečekal. Chudé triky, málo akce - Tento film se Stevenovi celkově nepovedl ! ()

Faidra

Nejdřív jsem myslela, že si emzáci konečně přiletěli pro tu Tomíkovu sektu, a když jsem pochopila, že to tentokrát bude hodně blízké a hodně nepříjemné setkání třetího druhu, tak jsem pro změnu netrpělivě čekala, kdy Miranda Otto tasí meč a s výkřikem "smrrrrt!" jim nakope pozadí nebo co to mají. Obě domněnky a naděje se ukázaly jako liché a pokus sympatizovat s hrdiny vyšel naprázdno, protože Tom byl v proletářské roli přesvědčivý asi jako vlk přestrojený za babičku a po deseti minutách ve společnosti jindy skvělé Fanningové, která v sobě coby Mary Ann značně nelogicky spojovala mnou nejvíc nenáviděné stereotypy v zobrazování dětských postav, a sice rozmazleného hysterického spratka s přemoudřelou zmenšenou kopií dospělého, jsem si přála, aby se E.T. nažral a Dakotka nezůstala celá. Naštěstí komorně hororová stránka věci a pochmurná atmosféra, nahrazující dnenezávislovské hurávlastenectví, přece jen daly občas zapomenout na přeslazené rodinné drama, stejně jako Tim Robbins i na minimálním prostoru zastínil své hvězdnější kolegy, takže i když Spielberg ve výsledku válku se světem nevyhrál, kapitulaci přede mnou podepisovat nemusí. Já holt radši Mnichov nebo Amistad, Mr. Director. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)