Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Ilicka

Jason Bourne... Pozdě, ale přece se propracovávám k historii agenta, který neví, že je agent, který neví vůbec nic o sobě a o své minulosti, ačkoli automaticky zvládá několik jazyků, bojové umění a střelbu obouruč. Stejně jako Jason tápe i divák, ačkoli dostává indicie v podobě paralelního vyšetřování. Na své cestě za minulostí potkává Jason Franku Potente a její malé milé autíčko (které to setsakramentsky schytá) a dostane je do dost nepříjemných trablí.... Matt Damon zkouší akční (i když netradičně akční) polohu a zvládá. Známý neznámý Clive Owen mu jde cílevědomě po krku, nemluví, pouze střílí, vyjma jeho neslavného konce. Režisér Liman zvládá stupňovat napětí, vypumpovat adrenalin (útěk z ambasády, muž za sklem), ukočírovat pěstní souboje na hranici přehlednosti. Inu, vypadá to, že tenhle agent má něco do sebe a jeho minulost budu odkrývat ráda. ()

claudel

Sérii o Jasonu Bournovi považuji za nejvíc přeceňované akční thrillery. Největší slabinou prvního i druhého dílu (k třetímu se už asi neodhodlám) spočívá ve slaboduchém ději, Matt Damon se pohybuje po světě anebo tedy v případě jedničky od Švýcarska po Francii, nevěda, kdo je, co je a proč je, ovšem některé věci, pohyby a slova si pamatuje skvěle, nemluvě o úžasné jazykové vybavenosti, se svojí perfektní němčinou i francouzštinou by mohl pracovat v diplomatických službách. Jestli to má být akční film, je málo akční, jestli to má být strhující thriller s promyšleným scénářem, tak to selhává úplně a dohromady vzniká nudná, nezajímavá a děsně pitomá podívaná. Jason Bourne by zkrátka dostal na prdel od Jacka Bauera nebo Ethana Hunta. Aspoň, že v jedničce byla ta Paříž. ()

ARI50

Takže jak to správně nazvat tuhle špičku filmu, pustíte si film a valíte fakt oči jak dobře jede a nezastavuje se vůbec skvost pro mé oči. ()

Ištván87

Skvělej rozjezd úžasný trilogie. Jenom škoda těch několika až moc zřetelně viditelných počítačových efektů. EDIT: Po letech a shlédnutí celé trilogie (teď již kvadrologie) musím jít nahoru, protože čtvrtý díl (Bourneův odkaz nepočítám) si u mě taky zaslouží plný knedlík a Agent bez minulosti je minimálně stejně dobrý, ale spíš o kousek lepší. ()

JASON_X

Podruhé potřetí už na tomhle filmu člověk hledá (a nachází) všelijaké mouchy, jako třeba nepohlednou ruční kameru, nepohlednou Franku, která občas vypadá spíš jako Frank, pár za vlasy přitažených scén (vrcholem je skok do schodištní šachty s letmou střelbou na čelo a pádem tělo na tělo), nějaké to klišé (malí černoušci) a pár dalších drobností. Ale jako celek to funguje stále dobře - temný děj, temná hudba, spousta skvělé akce. Působivý konec agenta Říma, slušný duel s agentem Barcelonou, ale úplně nejradši mám pana Hamburka - jeho krásně sociopatický výraz při jeho aktivaci na pracovní poradě mě vždycky výborně pobaví. ()

Mgb21

Nijak zvlášť mě tento film nenadchnul. Matt Damon je pro mě jako akční hrdina nepřesvědčivý. Děj se mi zdál místy poněkud překombinovaný a závěr zbrklý, jako by režisér to chtěl mít co nejdřív za sebou. Nejvíce se mi asi líbila Franka Potente. Uvidíme, co nabídne dvojka. ()

mm13

Keby som vedel len toľko čo hlavný hrdina (teda NIČ), užil by som si to neporovnateľne viac. Ale aspoň že to malo príjemné, civilne pôsobiace akčné scény, zopár na žáner netradičných postáv a keď nazriete do DVD bonusov špeciálnej edície, tak nie až taký ružový koniec... O modernú klasiku špionážneho filmu sa ale nejedná, tomu neverím! (plus mi vadilo až príliš vymakané telo Matta Damona - takto typický agent určite nevyzerá, keď už sa tu niekto chcel hrať na realizmus, mohol si tento vyslovene filmový, tendenčný moment odpustiť - chutilo by to ešte o čosi málo viac, nehovoriac o tom, že inak bol Damon so svojim ksichtom ideálnou voľbou) ()

becki_tu

Jason Bourne je mrtev, ať žije Jason Bourne. Matt Damon je jako nový hrdina typu Jamese Bonda (popřípadě Hitmana) bezchybný a je vidět, že mu tahle role opravdu sedí. Promyšlený scénář nabízí skvělou špiónskou podívanou plnou tajných agentů, špinavých her, chladných záporáků a akčních sekvencí (automobilová honička v Paříži) a sympatického zástupce má v tomto filmu i něžné pohlaví. Už teď se ale těším na pokračování a na rozkrývání tajemné minulosti jednoho nedoceněného agenta. 90% ()

Bauer

Konečně jsem se k tomuto filmu dostal a jsem za to moc rád. Čekal jsem to poněkud horší, když vezmu, že režisérem je Doug Liman, který mně moc nezaujal u filmu Mr. & Mrs. Smith. Ale tento snímek je pro mně až geniálním kouskem. Od začátku až do konce si to udržuje fantastickou atmosféru a hlavně se do téměř poslední minuty neví co a jak, takže na dvě hodiny vás to vtáhne do děje a jste zvědavi, jak to dopadne. Velmi vkusně bylo vybráno herecké obsazení. Matta Damon mi hodně vadil v Zachraňte vojína Ryana ale poslední dobou mi začíná být sympatický a hlavně hraje opravdu skvěle. Další kdo byl výtečný tak byl Chris Cooper. A nejvíce se mi líbil neuvěřitelně cool Clive Owen .Trošku mi tam neseděla Franka Potenta, která si po nic moc Sladkých 17 střihla nějakou pořádnou roli, ale musí se jí uznat, že také hraje dobře a ještě nám určitě ukáže co v ní je. Samozřejmně jsou tam některé nesmysli, jako např. že agent ztratí pamět ale umí zacházet se zbraněmi, domluví se v několika jazycích a nebo že se umí prát. I přes těch pár nesmyslu je tento film jeden z nejlepších co jsem mohl za poslední dobu vidět. Nemůžu se dočkat na druhý díl!!! ()

luka4615

Po několika letech jsem se k Bourneovi vrátil. Možná to bylo způsobeno nostalgií, možná proto, že už prostě nemám na co koukat, nicméně, byl jsem překvapen, o jak kvalitní snímek se s určitým odstupem času jedná. Akce je krásně vyvážená, přičemž, nebýt několika hluchých scén, bych film neváhal ohodnotit plným počtem hvězd. Když jsem The Bourne Identity viděl poprvé, nelíbila se mi celková koncepce a stylizace agenta Jasona Bournea. Nyní, o pár let později, se mi právě tento aspekt nejvíce zamlouvá. Až na pár zádrhelů se tedy jedná o výborný akční film, který nepostrádá tempo a solidní akci. Jsem rád, že jsem dal Bourneovi další šanci. „Who am I?“ ()

prome

Podle nazvu jsem si rikal :"to bude pekne becko!" ale pak jsem videl Matta Damona a rekl jsem si ze to zas tak spatne nebude a hned po prvnich par minutach jsem uz vedel ze to bude ackovy film. Vynikajici pribeh, herecke obsazeni a vykony davaji ve vysledku naprosto vynikajici film s napinavym dejem a se sviznym tempem. A kdyz jsem zjistil ze to bude trilogie tak se nemuzu dockat na dalsi dily. ()

Sawy

Ze série bournovek jsem první viděl dvojku,pak trojku a jedničku až jako poslední.A byl to docela šok,když jsem místo rozklepané kamery a zběsilé akce dostal poměrně klidný špionážní thriller.Ale zklamání to teda rozhodně nebylo,jiný styl mi docela seděl a Liman bude mít co dělat,aby tohle vůbec někdy překonal.Matt Damon výborný,Franka Potente též,Clive Owen navzdory minimu prostoru rozhodně zajímavý padouch.A ten konec je daleko působivější,když člověk ví,co ty postavy ještě čeká,takže je možná dobře,že jsem to neviděl postupně.85 % ()

Handle

Filmařské kvality jsou výborné (herci, režie, kamera), napětí i akce slušná, takže ve svém žánru je to určitě dobrý film, avšak u mě je to "jen" na 60% a jednou stačí... Asi jsem čekal trochu víc, ale nepřišlo mi to zas TAK skvělé, jako zdejší hodnocení. 3,5*. ()

ScarPoul

Jason Bourne je sympaťák. S toho vychádza základná premysa príbehu. Sympaťák, ktorý si nepamätá kto je. Po Bondovi a sérií Mission Impossible prišiel v 2002 nový druh agenta, ktorého úlohou nie je riešiť nemožné úlohy a už vôbec nie zachraňovať svet s nenapodobiteľnou eleganciou. Je to agent, ktorý sa snaží dostať až na samé dno organizácie, ktorá ho vytvorila a čo je dôležitejšie snaží sa žiť normálny život. Má to v sebe viacej konšpirácie, viacej strihov a menej epických momentov. Na druhú stranu práve táto špinavosť dodáva filmu určitú eleganciu a coolovosť. Plus Doug Liman je zručný režisér, ktorý dokázal namixovať akčnú, inteligentnú jazdu, ktorej štvrtá časť práve mieri do kín a podľa všetkého sa bude jednať o novú dlhodobú sériu, čo fanúšikovia inteligentných, coolových akčných trilerov určite ocenia. Ja osobne mám prvý diel veľmi rád a bavím sa na tom ako si pripomínam miesta, kde som bol a kde sa film odohráva. ()

cvutak

První díl Jasona Bourna se mi zdál zbytečně dlouhý a prostě mne nezaujal. Další z filmů, například jako V Bruggách, kdy nevím, co zdejší uživatelé vidí na tomto filmu, že má tolik procent. ()

Lacike

Aj po rokoch stale pecka a najlepsia Bourneovka vdaka skvelej romantickej, co mne ako staremu romantikovi sedi. A potom vdka akcii. Uz je sice dynamicky zostrihana ale stale po cely cas prehladna a ziadna rozhegana kamera sa nekona. Na stativ producenti nemali peniaze az v dalsich dieloch. Objektivne by som dal filmu silne 4*, ale piatu si zasluzi za to, ze prisiel s originalnym konceptom jak nenapadneho hlavneho hrdinu, tak stylom akcie v ktorej sa namiesto akrobatickych kuskoch pouzivaju efektivne chvaty na co najrychlejsie zlikvidovanie supera. Takisto mne sedi, ze v tomto diely este Bourne nie je nasraty zachmureny pomstitel, ale obycajny sympaticky chlapik, ktory sa snazi zistit kto vlastne je. K tomu ma po boku nadhernu Franku Potente. Dalsim plusom su zaporaci. Ci uz sef rozumny ale lstivy Cooper, tak jeho zabijaci z ktorych najviac zaziari v dobe premiery pre mna neznamy Clive Owen. Jeho prestrelka s Damonom je neskutocne napinava aj ked trva len chvilku. Z akcnych scen dalej nadchne skvela nahanacka so starym Minim, ktora stylom pripomina famoznu nahanacku z Ronina. Vraj na nej robili ti isti kaskaderi. A mne sa pacilo aj horolezecke cislo na ambasade. Proste akcia obsahuje poctive pôsobive kaskaderske kusky a aj PG-13 rating je vyuzity maximalne, takze ani o krv nie je nudza. Nakoniec pochvalim este skvely soundtrack. Ci uz ten instrumentalny alebo aj skvelu Mobyho pesnicku na konci. Vzhladom na to ako v dalsom diely dopadne Franka Potente a na rozhegany Greengrassov styl mi je trochu luto, ze neostalo len pri jednom diely. 9/10. ()

BoPo

Poctivý kus akčnosti sprevádzaný príbehovou kvalitou. Nemám čo by som kritizoval. Takéto filmy sa vo veľkom nerobia. Raz za čas tá obrovská produkcia vypustí na trh niečo, čo je akčné a zároveň nie tupé. Matt Damon bola dobrá voľba. ()

Borrtex

Bourneova Trilogie se právem zařadila mezi mé nejoblíbenější filmy. Je to dokonale spracovaný příběh, který se rozplýná do tří částí. Příběh jako celek byl doprovázen výbornou režií (a to jsem si ani původně nevšiml, že tento první kousek režíruje někdo jiný, než zbylé dva). Herecké obsazení bylo velice trefné, možná že bych si za hlavní rolí dokázal představit i Brada Pitta, jak to bylo původně zamýšleno, ale nevím jak by to dopadlo. Svou roli Matt ztvárnil opravdu decentně, a s výborným doprovodem Franky, to dohromady působilo velice dobře. Atmosféra byla po celý film velice napjatá, a to je možná to, co se mi na celé trilogii líbilo nejvíce. U většiny filmů je nejnapínavější konec. Ovšem zde tomu tak nebylo, film byl nepínavý pořád! Nemám k tomu co dodat, opakoval bych se s ostatnímy komentáři. Jednoznačně 100% pro všechny tři díly. ()

Tommassi3

"Hele, pamatuju si poznávačky všech šesti vozů, co stojí na parkovišti.. Vím, že naše servírka je levák a že ten chlápek na baru váží devadesát osm kilo a že se umí bránit.. Vím, že nejlepší místo, kam ukrýt zbraň, je přihrádka v kabině toho šedýho náklaďáku.. Vím, že v týhle nadmořský výšce dokážu naplno uběhnout míli, než se mi začnou třást ruce.. Jak můžu vědět tohle všechno, a přitom vůbec nevědět, kdo vlastně jsem ??" ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav