eXistenZ

• Česko eXistenZ (viac)

Jedna z nejlepších programátorek počítačových her Allegra Geller testuje novou hru ve virtuální realitě. Na začátku je napadena fanatickým zabijákem, který používá podivnou organickou zbraň. S pomocí přítele Teda se jí podaří uniknout a ten s ní zůstává jako její ochránce. Přistroj, ve kterém je uložena jediná verze programu eXistenZ je poškozen a tak Allegra přesvědčuje Teda, aby si nechal zavést port přímo do svého vlastního těla a mohli tak pokračovat ve hře. Události směřují k rozhodujícímu souboji, ve kterém se dvojice dostává do podivného nebezpečí a již není schopna rozpoznat, kde je hranice mezi skutečností a virtuální realitou. (oficiálny text distribútora)

BS

Po druhém zhlédnutí jsem byl nanejvýš spokojený...takhle divně sem se po zhlédnutí filmu už dlouho necítil. Ten konec byl vážně peklo... ()

Raven0

Co je realita? A co fikce? Dokážeme virtuální svět oddělit od toho skutečného? Navíc když jsou si tyto světy tolik podobné... Takové to docela zajímavé otázky nám klade David Cronenbergů, v tomto určitě hodně zajímavém a hodně zvláštním filmu. Odpovědi však nečekejte :-) Různá nechutná hejblátka, vnitřnosti a sliz tu samozřejmě nechybí :-) ()

marvan

V tomto případě se Cronenberg svezl na vlně popularity Matrixu a vyrobil svou vlastní napodobeninu. Vše zabalil do komplikovaných úvah a odeslal rekomando bandě salónních intoušů, které by shlédnutí něčeho tak přízemně populárního jako Matrix připravilo o nimbus nadřazené rasy. ()

ywo666

Hmm. Ja neviem. Neviem ani či sa mi ten film páčil alebo nie. Rozhodne mal svoje klady. Možno mohol byť trochu dlhší a rozvinutejší. Takých 20 minút deja by len prospelo. Ale možno toto bol ciel. Fakt neviem čo si o tom mám myslieť. Možno keby som to videl v iný čas mohli byť 4*. ()

mickyreed

Skvělý. I když to vrstvení realit jsem prokoukl moc brzy hlavně díky tomu, že to nedávno hodně proflákl Inception. Ale i přesto je to geniální film se zajímavým tématem a skvěle zahranej. ()

venison

Prapodivný snímek, který mě oslovil již tenkrát a vůbec jsem se nerozpakovala ho pustit znovu.. Něčím mě neuvěřitelně přitahuje, i když přesně nevím čím (a rozhodně to není Judem Lawem).. ()

elanius

(63/2017) / Prekvapenie od Croneberga. Film kombinuje to najlepšie z dvoch dokonalých konceptov: Matrix a Inception. Jasné, mainstreamu sa tento film určite vyhol a bizarný Cornenberg mohol ťažko uspieť v komerčnej sfére. Pre fanúśikov režiséra a tým ktorý vedia do čoho idú ponúka eXistenZ plnohodnotné originálne scifičko. (9/10) ()

Madadajo

Uchvatné zpracování stírání reality počítačovým světem. Taky máte občas ten pocit?... "...Ne, ne, ne!|Nemusíte mě zabíjet! Hej, řekněte mi pravdu. Jsme stále ve hře?" Bravo! ()

creeper

tema virtualni reality, cloveka jako materialu.motiv jedince,kteremu jsou dany nove moznosti.kombinace kyberpunku, bodyhororu atd. cronos nas vede za rucicku do mnoha slepych ulicek a ja u toho slintam. ()

MIGHTTREE

"Řekněte mi pravdu. Ještě pořád hrajeme?" Jeden z dalších mnou déle objevených skvostů, které jsou ušity na mojí sci-fi míru. Je zde vrstvení, které mi připomíná pouze Inception. Vynikající práce zpracovaného námětu. ()

pabulator

No to mě vyliž dírku na bioport velice zábavný film ,který mě strašně připomínal stylizací některou z lepších epizod krajních mezí ostatně ty sou taky kanadské. ()

Brain-D

Oreginální sci-fi s viditelným rukopisem Davida Conenberga a jeho zvláštní chutí pro zvrácenosti. Velmi zvláštní snímek, na který určitě ještě jednou mrknu. ()

J.Lajner

Matrix (1999) infikovaný výrazovými prostředky body hororu. Kanadský vizionář David Cronenberg si pohrává se světem videoher a opět u toho zkoumá symbiotický vztah mezi sexem, technologií a násilím. Sci-fi snímek eXistenZ je plný olizování, osahávání, lubrikantů a aluzí na anální sex. Vtip je v tom, že Cronenberg pro svůj záměr využívá pouhé sexuální náhražky. Organicky vyhlížející herní konzole, mající moc uvrhnout hráče do virtuální reality, se zapojují do bioportů, což je de facto "zásuvka" voperovaná přímo do páteře uživatele. Tato zásuvka, která vypadá jako řitní otvor se před použitím musí pochopitelně trochu zvlhčit, aby do ní mohla zástrčka hladce proniknout. Ano, s trochou fantazie to zní jako popis bohapusté pornografie. Cronenberg byl v tomto ohledu vskutku mistrným provokatérem, jež zástupcům z organizace MPAA, musel každý jeho nový film přivodit týdny neklidného spánku. Důležité je, že snímek eXistenZ funguje sám o sobě a všechna ta čvachtavá omáčka okolo, spíše dokresluje některé myšlenky a zároveň plní funkci režijního podpisu. eXistenZ hraje s divákem působivou hru na schovávanou a své vítězné eso si do poslední chvíle nechává ukryté v rukávu. Komorní sci-fi pro náročné. Prvotřídní casting beru jako příjemný bonus navíc. ()

mirec88

Vau. Film, ktorý ma pohltil až som nevidel rozdiel medzi realitou a tou netradične úchylnou hrou :) Veľmi psychodelický zážitok, ktorý vás prekvapí okrem iného veľmi zvláštnou zbraňou, ktorá strieľa zuby. To mi pripadalo svojim spôsobom veľmi vtipné. Typické úchylné Cronenbergove efekty sú tu tiež v plnej poľnej. eXistenZ beriem troška ako Matrix, preto dávam vyššie hodnotenie ako by si asi zaslúžil, ale ja takéto filmy milujem. ()

J-o-k-e-r

Bizarní svět (bioporty, herní konzole, rybí farma), skoky mezi realitami - divák stále napnutý, zda se nachází ve skutečnosti či ve hře. Zajímavý nápad, výborný J. Law, přesto to můj šálek kafe zřejmě nebude. ()

Kosmik 1

Nikdy bych nevěřil, že někdy nějakému sci-fi tu dám tak malé hodnocení. Ono by to z mého pohledu bylo i na odpad, ale jsem tolerantní a sci-fi žánru bych tohle prostě nemohl dopustit. Faktem bohužel je, že horší sci-fi jsem snad ještě neviděl. A to ani béčkové nejsou tak hrozné jako toto. Námět je opravdu dobrý a jako bývalému fanouškovi PC her mi ten nápad přišel vážně skvělý. Ale to zpracování... strašlivé dialogy, prostředí, chování postav, kulisy. Bylo to jako bych se díval na amatérský déčkový film. S Judem Lawem a Willemem Dafoem bych čekal mnohem MNOHEM lepší podívanou. 20% (s přivřenýma oběma očima a sklopenýma ušima). ()

Autogram

No, mohlo to byť aj lepšie. Do hry ma to nevtiahlo až tak, ako hráčov, ktorí nevedeli pokiaľ sú v hre, a kedy už vonku. Bioporty s inštaláciou na benzínke a neobyčajná strelná zbraň, to už nestačí v dnešnej pomatrixovskej dobe, takže len slabšie tri hviezdy. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (viac)