Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) sú dvaja kovboji, ktorí spolu pracujú vo Wyomingu na hore Brokeback. Stanú sa najlepšími priateľmi, no púta ich k sebe aj niečo viac ako len priateľstvo. Na konci leta však ich práca končí a obaja sa vyberú svojou cestou. Ennis sa ožení s Almou, ktorá mu porodí dve deti a Jack odchádza do Texasu, kde sa zamiluje do kráľovnej rodea Laureen. Aj jemu sa čoskoro narodí dieťa. Po štyroch rokoch dostane Ennis od Jacka správu, že sa opäť chystá do Wyomingu... (STV)

Faustka

Tenhle příběh zakázané lásky dvou mužů na mě dost silně zapůsobil. Ze začátku to pro ty dva bylo takové náhlé poblouznění, ale časem to přerostlo v lásku a oni musí čelit svým niterným touhám a i když by nejraději byli spolu, vědí že je to v té době naprosto nemožné a tak nemůžou být štastní jak oni tak i jejich rodiny. Ang Lee natočil citlivý příběh a oba hlavní představitelé (Heath Ledger a Jake Gyllenhaal) své role výborně zvládli. ()

Spooner

Ang Lee předvedl další ze svých fascinujících výkonů a dokázal, že Hulk byl jenom jeden velký omyl. Tento film je totiž jedna velká nádhera. Krásně natočené prostředí, ať už jde o krásu hor nebo o přesnou charakteristiku společnosti té doby. Když vidíte krásu přírody ve které se setkávají dva hlavní hrdinové a do toho vám ještě zní nádherně podmanivá hudba Gustavo Santaolalla, tak ke spokojenosti nemůžete chtít víc. Stejně tak fascinující jsou i herecké výkony. Heath Ledger hraje jako ještě nikdy předtím a přesně věděl jak roli samotářského Ennise zahrát. Jake Gyllenhaal hraje opět famózně, ovšem roli Swoffa v Mariňákovi jsem mu věřil víc. Nejvíc mě ovšem překvapila Michelle Wiliams, která se dokonale zbavila "dawsonovského" hávu a svoji roli zahrála opravdu bravůrně a člověk by nevěřil, co se v ní skrývá. Akorát je škoda, že v druhé polovině filmu její postavu skoro neuvidíme. Tento film je skoro dokonalý, ale vadí mi na něm jedna věc a to věc docela zásadní. Já jsem totiž té lásce mezi hlavními hrdiny vůbec nevěřil. Jejich emoce a city mě buď vůbec nezásahly, nebo tam prostě nejsou. Nevím jestli to byla chyba režiséra, herců nebo moje, ale ty emoce mi tam prostě scházeli. A to je důvod proč jsem nedal 5*. Jinak je to ale vynikající snímek, který by jste si neměli nechat ujít. ()

Wacoslav1

Krista boha. To je fakt zase něco strhujícího... Podobný filmy už by fakt měli zakázat. Ano já vím, že jsem rasista, homofob a dementní kokot bez vkusu, ale díky tomu, že nepatřím mezi ty citlivé, pozorné a moderně založené diváky, tak se nenacházím ani v cílové skupině, které je určen tento výplod. Uff to je, ale úleva.10% ()

gogo76

Velmi dobré,ale ten koniec som čakal trošku dramatickejší,mám na mysli ten ,ktorý si Ennis predstavoval,keď telefonoval s Jackovou manželkou.Ináč velmi kvalitný film pre náročného diváka,ale,určite nie pre každého.80%. ()

Xmilden

Neuvěřitelně silný a nepříjemný film. Musím říct, že některé scény pro mě bylo opravdu přetěžké sledovat. Na druhou stranu Jake Gyllenhaal a Heart Ledger zaslouží absolutorium, že do podobného filmu šli. Pro mě překvapení a o nějaké očekávané nudné podívané nemůže být ani řeč. ()

Phobia

Zkrocené rektum, nebýt to film na tabuizované téma "jak TO spolu dělají dva chlapi", asi by tolik nadšení nevyvolal... Ve své podstatě frustrující snímek, což byl zřejmě záměr. Čekala jsem prostě (já hloupá, kritikou a zlatými plešouny zmatená), že to bude zajímavější - film je na jednu stranu příliš dlouhý a plný rozvleklých scén, na druhou stranu zkratkovitý v tom, jak rychle se přeskakují celá desetiletí. Vím, jaké pocity měl tenhle Leeho počin vyvolat, bohužel u mě účast a pohnutí přebila nuda a nezájem. Odvážný, nicméně přespříliš korektně, opatrně natočený námět, místy krásná výprava a slušné herecké výkony, to je asi tak vše. Nemám zájem si tenhle film někdy zopakovat. 59% ()

Divočák

Hezky natočené, ale poněkud únavné až nudné drama o dvou teplých kovbojích, kteří nežerou puding. Pro mě v přímém oscarovém souboji s Crashem jednoznačně poražený. (Edit:) Tento komentář jsem psal ještě před udílením Oscarů, kdy to vypadalo, že Crash jasně propadne... No, vypadá to že spravedlnost opravdu existuje. ()

liborek_

"Řeknu ti... dva chlápci rančovali, tam kde jsem vyrůstal, Earl a Rich. A i když to byli pořádně tvrdí chlapi, byli ve městě jen pro posměch. Earla našli mrtvého v odtokovém údolí. Připevnili ho ke kolu za ptáka a táhli ho údolím, dokud se neutrhnul (...) Bylo mi asi devět. Můj otec se ujistil, abychom to s bratrem viděli. U mě dosáhnul, co chtěl..." A tohle provází celý film, někde tam vzadu, za dějem a za tím vším... Předsudky, které omezují dva lidi v tom nejzákladnějším prožitku, jakým je láska. Zkrocená hora je výborným způsobem natočená romance mezi dvěma chlápky, kteří navenek působí právě tak drsným dojmem, jak je zmíněno v tom úvodním citátku, ale vevnitř jsou to citliví kluci, kterým osud hází pod nohy jeden klacek za druhým. Kolem nich kvete přetvářka a odsouzení a oba hrdinové se s tím musí celou dobu rvát. Film má poměrně drsnou atmosféru a vůbec není patetický, krásné scenérie a pěkná hudba dodávají na působivosti. Snímek má ale jednu pihu na kráse... Vztah obou hrdinů je podán ne úplně šťastným způsobem. Vlastně se redukuje jen na sex a dlouhé mezery mezi ním. Je pravda, že v tom je hodně vášně a že to je podáno velice přesvědčivě, postrádám ale nějaký hlubší vhled do jejich vztahu, který by nějak přiblížil, co mezi nimi opravdu bylo. Závěrečná scéna, kdy Ennis pláče nad Earlovou košilí je sice silná, ale mělo by jí předcházet něco, co by vztah obou lidí více vysvětlilo. ()

lesumir

Dvě mladé hvězdy filmu, Jake Gyllenhaal & Heath Ledger se sešly aby si zahrály dva cowboye, kteří se do sebe zamilují a během jedné velké zimy si krátí čas sexem. Zajimavý námět, skvělá režie Anga Leeho a výprava opravdu "přírodní". Film celkově působí jako celek, ale v momentech je také dost silný, opravdu to málo koho nechá klidného, Lee dal precizně divákovi "přivoňek" k příběhu přes obrazovku, což je opravdu těžké. ()

darkrobyk

Kamera opravdu nádherná, obrazy přírody, krajiny a oblak na obzoru se vpálí do paměti. A pak srdceryvný příběh! Být to záležitost chlapa a ženské, je z toho skoro červená knihovna! Jenže, jenže není. Je to příběh dvou nešťastných chlapů, vlastně šťastných, teda chvílemi, jinak nešťastných. Příběh zakázané a nenaplněné lásky, jak ho již dávno známe z Tristana a Isoldy, Romea a Julie a jim podobných. Závěr je opravdu na ždímání kapesníků, za což můžou všichni - režisérem počínaje, přes herce, kameru a hudbou konče. Jo a vlastně - Annie Proulx! Její původní povídku doporučuji přečíst! Zjistíte, že je daleko drsnější, v sexu otevřenější a v pohledu na celou věc nemilosrdnější. A pak se hned pusťte do dalších povídek sbírky, stojí opravdu zato, ba se i zasmějete! ()

kinej

Páráda. Když jsem o filmu slyšel poprvé, vybavil se mi jeden díl South Parku, kde byl na filmovém festivalu film o teplejch kovbojích co žerou čokoládovej pudink. A tak jsem si ke Brokeback Mountain vybudoval určitý despekt. Ale ten byl rozbit hned během prvních pár minut. Tenhle film je opravdu kvalitka po všech stránkách. ()

Jamal

No popravdě jsem od Gylenhaala a Ledgera čekal v tomhle netradičním slaďáku trošku méně šťávy, každopádně mě překvapili. Pomaličku si budeme na takové filmy více zvykat, protože oficiálně homosexuálů přibývá a ti mají mezi sebou asi taky nějakou tu romantiku, každopádně na to, že jsem hetero se mi to fakt líbilo, ale měnit orientaci nebudu. Od Anga Leeho jsem to ale taky nečekal, že vystihne podle mě docela slušně 2 zamilované muže a celý jejich príběh. (( :: ()

juta

Komentář obsahuje spoiler! Lásku dvou mužů bych nějak ještě překousnul, ale na můj vkus se film táhne a párkrát mě chvílema nudil. Byl bych spíše pro vycucání emocí z diváků na konci, pro které tam nezbyl dostatečný prostor a pořádné rozloučení se zesnulým hrdinou. Byl jsem zklamaný, že se režisér rozhodl pro takové pojetí filmu, ale vyčítat mu to nemůžu. ()

paascha

teplý čaj, teplý pléd, teplý svetr, teplé ponožky, teplí teplouši a transky, teplé počasí, teplá voda a teplota, všechno, prosím, klíďo píďo, ale teplý kovboje fakt neuvěřím. Trochu tendenční a prvoplánové ()

3497299

Vzhledem k očekávání mě film docela zklamal – místo emancipovaného a sofistikovaného uchopení jen melodramatické midcultově tuctové klišé. Na tomto filmu je vidět, že homosexualita je v mainstreamové produkci stále tabu, které je třeba bořit. K uchopení tématu s lehkostí a bez skrupulí potom nezbývá moc prostoru. Zkrocená hora dává příliš najevo, že JE „o homosexuálech“ a že JE „otevřená“, bohužel se nestihla zbavit pubertálního ostychu a zahledění do vlastních frustrací. ()

Fiftis

Keď Ang Lee zrovna neprekvapuje svojou asiatskou rozmýšľavosťou v stomiliónových akčných meditáciách (Hulk a čo sa tržieb týka tak aj Tiger a drak), nevracia sa prekvapivo k svojej rodnej hrude. Oveľa zaujímavejšia mu príde analýza vzťahov v Amerike po 2. svetovej vojne - nie za pomoci štatistík Alfreda Kinseyho, ale prostredníctvom oduševnených drám prenikajúcich pod plášť konvencií, predsudkov a malých, veľkých, úprimných, utajených, zraňujúcich aj obyčajne filmových lások. Patina oscarového víťaza mu dovoľuje dôjsť aj bez snahy o akúkoľvek kontroverziu až do miest, kam sa máloktorý, komerčne viacmenej úspešný a umelecky zaujímavý tvorca v zámorí odváži. Ang Lee sa totiž chce vžiť do kože dvoch priemerných homosexuálov, ktorí musia svoju nezastaviteľnú lásku ukrývať pred celým rigidnom a potenciálne pobúreným (a skazonosným) svetom. V kovbojskej romanci prevrátenej naruby sa budú milovať Jake Gyllenhaal a Heath Ledger. ()

DJ_bart

Ničím výjimečný a více jak 2 hodiny trvající rádoby neo-westernový fádní kýč o pochybnosti sexuální orientace dvou nadrženejch kovbojů. Snímek se sice pokouší kritizovat sociální stereotypy, ale přitom je jen lehce naťukne a nechá je ležet u ledu – čímž posléze vzniká monotematická jednotvárnost, která mě fakt ničím nezaujala.... Nejlepší LGBTQ+ film? Ani náhodou – na to je tahle přeceňovaná nuda až moc konvenční. ()

ajuska

Bezsporu silný příběh, který ale stojí a padá s tím, že se jedná o homosexuály. Možná také trochu zbytečně dlouhé a rozvleklé, asi tomu chyběl nějaký zásadnější zvrat v ději.. Přesto nadprůměrný snímek, ale po všech těch oslavných recenzích a oceněních přeci jenom trochu zklamání. ()

Big Bear

Velmi silný film. Nicméně když už mám koukat na zamilovanou dvojici stejného pohlaví, tak jsou pro mne pochopitelně lepší dívky než muži... Ale nikoho za nic neodsuzuji. Pro chlapa se zkrátka na lásku dvou mužů kouká divně i když film má jinak velmi zajímavý náboj a je zručně natočen. I tak byl pro mne sex Ennise a Jacka silným kafem... Ale jinak skoro nemám co vytklnout . * * * * ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (viac)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (viac)