Na konci sveta

• Česko Na konci světa (viac)

Johnny Saxby je chovateľom oviec v Yorkshire, ktorý si vybíja svoju frustráciu občasným pitím a nezáväzným sexom. Všetko sa zmení až príchodom rumunského migranta Gheorgheho, ktorého zamestnajú ako výpomoc na farme počas jarnej sezóny. Intenzívny vzťah ukáže Johnnymu novú cestu. (ASFK)

DwayneJohnson

Jednoduchý příběh, úžasná chemie mezi oběma hlavními herci, plus výborné, herecké výkony. Tohle mi dnes bohatě stačilo. Už dlouho se mi tenhle film válel na disku a jsem nakonec moc rád, že jsem ho nesmázl jako mraky jiných a pěkně si ho vychutnal. Pokud ho máte někde taky, neváhejte, rozhodně stojí za to. I s tím koncem, který já bych udělal trošku dramatičtější, ale to vem dneska čert, jinak fakt nemám vůbec co vytknout. ()

zette

Nebavi me koukat na milostne sceny dvou teplousu, ale pres slusne hodnoceni filmu jsem do toho sel. Pokud by byl par heterosexualni, dostaneme sotva prumernou love story s peknou rezii, atraktivnim prostredim a s dobrymi hereckymi vykony. Nemyslim si, ze by mel film nejak vice zasahnout nemensinoveho divaka, prumerny romanticky film. ()

Praxis

Klub náročného diváka. V rámci sebezdokonalování a rozšiřování filmových obzorů jsem se rozhodl založit novou rubriku, kde budu občas sledovat filmy, které neodpovídají mainstreamu, a na které bych se za normálních okolností asi vůbec nedíval. Jako prvního zástupce jsem si vybral vítěze LFŠ 2017, který nedávno vstoupil do široké kinodistribuce (na začátek to nemůžu přece s tou náročností přehánět :-) ), a který okouzlil diváky festivalů po celé Evropě. Je to taková dirty verze Zkrocené hory v britském podání, které je trochu jiné než sledování duhových radostí dvou chlapců, co to mají nastavené trochu jinak. Jde o pěkně drsné, naturalistické a syrově špinavé drama z prostředí "in the middle of nowhere", v místě, kde by nechtěl žít nikdo a kde se kromě starání se o dobytek nedá dělat nic jiného než jen chlastat, a občas někoho přefiknout na hajzlíku. A do toho přijede fešný Rumun, co vám ukáže, že to může jít i jinak. OK, i když je tam docela dost možná až explicitních scén, které by mohly chtít šokovat, není to o tom, a na druhou stranu to není ani slzopudný romanťák. Má to docela dost záporů - film je ve výsledku zbytečně roztahaný, nic moc se tam neděje, závěrečná scéna je ale podivně sladká a s happyendem, což tak trochu odstřelilo vyznění snímku, a podání předcházejících minut, které jsou fakt špinavé a obsahují řadu explicitních scén (sundavání kožešiny mrtvému jehněti, rození jehňat, sexuální scény apod.) Herecké výkony i postavy jsou ale velmi sympatické - především pak Josh O'Connor si se svojí postavou velice vyhrál. Jinak 65% a jsem zvědavý, co si dám příště. ()

Handle

Ačkoli opravdu nejsem fanda podobných nezávislých filmů, na tohle se koukat dalo. Nějak však stejně netuším, co by mě jako mělo na tomto snímku více zaujmout. Je to takovej ten typickej pomalej artovej LGBT film. Občas hluché místo, občas nějaká ta kontroverzní scéna na vyvážení, ale mě to nějak ze židle nezvedá. Hlavní postava navíc docela na facku, takže jsem absolutně neměl důvod ji nějak fandit. Jako celek obstojný, ale to je všechno. Slabé tři. ()

tomeš

A refreshing queer love story without the tragic queer narrative and rural stereotypes. Ooh la la, tak na tohle mě bavilo koukat! (Jak banální tvrzení a jak málokdy ho lze říct!) Pro mě originální příběh, nádherně nasnímaný, plus neuvěřitelný herectví. Parádní ilustrace toho, jak bohatá je filmová řeč a co všechno lze říct obrazem bez tun textu. Jo a Josh O'Connor je pro mě objev. PS: Pokud by někdo namítal, že je to nějaké prvoplánové a že kdyby to bylo ve straight verzi, nikdo si toho filmu nevšimne. S tím nesouhlasím, ono si stačí všimnout už jen toho, jak když jsou v gay filmu sexuální scény, jak se o tom pořád mluví. To je zábavný/otravný, protože bejt tohle příběh o chlapovi a ženský, nikoho by ani nenapadlo ty scény zmiňovat... A navíc do tohohle příběhu ten sex zapadá, posouvá děj dál, není to jen samoúčelná vějička do traileru. A Francis Lee nám servíruje neotřelej pohled na queer love. Žádnej coming out, žádná homofobní venkovská rodina nebo spolužáci, žádná nelegální homosexualita. Kromě trochy bahna tu mnoho společného s Brokeback Mountain nehledejme. PPS: Už teď se k tomu filmu rád vracím a mám ho v hlavě. Tohle teda jen tak neprošumělo. ()

• Charakter hlavného hrdinu je založený na skutočnom rumunskom pracovníkovi, ktorého režisér stretol v minulosti. Ten sa mu zveril s nepríjemnými skúsenosťami rasizmu čoby imigranta vo Veľkej Británii. (dwdb)
  • Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)
  • Celý film se natáčel v okolí anglického města Keighley v hrabství West Yorkshire. (PaTeXx)

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

16.11.2017

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský… (viac)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (viac)