Pýcha a predsudok

• Česko Pýcha a předsudek (viac)

Pani Bennetová (Brenda Blethyn) vedie svojich päť dcér k názoru, že žena môže byť šťastná len vtedy, keď sa dobre vydá. Elizabeth (Keira Knightley) však názory svojej matky nezdieľa. Keď sa v blízkom zámočku ubytuje slobodný a bohatý pán Bingley (Simon Woods), všetci Bennetovci zacítia šancu na výhodný sobáš. Najstaršia dcéra Jane (Rosamund Pike) pánovi Bingleymu okamžite podľahne, Elizabeth sa však viac páči jeho priateľ, pán Darcy (Matthew MacFadyen). (STV)

Tessie

Nádherná angličtina podkreslená naprosto dokonalou přehlídkou kostýmů za doprovodu o nic méně vynikající hudby. Keira Knightley coby chudá venkovská dívka v opravdu ztřeštěné rodině Bennetových zářila každým gestem a slovem. Režisér měl velmi šťastnou ruku při výběru Darcyho. Více sexy charismatického frajera, který by se do 18. století tak krásně hodil, by hledal jen stěží :) Film se mi tak moc líbil, že se odvažuji říci: Toto je jedna z výjimek, kdy je film lepší než kniha! ()

XdanteX

knižní příběh je to pěkný...doba je to krásná...dialogy parádní.......A tím asi tak končí výčet toho dobrého ohledně tohohle filmu. Keira tomu u mě ubírá celou hvězdu.....A ani bez ní bych tomu nedal 5* jen proto že to sdílí stejný název jako právě pětihvězdičková knížka.....Časem filmu dám druhou šanci a věřím že si to ty 4 zaslouží...teď jsme si ale tak úplně nesedli ()

AduskaV

Lepší zpracování nejlepší romance na světě snad ani nemohlo být. Sice to příběhově nemá na mini seriál s Colinem Firthem a Jennifer Ehle z roku 1995, ale jelikož se jedná o film, kde není časově tolik prostoru, je to zvládnuto skvěle. Výborná hudba, kostýmy, prostředí, kamera a samozřejmě úžasné obsazení dodává filmu takový lesk, že si ho vždy ráda každoročně pustím. Kéž by bylo každé dílo od Jane Austen takto výborně zpracováno.... stále se ale rodí noví fanoušci této nezapomenutelné autorky, takže se možná ještě dočkáme v budoucnu. ()

Simbet

Hmm. Aby člověk napsal komentář k tomuto filmu, tak se musí chvíli zamyslet. Dovolím si dlouhý komentář, protože jsem velká fanynka Jane Austen. Nemůžu říct, že bych film musela úplně strhnout, ale se seriálem BBC z roku 1995 se nedá srovnat. A určitě to není tím, že by tady museli všechno hodit do dvou hodin, protože ten stejný problém měla i Emma Thompson, když psala scénář k filmu Rozum a cit a ačkoliv toho musela hodně vyškrtnout, film je skvělý. Největší chybu bych viděla ve velmi špatných dialozích, přitom paradoxem je, že Jane Austen píše téměř celé knihy pouze v dialozích, u ní nenajdete nějaké sáhodlouhé popisování krajiny, ne, pouze konverzace a to na nejvyšší úrovni. Takže stačilo, pouze vzít dialogy s knihy, což neučinili a pokud ano, tak absolutně vytržené z kontextu. Tohle mi na tom opravdu nejvíc vadí. Český dabing celou situaci pouze zhoršuje, protože slyšet: "pane Bennete, ty mě zlobíš" je fakt otřesné. Takže doporučuji raději originál s překladem. Takže jak už jsem napsala, scénář nic moc a co režisér a herci? Joe Wright při komentáři k filmu do kamery sdělil, že když se dozvěděl, že bude točit Pýchu a předsudek, tak se málem počůral. Já mu to věřím. Když se podíváte, co do té doby natočil, tak se člověk nestačí divit, že mu to nabídli. Se špatným scénářem navíc je div, že z toho vykřesal aspoň něco. Co se mi na filmu líbí, jsou jeho scenérie. Oblášť stěžejní dialogy Darcyho s Elizabeth se mu povedli, když pominu, co říkají. Ale jinak zřejmě neumí herce vést. Keira Knightley, umí v některých filmech hrát a v jiných ne. Takový výkyv může být pouze v důsledku toho, že záleží v jejím případě na tom, kdo ji vede. Tady hrála špatně, přehrávala, ale takových tam bylo víc, hlavně Jena Malone jako Lydia. Simon Woods, představitel Bingleyho, se tady tváří a pohihňává jako idiot, přitom když ho člověk vidí v o dva roky pozdějším Cranfordu, tak si říká, jestli je to orpavdu ten stjný herec. Jediných, kterých se neschopnost režiséra nedotkla jsou představitelé Darcyho (Matthew MacFadyen) a Jane (Rosamunda Pike). Jejich výkon mě opravdu mile překvapil. Matthew se vcelku slušně zhostil role, takže kupodivu za Colinem Firthem zas až tak moc nezaostává, ale mohlo to být ještě lepší (s jiným scénářem a režisérem). Rosamunda Pike je mojí nejlepší představitelkou Jane, pohledná, plachá, přesně jak má být. A samozřejmě profík Donald Sutherland to taky zmákl dobře. V jeho případě spíš jeho roli poškodilo, že ji předělali. Má se svou ženou mluvit vtipně pohrdlivě, ale tady z nich udělali šťastný páreček, což také narušilo strukturu filmu. Přesto přese všechno se na film dá dívat, ale asi nic ví. ()

Ledkodlaq

Příšerná doba, otřesný komunikační styl, neuvěřitelné manýry. Zajímavé by bylo zjistit nějakou statistiku sebevražd z té doby, myslím, že by to bylo zajímavé číslo. ()

kolemjdouc

Příběh je nádherný.Nic přeslazeného,chvílemi máte pocit jako by jste v tom hnízdě štěbetajících vlaštovek byli taky.Tak mě to aspoň vtáhlo do děje.Dobrá kamera.Někdy jsem měla pocit jako bych se dívala na dobový obraz.Barvy,postavy...jenom ten obraz neměl dřevěnný pozlacený rám ale plast obrazovky.Zvlášť ten moment kdy kočár se dvěma postavami jede stromovou alejí.Krása.Konec vás taky nezklame. Tenhle film rozhodně nepatří mezi ty u kterých koukáte kolik je hodin a když už proboha bude konec.U mě dobrý. ()

Drc

Tak jak je první polovina filmu rozvláčná a vcelku nudná, s pouhým příslibem v podobě inteligentních dialogů, tak mě druhá část docela příjemně překvapila. Namlouvání ve stylu Bridgit Jones v prostředí noblesního 18. století má určitě něco do sebe. Vtipné obskakování hlavních postav, jiskřivé pohledy ale i intriky no a samozřejme velký kus té romantiky. A i na hlavní postavu je radost se dívat :) ()

blues

Jane Austenovou neznám, nečetl jsem ani jedinou její knihu. Nemám rád romantické filmy. ...nebudu zastírat, že jsem se na tenhle film podíval primárně kvůli Keiře, které role Lízinky padla jako ušitá. Film je to povedený, není ale pro každého. Upjatost a vytříbený styl Anglie 19.stol. z toho číší a pro moderního člověka je toho až příliš "nepochopitelného". Z prvu jsem nechápal ani souvislost názvu s dějem, ale to se zlomilo asi v první půli a potom už jsem se trapným situacím jen smál. Nelituji 2 hodin prosezených u monitoru PC... ()

jasiska

Pýcha a predsudok bola vždy moja obľúbená austenovka, čiže priznávam, že to mohlo ovplyvniť môj pohľad na film, ktorý vôbec nebol zlý, ale o prvej polovici sa ani nedá povedať, že by bola viac ako priemerná. V druhej polovici však dej nabral spád a ani herecké výkony už neboli také strnulé, a tak sa filmové spracovanie tohto dobre známeho a príjemného románu dočkalo adekvátneho konca. Treba však spomenúť, že román nie je iba o láskach sestier Bennetových, ale má byť i kritikou, ba možno až výsmechom spoločenských pomerov v Anglicku na konci 18. storočia a mne sa veľmi páčilo, že vo filme zostala táto línia zachovaná. Myslím, že ak by som hodnotila film len podľa toho, s akou presnosťou zachoval dej a atmosféru svojej knižnej predlohy, Pýcha a predsudok by iste bol jeden z najlepších. ()

Bety88

Tenhle příběh o lásce, která doputovala k hlavním hrdinům skrz nepochopení a nedorozumění, pro mě asi nikdy nezevšední. Nejen ptoro, že je to podle mě nejlepší zpracování a příběh od Jane Austenové, ale i díky neodolatelnému Panu Darcymu, který je v podání tohoto britského krasavce prostě k sežrání. ()

Jorge-Z

Romantický film bez jediného polibku! První hodinu jsem nechápavě kroutil hlavou nad chováním některách členů rodiny Bennetových, zvláště pak nad dohazovačskou matkou, která byla na facku z obou stran. Druhá polovina byla lepší a Keira se nám zamilovala do pana Darcyho, který se v jejích očích změnil. Nic víc, nic míň. Ta doba mi byla odporná a jsem rád, že žiji teď. Jo ještě něco, u nikoho jsem neviděl klíční kosti tak vystouplé, jako u Keiry (to nebyla poklona!). ()

Ondis

Bohužel tohle není nic pro mě. 18. století v Anglii je doba, která zůstává mnou absolutně nepochopena. Já jen kroutil hlavou a obracel trapností oči v sloup. Každopádně musím uznat, že Keira zahrála úžasně, a to patří spíš k mým méně oblíbeným herečkám. Mrzí mě to, ale dávám 2*...prostě špatná volba. ()

Prochy38

Krásný a romantický příběh. Ale jak moc to bylo podle knižní předlohy, to nemohu soudit. Dobré herecké výkony + výborná režie + kvalitní scénář = nemůže dopadnout špatně. ()

santiamén

95% ... Vzhledem k dosavadnímu počtu zhlédnutí a - mám podezření - k mnohonásobně vyššímu počtu zhlédnutí, na která teprve dojde nemám co řešit. Dokonalost v rámci romantických filmů i austenovských adaptací. Geniální kamera, bezchybný soundtrack, dechberoucí lokace, perfektně navybíraní herci (viz. Rosamund Pike - když už se o postavě přímo ve filmu mluví jako o krásce, rozhodně je inteligentní tah obsadit i krásnou herečku :), zábavné i emotivní, a hlavně s takovým panem Darcym, o kterém by stálo za to snít :). Výraznější mimika a dramatičnost v chování postav mi navíc vyhovuje - myslím, že charaktery, které cítí a umí dát najevo, co si opravdu myslí, si vysnila ve svých románech i samotná Austen, takže dobové zvyky můžou jít klidně stranou. ()

Marrty3

Nečekal bych, že mě film takovéhoto ražení, až tolik zaujme. Příběh o tom jak tenká je hranice mezi láskou a nenávistí a poté jak lidská bytost dokáže svůj milostný cit, skrývat do posledního okamžiku. Snímek hodně poukazuje na to, jak bylo v 18. století těžké, vyslovit se ze svých citů mezi mužem a ženou. Nádherná výprava a kostýmy. Doprovodná hudební filharmonie mě také bavila. O precizním hereckém výkonu Keira Knightley, Matthew MacFadyen a Judi Dench snad netřeba mluvit. Jedinou chybou toho to bestselleru je, jeho předvídatelnost, tím nijak nechci hanit režii ani scénář, ale pro mě to bylo menší zklamání. Proto hvězda dolů, jinak jsem byl opravdu spokojen. ()

barcaacrab

I přes pomalý rozjezd nemůžu dát méně než pět. Herecký výkon, který Keira předvedla, společně s dokonalou hudbou mi naprosto vyrazili dech. Bravo Jane Austen , bravo Joe Wright! ()

PetkaW.

Film na mě působil hrozně přirozeně. Jako by všechno mělo své pravé místečko a nebylo tomu jinak. Každé gesto a slovo přesně sedělo. I použitá zastaralá knižní mluva (která sice odpovídá předloze, ale někomu právě vadí) tady byla na místě a člověk si na ni lehko zvykl. Hudba byla sice trochu jiný šálek kávy, než obvykle vyhledávám, ale i ta do děje bezvadně seděla a všechno správně dokreslovala. Pýcha a předsudek je zkrátka snímek, na který se dívá skoro samo. A myšlenka, že člověk má nejdřív druhého poznat, než si o něm udělá úsudek a odsoudí ho, je víc než nadčasová. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

7 let stará adaptace videoherního Hitmana vydělala téměř 100 milionů dolarů (tj. čtyřnásobek svého rozpočtu). Timothy Olyphant se ale do jejího pokračování nikdy nehrnul a tvůrci dlouho zvažovali,… (viac)

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

A dohady pokračují. Tentokrát ale zdrojem není bulvár, nýbrž uznávaný The Hollywood Reporter. Několik různých zdrojů pro magazín potvrdilo, že hlavním kandidátem je Joe Wright. Dává to smysl hned ze… (viac)

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

Po včerejším Lincolnovi tady máme další sázku na oscarovou jistotu. Po Pýše a předsudku a Pokání bude režisér Joe Wright (brzy uvidíme jeho akční thriller Hanna) opět spolupracovat s Keirou Knightley… (viac)

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (viac)