Rambo II

• Československo Rambo II (viac)

Tri roky po nešťastných udalostiach v americkom provinčnom mestečku Hope sedí traumatizovaný vojnový veterán John J. Rambo (Sylvester Stallone) vo federálnom väzení bez akýchkoľvek vyhliadok na „krajšie zajtrajšky“... Našťastie má však jeho bývalý veliteľ, plukovník Samuel Trautman (Richard Crenna), mäkké srdce – a dôležitú úlohu: Rambo má v jeho mene a na jeho zodpovednosť odletieť do Vietnamu a pokúsiť sa nájsť nezvestných amerických vojakov! Ibaže... Ono sa to ľahko povie, ale ťažko vykoná! Zakrátko po príchode do Vietnamu totiž Rambo síce nájde trestanecký tábor, v ktorom sú hrdinskí dôstojníci väzení... No problémy na seba nenechajú dlho čakať: keďže sa totiž vojna oficiálne skončila, americkí politici odmietajú o jeho misii čokoľvek vedieť, nieto sa v nej nebodaj ešte aj angažovať, a tak Ramba nechajú v štichu! Preto asi veľmi neprekvapí, že cestu späť domov si drsný veterán bude musieť prestrieľať úplne sám! (TV Markíza)

Shakers

Rambo už nemá tak silný príbeh, ale stále je to Rambo, ktorý dokáže utiahnuť akčný film. Film ma tempo ako sviňa, Goldsmithová hudba perfektne graduje, akcia strieda akciu a nápady neostali len na papieri. Tento diel je už len bum a bác, ale presne to sa mi na tom ľúbi. No zaujímalo by ma, ako vyzeral Cameronov scénár pred tým, čo ho Stallone prepísal. Podla slov Jima Camerona, Sly prepísal skoro všetko. Obľúbené soundtracky: Main Title, Pilot Over, Home Flight. 80% - 4* ()

filmfanouch

Rambo II je starý už 34 let. Zrovna si to do kin došpacíroval Rambo V s podtitulem Poslední krev a není na škodu si proto toho nejsvižnějšího, nejnabitějšího a nejpovedenějšího Ramba předtím připomenout. Už první Rambo se povedl. Sylvester Stallone v něm předvedl parádního hlavního protagonistu, který zároveň předváděl realistickou fyzickou akci, hláškování mu taky jako vlastnost nechybělo a především to byl hrdina, který vlastně nahned mohl začít pozpěpovat War od Edwina Starra a začít tak vysvětlovat, že je válka na nic. Dá se snadno rozebrat to jestli další díly Ramba tak trochu tohle poselství nezahrabali a stali se tak trochu propagandou nad tím jak je ta USA vlastně zlatá a silná země, která potírá ty hloupější a zlé země (jako Vietnam v Rambovi II....), minimálně v rámci Ramba II se dá tahle věc snadno odpustit už jenom kvůli tomu, že je Rambo II super! Rambo II je jednoduše povedený akční film. Naivní, možná tak trochu k smíchu a plný dialogů prodaných přes topornost všech herců, i tak ale Rambo II funguje. Z Ramba, který byl v jedničce štvanec je sice najednou proslýchaný válečný hrdina a tudíž by se mohlo zdát, že je tak najednou tak trochu méně zajímavou postavou, zdání ale klame. Scénář k Rambovi II společně se Sylvester Stallonem sepsal James Cameron. Geniální filmař jenž má kariéru plnou klasik napsal první verzi, kterou poté Stallone upravil. Dle Camerona samotného stojí Cameron za veškerou akcí a Stallone za veškerou politickou částí. Onu část o zlých vietnamcích spolčených se sověty, která zároveň obsahuje zkorumpované členy armády a klasický ukáz nepřemožitelné a silné armády USA vymyslel sám Stallone a tudíž se dá pochopit, že je celý film tak roztomile naivní. Po akční stránce ale film neskutečně šlape a předvádí nejlepší věci z celé série. A je to právě díky Cameronovi, režisérovi prvních dvou Terminátorů, Pravdivých lží nebo Avatara. Snadno je tak pochopitelné, že je akce na nejlepší možné úrovni a vznikl tak jeden z nejlepších akčních filmů 80. let. Roztomilé naivní ale po akční stránce parádní scénář ale nestačí. Chce to i něco víc. A to Rambo II má! Rambo II totiž vypadá nádherně- kamera Jacka Cardiffa celou dobu předhazuje nádherné záběry na vietnamskou krajinu nebo džungli. Krásně si hraje s detaily. Všechna akce je dokonale přehledná. Je tam toho fakt dost. Režírující George P. Cosmatos převzal Ramba po režisérovi jedničky Tedu Kotcheffovi hodně důstojně. Rambo II má o hodně jiný nádech a jinou atmosféru a proto se tolik nedá srovnávat, pořád ale jde o fungující sequel. Sylvester Stallone především tady ukázal, že dokáže hrát i odlehčeně. John Rambo je komplikovaná postava plná démonů, která to v životě neměla jednoduché, kultovní hlášky se mu ale i tak daří sypat z bicepsu. Sylvestera Stalloneho beru jako dobrého herce, který táhne nahoru i špatně filmy. Tohle naštěstí ten případ není. V Rocky II se jinak pojí s postavou Ramba ještě jedna skvělá postava- Co Bao. Rambovu pomocnici ve Vientnamu od začátku něco k Rambovi táhne a i on něco cítí. Ona si něco prožila, on si taky něco prožil. Ona se snaží bojovat za lepší svět, on se snaží bojovat za lepší svět. Mají spolu vlastně společného hodně a jejich vzájemná chemie je uvěřitelná, zároveň nikdy nesklouzne k levné slaďárně. Takhle se s těma postavama v akčních filmech pracuje! První půlku se možná příliš dlouho čeká na akci, jakmile se to ale rozjede, film už nepoleví. S Rambem se totiž nevyjebává a on se nebojí to lidem připomínat. Někdo by možná chtěl od filmu něco víc, parádně šlapající hodina a půl s Rambem ale funguje parádně. Je to fakt hrozně zábavnej film především s odstupem času. Doba ve které vznikali filmy jako je Rambo II je definitivně pryč a nikdy se nevrátí. Především se ale žádnému dalšímu Rambovi nepovedlo stín Ramba II nebo alespoň Ramba I přejít. To ale nevadí. Rambo II je totiž pořád super a neomrzí. Ideální film, který sice vznikl pár let před koncem studené války a USA tak neodolalo si zase jednou trochu pohonit ego, funguje to ale náramně. Nejenom kvůli super Slyovi, sympatický femme fetale, slizkejm sovětům nebo generálovi Richardovi Crennovi ale především proto, že je ten film nabitej parádní akci, nebere se zase tolik vážně a především předvádí parádní propagandu. Nefunkční ale alespoň zábavnou..... () (menej) (viac)

Jhershaw

Mno, takhle nějak jsem si představoval Rambovskou akci (a byl rozladěný, že čtyřka, kterou jsem začínal, byla koncipována jinak). Ale to je asi tak jediné, co můžu pochválit. Štvalo mě, jakého z něj udělali superhrdinu, štvala mě asiatka každou chvíli žvatlající "Rambo, Rambo", štvala mě scéna, kdy s vrtulníkem vystřílí vesnici (co raketa, to jedno obydlí, nikdy nemine). Chladně civilní jedničce dávám přednost. ()

DaliX

Sequel ako patrí:) Už to nie je mierumilovný veterán, ktorý nechcel nikomu ublížiť. Nie. Rambo je opäť v plnej sile a je odhodlaný ukázať tým vietnamským radikálom čoho je schopný. Lenže je tu aj vláda USA a jej vlastné ciele a tak je jasné, že náš hrdina zostane sám, zradený a opustený krajinou, ktorú tak miloval. A tak Rambo vezme spravodlivosť do vlastných rúk a rozpútava skutočné peklo (je to na dnešnú dobu možno trochu prehnané) takže je opäť radosť sa na čo pozerať. Na dobu svojho vzniku a vôbec, na 80 roky je to špičkový akčný snímok s parádnymi akćnými sekvenciami (kopa filmov v dnešnej dobe nemá ani spolovice toľko akcie), zaujímavým dejom, čo na tom, že je lineárny a Sylvesterom Stallonem v hlavnej úlohe. Myslím, že Rambo 2 bol vo svojej dobe zrejme medzi najlepšími akčnými filmami desaťročia a príznačné je aj to, že na scenári sa podieľal okrem Sylvestra Stalloneho aj James Cameron. ()

JohnnyD

Toto sú 80s! Toto je reaganovská akcia! Toto je alma mater akčného filmu! Len on, John Rambo, versus celý Vietnam! Už len námet s návratom do Vietnamu a oslobodzovaním ešte stále zajatých vojnových zajatcov a zároveň liečenie starých krívd amerického národa je tak postavený na hlavu, že nemožno očakávať serióznu výpoveď o vojne ako bol prvý film, ale je lepšie sa pripraviť na non-stop akciu, ktorá vstúpila do dejín ako jeden z pilierov akčného filmu. ()

sheen

Povedené pokračování akční klasiky. Rambo dostává více prostoru k akci, tím pádem je film ještě akčnější než předešlý. "Čemu vy říkáte peklo, on říká domov." ()

Indiana

Strašně to zestárlo a i tak si neumim představit, že by mě to tehdy po absolutně výborný a emocemi nabitý jedničce nějak bavilo. Jasně, Stallone je Stallone, ale když si odmyslim, že je tu asi v nejlepší formě za celou svojí kariéru, tak tu toho vlastně moc nepředvede a ve scénáři má napsanejch míň dialogů než Arnoldův Terminátor, což je všehovšudy asi pět vět. Po všech ostatních stránkách mi fakt přišlo, že to připomíná všechny ty laciný 80´s béčka s Chuckem Norrisem, akce mě moc nebrala, zbylej casting absolutně nezajímavej a finále už jsem vyloženě odzýval. Taky tomu moc nepomohlo, že jsme na to s kámošema koukali hned po Skále, takže tenhle souboj Rambo prostě nemohl vyhrát a zachránilo ho akorát to, že jsme se u toho občas zagebili. 40% ()

hippyman

a zlatou medaili v lukostřelbě pro USA na LOH 1985 ve Vietnamu získáváááá.... anooo, John Rambo! i když měl v toulci jen pár šípů, postřílel s nimi půlku vietkongu a ještě mu jich několik zbylo, fenomenální! a když k tomu přičtu sérii výbuchů, za které by se nemusel stydět ani majkl bej, a 69x vyšší body count než v jedničce, vychází mi z toho o hvězdu lešpí podívaná, než právě Rambo: First Blood... 80% ()

salahadin

Výýýtečná vybíječka šikmookých soudruhů a jejich sovětských comredů...jedna velká akce, dokonalá, dokonalá, dokonalá hudba Jerryho Goldsmithe, žádný kecy o ničem, trochu romantiky a pak zase akce. Jeden z ukázkových béčkových filmů. Jen do Sovětů, do nich se toho vejde!! Zatímco jednička měla jasnou myšlenku, dvojka má jasný cíl...oba filmy se diametrálně liší, takže je nelze srovnávat. Dobré jsou stejně (First Blood je sice áčkovější), i když to zní jako kuplířství s klasikou. ()

Stegr

80% - Zlaté maliny 1985 - 4x - Nejhorší film, Nejhorší herec HR (Sylvester Stallone), Nejhorší scénář, Nejhorší píseň... ()

S.Quentin QUALE

Dvojku mám strašně rád, protože právě v ní je (můj subjektivní názor) John Rambo úplně největší drsňák. Dostane tady pořádně přes p**u, což se v ostatních dílech už moc neděje, navíc mu zabijou blízkou osobu, což bych paradoxně normálně bral jako úplně nejlacinější trapas, ale tady to prostě z nějakého neohalitelného důvodu funguje fajnově, plus se to celé odehrává v džungli s rákosníkama, což filmu zvyšuje body count. Tohle je už čistě akční superdrive, kterej uplně chápu, že ve srovnání s jedničkou nemusí každýho potěšit, ale mě celkem překvapivě naplnil skvěle. 90% ()

Allien.9

John Rambo se (na naléhání svého bývalého velitele) vrací zpět do "vietnamského pekla", aby zachránil zajaté americké vojáky. Operace se však zvrtne a Rambo zůstává na nepřátelském území pouze se svými třemi přáteli - samopalem, lukem a loveckým nožem, ke kterým se časem přidává ještě jeden "fešný vesničan"... Ukázkové akční sekvence, všedypřítomná nadsázka a cool hlášky dodávají filmu neuvěřitelné grády a dělají z "Ramba II." druhý nejlepší díl série (sorry, chybí mi sofistikovanost jedničky).:-) ()

HAL

Ten film je jedno velké klišé, ale můžu se za to na něj zlobit? Vždyť to je symbol osmdesátých let :-) / / 2018 Edit: JOHN "one-man-fuckin-army" RAMBO! On je bůh kterého jsme uctívali... když nám bylo dvanáct, naši otcovští vzorové selhávali, a všichni jsme věděli že M60 se nosí výhradně jednoruč. V roce Komanda se vrátil Rambo, aby ukázal že není jen citlivý vyměkloň pro inteligenty jak ho ukazovala jednička, ale drsný kydlič co když se nasere, tak se s ničím nesere. Level nadsázky nula, a to je přesně to proč nad Slyem hraje Arnie výraznou přesilovku, ale jako akční pecka bez nudných momentů to šlape výborně i po třiceti dekádách, a skutečně otravné cheezy pitomosti expertů Lundgrena, Seagala a Chucka Norrise se to taky obloukem vyhýbá. Aby taky ne, když scénář čerstvě po Terminátorovi psal i samotný Cameron. ()

mzss1

Pro mě nejlepší díl z celé série. Film má zajímavý příběh, kdy se Rambo dostane z vězení do akce zpět do Vietnamu, aby zachránil zbývající členy amerického týmu z války. Film je napěchován dokonalou akcí. Ve filmu vidíme veškeré Rambovi dovednosti, třeba dokonalé krytí v lese atd. Film má rovněž pěknou hudbu jako v jedničce, zde o trochu lepší. Hodnotím na 100% = ***** ()

kingik

Kde jsou ty časy, kdy Stallone ještě válel jako neochvějný a nasteroidovaný John Rambo. Když kolem něj vybuchovaly granáty, tak něco jako střepiny neexistovalo. Když chtěl sestřelit vrtulník, neváhal si výzbroj půjčit od Robina Hooda moderní doby. Film v podstatě šlape jako dobře namazaný stroj a je výrazně akčnější a dynamičtější než první díl. Změna režiséra nebyla nutná, ale došlo k ní. George P.Cosmatos sice nikdy nebyl nijak suverénní režisér, ale zde předvedl to nejlepší ze svého režisérského ranku. Stallone v obrovské formě, a to hlavně fyzické, obdivuhodně dokázal zvládnout akční scény, z nichž prýští poctivost a dobrá připravenost. Naolejovaní hrdinové se dnes změnili na nagelované, a tak dvojka Ramba dává vzpomenout na nesmrtelné osmdesátkové akční hrdiny. Budiž jim filmová akční půda lehká. 80% ()

sochoking

Mno, Rambo dvojka sa mi lúbila viac, ako jednotka, ale furt to je na jedno kopyto. A tak isto, ako v prvej časti, tak ani tu som sa nedočkal, kedy sa plukovník Trautman, stvoriteľ Ramba - mašiny na zabíjanie, konečne vytasí s nejakými ťahmi, no a opäť nič. Ved' ten chlap je tam úplne nahovno! Uvidíme, ako sa veci vyvinú v trojke, ale kedy sa do nej pustím, to vie len pánboh... ()

dr.horrible

Jedna z najklasickejších stalloneoviek je v skutočnosti priemerná lundgrenovka. Hodne priamočiary “skutočný” Rambo, oproti ktorému je depresívna, takmer ciminiovská jednička, v sérii skôr výnimkou. Zábavné béčko. ()

InJo

V jedničce byl nepohodlným štvancem, zde nepřekonatelným válečným hrdinou. Rambo II je skvělý akční film, který když bude posuzován jakkoliv seriózně, dopadne v hodnocení asi dost nepěkně. Z idelogického hlediska se tenhle snímek pro svou silně proamerickou agitaci totiž pohybuje někde na hraně mezi směšností a odporností (a bohužel to moc nezachrání ani ta sympaticky naivní kritika byrokracie). Každopádně však výborné pokračování, které se od svého předchůdce příliš neliší asi jen v pojetí ikonického hlavního (super)hrdiny, a hlavně naprosto klasická ukázka 80's akce, kterou mám prostě rád. A popravdě řečeno - málomluvný poloautistický outsider John mi byl snad vždy milejší než mudrující dobrák Rocky... 80 % ()

Legas

Buď si někdo dá tu práci a druhého Ramba zde, na CSFD, nemilosrdně zadupe svým textem do země (ovšem většinou bez pádných argumentů), nebo se jej snaží ohodnotit jako školák v první třídě (rozhodně horší než jednička, ale lepší než trojka a bla bla bla). A ještě existuje třetí případ, že se uživatel ohání tím, jaký je to kult a že to viděl na VHS s rychlodabingem. Většina komentářů k tomuto filmu mi přijde jako plýtvání slovy. Pokusím se tedy obhájit mých 5 hvězdiček. Ve dvojce nevidím nic psychologicky jednoduššího. Rambo stále zápasí s tím, že je pro svou zemi postradatelný, k tomu se ještě připojuje boj proti byrokracii. Dívat se na film stejným způsobem, jakým vidí Johnny svět okolo, je zřejmě tím nejlepším návodem, jak si jej užít. Buď můžu machrovat, jak je ten film ubohý, nebo si jej beze studu prožít, vychutnat si napjaté svalstvo, pot a vůni střelného prachu. Mě se Rambo, který s tváří nasraného prosťáčka zachraňuje své spolubojovníky, líbí. Ta chvíle, kdy sice velice krátce, ale o to upřímněji, najde osobu, která jej chápe (a ještě je to dokonce žena!!), je pro mě všeříkající a nepotřebuji žádné psychologické rozbory, abych toho chlapíka pochopil. A ten proslov o opětování lásky své vlasti je moc pěkný. Vůbec se mi to nezdá směšné. Já té postavě věřím, že to myslí upřímně, a proto se mi druhý Rambo líbí víc, než jen jako pouhý akční nářez (protože potom bych musel psát, že ty hlavice na šípy jsou asi opravdu jaderné, jak zde někdo píše). ()