Rambo II

• Československo Rambo II (viac)

Tri roky po nešťastných udalostiach v americkom provinčnom mestečku Hope sedí traumatizovaný vojnový veterán John J. Rambo (Sylvester Stallone) vo federálnom väzení bez akýchkoľvek vyhliadok na „krajšie zajtrajšky“... Našťastie má však jeho bývalý veliteľ, plukovník Samuel Trautman (Richard Crenna), mäkké srdce – a dôležitú úlohu: Rambo má v jeho mene a na jeho zodpovednosť odletieť do Vietnamu a pokúsiť sa nájsť nezvestných amerických vojakov! Ibaže... Ono sa to ľahko povie, ale ťažko vykoná! Zakrátko po príchode do Vietnamu totiž Rambo síce nájde trestanecký tábor, v ktorom sú hrdinskí dôstojníci väzení... No problémy na seba nenechajú dlho čakať: keďže sa totiž vojna oficiálne skončila, americkí politici odmietajú o jeho misii čokoľvek vedieť, nieto sa v nej nebodaj ešte aj angažovať, a tak Ramba nechajú v štichu! Preto asi veľmi neprekvapí, že cestu späť domov si drsný veterán bude musieť prestrieľať úplne sám! (TV Markíza)

Lateef

Od začátku je zřejmé zcela odlišné pojetí akčního hrdiny. Zatímco první díl vykreslil Ramba jako drsnou mašinu schopnou dokonale splynout s prostředím a využít plodů přírody k ochromení a zdecimování nepřítele a k přežití, díl druhý mu dává ihned do rukou palebný arzenál, který čítá nože, granáty, moje oblíbené explozivní hlavice šípů, luk a Rambo dále vystřílí tisíce nábojů ze samopalů a sem tam to proloží šlehou z pancerfauzu. Mizí tak ta jeho selská chytrost a nutnost okamžitého rozhodování se. Přibylo živých terčů a tak se mrtvoly počítají po desítkách. Moment, kdy Rambova averze vůči zavšiveným Thajcům přeteče přes pomyslné hrdlo, je krutý, ale očekávaný. Stejně tak očekávaná je jeho následná pomsta, jelikož až do této chvíle nepřišla žádná zapamatování si hodná scéna. Závěrečné inferno, které rozpoutá Rambův ukradený vrtulník, je pak dostatečným zadostiučiněním za občasná předchozí hluchá místa. Potom si jen poslechnu, jak se Murdock trapně obhajuje, shlédnu malé dramatické představeníčko a druhé Johnnyho dobrodružství ocejchuji 60% 300,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Přímočará akce, Stallonův pokřivený obličej a jeho neporazitelný hrdina po létech znovu. Tentokrát ve Vietnamu, zrazen svými americkými soudruhy a opět vítězný. Filmová oddychovka lepší než mnohý James Bond. Film dostal za efekty nominaci na Oscara, vydělal 300 milionů dolarů, ale Sly byl osobně "odměněn" i dvěma Zlatými malinami (za scénář a nejhoršího herce) a film získal i další dvě Maliny a 3 nominace na ně. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nnTcdy5yPQs ()

Bloody13

V době, kdy Arnie vyhlazoval jeden středoamerický ostrov (pche, slabota), Sly na opačné straně polokoule vyplenil rovnou půlku Vietnamu (ty krávo). Jeho Rambo, co prací ve věznici nabral 15 kg svaloviny, měl pouze udělat pár fotek amerických zajatců. Po cestě se však nešťastně zamiloval a navíc padnul do zajetí. Ale jen na chvíli, protože Cameron se Stallonem udělali z Johna prvoligovou mlátičku, která má schopnosti ukončit i případnou třetí světovou. Nože, luky, samopaly a vrtulníky ovládá s přehledem a splynout s okolní přírodou umí také na jedničku s hvězdičkou. Sly se tu zkrátka s ničím a nikým nesere (Vietnamci, Rusáci - je to fuk, zabije všechny), a jen dokazuje, že pokud John Matrix zvládne stonásobnou přesilu, jeho Rambo jich zvládne 300. Vrchol tzv. reaganovských akčňáků. ()

Boss321

Pokračování Ramba není vůbec špatné, ale přece jenom za jedničkou pokulkhává..... Tentokrát se John Rambo musí vrátit zpět do pekla vietnamské jungle a zachránit zajaté americké vojáky. ()

Jara.Cimrman.jr

"Čemu Vy říkáte Peklo, je pro něj Domov." Fotograf Rambo se vrátil domů, tedy do džungle a do bláta. Vydal se do souboje s Vietkongem, Sovětskou armádou i zrádnými politiky a mě nezbývalo než fandit jeho výbušným šípům v tom, aby zasáhly všechny cíle. A těch nebylo málo, takže Osamělý vlku, připrav si vražedný pohled, nůž, luk, pistoli, samopal, bazuku a jdi porcovat. Kryju ti záda. ()

xxmartinxx

Konečně je Rambo takový, jak jsem čekal. První díl byl na tak slavný akční film moc málo akční, ale tady jsem si to vynahradil. Plno výbuchů, mrtvých vietnamců a zpomalených záběrů na běžícího Ramba. Tak to má být... Silvestr sice na Arnolda nemá, ale i tak vznikl obstojný film, který konečně ukazuje toho nesmrtelného a pro mě pravého Ramba. A je mi jedno, že jednička je "lépe natočená". Dvojka mě bavila. To se počítá. ()

fuxoft

Wow, tohle jsem si z mládí pamatoval nějak blbě. Zestárlo to hrozně a je to skoro k nepřežití. A zábavných momentů (ať už jsou cool nebo dementní) je tam hrozně málo. ()

Skejpr

Zklamání. První půlka příliš neakční, druhá půlka příliš natažená, bez gradace. Stallone je bůh a jeh kudla jakbysmet! ()

BadoXXII

Rambo je ryzí bojující mašina, která chce jenom vyhrát válku, kterou jiní prohráli. A pokud vyhrát znamená zemřít, tak zemře...... Oproti originálu je pokračovanie už len prázdna akčná jazda s veľmi hlúpym dejom a dialógy sú tiež na facku. Aj napriek tej hlúposti je to ale neskutočne dobre natočená akčná jazda s parádnou hudbou. Od scény ako nasadne Rambo do helikoptéry je to priam luxusný masaker a súboj dvoch helikoptér je čerešnička na torte. Ak beriem len čisto akciu, tak je jednou z najlepšie natočených vôbec (akčné scény písal Cameron a na to ostatné sa podujal Stallone)..... Čemu vy říkáte peklo, je pro něj domov. ()

gudaulin

Všeho, tedy akce, mrtvol, kamenných Rambových ksichtů a krve, je mnohem víc než v jedničce, bohužel o poznání míň je kvalitního filmového řemesla. Producenti si jedničkou otestovali reakce publika a zjistili, že značná část návštěvníků kin spadá do kategorie kluků puberťáků, kterým tohle podání zkrátka stačí. Snímek měl navíc v polovině 80. let silně propagandistický rozměr, který už dnes může vyvolávat už jen shovívaný úsměv. Celkový dojem: 20 %. ()

choze

Rambo si utřel slzy a vrazil svou kudlu do srdce Vietnamu. A pak ho zapálil. Ikonický akčňák 80. let, špičková ukázka žánru plná nezapomenutelných scén, úžasné hudby, stylových killů a nekončících explozí. Na Rambo sérii je vidět stejnou (ale vzhledem k menšímu počtu dílů rychlejší) degeneraci jakou prošel i Rocky - realismus se vytrácí a nahrazuje jej naivní, maximálně efektní zábava 80. let spojená s reganovskou demonstrací americké síly a sebevědomí (ale stále se silným kritickým ostnem). Kvalita akce (a hudby) zůstává i po letech, kdy se člověk směje každé druhé větě. ()

Segrestor

Z filmu je patrné, že válka je vyhroceným a násilným projevem sociálního konfliktu. Tento konflikt je přítomen v každém záběru či scéně zobrazující meziosobní či meziskupinové vztahy. Film je o tom, že určitý jedinec či identifikovatelná, zřetelně vymezená skupina jedinců (definovaná tribálně/kmenově, etnicky, jazykově, kulturně, nábožensky, sociálně, ekonomicky, politicky či jinak, ale konkrétně v tomto filmu většinou zastoupena vietnamskými vojáky), je ve vědomé opozici k jinému jedinci/jedincům či skupině/skupinám (v tomto případě vždy k Rambovi), a to proto, že jejich zájmy a cíle jsou protichůdné, neslučitelné, vzájemně se vylučují. Základním nástrojem řešení v tomto hierarchicky organizovaném filmu je politika, která se ale projeví až v samotném závěru, kdy se Rambo rozhodne rozpárat nožem svého nadřízeného po skončení své mise. Jak celý vyhrocený konflikt dopadl ale neprozradím. ()

Sarkastic

Moje očekávání naštěstí byla alespoň z části vyslyšena a dvojka pro mě byla o něco menším utrpením než jednička. Vyjma přestřelené pasáže s elektřinou (i když věřím, že nic člověka nenabudí do běhu v džungli tak jako pár dobře myšlených voltů) zde nebylo tolik blbostí, a když už se nějaká objevila („mysl“, had, nůž na dráty či hrátky s dírou ve skle vrtulníku), byla spíš úsměvná než by diváka vyloženě štvala. Nemohla samozřejmě chybět vložka se zlými soudruhy (na druhou stranu ruští hoši sice selhávají, ale jejich technika nikdy), patetický monolog v závěru a vůbec přepálený konec, avšak celkově si u mě druhý díl oproti prvnímu o 1* polepšil. Navíc, další pasáž ze Žhavých výstřelů dostala v mých očích nový rozměr. ()

Gilmour93

„Sir, do we get to win this time?“ Taky způsob jak se vyrovnat s vietnamským traumatem a myslím si, že kdyby tam Trautman nechal svého rozkuráženého Johna o trochu déle, mělo by to nejspíš vliv i na současný počet tuzemských prodejců levných teplákovek.. ()

TeeAge

|| Scenár: Sylvester Stallone, James Cameron / Story by Kevin Jarre / Characters created by David Morrell | Hudba: Jerry Goldsmith, Peter Schless | Produkcia: Buzz Feitshans, Mario Kassar, Andrew G. Vajna | Distribúcia: TriStar Pictures | Štúdio: Anabasis Investments | Rozpočet: 44 miliónov $ | Tržby: USA: 150,415,432 $, Celosvetovo: 300,400,432 $ || Vždy cítiť, keď sú pokračovania vytvorené na základe úspechu debutového kusu. Ale tu je to viac než slušne zvládnuté, Sly je na testosterónovom maxime a akcia tiež. Prekvapí scenáristická spoluúčasť Jamesa Camerona. ()

genetique

Toto pokračovanie je jasným príkladom odpútania sa od kvalít prvého dielu a pokračuje už len v čisto akčnom vystúpení. Ale v dvojke to ešte tak neškrie a neškrípe. Je síce jasné, čo si chceli tvorcovia dokázať, no aj tak si to vždy rád pozriem a uspokojím svoje sklony k akcii osemdesiatych rokov! 80%. ()

sniper18

Tak toto je konečne ten pravý Rambo, na ktorom som vyrastal a spolu s pár ďalšími skvelými žánrovkami definuje akčný žáner osemdesiatych rokov so všetkým, čo k nemu neodmysliteľne patrí. Ale k plnému užitiu si tohto akčného kultu je nevyhnutné úplne vypnúť mozog, ale nie kvôli priamočiarosti, prípadne nereálnosti, ale preto, lebo mám jednoducho trochu problém s jeho morálnou stránkou. Zatiaľ, čo v ostatných dieloch mi Rambo pripadá úplne v práve, v predchádzajúcom čelí zbytočne agresívnym policajtom zneužívajúcich svoju právomoc a v nasledujúcom zase pomáha domácemu ľudu proti ruským okupantom, tentoraz síce možno z ušľachtilých dôvodov, ale predsa len v cudzej krajine likviduje miestnych vojakov mimo vojnového konfliktu, čo mi teda nepríde vôbec správne, takýchto vojakov nedokážem brať za záporákov. Ale keď sa cez toto povznesiem, dostanem prvotriednu akčnú zábavu, jednu z najlepších, s akou sa dá v americkej produkcii a v osemdesiatych rokoch stretnúť. Dej je aj napriek morálnej pochybnosti výborný a veľmi dynamický, takže aj pri tejto celkom krátkej dĺžke mám pocit, že sa tu toho odohrá pomerne dosť. Sadli mi aj veľmi dobre podané vzťahy, nielen s plukovníkom, ale aj domorodou pomocníčkou, prostredie pralesa je nadmieru atraktívne a dostatočne využité a určite poteší, že Rambo tu okrem vietnamských vojakov musí čeliť aj tým ruským a práve ich príchodom začne tá pravá zábava. A k tomu celé to pozadie ohľadom zradenia vládou, ktoré tomu dodá aj nejaký ten emocionálny náboj. Po akčnej stránke sa tu nedá nič vytknúť, akčných scén je tu plno, prichádzajú v pravidelných intervaloch, takže sa ani raz nestane, aby bol dlhší čas bez akcie a navyše aj ich kvalita a veľkoleposť sa väčšinou len zvyšuje. O súboje tu nejde, na čo som si ale pri Rambovi zvykol, no miesto toho ponúkne plno pestrých prestreliek, likvidácií a výbuchov s nespočtom zabitých, rozmanitým výberom zbraní a dopravných prostriedkov. A spomenúť musím hlavne postupné tiché likvidovanie prenasledujúcich ruských vojakov, akcia na lodi s pirátmi, alebo pre mňa ikonický, aj keď trochu krátky beh s guľometom zničeným táborom. Obsadenie je tiež výborné, Sylvester Stallone a Richard Crenna sú už samozrejmosťou, poteší sympatická Julia Nickson, ale aj hlavní záporáci na ruskej, ale vlastne aj americkej strane. A technicky sa tu nedá absolútne nič vytknúť, rozpočet je vidieť a využil sa na tých najsprávnejších miestach. Takže z pôvodnej trilógie mám práve tohto druhého Ramba najradšej, síce ako som spomínal, morálne mi moc nesedí, ale je najakčnejší a najzábavnejší, kultová klasika, ktorú si nielen z nostalgie rád občas pozriem. 86% ()

Madison

Pre mnohych je 1 kultova, mne sa ale viac pozdavala 2. Citovych prejavov som sa tu sice nedockala, ale na 80-te roky je to stale paradna akcna jazda tentokrat s vyraznejsimi dejovymi zlozkami - ved velky podiel mal na tom sam Cameron! :) ()