V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

Mira90

Knihu Umberta Eca jsem nečetl, film jsem viděl poprvé, a tudíž jsem nebyl zatížen předsudky/očekáváními. Dostalo se mi velmi povedené detektivky, odehrávající se v ne zrovna filmaři nejvíc postihnuté době a místě. Scénář byl podle mě povedený- navíc velmi originální (resp. kniha), i když hlavního lotra jsem odhalil ještě před koncem filmu – předpokládám, že kniha by mi nabídla zážitek jiný, kdy odhalení spiknutí by bylo jen jednou z částí příběhu. Potěšil mě Sean Connery, můj oblíbený James Bond. S ním v hlavní roli/vzhledem k národnosti hlavní postavy nepůsobila angličtina ve filmu tak rušivě. Zaskočilo mě až vulgární znázornění středověké reality. Za toto mé vnímání do značné míry může současná filmová produkce, která by ve většině případů nedokázala být realistická i kdyby chtěla. Buďme však za postup J. J. Annauda rádi, za jeho snahu jít v rámci možností až ,,na dřeň“. Výsledný dojem podpořila i hudba Jamese Hornera, která dokázala skvěle navodit atmosféru. ()

ShossGrey

Veľmi ľutujem, že som Meno Ruže zhliadla až po prečítaní Ecovej predlohy. Kde v knihe je každá veta sama o sebe malým umeleckým dielkom,s precízne volenými slovami, na plátne je to záležitosť viacmenej strohá a nezaujímavá. Chápem, že tvorcovia sa s tým snažili popasovať ako im sily a talent ráčili dovoliť, ale to podstatné zostalo na stránkach knihy. Snáď len si v budúcnosti nikto neumanie na filmovom spracovaní znova vylámať zuby. ()

woo-hoo-hoo

Ako mrazivá historicko-hororová detektívka obstojí, inak sa s knihou nemôže porovnávať. Čo je na snímku z roku 86 unikátne postmoderné je Williamovsky seriózna intelektuálna investigatívna snaha o hľadanie kľúčových teórií, ktoré majú usvedčiť vraha a potom ešte triumfálne odomknúť záhadnú hádanku smiechu či tajomstvo samotného života, ale to celé sa vďaka postave mnícha Umbertina šikovne premieňa z hororovej detektívky na jeden z najsrandovnejších filmov aké som kedy videl. Spiritualny mnich nakoniec touto komediou a smiechom odomkne (alebo sa aspon vyrazne dotkne) tohto samotneho tajomstva zivota, podobne ako to robi “Meaning of Life” od Monty Pythonovcov. Kedy je dovolené smiať sa Umbertino, a kedy byť vážny William? ()

Enterprise

Ještě se mi nikdy nestalo, abych dal mysteriozní historické inkviziční "detektivce" pět hvězdiček, ale všechno je jednou poprvé. Sice si trochu odporuji komentáři k pěti hvězdičkovým filmům, který mám v profilu (opravdu si film pár roků zase nepustím), ale těžko hledám jedinou věc, kterou bych mohl filmu vytknout. Po celý film jsem citil určitou neodvratnou osudovost, že to s holkou nedopadne dobře (podobně jako hlavní postava ve filmu Leon), takže nakonec jsem rád, že režisér udělal drobnou změnu ... ()

Psycho.R

Myslím, že tenhle film mohl v době svého vzniku být něco jako Šifra mistra Leonarda. Myslím, že je škoda, že jsem mu tak dlouho vzdoroval. Kvalita. ()

Mik_e

Tenhle diskutabilní snímek jsem viděl před lety, krátce po dočtení románu U.Eca.Faktem je, že jsem s ním měl problém, zdaleka totiž nereflektuje bohatost předlohy, zajímavé scholastické diskuze atd.Na druhou stranu, hlavní protagonisté jsou výborní, gotická atmosféra hutná a detektivní příběh docela funguje.Je pravda, že ta kniha zfilmovat v celé své šíři v podstatě nejde, a film se s tím popral docela se ctí.Nakonec to tedy stejně dopadne tak, že kdo je znalec předlohy, ať se raději nekouká.Kdo není, směle do toho, dá se to.Přesto, osobní dojem na závěr - kniha je mnohem pestřejší, je to zážitek, který za to stojí.Tyhle stránky jsou sice o filmu, přesto doporučuji knihu.Zdaleka.Podruhé už bych do filmu Jméno růže nešel.. ()

bono22vox

Už jsem si vyslechl spoustu komentářů k tomuto snímku. A já za sebe musím říct, že si mě film získal. Kniha je samozřejmě o další řadu hvězd lepší, určitě se jedná o jednu z Top knih co jsem četl, ale film je opravdu zaslouženě kultovní historickou detektivkou s opravdu intelektuálním přesahem, kolik takových filmů toto o sobě může říct? ()

Mistr.Proupr

Naprosto věrohodné zobrazení středověku, se vším hnusem, špínou a zlem, které náboženství způsobovalo. Na knihu už se roky chystám, snad se k tomu jednou dostanu. ()

Acrobat

„Odvtedy ako som napísal Meno ruže, dostávam veľa listov, v ktorých sa ma čitatelia pýtajú, čo značí záverečný hexameter a prečo sa stal názvom knihy. Odpovedám, že je to verš z De comptu mundi Bernarda Morlanského, benediktína z 12. storočia, ktorý písal....“ (U.Eco). „Ruža, ktorá na trávniku vystavuješ hrdé tvary, karmínom sa bronieš v kríku, nech len krása tvoja žiari; no hoci v nej nemáš páry, tiež len speješ k zániku.“ (Juana Inéz de la Cruz). Zbytočne rozoberať Annaudovu dokonalú filmovú víziu kozmologického románu proroka 20. a 21.storočia. ()

diodoros

Oproti viacvrstevnatej a zložitej (a samozrejme geniálnej) knihe je to pochopiteľne "iba" zosekaný hlavný dej pre film, kde množstvo myšlienkových pochodov a filozofických úvah muselo zostať bokom, a kde ešte aj filmári zmenili záver, aby bol prijateľnejší pre publikum, nič to ale nemení na fakte, že je to stále perfektne zrežírované, zahrané a natočené s citom do najmenšieho detailu. Hudba je atmosférická, herci v hlavných úlohách sú výborní a na tých vo vedľajších úlohách človek vďaka neuveriteľným variáciám úplne odlišných a jedinečných tvárí aj tak nezabudne a nestratí v nich prehľad. Záver je možno až príliš rýchly a dovtedajšia temná atmosféra sa zmení skôr na akciu, čo filmu trochu uškodí. Film je však stále majstrovsky vygradovaný a to stupňovanie od pomalého a strnulého príchodu do kláštora až po záverečné inferno tu má miesto. A ten detektívny hlavný dej - v knihe iba za jedna z dejových línií - je stále nepredvídateľný a perfektne spracovaný a vystupňovaný - hlavne, keď si človek pri opätovných projekciách všíma, koľkokrát tvorcovia priamo naznačovali, o čom to celé je. ()

ZnalecH

Souhlasím se spousty komentáři o knize, nudě a tak dále. Musím ovšem nesouhlasit s tím, že by měl mít film nízké hodnocení. Přese všechny nedostatky má film obrovské množství kladů (zachycení doby, atmosféra a nakonec i silný zážitek), takže nemůžu hodnotit méně než 4*. ()

kraval

Ani se nedivím, že Umberto Eco dále nechtěl filmařům svěřovat své knihy ke zpracování. Jméno růže oploštilo svoji knižní předlohu na jednoduchý detektivní příběh, v němž pohnutky postav téměř nedávají smysl. Pokud budu hodnotit film samotný (bez přihlédnutí k předloze), jedná se o průměrnou detektivku. ()

Inozuka

Jméno růže je pohlcující především svou temnou a tíživou atmosférou. Přiznám se, že dějově mě spíš nudí, než aby mě nadchlo a jako kriminálka u mě nefunguje snad už vůbec. Film je ale nesmírně přitažlivý svou depresivní náladou a panoptikem bizarních úchylek obyvatel kláštera. Bohužel jsem nečetl knihu, tak nemůžu srovnávat, ale bojím se, že pak u mě film ještě klesne. Sean Connery je jako William z Baskerville fakt přesvědčivý a ve zmíněným panoptiku působí až nepatřičně, což ovšem neubírá nic na vážnosti jeho skvělému hereckému výkonu. ()

dustur

Je to zaujímavé filmové dielo režiséra ,, Jean-Jacques Annauda" , ktorý je svojím spôsobom zaujimavy a tiež má aj ďalšie zaujímavé filmové diela ktoré mám rád ,, Nepriateľ pred bránami - Medveď - Milenec" ,a hlavne sledovať Seana Conneryho bola radosť, a hlavne sa oplatí sledovať aj F.Murray Abrahama keď sa objaví na scéne ,tak ich / tých dvoch je radosť sledovať... Mne sa niekedy tu zdal Christian Slater,ako keby bol len do počtu,ale zato bol v pohode,tak aj Ron Perlman ktorého ako herca mám rád lebo on je ten správny magor vždy a všade kde sa objaví... Len filmu by som nedal že ,,krimi thriller" ,ale iba ,, mysteriózny - historický - dráma" ,ale to je iba taký detail. Film si ešte určite niekedy pozriem.. Takže moje hodnotenie tochto geniálneho filmového diela ,je jednoznačne - plný počet.: 5 / 5... ()

Fediak22

Skvelý film ale predlohe sa nevyrovná. Príbeh je príliš zrýchlený nato aby dával celkový zmysel. Niektoré zmeny oceňujem, ale niektoré my prišli zbytočne až príliš generické. Napriek tomu je to film veľmi dobrý a zaslúži si 4*. Keby trochu spomalil tempo a reálne vysvetľoval Williamov postup a pomalé odkrývanie záhady bol by dokonalý ()

rublik05

Jméno růže je i po těch letech stále prvotřídní historickou detektivkou, jejíž největší předností je kromě senzačního hereckého obsazení především hutná, vlastně až vyloženě špinavá atmosféra, kterou do jisté míry utváří ponuré opatství a také dobové kostýmy. Snímek tak působí neuvěřitelně autenticky a naturálně, má spoustu silných, někdy až děsivých momentů, příběh je nesmírně poutavý, postupně graduje až do závěrečného vyvrcholení, po celou dobu víceméně ani na chvíli nenudí, snad každá scéna zde má své místo a svůj důvod. Z herců se mi nejvíce líbili charismatický Sean Connery a démonický F. Murray Abraham. I ostatní postavy jsou však dobře zahrané, viz např. Ron Perlman či Fjodor Šaljapin. Geniální film, vynikající detektivka. 9/10. ()

src

Skoro se nechce verit, ze se mohlo podarit prevest takovou obsahlou a hlubokou knihu jako Jmeno ruze na platno. A vida, podarilo se, ovsem za prispeni Seana Connery, Christiana Slatera a Rona Perlmana. No reknete, dokazete si predstavit na jejich miste nekoho jineho? Ja tedy ne. ()

Lokran

Neobyčejně poutavý film vcelku reálně vystihující život a podmínky žití jako takového v polovině 13 století. Slušná zápletka o boji jednoho člověka, jež uvažuje realisticky, proti zbytku, který uvažuje až nábožensky zfanatizovaně na pozadí několika brutálních vražd. Každý má své vysvětlení, oni v podobě „ďábla“, on (v podání Seana Conneryho) v podobě zcela racionální. Vynikající výprava. Dávám 80%. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)