V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

petrik11

Knihu som nečítal, ale rozhlasové spracovanie áno. Film si knihu Ecca ešte viac upravil, niekde aj totálne zmenil (záver), ale to aj tak nevadí. Toto je priam hororová klasika, aj keď to vlastne horor ani nie je. ()

pmusic

Nejprve jsem se zhledla film, teprve az potom jsem se dostala k originalni predloze od Umberta Eca. Co k tomu jen rici? V prvni rade to, ze kdyby se rezie uchopil nekdo jiny a hodlal zfilmovat veskery obsah knihy, kterou Eco napsal, asi by pohorel. Domnivam se, ze to presne podle Umberta zkratka natocit nejde. Prave proto je treba ocenit kvalitu filmu, i kdyz je snimek oproti predloze dost (rekneme) orezany. Uvedeni tematiky je diky nastolene atmosfere filmu perfektni, pokazde, kdyz tento film vidim, je mi zima (asi jako mnichum v opatstvi), zkratka tenhle stredovek na vas sala ze vsech stran. Sean Connery je pan herec a teto ulohy se zhostil na jednicku. Drzite mu palce, aby vse rozlustil a zaroven se o nej tak trochu bojite. Kazda jeho veta jen potvrzuje, jake vzdelanosti a vedeni se mu dostalo. Tohle Seanovi fakt sedlo, verim mu vsechno od A az do Z. Bystrejsi divak si urcite vsimne Rona Perlmana, jeho prvni "netvor-role" se taktez vyvedla.. ()

Asdas

Perfektne vytvorená scéna stredovekého kláštora ale bez atmosféry ,ktorú mala kniha a nepomáha tomu ani Conneryho skvelý William . ()

Le artist nova

Přiznám se, že předlohu Annaudovy adaptace jsem nečetl, komparace literární předlohy Umberta Eca a jeho filmové zpracování, může být součástí kritiky, vždy by ale podle mě, mělo sehrát pouze marginální roly. Vhodným postupem je uchopit film, jako samostatné vyjádření autora, byť činem inspirovaným a pokud chceme-li dílo podrobit komparaci, pak by měla být zcela jistě vedena v rámci daného typu umění, tedy kinematografie. Jean-Jacques Anaud, našel příhodné místo pro své reálie v pozoruhodných prostorách Eberbackého hradu, kde došlo především k natočení interiérových scén, zbytek filmu ale již musel být oděn v prostředí kulis a rekvizit. Podotknout se sluší, že právě tento aspekt, společně s výpravou, kostýmy a hudbou Jamese Hornera byli nosnou sítí opěrných bodů poměrně ploché detektivní linie, která se stala leitmotivem filmu. Série vražd, které postihli okolnosti disentu františkánského řádu, na koncilu benediktinského opatství v roce 1327, pravděpodobně někoho překvapí sveřepým způsobem zpracování, po dějové stránce však film v tomto kontextu, nenabývá nějaké výraznější stratifikace. To je současně příznačné pro celou Anaudovu práci, v rámci obecné sumarizace tohoto filmu. Schopnost vizuální stavby, geniální erotické scény, autentičnost, to jsou všechno prvky, které, Jean-Jacques Anaud na jedné straně dokáže ve filmu aplikovat, jsou tu však některé aspekty, zejména strukturovanost děje, při kterých si na straně druhé, nepočínal se stejnou úspěšností. Od oné erotické scény par excellence, se totiž systematicky vytrácí hlavní dějová linie a občas vyvstane otázka, zdali samotný leitmotiv, tedy dedukce toho, co je příčinou záhad, které se v pozadí série vražd, na opatství udály, se z filmu začíná zřetelně vytrácet, navzdory tedy tomu, kolik pozornosti bylo věnováno právě jejich vizualizaci. ()

gicous

Hnusný středověk, kde byly racionalita a rozum zadupávany do prachu slepou vírou a náboženstvím. Ústřední detektivní dějovou linii bych klidně vyměnil za více prostoru pro souboj mezi rozumem a vírou a rozumem a city. Oba dva tam jsou jemně načrtnuty, ale jsou odsunuty naprosto do pozadí. Všechno je ale natočeno velmi atraktivně a Connery je tady v té nejlepší formě. ()

Dinsberg

Kniha, která působí radost, je nebezpečná. Že je to dnes utopie? No možná. Nebo je to jen důmyslně maskováno. V dnešní době mají největší cenu právě informace a ty nejcennější působí nejvíc radosti. Proto hlavně v informační tocích musí fungovat elitářství. Informační oligarchové dokáží nabývat moci právě a výhradně skrz nevědomost ostatních. Každý informační boom, a nezáleží v jaké době se stane) je apokalypsou, ale pouze pro zmiňované oligarchy. Takový boom má totiž za následek rozložení koncentrované moci. A pro mocichtivého to je APOKALYPSA. ()

konysua

Tolik kladů a přesto mě tento snímek nedokázal přesvědčit. Connery spolu s Perlmanem šéfují ansámblu a jediný Slater, i když mladičky, mi tam nepasuje, jako vždy. 7/10 ()

Patches1984

Jak obvykle mívám spoustu výhrad k adaptacím knih, které jsem četl dříve, než jsem viděl film (ostatně kdo nemá?), tak zrvona Jméno růže je ukázkový případ, jak si představuji, že by adaptace vypadat měla. Nacpat totiž veškerý obsah několika set stránek do 90 - 150 minut hýbajících se obrázků totiž prostě nejde. Annaud si to dobře uvědomil a místo, aby nás nutil střídavě sledovat detektivku, dokument o dějinách křesťanství a debatní soutěž mezi Františkány a papeženci (což samozřejmě není žádný problém, když máte onen prostor několika set stran), tak se rozhodl vypíchnout nejzajímavější dějovou část knihy a podpořit to skvěle vybudovanou atmosférou a vynikajícími hereckými výkony. Ecova předloha je v tomhle naštěstí celkem odpouštějící - snad i ten nejzavilejší příznivce knihy musí uznat, že kdyby se film pokusil pojmout všechny vrstvy v knize obsažené, tak se z toho divák zblázní. Nebo by místo filmu musela vzniknout minisérie. Takhle je jedinou věcí, kterou musím filmu vytknout, poněkud pokulhávající závěr, který působí jako deus ex machina a navíc historicky nedává smysl. Ale s tím se už holt nějak zvládnu srovnat. 9/10 ()

darthvader77

Skvělá historická detektivka s dokonalým Seanem Connerym v hlavní roli. Má to strašidelnou atmosféru a celý film jsem shlédnul na jeden zátah, protože mě neuvěřitelně pohltila atmosféra(hlavně zpracování středověku). Masky, kostýmy výprava jsou na jedničku, kamera skvělá a Hornerova hudba ujde. Scénář a příběh podle přelohy, kterou si v budoucnu určitě někdy přečtu jsou skvělé hlavně závěr, který mě nesmírně oslovil, také pohledy na tehdejší církev. ()

ostravak30

Jak už jsem nedávno psal, když chce člověk zde hodnotit, měl by být aspoň trochu objektivní. A já objektivně říkám, že mě sice film nebavil, ale je nutné ocenit skvěle vykreslenou temnou atmošku v opatství, naprosto podivné, místy až hororové postavy a napětí až do konce. Když k tomu přičtu docela sexy milostnou scénu, výborného Seana Conneryho, tak jde o docela zajímavý film. A teď důvody, proč nedávám maximum. Celá zápletka se točí kolem knihy, jejíž obsahem je smích. A mnich vraždí opravdu jen kvůli smíchu? To se mi jako zápletka zdá opravdu nějak málo. Navíc vše je strašně zdlouhavé. Tak když vezmeme v potaz, že vyšetřování musí probíhat bez metod kriminálky Miami, tak to chápu. Jinak bych ale délku zkrátil. Je zde plno nezáživných scén. Knihu jsem nečetl a možná, že je dost dobrá. Ale film jsem viděl jednou a to mi stačilo. ()

Joedas

Nic psát nemusim, stačí jen odkázat například na Douglese. Moc dobře jsem věděl, že aby mohl film pojmout veškerý obsah oné brilantní knihy, muselo by jich vzniknout přinejmenšim deset. Stejně tak jsem tušil, že jdu do ryze detektivního příběhu, který si od Eca půjčil zápletku, postavy, prostředí a dobu. Ale s vědomím toho všeho mi to nesedlo. Na první pohled vše v pořádku. Většina herců typově sedí, kulisy pěkné, hudba hezky podtrhává. Co mi vadí je ta zkratkovitost. Nevadil by mi tříhodinovej opus narvanej k prasknutí obsahem anebo třeba film inspirovaný knihou jen volně. Takhle jsem dvě hodiny koukal na jakýsi odvárek, který mi nic nedal. Spíš vzal. ()

knihovna

Nemůžu si pomoct, ale ani kniha, ani film mě nijak zvlášť nanadchly. Prostě taková detektivka ze středověku. Všichni moji kamarádi byli nadšení už z knihy, mě to minulo. Proto v partě platím za primitiva. Ale nic s tím neudělám. ()

Dzony

Film je to výborný, ale musím se odprostit od náboženských polopravd, až zesměšňování katolických řeholníků (Umberto Eco - jak jinak, budiž mu nebe otevřeno). ()

johnny01

Výsadou filmu je především velmi dobrá atmosféra, rovněž zápletka je překvapivá. Disputace Františkánů a kacířský proces posléze posouvají pátrání více do tajmena. Úplně tam nesedí závěr. ()

XXXXXXXX

Na rozdil od knihy, tady dej pekne ubiha a ja si vlastne nepamatuji, kdy me naposledy nejaky film takto chytil. Bohuzel vysledny dojem kazi zaverecne vyustenu, ktere misto aby na otazky odpovidalo, jeste tvori dalsi... ()

regentor

Umberto Eco jako autor literární předlohy ukázal svou domovinu, potažmo celou Evropu 14. století v plné nahotě zmaru a pokrytectví,Jean-Jacques Annaud jej převedl skvěle na filmové plátno. Téměř mýtický příběh a souboj dobra se zlem není imaginární ale naopak zcela reálný, navíc vystavěný v kulisách středověkého opatství.Chmurná atmosféra této tvrze dodává detektivnímu příběhu punc nevšedního zážitku. Zdejší bratry čeká nejedna zkouška víry i charakteru v honbě za vraždícím monstrem,stejně jako poznání širších souvislostí jenž ukrývá zdejší řád.Skvělý Sean Connery v roli Williama z Baskervillu ,který nepřijíždí do těchto zdí jen jako františkánský mnich ale především v roli mentora a učence. Se svým mladým učedníkem záhy zjistí ,že dilema víry a vědy bude postaveno mnohem jinak než by sami čekali. Ve snímku se však prezentují i další skvělé persony. Ron Perlman před kterým by strachy utekl i Quasimodo. taktéž zde odporně zlý F. Murray Abraham. Vynikající historická detektivka s nádechem mystery i hororu, jen veliká škoda ,že zůstává na tomto poli tak osamocená. ()

PlayEasy

Výborná kriminálka s výborným hereckým obsazením v čele s perfektním Seanem Connerym, u které jsme chvílema ani nedýchali a v napětí jsme byli po celý film. Režisér přesně vybral tajuplné místo a mnichy, kteří byli opravdu hrůzyplní. Byť jsme román (zatím) nečetli tak film byl úžasný a tak jsme se možná vyhnuli nepříjemnému srovnání (viz. Harry Potter). Všechno prostě skvěle funguje a atmosféra houstne a houstne a po konci filmu můžeme říci, že v TOP 10 našich nejnapínavěších filmů tento film určitě je. Samozřejmě bez chybičky to není a nějaké scény úplně nesedly, ale jako celek to nejde vzít jinak než jako naprosto skvělé krimi! 80% ()

mrclTV

Sean Connery ako stredoveký Sherlock Holmes v solídnom detektívnom príbehu (nechýba ani It´s elementary Watson, teda Adso), ktorého košaté odhalenie príde tradične v závere. Dobrý film, ktorý si určite zaslúži 4*, ale nie z tých filmov, na ktoré by ste spomínali. PS: Z môjho komentáru je jasné, že som knihu nečítal, ale to mi nevadilo, aby som si film užil. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)