Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózny
Veľká Británia / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

juta

Harryho jsem dostal na VHSce v originálním balení a na svou dobu šlo o velkolepou podívanou. Grafické zpracování (v dnešní době už nic moc, stále ale má své kouzlo) a příběh o malém čaroději se mi moc líbil. Sice jsem ho nehltal, ani knížky jsem nikdy nečetl, ale čas od času se na něj podívám v televizi. Chválím také soundtrack, který se povedl. ()

Fiftis

Veľmi vydarený snímok Hollywoodu o kúzelníkovi Harrym Potterovi, ktorého pozná celý čarodejnícky svet. Tento film, by som odporúčal ako deťom, tak aj dospelým k pozretiu. Nižšie hodnotenie dávam len preto, že štvrtý diel je môj najobľúbenejší a prvým trom podľa mňa niečo chýba. Nie veľa ale niečo určite. Možno že hlavná trojka je ešte strašne mladá a nedarí sa veľmi uveriť, že dokážu premôcť najväčšieho čarodejníka všetkých čias. I keď nie je v najlepšej kondícií. ()

Kass

Velmi slušný a dnes zřejmě už i puncem klasiky zavánějící dětský film. Bohužel ale také film, který postrádá tep a duši jeho nepřekonatelné knižní předlohy. 70% ()

DJ_bart

Přesně tady začala má obsese fantasy žánrem, Hagridem a octovejma brambůrkama z Británie. Ještě dodneška čekám na svůj dopis z Bradavic. Jo a mimochodem: IT'S LEVIOSAAAAAAA! ()

ajuska

Ještě hodně dětský rozjezd Potterovské série. Velmi solidní rodinná podívaná, především proto, že se zde seznamuje s neznámým a podivuhodným světem a jeho zákonitostmi. ()

Shakers

Výborný začiatok Potterovskej série. Nechýbajú akcie, dobrodružstva, záhady, sympatický mladí herci a dokonca sa tu nájde aj nejaký ten dobrý vtip. Režisér Columbus okrem pútavého kúzelníckeho príbehu, zvláda aj vizuálnu stránku (masky, kostýmy, výprava, lokácie) kde asi najviac očarí nádherne spracovaný Rokfort. Ďalším veľkým a nezmazateľným plusom, je skvelá (a dnes už aj nezabudnuteľná) hudba od Johna Williamsa. Special Edition: predlžená verzia je dlhšie zhruba iba o sedem minút, nie je to veľa a nič zasadne sa tam neudeje, akurát sú niektoré scény trošku viac predlžené a ako celok to pôsobí ucelenejšie. Obľúbený soundtrack: Hedwig's Theme, Leaving Hogwarts. 95% - 5* ()

lamps

V jednotlivostech moc pěkné (hlavně vizuál celého bradavického prostředí a samozřejmě ikonická ústřední melodie) a podávané v efektivním rodinném balení, ale přece příliš roztahané a upovídané, a přitom nevykreslující postavy (až na závěrečných třicet minut) ani dějové souvislosti tak, jak to zvládá relativně krátká kniha. Mám ten film rád, ovšem oproti některým pokračovatelům je to prostě slabota. ()

filmfanouch

Harry Potter je obří fenomén, který odstartoval již v roce 1997. Mnoho fanoušků mu ovšem přinesla též adaptace prvního románu s názvem Kámen mudrců, která svou premiéru 10. 11. 2001. Za těch 20 let se možná na Kameni mudrců podepsal zub času, Kámen mudrců je ovšem ten typ filmu, kterému se spousta věci odpustí velmi snadno. Pro spousty lidí má totiž ten film i po 20 letech speciální místo v jejich srdcích. Ani J. K. Rowling nemohla odhadnout, jak velký fenomén v roce 1997 spatří světlo světa. Knihy o Harry Potterovi si rychle získali bohatou armádu fanoušků, pochopitelná reakce tak byla zpracování knihy do filmové podoby. Režie Kamene mudrců se tehdy mohl chopit Jonathan Demme (Mlčení jehňátek), Terry Gillam (12 opic), Peter Wair (Truman Show) či Alan Parker (Pink Floyd: The Wall). Volba ovšem nakonec padla na Chrise Columbuse, který měl po dvojicích filmů Sám doma a Mrs. Doubtfire- Tátovi v sukni potřebnou zkušenost s jedním prvkem, který byl pro filmy s Harry Potterem důležitý- prací s dětskými herci. Každý díl Harryho Pottera se postupně stával dospělejším a dospělejším, první díl má rozhodně nejblíže k pohádce. Důležitý fakt, který ovšem spojuje prakticky všechny díly Harryho Pottera je ovšem to, že jsou jednotlivé díly Harryho Pottera v podstatě detektivkami. Stěžejní je ovšem fakt, že na samotném počátku je Harry Potter čarodějem kouzelnickým světem nepolíbený. Divák se tak za pochodu seznamuje s čarodějnickým světem prakticky stejně jako protagonista. Při vytváření adaptace poté byla potřeba nutná fantazie. Naštěstí za filmem stáli talentovaní lidé, kdy většina z nich se sérii zůstala až do konce. Důležité je rozhodně zmínit jméno scenáristy Stevea Klovese, který (krom pátého filmu) zpracoval scénáře ke všem filmům. Další knihy sice byli tlustší a Kloves musel spousty materiálů vynechávat, Kámen mudrců ovšem zůstává své knižní předloze výrazně věrný a díky faktu, že velikost knižní předlohy nepřesahuje 300 stran jde o adaptaci velmi věrnou. Důležité je poté zmínit též jméno Stuarta Craiga, který jako architekt pracoval na všech osmi filmech. Byl to on, kdo k světu přivedl filmové Bradavice a dokázal onu velkolepost, která je cítit již z knižní předlohy přetáhnout do filmové podoby. Angažování Columbuse se poté skutečně projevilo jako dobrý nápad, protože ten dětské herce vždy vést uměl a uměl si i vybírat. Od castingu Harryho Pottera a jeho nejlepších přátel Rona Weasleyho a Hermiony Grangerové se měla odvíjet budoucnost celé franšízy, herecké trio mělo prakticky v rukách budoucnost následujících šesti (ve finále sedmi) filmů. Obsazení Daniela Radcliffea, Ruperta Grinta a Emmy Watson se ovšem ve finále ukázalo jako skvělá volba, což tito herci ostatně dokazují i ve své kariéře po závěru Harryho Pottera. Klíčové ovšem bylo obsazení i dalších důležitých rolí. A ani zde se šlápnout vedle vyloženě nepodařilo. V roli Severuse Snapea si už dnes ostatně nikdo nedovede představit nikoho jiného než Alana Rickmana, v roli Rubeuse Hagrida zase nikoho jiného než Robbieho Coltranea. Richard Harris sice po Harry Potterovi a Tajemné komnatě podlehl rakovině a nemohl Albuse Brumbálla ztvárnit ve zbylých filmech, právě jeho Brumbál ovšem dodnes mnoho lidem sedne více než pozdější ztvárnění Michaela Gambona. Columbus sice byl a nadále je rutinérem, své zadání ovšem zvládl skvěle. Jakožto zručný filmař Columbus vše natočil velmi dobře. Kámen mudrců pro spousty lidí dodnes možná tak skvěle funguje díky nostalgii. V lehkých momentech jde sice vypozorovat, že mají efekty své mouchy, v pohybu jde ovšem něco takového vidět těžko. Digitálně oživený trojhlavý pes Chloupek či troll byli k světu přivedeni důstojně, za zmínku též stojí výtečná práce maskérů, kteří se nejvíce vyřádili na skřetech v Gringottově bance. Velkou výhrou pochopitelně bylo i angažování Johna Williamse. Jestli něco dalším dílům Harryho Pottera chybělo, byl to rozhodně Williams, který po prvních třech dílech franšízu opustil. Právě on je strůjcem nejvíce ikonických skladeb, kteří si diváci s Harrym Potterem spojují. Hedwig´s Theme, The Face of Voldemort či The Forbidden Forest rozhodně patří mezi hudební vrcholy celé série, Patrick Doyle, Nicholas Hooper ani Alexandre Desplat se i přes veškerou snahu nedokázali později Williamsovi vyrovnat. Williams je prostě naprostá jistota.   Ta plná palba možná není úplně objektivní. Vznikli přeci jen lepší adaptace knih (jen v rámci roku 2001 je Kámen mudrců zastíněn Společenstvem Prstenu) a Columbus je pořád jen slušný rutinér. Jenomže i po těch 20 letech má Kámen mudrců kouzlo neskutečné. Columbusův tehdy zvládl očarovat spousty diváků a představil jim dodnes jednu z nejpopulárnějších franšíz všech dob. Fenomén Harryho Pottera by bez filmových adaptací nikdy neměl tak silnou pověst, Columbus zvládl vytvořit vtahující adaptaci, která představila fantastický svět, který chtěl prostě divák prozkoumávat dál a s Harrym Potterem rychle vyrazit na další dobrodružství. Když už není Kámen mudrců nejlepším filmem série, rozhodně je ze všech nejdůležitější...... () (menej) (viac)

Jacinda

Vezmu-li to z pohledu zpracování knihy, tak musím dát 5 hvěz, protože to splnilo očekávání. Herci byli vybráni dobře, hudba se povedla taktéž. HP je pro mě fenomén, který jsem objevila někdy v době natáčení třetího dílu. Od té doby jsem celou sérii jako jedinou přečetla více než 6krát. Ted si dávám zase repete. ()

Jhershaw

Po dvou letech jsem se konečně odhodlal podívat se na Harryho Pottera (knihy jsem nečetl, zatím..). Nejprve jsem to považoval za filmy, resp. knihy, pro děti, ale když jsem zjistil, kolik lidí z mého okolí je Harry-pozitivní, musel jsem to prostě vidět taky. A... jsem velmi mile překvapen, dočkal jsem se poměrně zdařilého rodinného filmu, který rozhodně není jen pro děti. 85% ()

DaliX

K tomuto filmu ma viažu veľmi silné nostalgické spomienky, lebo práve tento film bol prvý po ktorom som sa začal vážnejšie zaujímať o filmy ako také. Vidieť to v kine keď som mal jedenásť bol neuveriteľne silný zážitok, pretože v tých časoch pre mňa lepší film ani neexistoval. Úžasní herci, čarovná hudba, skvelé efekty, perfektne zvládnutá predloha vo filmovom prevedení nemohla dopadnúť lepšie, doteraz je tento film najvernejšou adaptáciou knihy zo všetkých nakrútených častí (možno ešte Tajomná komnata a Väzeň z Azkabanu). ()

JohnnyD

Film pôsobí dojmom úvodného filmu k seriálu. Harry zistí, že je čarodejník, odíde do školy, spoznáva tam, ako to chodí a nakoniec sa dozvie i hlavnú zápletku a na záver príde i nejaký príbeh. Columbus nebol správny výber (nehovoriac o strašných efektoch), napriek tomu casting je vynikajúci, Williamsova hudba nadpozemská a potenciál do ďalších dielov velikánsky. Bloody hell! ()

sheen

Pěkný úvodní rozjezdník pro další díly. Začal hodně pohádkově ale to se dalo čekat, také je to věnováno nejmladšímu publiku, po dnešní bluray projekci(2010) uz mě to přijde více naivnější než před 9 lety, což ovšem nic nemění na tom, že se mě to líbí, Columbus pohádky prostě umí, výborná a chytlavá kouzelnická atmosféra. ()

Hromino

„You're a wizard, Harry.” –– Krásná pohádka o čarodějnickém učni, která ani po několika letech neztrácí své původní kouzlo a atmosféru. Když jsem se na ni díval nedávno, věřte mi, že jsem měl stejně krásný pocit, jako když jsem ji viděl poprvé. Uznávám sice, že hlavní trio nepodává zrovna oscarové výkony, ale skvěle je vynahrazuje svou dětskou nevinností - protože stejně jako diváci se postupně seznamují se světem čar a kouzel, jeho krásami, ale i nebezpečími... Myslím, že dále už svůj komentář nemusím rozepisovat, protože nevěřím tomu, že o tomhle filmu ještě nikdo neslyšel. ()

salahadin

Rodinný film splňující všechny položky, které toto označení vyžaduje. Nic víc, nic míň. Počátek nasáknuté houby jménem Harry Potter, která se bude ždímat celkem osmkrát. To není přímo výtka. Co drží filmového Pottera jsou jen a jen herci, jejichž jména snad netřeba představovat...už jen kvůli jménům jako Alan Rickman, Maggie Smith, Robbie Coltrane stojí za to ten film vidět, i když zrovna nejste fandové, co si na čelo kuchyňským nožem vyrývají jizvu ve tvaru blesku, nebo se učí na střeše domu létat na koštěti. ()

Stegr

80% - Příběh Harryho Pottera začal pohádkově. První díl je pro děti, jak plynou léta, člověku je to stále víc a víc nápadné. Ale vždycky si vzpomenu, jak jsem před 8 lety, když mi bylo 12, seděl v kině a v posvátné úctě pozoroval dění na plátně... ()

Disk

Z dnešního pohledu nejslabší filmová potterovka, na které je vidět, že tvůrci se teprve učili adaptovat tuto sérii. Herecké výkony mladých herců, především Daniela Radcliffa, jsou nevýrazné, ale neurazí. Co se mi líbilo nejvíce, byl famfrpálový zápas, byl velmi napínavý. Výprava je bohatá, i když v Tajemné komnatě byla opulentnější. Těm, pro které byl film příliš dětský, doporučuji přečíst si knížku (i když i ta připomíná spíš pohádku)._______EDIT 5.7.2015: Bohužel první díl Harryho Pottera dnes zestárl markantněji než bych si přál. Triky jsou viditelně slabé a celý film je sledem náhodně pospojovaných scének, jež bohužel nedrží pohromadě. Jako adaptace moc nefunguje, film je až přliš ilustrativní. Ano, nostalgie se snaží pracovat na plné obrátky, ale tentokrát musíc říct jasné NE. Na druhou stranu je dobré Kámen mudrců vidět kvůli tehdy mladým hercům, přičemž jsem se u toho usmíval, když vím, jak ti herci vypadají dnes. ()

Pilda17

První díl je první díl a tenkrát, když jsem ho viděl jako desetiletý kluk, tak mě obrovsky zaujal a považuji ho za druhý nejlepší díl hned za vězněm z Azkabanu. Vše se ještě může změnit posledním dílem.. 8/10 = 89% ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Triky 8/10/// PLUS: Tentokrát jsem na film víc koukal jako cinefil a zjistil jak je to vlastně dobrý film, krom toho Chris Columbus vždy uměl pracovat s dětmi MÍNUS: předně, jak by mohl někdo před dvaceti lety tušit, jak to bude velké a také když jsem to koukal poprvé, tak jsem byl vždy o pět let starší než cílové publikum/// Shrnutí: Tak jsem Harrymu (to není ten co chodí do baráku) dal druhou šanci, po dvaceti letech. Koukal jsem na to ještě s jedním Potterhedem (Potterfil, něco jako Cinefil), který mi komentoval vždy všechny skrytá zákoutí tohoto světa a postav. Netušil jsem kolik mi toho unikalo. Prý si mám taky rozmyslet co sem napíšu. Tak už končím raději, vlastně ne to je teprve začátek, protože mě čeká ještě deset dílů. Nejnovější bude v kině letos v dubnu. Stihnu do té doby vychodit bradavickou školu?/// Celkem 77%/// ()

Rosaviva

Já mám pro Harryho slabost, jak pro film tak pro knížku. A i přesto, že si tu mnozí stěžují na Columbuse, já si ten film nedovedu představit jinak. Je přesně tak magický jak má být. Nejvíc se drží knížky a všichni v tom filmu vypadají tak jako mají podle knížky vypadat. A za to tenhle film miluju. Já chci taky do příčné ulice :) ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)