Píše se rok 1941 a mladý neurotický scénárista prožívá v nehostinném hotýlku mučivý existenciální zápas při psaní scénáře na objednávku hysterického šéfa hollywoodského studia, nucený přitom odložit vlastní autorská kritéria. Jeho jediným přítelem v osamocení a prázdnotě je tlustý pojišťovací agent z vedlejšího pokoje, ironicky krásná, permanentně indisponovaná postava. Atmosféra je plná tajemství, stínů a Finkových obsesí. Film je proložený množstvím zvukových a obrazových znaků (makrodetaily, zvláštní záběry). Interiéry i exteriéry jsou důsledně stylizované (světlé barvy prostředí spjatého s vedením studia, resp. pochmurné červenohnědé odstíny a pološero Finkova působiště). Sugestivnost pohybů kamery (bratři Coenové se ve všech svých filmech famózními jízdami kamery těší z kinematografických možností), herectví a zvuku (zvuková rovina je povýšena do neobvyklé významové polohy) dramatizuje banality a vytváří falešné napětí s absurdními zvraty. Film je jakousi kombinací Kafky, Hitchcocka a Harolda Lloyda. Bratři Coenové ve svých znamenitých dílech představují vtipný surrealismus dneška, baví se hrou citátů, rafinovaností a klišé. Jejich absurdní noční můry plné krutosti a černého humoru prozrazují zájem o klasický "film noir" a drsnou školu a vytvářejí stylově vycizelovaný, skeptický obraz lidské existence. Lehké komediální nadsázce jejich filmů odpovídá částečně exaltovaný herecký projev i občasná, s kýčem hraničící symbolika. Patří k čelným představitelům podnětného proudu amerického nezávislého filmu. Film byl roku 1992 nominován na Oscara v kategoriích výprava, kostýmy, mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Michael Lerner). (oficiálny text distribútora)

F.W.Colqhoun

Look upon me! I'll show you the life of the mind! Kdyby znal Barton Fink Alvyho Singera, věděl by, že dát přednost Los Angeles před New Yorkem se musí vymstít. Někdy může zážitek z filmu poškodit detail, který s ním souvisí jen okrajově. Například mé střídmé nadšení z Finkova kodrcání po továrně na sny a pobytu v apartmá s odlupujícími se tapetami devalvovala informace, že film do jisté míry inspiroval Polanskiho Nájemník. Takové zjištění má na drobné nedostatky efekt zvětšovacího skla. Zábavnější, než by peklo mělo být. Kromě těch, od kterých se to očekává, úžasný John Mahoney v roli 'Williama Faulknera'. ()

Itar

Jedna z nejlepších Coenovek. Podivně zajímavý, zajímavě podivný, s citem zpracovaný film. John Goodman i John Turturro potvrdili, že jsou skvělí osobití herci a v obou případech mě tak trochu mrzí, že v hlavních rolích se nevyskytují častěji. I přesto je pro mě však jedničkou filmu Tony Shalhoub a jeho rázný producent. No a hudba Cartera Burwella, ta prostě zklamat nemůže. ()

Ixbalanke

"Vše v životě je úplně jinak, než si myslíte." - to je věta, která mě napadla po dodívání tohoto filmu. Neuvěřitelně poutavá kamera, která dokázala udělat drama i z odlupující se tapety:) Povaha hlavního hrdiny byla vykreslena velmi zvláštní formou, často jen skrze jeho pohledy, výrazy tváře a způsob promluvy. Herecké obsazení vynikající. A na konci poučení velmi nenásilnou a "neamerickou" formou, že kdo chce víc, dostane se do pěkné kaše... ()

Erinye

Film, který si každý může vysvětlit po svém. Dle mého názoru je v něm skryto určité poselství, a já si ho po svém vyložila. John Turturo jako mladý a nesmělý spisovatel a jeho soused tvářící se jako jeho přítel v podání Johna Goodmana - oba byli ve svých rolích hodně důvěryhodní, a na Oscara..:-) První polovina filmu mě trochu nudila, vlastně se nic nedělo, John Turturo se pouze pokoušel psát, a sem tam se objevil náznak toho, že něco není zcela v pořádku, a že se něco zlého blíží. Druhá polovina filmu už byla o něčem jiném, plná akce, plná překvapení až do samého a trpkého konce. Nemohu jinak, ale Coenovi si opět zaslouží 5*. ()

derryl

Nepřekonatelné. Nemohu uvěřit tomu, co bratři Coenové dokáží provést s chcípáckou postavou, která jako by nepatřila do tohoto světa, která nežije život běžný, ale prožívá ve své hlavě život zcela jiný, sám pro sebe a proti všem obvyklým schématům. Žije jen svou prací a neodhadne ostatní lidi ve svém nejbližším okolí a věří předem daným schématickým vizím. Určitě se ve filmu podařil přesně popsat tvůrčí proces hollywoodského scénáristy čtyřicátých let minulého století, který je plně majetkem studia a nerozhoduje vůbec o svém osudu. ()

eratni

Další zvláštní film, kterej má dvě hodiny, v podstatě se v něm nic neděje, ale člověka prostě díky skvělé atmosféře a bravůrním hereckým výkonům baví. Za mě 75. ()

angloumene

Barton Fink u mě potvrzuje, že Coenové nemusí být vždy můj šálek kávy. Bartonův příběh začíná vlastně celkem zajímavě. Sebestředný pisálek, který píše o obyčejných lidech, jenže si nevidí ani na špičky bot, natož aby skutečně prohlédl krásu i krutost obyčejného života. Pak se vše zamotá na můj vkus až příliš přehnaně absurdním způsobem a původní celkem hutná atmosféra se stočí zcela jiným směrem. Vzniknou dva pro mě tak trochu oddělené filmy, které samostatně dávají smysl, ale dohromady tak nějak popírají sami sebe. ()

Rozjimatel

"Why is it so goddamned hot out here?"     Silne mysteriózna dráma okorenená typicky coenovským čiernym humorom, ktorá sa zaoberá už klasickým motívom tvorivej krízy. Film poskytuje miestami hodne surrealistický zážitok (scény z hotela), pričom veľmi významnú rolu tu hraje zvuk (výrazne sa podieľa na atmosfére). Prvá polovica filmu ma až tak neupútala, boli aj pasáže, ktoré ma trochu nudili, ale od objavenia sa Audrey na hoteli film naberie grády a až do konca si udrží celkom slušný náboj. Vyzdvihnúť ešte musím herecké výkony, v ktorých vynikali hlavne John Goodman ("Jesus, it's hot.") a John Turturro. A ako obvykle výbornú prácu odviedli aj Roger Deakins a Carter Burwell.     "Who cares about the Fifth Earl of Bastrop and Lady Higginbottom and ... who killed Nigel Grinch-Gibbons?" ()

Movie Gourmet

Výborná režie a scénář. Skvěle svůj John Turturro a John Goodmen. Oba skvělí a mí oblíbení herci. Výborná filmová atmosféra. Zvlášť osaměle a ponuře působí hotel, kde jsou hlavní postavy ubytovány. Ona dlouhá hotelová chodba.... Trochu mi to připomíná atmosféru hotelu Overlook ze slavného Kubickova filmu s Jackem Nicholsonem Osvícení (The Shining, 1980), podle románu Stephena Kinga. Verdikt: 4* a 80 %. ()

Oralfabet

"They say I'm a madman, Bart, but I'm not mad at anyone." V porovnání se všemi těmi mistrovskými díly, co Coenovi stvořili, může být asi snadné tenhle film přehlédnout, ale byla by to chyba. Možná bych ocenil víc Buscemiho, ale jinak k hereckému ansámblu nemám sebenenší výtky. Po většinu času celkem normální, ale samozřejmě fakt poutavý a skvěle napsaný film s úžasně nesympatickým protagonistou uvězněným ve vlastním soukromém pekle, ke konci už se to plně překlopí do surrealismu, což mi tady moc sedlo. John Goodman je tady fakt dokonalej, obzvlášť, když Finkovi ukazuje svou hanbatou kravatu, ale samozřejmě taky na té chodbě s plameny. 9/10 ()

Renfield

Tvůrčí krize je peklo, ať už tvoříte cokoliv. V případě Bartona jde o scénář k béčkovému filmu o wrestlerovi, na první pohled nic složitého, vůbec pro čerstvě úspěšného divadelního scenáristu, ale to by si Bartona nesměl vybrat zrovna tento hotel. Obraz, komáři, tapety, horko, zvuky a téměř prázdný papír, na místo jeho plnění slovy sledování všeho rušivého kolem, aby tomu všemu dal tečku a nakonec snad i inspiraci soused Charlie. Z většiny je to na Coeny nebývale snová záležitost, dlouhá cesta krizí, což je znát z každého detailu a právě ty detaily jsou důležitější než samotný prázdný papír a jeho příběh... nejlépe třeba Charlie a dění kolem něj, doslova. Čímž je zřejmé, že to platí především pro scény v hotelu, u kterých je díky výborné kameře a filtru ještě větší horko. To sezení s šéfem studia je pravým opakem, nejen chladným filtrem, ale celkovým vyzněním, snad i kritikou poměrů. Je to jiný svět a obzvlášť postavou Jacka Lipnicka (výborný Michael Lerner) pro Coeny řekněme typičtější. Jenže tahle typičnost se v parádním závěru dostane i do hotelu, nejdříve prostřednictvím vyšetřovatelů dialogově a z rukou Charlieho Meadowse potom v praxi, aby poslední část přihodila ještě několik otázek, což dosavadnímu dění sedne. 80% ()

Klajnik

Vzpírá se to jasným interpretacím a chce to být poněkud bizardní... Je to však poněkud utahané a míň bizardní (co se týče kvantity i kvality), než by filmu bylo ku prospěchu. Nedivím se, že film nevydělal a dnes se o něm skoro nemluví. Coeni měli přidat na tempu a ušetřený čas investovat do lepšího prokreslení témat, aby film nebyl tak nejasný. Ta nejasnost není vykupována dostatečným množstvím absurdit a hutností atmosféry, jako je tomu v Eraserhead. K dokonalosti jsou tyto aspekty vyváženy ve filmu Beau is Afraid. Coenům se to moc nepovedlo. Přitom mám rád Goodmana a tematicky mi je film blízký. ()

Pawlisman

Tak todle je parádní záležitost. Kombinace literárně intelektuálského obyčejného životního příběhu s psycho neskutečnými momenty. Navíc s vymazlenými rozhovory (k nim patřící skvělé postavy) a parádní kamerou. No kam se tento příběh postupem čase vyvine..., to bude asi prazvláštní hlava, ve které se tento scénář zrodil.. :-D 8,5/10 ()

RomanHyde

Jako silnou stránku tohoto filmu hodnotím jednoznačně herce a celkové ztvárnění , příběh už hodnotím trošku hůře. Jistě, jedná se o originalitku z dílny mých oblíbených Coenů, ovšem jejich pozdější snímky jsou mnohem "zábavnější". Barton Fink se rozjíždí velmi pomalu a jak už jsme u těchto tvůrcu zvyklí, nečekaně místy přehazuje na jinou kolej a tím vykolejí diváka, který se musí z šoku otřepat a buď přistoupí na jejich hru, či nikoliv. Ta první skupina se bude bavit (pokud ovšem nemá dostatečně prostudovanou pozdější filmografie tvůrců) a druhá skupina se nebude bavit vůbec a film, kroutíc hlavou, předčasně vypne. Na můj vkus je Barton Fink až moc experimentální, a zbytečně se zachází do Lynchovských absurdit. Proto hodnotím tak jak hodnotím, byť uznávám, že se jedná o vynikající filmařinu. Obsah ovšem mírně pokulhává. ()

LuccinyFilmy

Bohužel nemůžu hodnotit víc, protože mě film nebavil (to je tak, když spisovatelé píšou o spisovatelích, no), ale objektivně mu musím přiznat určité kvality - psychotické prostředí hotelu, tajemného vedlebydlícího, karikaturní figurky hollywoodských scénáristů. ()

pend

Zasloužená Zlata palma z Cannes, J.Goodman, který jinak vypadá jako docela neškodný chlapík, tu neuvěřitelně řádí. ()