Píše se rok 1941 a mladý neurotický scénárista prožívá v nehostinném hotýlku mučivý existenciální zápas při psaní scénáře na objednávku hysterického šéfa hollywoodského studia, nucený přitom odložit vlastní autorská kritéria. Jeho jediným přítelem v osamocení a prázdnotě je tlustý pojišťovací agent z vedlejšího pokoje, ironicky krásná, permanentně indisponovaná postava. Atmosféra je plná tajemství, stínů a Finkových obsesí. Film je proložený množstvím zvukových a obrazových znaků (makrodetaily, zvláštní záběry). Interiéry i exteriéry jsou důsledně stylizované (světlé barvy prostředí spjatého s vedením studia, resp. pochmurné červenohnědé odstíny a pološero Finkova působiště). Sugestivnost pohybů kamery (bratři Coenové se ve všech svých filmech famózními jízdami kamery těší z kinematografických možností), herectví a zvuku (zvuková rovina je povýšena do neobvyklé významové polohy) dramatizuje banality a vytváří falešné napětí s absurdními zvraty. Film je jakousi kombinací Kafky, Hitchcocka a Harolda Lloyda. Bratři Coenové ve svých znamenitých dílech představují vtipný surrealismus dneška, baví se hrou citátů, rafinovaností a klišé. Jejich absurdní noční můry plné krutosti a černého humoru prozrazují zájem o klasický "film noir" a drsnou školu a vytvářejí stylově vycizelovaný, skeptický obraz lidské existence. Lehké komediální nadsázce jejich filmů odpovídá částečně exaltovaný herecký projev i občasná, s kýčem hraničící symbolika. Patří k čelným představitelům podnětného proudu amerického nezávislého filmu. Film byl roku 1992 nominován na Oscara v kategoriích výprava, kostýmy, mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Michael Lerner). (oficiálny text distribútora)

jitrnic

Stylově absurdní černá retrokomedie a satira na Hollywood, která je svým zvráceným způsobem šíleně zábavná (hlavně ty dějové zvraty jsou neskutečné) a vadí mi na ní jen to, že buď není úplně dokonale promyšlená a na konci trochu přeplácaná nebo mi to zkrátka všechno úplně nedocvaklo (což je pravděpodobnější). ()

mcleod

Ne nejlepší, ale rozhodně dobrý film od Coenů. Postmoderní film o dramatikovi, který se po úspěchu upíše filmovému průmyslu jako scénárista. Rád píše o obyčejných lidech, v obyčejných příbězích vidí budoucnost dramatu, ale sám na obyčejné lidi hledí jako na vzdálené figurky bez empatie a osobního kontaktu. Z toho zřejmě také pramení jeho neschopnost napsat scénář k filmu o zápasnících, přestože jeho soused z hotelu a bývalý zápasník se mu několikrát nabízí se svými příběhy. Soused, kterého je možné považovat za ztělesnění ďábla, mu nakonec přece jen s psaním nepřímo pomůže. Taková pomoc od ďábla však něco stojí a jak spisovatel brzy zjistí výdaje byly příliš vysoké vzhledem k postoji filmové společnosti k novému dílu. Film svými symbolistickými obrazy "klouže po povrchu", divák má jasnou představu o tom, co se děje. Jde o jasný rozdíl oproti Davidu Lynchovi, k jehož tvorbě se tento film znatelně blíží. Co však Coeni uměli přidat, je parodie další některými glorifikované ale většinou opovrhované části americké společnosti... filmových producentů, filmových magnátů a scénáristů, jejichž jména často skrývají jiné osoby, které jsou pravými autory. ()

Mr.KarlAdler

Gradovaný sesuv iluzí zachycený hodně zblízka. Coenovský noir majstrštyk plný šílenců, co si správnej magor nenechá ujít. Skvělý Turturro a vynikající Goodman. ()

voleman

Dlouho jsem se rozhodoval jestli tomuhle filmu dát čtyři nebo pět hvězd, nakonec dávám slabích pět, a to hlavně za skvělou Coenovskou režii a za dva hlavní herce, kteří byli opravdu vynikající. Vynikající atmosféra v hotelu pozvedla tenhle film taky o trochu víš. Film je ovšem chvílemi trošičku nudný, a to jinak všem kladům na tomhle filmu ubližuje. Stále jde ovšem o velmi nadprůměrný film, který se vidět určitě vyplatí. Coeni mají ovšem i lepší filmy. 85% ()

Arius

Tentoraz som nedal na okamžitý pocit a nechal som to trochu vychladnúť. Preto s miernou časovou rezervou môžem povedať že Barton Fink je zatiaľ najdivnejší film aký som videl. Viac ako polovica filmu bola bezduchá obkecávačka, potom sa to trochu rozbehlo ale žiadna sláva. Síce som opäť zachytil pestrosť postáv aj to že Barton Fink sa niesol v ironickom duchu zostane u mňa nepochopený. Podobne ako Fargo,dávam tri. ()

mohamedsfinger

Krystalicky čistá coenovka, z níž je velmi těžké si něco odnést, protože vyžaduje obrovské množství pozornosti k detailům, náznakům a odkazům, které jsou skryty ve zdánlivém nepříběhu. Zde se ale odehrává jakési imaginární peklo tvůřčí krize, které následně přeroste do opravdového pekla, plného plamenů. Z filmu hodně cítím vliv Davida Lynche, ať už z atmosféry nebo účesu hlavního hrdiny. Jeho představitel John Torturro předvádí skvělý výkon, který snad ještě překonává John Goodman. Na závěr je ještě nutné pochválit Coeny za nádherné pohrávání si s divákem pomocí hudby. ()

OughJay

Vlastně je jedno co je v tom balíčku, tak jako tak nechápu jeho důvod. Barton Fink je fakt působivý dílo. Coenovci mě pokaždý dokážou vtáhnout do filmu a to zejména díky kameře a strašně moc promakanejm interiérům i exteriérům. Když si dá někdo záležet, je to hold znát. Mrzí mě, že nedostal víc prostoru Steve Buscemi, ale oni zahráli bravurně i John Turturro s Johnem Goodmanem. Turturro je fakt šílenec a mám ho rád čím dál víc. Právě proto jsem čekal, že i tenhle film bude tak trochu praštěnej, ono to ale spíš zabrousilo do tý filozofický roviny a to si asi budu muset ještě pár let počkat, než to pochopim. Škoda jen, že se film od cca 20. do takový 70. minuty strašně vleče. O to větší pak ale člověk zažije šok, to je pravda. :) No, celkovej dojem je, jako zatim u všech Coenovic filmů, kladnej. Až to jednou pochopim, možná hodnocení ještě zvýšim. ()

chef

Patri to ku filmom, na ktore sa proste nezabuda. Ja tento film komentujem po vyse dvoch rokoch ale zazitok z neho ma asi bude sprevadzat navzdy. Surrealisticky podfarbena atmosfera nahanajuca hrozu priam srsi z hotela kde je Barton ubytovaný a vsetko navyse graduje v poslednych zaberoch filmu, ktore vas doslova pribiju k stolicke, kreslu, WC alebo k comukolvek na com prave sedite. ()

SjamK

Spisovatel idealista, co se dostal do Hollywoodu, a teprve se má dozvědět, jak to v té věhlasné baště filmového průmyslu vlastně chodí. Téma více než sympatiacké, když si člověk vzpomene na všechny ty Sunset Boulevardy a zhrzené detektivy let nejen padesátých. A v coenovském provedení? Není co řešit. Při vzpomínce na nejednu finkovskou scénu se mi ještě stále pobaveně zvedají koutky. Ale pět? Pět tomu nedám. Až natolik geniality jsem ve Finkovi (zatím?) nenašla... ()

Tjaden

Čistě Coenovská záležitost - bizardní, černohumorné, tragikomické x divné, občas nudící... Vyzdvihl bych hlavně herecké výkony Turturra, Goodmana (!!!) a Lernera. Co se týče konce, nejsem si zcela jistý jeho pochopením. ()

ElizabethBay

Bartone Finku, kde jsi čekal celý můj život? Z nějakého důvodu se stalo, že se mi tento snímek stále znovu a znovu vyhýbal, až jsme na sebe narazili a srážka to byla fatální. Jednoznačně pro mě znamená nejlepší ze snímků bratří Coenů (samozřejmě z těch, které jsem viděla). Má nejlepší vizuální stránku, nejvyrovnanější námět, herecké výkony a scénář. Prostě tento film se opravdu povedl. Navíc mi přijde, že je to konečně snímek, který nabízí různé interpretace, tudíž je i obsahově mnohem náročnější než ty, které jsem doposud viděla. Musím opravdu vyzdvihnout herce Johna Turturra a Johna Goodmana - zejména druhý zmíněný dělá filmu alespoň jednu celou hvězdu, pro mě asi jeho nejlepší filmová role. John Turturro onoho namyšleného, rádoby umělce s labilní psychikou zahrál skvěle, jeho postava byla tak odporná, slizká a hnusná, radost pohledět. Tleskám a jasných 5* bez jakéhokoliv pochybnosti. ()

Devadesát Dva

Jedna z věcí, které jsem se vyhýbal roky, možná polovinu života, patnáct let (film byl natočen rok před mým narozením). 'Barton Fink' (jak jsem roky název nechápal, je jméno hlavního hrdiny), idealistického spisovatele. Je to úžasná, malá, nenáročná a kouzelná záležitost na téma tvůrčího bloku, kde se John Turturro v hlavní roli snaží napsat scénář k béčkovému filmu, "uvězněn" v laciném hotelovém pokoji, kde mu příležitostnou společnost dělá převážně pojišťovák John Goodman z vedlejšího pokoje - a jako kdyby tohle nebylo málo, úžasně to v závěru graduje. A i přestože má snímek skoro dvě hodiny, díky jeho jedinečné atmosféře uteče jako voda. Člověk by nečekal, že i po všech těch mistrovských kusech, jako je Fargo, Big Lebowski, Tahle země není pro starý, jde pořád objevovat něco od Coenů, co je unikátní a absolutně vás chytí. Devadesátky byly jejich nejsilnější a nejjistější období. ()

kchaja

Velice komorní film o muži, který se dostane do mašinérie Hollywoodského života. Ne, to není přesné... Snímek o muži, který se dostává do zatuchlého hotelu Earl, kde je pohlcen místním absurdnem. Ale pořád to není ono. Film o muži, jehož největším nepřítelem je jeho mysl. Možná by bylo ještě lepší - depresivní film s zašedlou poetikou čtyřicátých let, kterým nás provádí myšlenky a zážitky jednoho spisovatele. Snažil se psát díla pro obyčejné lidi, ale zapomínal při tom na to, že i on sám je obyčejný člověk, který vlastně neexistuje. Tento paradox dovoluje příběhu filmu dostat další rozměr, když píše o zápasníkovy kterým je možná on sám. Spousta věcí je zde otevřených, aby si každý sám doplnil co od příběhu očekává. Možná je v záhadné krabici ztracená hlava jedné neobyčejně neznámé spisovatelky. Možná je v krabici jenom další legenda k pochopení charakterů příběhu. Ale o to snad ani v tomto díle nejde. Pro mě nejlepším atributem filmu je přenesení atmosféry a pocitů, které hlavní hrdina prožívá. ()

matias32

Predstavujem BARTONA FLINKa alias Coenovci trochu inak. Jeden z najpôsobivejších filmov ich filmarskej kariéry. Začiatočný stereotyp je minulosťou, keď na scénu prichádza typický "Coenovský zvrat", z ktorého je vytretý hlavný hrdina, tak ako aj divák. Ešteže existujú ochotní a dobrosrdeční susedia.:D Krabička, krabička čo v sebe ukrývaš? ()

bila.tecka

Bartona Finka jsem viděl poprvé v březnu 1998 a byl jsem z toho mixu ironického humoru a noir detektivky úplně vedle. Od té doby bratři Coenovi vyplodili nespočet kvalitních zářezů, Fink mi zůstal v hlavě jako často aktuální vzpomínka na tvůrčí krizi. Nadějný scenárista, který neodolá finančním lákadlům a zabředne do stoky manufakturní výroby filmů. Otevřenou kritiku stupidity hollywoodské mašinerie rozbourává postava Finkova hlučného souseda, který by mohl být symbolem vyslance z pekla. Neláká ho na scestí, spíš mu ve finále ukazuje pravou tvář Západu, kterou ani nechtěl poznat. ()