Píše se rok 1941 a mladý neurotický scénárista prožívá v nehostinném hotýlku mučivý existenciální zápas při psaní scénáře na objednávku hysterického šéfa hollywoodského studia, nucený přitom odložit vlastní autorská kritéria. Jeho jediným přítelem v osamocení a prázdnotě je tlustý pojišťovací agent z vedlejšího pokoje, ironicky krásná, permanentně indisponovaná postava. Atmosféra je plná tajemství, stínů a Finkových obsesí. Film je proložený množstvím zvukových a obrazových znaků (makrodetaily, zvláštní záběry). Interiéry i exteriéry jsou důsledně stylizované (světlé barvy prostředí spjatého s vedením studia, resp. pochmurné červenohnědé odstíny a pološero Finkova působiště). Sugestivnost pohybů kamery (bratři Coenové se ve všech svých filmech famózními jízdami kamery těší z kinematografických možností), herectví a zvuku (zvuková rovina je povýšena do neobvyklé významové polohy) dramatizuje banality a vytváří falešné napětí s absurdními zvraty. Film je jakousi kombinací Kafky, Hitchcocka a Harolda Lloyda. Bratři Coenové ve svých znamenitých dílech představují vtipný surrealismus dneška, baví se hrou citátů, rafinovaností a klišé. Jejich absurdní noční můry plné krutosti a černého humoru prozrazují zájem o klasický "film noir" a drsnou školu a vytvářejí stylově vycizelovaný, skeptický obraz lidské existence. Lehké komediální nadsázce jejich filmů odpovídá částečně exaltovaný herecký projev i občasná, s kýčem hraničící symbolika. Patří k čelným představitelům podnětného proudu amerického nezávislého filmu. Film byl roku 1992 nominován na Oscara v kategoriích výprava, kostýmy, mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Michael Lerner). (oficiálny text distribútora)

ScarPoul

Barton Fink je spisovateľ, ale okrem toho že napísal iba jednu úspešnú divadelnú hru, s ktorou aj tak nebol úplne spokojný, nič iného nenapísal. Ale aj napriek tomu dostane lukratívnu ponuku napísať scenár pre Capital Pictures a tak odíde z New Yorku do Los Angeles, aby napísal príbeh o obyčajných ľuďoch a ich snoch a túžbach. Lenže od prvého okamžiku to nebude mať vôbec ľahké. Na svojej ceste odstrániť spisovateľský blok , potkáva správcu hotela - buscemiho - ktorý vždy robí všetko preto aby boli jeho zákazníci spokojný. Osudovú ženu Judy Davis, do ktorej sa Fink bláznivo zamiluje, suseda z vedľajšej izby Goodmana, ktorý je okrem iného aj vyslanec pekla a pekný zabiják. Coenovci natočili pre nich nezvyčajný film, ktorý je pozoruhodný práve tým, že strieda žánre. Lenže práve toto striedanie mohlo dopadnúť lepšie, pretože balanc medzi komédiou, hororom a drámou je nevyvážený a preto film pomaly skĺzavá do ťažkopádnosti a určitej strnulosti, ktorá niektoré zaujímavé momenty podkopáva. Lenže na druhú stranu si to scenár vynahradzuje na dobre napísaných postavách, s ktorých najviac vyniká fantastický Goodman a tentoraz pomalej réžií , ktorá rozpráva o jednoduchých veciach trocha zložito ale predsa len zaujímavo. Kameraman je tentoraz iný a je to na snímke vidieť, ako keby kamera len pozorovala a nič viac. čo trocha zamrzí, ale rozhodne sa jedná o zaujímavý film, ktorý je ku koncu krásne poetický a rozpráva o komerčnosti ako o zle, ktoré sa nedá zničiť a ktoré naopak ničí naozaj talentovaných ľudí. v tomto prípade je načrtnutie veľmi zábavné, čo je kontrastom k nepodarenému osudu Bartona Finka. ()

6thSun

Coenovic myšlenková bublanina (Fink = "think") s Lynchovskou třešinkou navrch, ale bez pecky, protože na rozdíl od Lynchových hatmatilek jsem tohle víceméně pobral. ()

BoPo

Zrejme je to film, ktorý sa s odstupom času a potom čo sa v hlave rozleží dostáva do iného svetla. No ja preferujem filmy, ktoré sa mi páčia hneď pri sledovaní a nie až po nejakom intelektuálnom rozbore a výklade mnohých symbolov a náznakov. Tento film ma jednoducho nezasiahol. Tie dve hviezdy sú za hercov, ktorý si svoje postavy zahrali s chuťou. ()

bouncer

Bratři Coenové nám uvařili zajímavý film, sice náročný na diváka, zato velmi originální. Slyšel jsem, že to není moc "Coenovké", je pravda jsou tu i další přímesy - existencalismus, Kafka, film-noir a to vše dohromady dává jedinečnou podívanou, na kterou by jste se měli psychicky připravit, ale zato si odnesete neobvyklý zážitek. PS: A trik s krabicí, jejíž obsah se nedozvíme...ach, jak skvělé dohady se o tom vedou. Mám takovou teorii, ale... :-) ()

Terva

Tak jsem dnes odčinil jeden restík a konečně jsem viděl film Barton Fink. Coenové prostě nezklamou. Jednoduchý námět....spisovatel, který jede do Hollywoodu napsat scénář k filmu o boxu a samolitr nemá ani ponětí, co to box je. Začne psát až když se na scéně ukáže asistentka jednoho opilého spisovatele a John Goodman alias Charlie Mundte, údajný pojišťovací agent, který dá spoustu materiálu ke psaní. Pak se vše zvrtne a film nabere úplně jiné obrátky. Film je plný hesel a ironie a hlavně je nádherně zaplněn detailama svého okolí, jako jsou tapety, výtah, obsluha ( Steve Buscemi ) chodba..atd. Chodba taky zahraje svou nádhernou roli, když se Goodman vrátí z cesty a obklopen ohněm touto chodbou prochází. ()

MrCreosote

Coenové cestují napříč žánry stejně sebejistě, jako Jack Lipnick řídí svoje studio. V úvodu se humorem nešetří (kdo by se taky nezasmál Steveu Buscemimu), ale od první návštěvy Johna Goodmana začíná přituhovat. Tedy přituhovat, spíš začíná být pěkně dusno, až nakonec dojde k doslovnému vzplanutí. Tady nehraje prim nějaký uchopitelný příběh nebo jasná pointa, stačí se nechat unášet atmosférou paranoie a absurdity - i David Lynch by se mohl lecčemu přiučit. A v závěru člověk jenom zírá a přemýšlí, jenže neví, k čemu vlastně dojít. Jedním slovem: MUNDT! ()

Seabeast

Bláznivá a lehce bizarní podívaná od bratrů Coenů ve vynikajicích hereckém tandemu Johna Turturra a Johna Goodmana. Nevýhoda je, že na druhé shlédnutí je Barton Fink už ne tolik zábavným a jedná se o takovou kvalitnější jednohubku. Příběh o židovském scénáristovi, který se potýká s tvůrčí krizí při nedostatku nápadů a je v toužebném očekávání "políbení múzou", vychází ze skutečného autorského bloku, kterým si bratři Coenovi prošli. Ač je film prodchnut mnoha zajímavými prvky a detaily, tak i přesto stále platí, co jsem zmínil v úvodu. Troufl bych si říci, že je to kvůli příběhovému minimalismu, který sice k uťápnutému Bartonovi sedí, ale nerozvíjí tolik tajemnou atmosféru. I ta nabývá v některých scénách působivých rozměrů, ale z tohoto ohledu se jedná o trochu nevyužitý potenciál. Ale i tak je Coenovská poetika velmi originální, nevšední a něčím perverzně přitažlivá. ()

Padme_Anakin

Barton Fink aneb nesnesitelná krutost krize tvůrčího psaní. Slabost pro divnověci u mě opětovně potvrzena, tohle je velmi zvláštní kousek. Bloklý Fink si nedokáže ujasnit a setřídit myšlenky, natož pak nadatlovat souvislý text. Bodrý soused Charlie je mu vždy ochoten nalít sklenku a sepsat „životní“ pojistku komukoli, k nim buranský šéf studia, poklonkující sluha Lou, nasávající spisovatel, podivínský Chet tvoří úžasné panoptikum zlatého věku Hollywoodu. Sekretářka, brokovnice, balíček! ()

Hoyt

Barton Fink je velice působivý film, který mě rychle vtáhnul do děje, za co může především klasická coenovská atmosféra a především výborné a magické hotelové interiéry. Dále pak jak je u Coenů zvykem černý humor a absurdní dialogy plus k tomu přičteme skvělého a věčně zpoceného Johna Goodmana tak mě vychází určitě nadprůměrný zážitek. ()

Pishin

Coenovka jak vysita, panoptikum ruznych zabavnych figurek(majitel filmoveho studia, Chet, Barton, Charlie), ktere jsou hezky vykresleny do detailu - coz je devizou Coenovcu. Film me bavil ale s blizicim se koncem jsem se zacal ztracet a ztracet ...film skoncil a ve me zustalo spousta nezodpovezenych otazek. Musi se nechat ze je tam paradni vyprava a exelentni herecke vykony + Lynchovský konec 75% ()

NinonL

Film plný černého humoru, zvláštních „stínů“ a nočních můr, které na vnímavého diváka chtě nechtě padnou a vtáhnou jej do děje. Alespoň takto jsem si stanovila důvod, proč jsem na konci filmu nevěděla, o čem vlastně byl a přitom jsem byla tak „použitá“, jako bych si ty dvě hodiny odehrála na place. ()

GodComplex

Coenska variace Lynche a Cronenberga. Prislo me to jako mix Eraserheada a Naked Lunch. Honzove Mucednik i Dobry muz zahrali podivne magory velmi schopne. Atmosfera Eraserheadovskeho hotelu, jemuz tece sliz ze zdi byla vyborna. Pribeh zasekleho writera zoufale hledajiciho inspiraci byl rovnez povedeny. Rozhodne jeden z Coen's TOP 3. 8/10 ()

gojackill

Tohle na mě nezabralo. Barton Fink je celkem nudný a vadí mi, že se nedostavilo ono intelektuální procítění, ve které jsem věřil, že se dostaví(alespoň u mě). Tohle je film, který možná natočili bratři Coeni sami pro sebe, a o sobě, aby mohli triumfovat v jiných filmech. Ano, také si myslím, že se to dá srovnávat s Lynchovou tvorbou, ale Lynch buduje daleko lépe atmosféru, aby vám v určitý okamžik dal kopanec, ze kterého Vám bude zvonit v uších a chrastit v hlavě. To se zde bratrům Coenům (bohužel) nepodařilo. Ty tři hvězdy za nepopiratelnou hloubku, odvážnou formu a herce v hlavních rolích. EDIT: Zvedám na čtyři, myslím, že jsem od filmu prostě očekával příliš a pak jsem byl zklamaný. ()

Rakosnicek77

Bratři Coenové nezůstali v tomhle filmu nic dlužni svému osvědčenému rukopisu a tak má divák možnost sledovat klasiku v jejich jedinečně dokonalém stylu, tentokrát v Lynchově nádechu. Rozhodně se nejedná o oddychovku a spíše se připravte na řádné zahřátí šedé kůry mozkové :-) ()

Murrro

Ó, áno... tvorivé bloky, deštruujúce miestnosť! Ó, áno... nedocenené vrcholy! Ó, áno... viera v umenie! Škoda pomalšieho rozjazdu a niekoľkých do prázdna vyšumených postavičiek... Za skvelé vystihnutie reálií scenáristického duševna a za premakanú technickú stránku by som bol ochotný dať plný počet. ()