Píše se rok 1941 a mladý neurotický scénárista prožívá v nehostinném hotýlku mučivý existenciální zápas při psaní scénáře na objednávku hysterického šéfa hollywoodského studia, nucený přitom odložit vlastní autorská kritéria. Jeho jediným přítelem v osamocení a prázdnotě je tlustý pojišťovací agent z vedlejšího pokoje, ironicky krásná, permanentně indisponovaná postava. Atmosféra je plná tajemství, stínů a Finkových obsesí. Film je proložený množstvím zvukových a obrazových znaků (makrodetaily, zvláštní záběry). Interiéry i exteriéry jsou důsledně stylizované (světlé barvy prostředí spjatého s vedením studia, resp. pochmurné červenohnědé odstíny a pološero Finkova působiště). Sugestivnost pohybů kamery (bratři Coenové se ve všech svých filmech famózními jízdami kamery těší z kinematografických možností), herectví a zvuku (zvuková rovina je povýšena do neobvyklé významové polohy) dramatizuje banality a vytváří falešné napětí s absurdními zvraty. Film je jakousi kombinací Kafky, Hitchcocka a Harolda Lloyda. Bratři Coenové ve svých znamenitých dílech představují vtipný surrealismus dneška, baví se hrou citátů, rafinovaností a klišé. Jejich absurdní noční můry plné krutosti a černého humoru prozrazují zájem o klasický "film noir" a drsnou školu a vytvářejí stylově vycizelovaný, skeptický obraz lidské existence. Lehké komediální nadsázce jejich filmů odpovídá částečně exaltovaný herecký projev i občasná, s kýčem hraničící symbolika. Patří k čelným představitelům podnětného proudu amerického nezávislého filmu. Film byl roku 1992 nominován na Oscara v kategoriích výprava, kostýmy, mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Michael Lerner). (oficiálny text distribútora)

boombang

Kvůli závěru přidávám třetí hvězdu. Jinak mi film přišel nepříliš propracovaný a málo vtipný - a naopak nějak moc pekelný. ()

Frix

Neuveritelne propracovany pribeh, ktery jde analyzovat a interpretovat dny, mesice, roky. Modlim se za vsechny, kteri Bartona na prvni shlednuti zcela nepochopi a odsoudi jako blbost bez pointy - verte, stoji za to obetovat zoufalemu spisovateli a jeho pribehu vic casu a do pribehu se ponorit Genius filmu je postaven na zakladech bezchybneho scenare a hereckych vykonu, nad kterymi zustava rozum stat. Zvlast Turturro a Goodman vynikaji. ()

missaak

nechci tvrdit ze jsem tomu uplne porozumel, ale nadseny sem byl urcite, mozna o to vic ze sem nevedel dopredu do ceho "jdu" a tak sem si to vychutnal "neposkvrneny" a vyborne se bavil Btw: taky netusim co bylo v krabici:) ()

SenFlxr

První polovina je lehce roztahaná a v podstatě má diváka pouze vtáhnout do děje, jenž přichází až v té druhé a to pěkně zostra. Doslova. Pak už vše jede jak má. Dobře vymyšlený příběh, dobrý a efektivní závěr. ()

Romadoor

Vůbec nevím co se mi tom tolik líbilo, asi že to do sebe všechno tak plynule zapadalo, bez zbytečně viditelné racionální linie. Barton se nejvíc bál, že ve společnosti holyvůdských celebrit přijde během večírků o spojení s obyčejnými lidmi a světem.......(!!spoiler!!) jeho obavy se však naštěstí (pro diváka) ukázaly jako liché. ()

VanBradley89

Komedie to teda moc není, i když scény ze šéfem studia k tomu mají blízko. Ale celou dobu je to pomalu plynoucí. Skoro nic se neděje a já to stejně nedokážu vypnout. Jak to ti bratři dělaji? Protože i přes výše napsané se mi to líbilo. Ta atmosféra beznaděje. Ty dialogy mezi Charliem a Bartonem. A neskutečně parádní finále v hotelu. Velice zvláštní a divný film, kterým Coenovci opět nezklamali. ()

amlik

Kdo má autorské bratrské duo rád, pravděpodobně má již i tento film za sebou, ale pro ty, kterým přecejen nějakým způsobem unikl a dostal se k němu až teď, není nutno dál zdržovat. Dílo je ucelené, poměrně napínavé, velmi zajímavě chvílema prolnuté ať už zvukem z jiného prostředí, nebo rovnou i prostřihem, toto "prostředí" je ve filmu několikrát vysvětleno, nebo dokonce metaforicky připomenuto, nicméně více nechci prozrazovat. Patřičná divnost bratrského dua je i v tomto filmu dostatečně čitelná a zjevná. Určitě film spoustu lidí mine, ale pokud bude divák trpělivý a současně má rád tvorbu Coenů, nemůžu než doporučit. ()

david666

Jeden z mála filmů od bratrů Coenů, který mě ale vůbec nechytl. Po mrtvé v posteli jsem si ještě pořáíd myslel, že se něco začne dít ale nic. Jedna z mála věcí, která mě u filmu ještě dokázala udržet byly dialogy a John Goodman. ()

Fosgo

Je libo zanedbaný hotel, hodně divný soused (John Goodman) a horkem upocené tapety, k tomu si ještě přidejte Hollywood čtyřicátých let a jeho svět velkohubých magnátů, opilého spisovatele s fešnou milenkou, litry whisky ….a tajemnou, nikdy neotevřenou krabici. Scenárista (John Torturo), kterého opustily múzy, hledá inspiraci, kde se dá ...ve svém okolí, v obraze nad psacím stolem v hotelovém pokoji, v horečnatých vizích. Ve filmu se zdařile pracuje se světlem - svět venku je slunečně zářivý, pokoj nevlídný a hotelová chodba neutěšená, zašedlá, společenské vyhnání evokující. Chodba konců cest. Pohled na ní doslova bolí. Svébytnou komedii, při které hororově mrazí a která je plná postav životních ztroskotanců a podivínů, natočili bratři Coenové s řadou režijních nápadů. V tomto filmu ještě nepropuklo naplno násilí jako ve Fargu, náznaky lze již najít. ()

tombender

Ani nevím, kterého z vynikajících herců a/nebo skvěle napsaných charakterů mám vlastně vyzdvihnout. Tenhle styl mám prostě rád, v podstatě jakoby o nic nejde, ale člověk si může užívat každý jeden okamžik. Všechno v hotelu od pikolíka Buscemiho přes přestárlého lift-boye až po padající tapety bylo prostě tak nějak správně coenovsky ulítlé. A ten konec s ženou z obrazu a umírajícím ptákem jakbysmet. ()

wick

Výborná satira na Hollywood a skvělý děj i herecké výkony. Zahrnuje snad všechny žánry (horror, drama, satira, parodie, thriller, film-noir). Jeden z filmů, který si pouštím opakovaně. PS Co se nachází v té krabici? Coens: Nevíme, my jsme ji nebalili. ()

Rust_Francis

Jedna ze srdcovek bratrů Coenů. Není to úplně komerční film, ale o to větší má sílu. Turturro a Goodman v neskutečné formě, konec vyloženě peklo. Film, který říka mnohem víc, než se na první pohled může zdát. ()

meda2016

Univezální text - Tahle země není pro starý a Barton Fink: Dva filmy od Coenů co mne nebavily tolik. ... "Barton Fink" kvůli dojmu, že mne nepřijal do své dimenze (Přiznávám, scénáře neumím.)... "Tahle země není pro starý" kvůli nezábavě a "poučení", že "brutalita a mládí vpřed", což se mi nějak nezdálo Coenovsky předestřené. Ty dva nemusím vidět opakovaně. Zároveň se raději omlouvám ozbrojeným scénáristům a básníkům. ()

Birter

Coeni mě sice dokázali zaujmout až do konce, ale jinak jsem trochu na vážkách, co mělo být cílem tohoto filmu. Pro mě by to jednoznačně fungovalo jako konverzační komedie (do čehož si to trochu našláplo ve prvních scénách s Johnem Goodmanem), mimo jiné se Barton Fink může totiž chlubit svými klauny Michaelem Lernerem a Tonym Shaloubem, a s přidáním dalších zápletek a více humoru bych byl jistě spokojen více než s tímto dost zmateným rozuzlením. Kdybych byl od začátku na notě krimikomedie nebo nečeho příbuzně coenovského (to spíš), tak by mi to nijak nevadilo, protože to kolem a kolem není zas tak špatně udělané, ale tohle všechno dostaneme až po chvíli po druhé půlce a proto mi to do celkového obrázku moc nesedělo. ()

Juraj.Misejk

Humor zvláštní, jiný než v ostatních Coenovských filmech. Místy jsem nevěděl, zda se smát, či to brát vážně, ale možná to byl jejich záměr. Zvuk jako vždy nezklamal - pracují s ním smysluplně a zábavně. Nejvíce se mi líbilo zábavné použití otevírání dvěří, to neunikne žádnému diváku... ()