Lovec jeleňov

• Česko Lovec jelenů (viac)

Mladí robotníci z Pennsylvanie Michael, Steven a Nick musia narukovať do vojny vo Vietname. Steven sa ešte predtým ožení so svojou tehotnou priateľkou Angelou, ich svadba je zároveň aj rozlúčkou. Po tom, čo na vlastnej koži spoznajú hrôzy vojny, skončia priatelia v zajatí, kde sú nútení hrať proti sebe ruskú ruletu... Film, ktorý získal päť Oscarov, je jednou z najsilnejších snímok o traume, ktorú spôsobilo vojenské angažovanie sa Spojených štátov vo Vietname. (STV)

Mylouch

Jeden z největších "válečných" filmů s minimem války. Poctivá "rusínská" expozice z průmyslového prostředí ve filmově sedmdesátkové atmosféře s pomalým vývojem vedoucím ke kontrastnímu asijskému peklu a peklu veteránskému. Mladá hvězdná herecká sebranka, mezi kterou vedou Dzundza a De Niro, krásné role pro Savage, Walkena i Streepovou ()

Radiq

Tohle je očividně film z doby, kdy Meryl Streep ještě nebyla hnusná. Teda né že by tady byla kdovíjak hezká. Každej si určitě všiml, že je to tak nějak rozděleny na 3 části - před, v a po - skoro jak při sexu. Předehra coby chlastačka, svatba a oslava dohromady, byla strašně zdlouhavá a zbytečná, uplně stejnym stylem, jak tomu bylo třeba v Kmotrovi. První dobrá scéna byla až na lovu, když DeNiro nechtěl tomu hercovi s deviantním ksichtem půjčit boty. Pak přišel na řadu vietnamskej akt, kterej teda nebyl vubec špatnej, ale taky to nebylo něco, kvůli čemu bych se střelil do hlavy (a u tohohle filmu to zrovna sedí, chch). Poválečné ochabnutí už zase působí docela chabě a když už to vypadá, že se opět začne dít něco zajímavýho, tak je najednou konec. A já su docela rád, že tomu tak je, protože během těch tří hodin mi docela ztuhly klouby. Prostě skoro všechno, co se odehrávalo v USA, mě vesměs nebavilo. Byl to ale tak nějak celkem zajímavej film a vubec se nedivim zdejšímu hodnocení. Ale protože to už nikdy nepotřebuju vidět, tak ode mě žádny spešl hodnocení nejde ani čekat. Ani ta psychika postav se mi nějak nezamlouvala, herectví u všech z velké části takovy osmdesátkovy (režie taky) a prostě žádny velky porno... ()

alchac

Lovec jelenů?? Kulový! Uspavač hadů je to!! Že vůbec může existovat takto čistá esence filmové NUDY jsem si dodnes nedovedl ani vzdáleně představit, pročež naprosto nechápu, že pan režisér nepřivedl na buben půl Holého Údu už tímhle svým audiovizuálním rohypnolem! Že jsem tuto noční můru vůbec zvládl přetrpět, a to dokonce (a do konce!) už na druhý pokus, přičemž usnul jsem jenom pětkrát, za to se budu ještě hooodně dlouho uznale plácat po rameni. Tu jednu dávám jen proto, aby náhodou nějakého obrýleného ufouna s doktorátem z dějin filmových teorií, který by si tento komentář po mně náhodou přečetl, netrefilo. Ale stydím se, lidičkové drazí, jak já se stydím! Čili až příště dostanu na pátek třináctého nápad podívat se na nějakou zaručeně kvalitní filmovou klasiku, asi jí preventivně napálim odpad... ()

Mol

IT'S BEEN SUCH A GRAY DAY! Dlouho trvalo než jsem se k tomuto filmu dokopal a dnes konečně shlédnul. Mé hodnocení? Film je vlastně strašně o ničem a všichni hlavní hrdinové jsou pošuci, kteří se jak děti do cirkusu, těší do války o Vietnam. Válka je peklo a lidi mění. Naše hlavní hrdiny změnila hlavně v tom, že všichni z nich byli ještě větší pošuci než dřív, teda kromě Michaela. Proč filmu tedy dávám tak vysoké hodnocení? Odpověď je snadná a to ruská ruleta. Film by bez ní byl dost průměrný, prostě hrska kluků co jim ve válce hráblo, ale ten jeden náboj v koltu, ten je ta síla, ten moment, ta hra, ten život, ta smrt. Dokonalé. ()

Triple H

Michael Cimino zažiaril len jeden raz, ale zažiaril ako supernova. Geniálne podaná story, ktorá sa nikam neponáhľa, stojí na výborných hereckých výkonoch, krásnej kamere (vážne klobúk dole) a ktorá presne vie čo a ako chce povedať. Tempo je pomalé a zadumané a keď sa naň človek nenaladí, užerie sa nudou. Prvá hodina býva často kritizovaná ako pridlhá, ale to je veľká chyba. Jej pointou je, aby divák vstrebal všetky tie všedné okamihy - tú normálnosť, kamarátske pohľady, vtipkovanie, popíjanie, lov. Skrátka obyčajný život obyčajných chlapov z jedného malého mestečka. Mať táto časť povedzme len 20 minút, človek by sa do toho tak nevžil a nevynikli by potom scény vo Vietname a predovšetkým scény po návrate. Keďže prvá hodina nám dala výdatne ochutnať život pred vojnou, cítime aké je všetko iné, odcudzené a zmenené pre De Nira po jeho návrate. Ako všetky tie normálne každodenné zážitky zrazu dotyčný nie je schopný prežívať, ehm, normálne. V tomto psychologickom smere je to asi jeden z najpedantnejších vojnových filmov aký som kedy videl. Na druhú stranu som čítal názor, že Lovec jeleňov je v podstate viac "comic-book movie" ako verné zachytenie toho ako to skutočne bolo. Tento názor má svoje opodstanenie - napriek tomu, že Cimino tvrdí opak, neexistuje absolútne žiadny zdroj či potvrdenie, že by počas vojny boli zajatci vo Vietname nútení do hier ruskej rulety. Ako preexponované by sme mohli vnímať aj granáty do úkrytov detí a pálenie protivníka plameňometom. Pasáž vo Vietname je krátka a Cimino tak do nej evidentne chcel napchať čo najšokujúcejšie momenty - aby divákmi čo najviac zatriasol. Celkom beriem Ciminovu argumentáciu, že aby vystihol stres a strach zo smrti vojakov čo boli priamo na mieste, scény s ruskou ruletou boli efektívnejšie ako keby zobrazoval len obyčajné pobehovanie po džungli. Fabulovanie, nefabulovanie, výsledok je vynikajúci a úžasne precízny film, ako aj jeden z vrcholov v kariérach všetkých zúčastnených. ()

Valdorffun

Velmi citlivý a obsažný velkofilm o vytržení z normálního života, vhození do víru války a o problemtickém návratu zpět. Robert De Niro jako symbol síly a odhodlání dát věci zpět do pořádku, John Savage jako obět válečných hrůz a Christopher Walken jako člověk, který nedobrovolně rezignoval na své původní hodnoty. To vše na pozadí specifické komunity východoevropských emigrantů. Krásný příběh, (nad)přirozené herecké výkony, to vše podpořeno skvělou hudbou a kamerou. Úžasný divácký zážitek! ()

Decker

Velmi sugestivni snimek! Z filmu o Vietnamu myslim jeden z nejlepsich! Zpocatku nevine, nerkuli naivne prihlouple, ale v zapeti se prepnete do naprosteho pekla z ktereho uz neni navratu. Film ma spoustu existencionalnich dopadu na hlavni hrdiny. Naproste odlouceni od "civilizovaneho" sveta, neschopnost adaptace, frustrace z proziteho utrpeni az po totalni ztratu lidskych hodnot a smyslu byti. ()

mr.kliky

nebýt hodinové scény ze svatby,k terá je šíleně vleklá, nudná a hlavně především zcela zbytečná, s plným počtem bych neváhal. zbytek filmu totiž ždíme diváka jak se mu zlíbí. ()

LeoH

Jeden z prvních zásadnějších filmů o vietnamské válce přináší o dost jiný obrázek než ty pozdější – žádný vojenský dril, žádný psychopatický plukovník ukrytý v srdci džungle, prakticky žádné frontové výjevy; do Vietnamu se podíváme jen v prostřední třetině a i v té se všechno točí kolem netypického motivu ruské rulety, nesmyslného hazardu se životem uprostřed stejně nesmyslného válečného konfliktu. Pamětihodnější než ruská ruleta i než veteránská psychologie v závěru mi ale připadá rozmáchlé a na Američany překvapivě autenticky působící líčení života ruské komunity na americkém maloměstě. ()

Motinski

Kto by bol povedal že film čo rozpráva o vojne a jej dopade na psychiku dokáže byť svojím spôsobom krásny. Samozrejme to berte s nadhľadom ale vďaka príjemnej réžii a dobrému výberu hudby to tak naozaj občas pôsobilo. Na druhej strane ide aj o veľmi emocionálu, psychicky vyčerpávajúcu jazdu. Pri prvej scéne ruskej rulety som mal nutkanie zavrieť oči, De Niro a Walken boli úžasný a na konci filmu som upustil slzu. Celý záver a posolstvo aké z neho ide je silné a smutné zároveň. Lovec Jeleňov sa dá rozdeliť dejovo na 4 časti, dokopy ma 3 hodiny a ja by som ajtak neskratil ani nezmenil jedinú sekvenciu. Hodinový rozbeh a scény na svadbe o ktorých mnohí vravia že su zbytočne natiahnute bol podľa mňa geniálny ťah. Takto krásne vybudovať vzťah k postavám, melancholickou atmosférou vtiahnuť diváka do príbehu len aby sme potom jediným strihom skočili rovno do vojnového pekla, to sa málokedy podarí takto úžasne. Toto je pre mňa najlepší film o vojne vo Vietname aký som videl, tažko opísatelny zážitok a príbeh ktorý aj pri úplne obyčajných scénach v sebe skrýva temnotu. ()

dvopet

Lovec jelenů je výborný film, kterému nemohu dát plné hodnocení, ač bych rád. Celé tři hodiny jsem se nenudil ani na vteřinu, ale podle mě Cimino mohl dokázat dotáhnout veškerý děj ještě o chloupek k větší bezprostřednosti a uvěřitelnosti. Zůstal stát jen maličký kousek před vrcholem. Přitom způsob zpracování celého děje je výborný. Herecké obsazení je skvělé a těžko k němu mít jakoukoliv výtku. Při scéně v chatrči, kdy proti sobě sedí De Niro s Walkenem, mezi nimi leží postole a fackují je Vietnamci se herci pohybují až na samé hraně emocionálního kolapsu. I přes úžasné scény tomu malinko chybí cosi, co nedokážu přesně pojmenovat. ()

KanjiVital

Naprosto výborný film o vietnamském traumatu.... Robert Deniro je Bůh... nevím jak jinak bych popsal jeho dechberoucí výkon... nutno ale dodat, že i Christopher Walken mu zdatně sekundoval a Oscar mu náleží zcela právem. Při závěrečné scéně s ruskou ruletou těchto dvou nejlepších kamarádů mi běhal mráz po zádech. ()

Komprimus

Bez debat stěžejní snímek, u scén s ruskou ruletou jsem nedýchal, nicméně tříhodinová stopáž je něco, přes co se zkrátka nedokážu přenést a nemohu dát plné hodnocení. ()

pnboss

Film má 182 minut. Z toho 150 jsem se neskutečně nudil. Dokonce jsem se několikrát přistihl, že scény přetáčím... Tři (vydřené) hvězdy jsou za herecké obsazení, za respekt válce ve Vietnamu a za rok, ve kterém film vznikl. Jinak veliká bída. ()

Sfinkter

Tříhodinová nálož poctivého dramatu, která se samotné válečné vřavě věnuje pouze zlomek stopáže. Zbytek je zaměřen na proměnu hlavních hrdinů, kteří jsou nezapomenutelní. Mladý De Niro, Walken, Streep a mistr vedlejších rolí Cazale. V mnoha ohledech silný zážitek. ()

Helmutek

Rozklad osobnosti - rozklad rodiny, vztahu, lidskosti, společnosti. Spíš než jako válečnej film vnímám Lovce jelenů jako psychologickej film o tom, jak moc válka člověka rozežere, rozleptá a zničí (a ilustrovaný to máme na třech typovejch kamarádech - na jednom, co z toho vyjde "nejlíp" - fyzickejch šrámů jen pár, psychický trauma ale samozřejmě nevyhnutelný; na druhym, kterej to odnes hlavně fyzicky - i když s následnym životem válečnýho kripla se samozřejmě váže x dalších duševních problémů, a na třetim, kterej to nakonec nedal hlavně mentálně - nebo to, co ho dodělalo, bylo následný hazardní psychoživoření v Saigonu?). Paradoxní a podle mě zajímavý přitom je, že z války ve filmu neni vlastně vůbec nic (resp. možná tak 5 minut), a z ruský rulety v zajetí, která ve filmu byla ale katalyzátorem všech předešlejch a nezobrazenejch událostí, možná tak 10 minut - zbytek těch tří hodin je buď "civilní" předehra, nebo "kriplovská" dohra. A další zajímavou otázkou, která mi teď krouží v hlavě, je to, proč zrovna Mike (DeNiro) byl tim, kdo to psychicky ustál nejlíp; proč byl Nick (Walken) tim, kdo se v chýši při rulětě zvládal ovládat nesrovnatelně víc než Steve (Savage - kterýho musel Mike uklidňovat, aby se tam nezhroutil úplně), a proč to byl nakonec ale právě Nick, koho to pozdějc v Saigonu dohnalo k pokusům o sebevraždu a do stavu mentálního kómatu... Jeden /Steve/ byl při útěku ze zajetí odkázanej na pomoc druhýho, další se musel kromě sebe starat i o kamaráda /Mike právě o Stevea, přestože původně nechtěl/ potom, co jejich třetí kamarád se jako jedinej dostal do vrtulníku, a poslední /Nick/ zas právě musel žít s tim, že svoje zbylý dva kamarády nechal za sebou v džungli, zatimco on sám seděl v "teple" vrtulníku na cestě do nemocnice - určitě tohle všechno dělá dohromady koktejl, kterej nakonec skončil tim, čim skončil, mě ale nedá nepřemejšlet o tom, jestli se Cimino právě třeba De Nirovou postavou snažil říct něco konkrétnějšího o tom, jak velkej vliv může mít třeba charakter na osobnost, která je vystavená svýmu rozkladu. // Mně se náhodou na těch starších filmech líbí, že si dovolej nikam nespěchat - že si dovolej strávit polovinu (válečnýho) filmu vykreslováním honu na jelena nebo svatební veselky, vzájemnym a "nedůležitym" škádlením se kamarádů (ať už na začátku toho nevinnějšího - včetně už vyhrocující se scény se zapomenutejma Stanleyho botama, nebo pozdějc toho nemilosrdnějšího - Mikeův krásnej fuckoff Stanleyho po tom všem jeho přiblbym šaškování s tou pistolkou)... - že si dovolej bejt dlouhym filmem, ze kterýho neni cejtit ani tendence (kvůli divákům) jít co nejdřív do akce, nebo naopak co nejvíc to (kvůli "artovosti") natahovat. U Jelena mně osobně stopáž asi taky přišla lehce delší než bejt musela, ale nevadí mi to a fakt to mám v zásadě rád - a je pravda, že neumim zhodnotit, jak jinak by film působil, kdyby právě na těch zdánlivejch maličkostejch a nedůležitostech čas netrávil (tady se mi vybavuje třeba Trierův Dogville - tam jsem po první hodině myslel, že to snad i vypnu, pozdějc se ale každá jedna minuta toho zprvu "nezáživnýho" začátku mnohonásobně zúročila a v rámci celku se ukázalo, že ten začátek je stejně důležitej jako konec). Za mě je to zajímavej válečnej?/psychologickej film, kterej asi nestavim úplně na vrchol, za pozornost ale jednoznačně stojí - i kvůli skvělem výkonům De Nira a Streepový, ale i Walkena, Cazaleho atd. () (menej) (viac)

lennyd

Tři přátelé - Michael (Robert De Niro), Steven (John Savage) a Nicky (Christopher Walken) chtějí podpořit svoji zemi ve válce ve Vietnamu. Ještě před odletem je ale potřeba Stevena oženit s jeho přítelkyní, a pak už hurá do Vietnamu. Ale to netuší, že válečná epizoda každého z nich krutě poznamená. Dokáže se alespoň někdo z nich vrátit do civilního života? ... Michael Cimino se nadechl, a natočil tři filmy v jednom. 1) Romantický film z americké vesničky, s pravou vesnickou svatbou. 2) Válečné drama z prostředí vietnamské války, s krvavou epizodou ruské rulety. 3) Psychologické drama o návratu hrdinů zpátky z vietnamského pekla. Bohužel tím film trošičku trpí (první hodinu příjemně sledujete jak si všichni užívají, tancujou, opíjejí se a Vietnam je jen něco temného v dálce, a najednou blik, a jste uprostřed pekla). Velmi krutý film. Kdyby ve filmu nehrál Christopher Walken, tak by byl De Niro jednoznačně nejvýraznější ikonou. Ale Walken ho ve všech ohledech přehrával (a zaslouženě byl odměněn Oskarem za nejlepší výkon ve vedlejší roli).... ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (viac)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz