Lovec jeleňov

• Česko Lovec jelenů (viac)

Mladí robotníci z Pennsylvanie Michael, Steven a Nick musia narukovať do vojny vo Vietname. Steven sa ešte predtým ožení so svojou tehotnou priateľkou Angelou, ich svadba je zároveň aj rozlúčkou. Po tom, čo na vlastnej koži spoznajú hrôzy vojny, skončia priatelia v zajatí, kde sú nútení hrať proti sebe ruskú ruletu... Film, ktorý získal päť Oscarov, je jednou z najsilnejších snímok o traume, ktorú spôsobilo vojenské angažovanie sa Spojených štátov vo Vietname. (STV)

Aleee89

Nebudu si nic nalhávat, na ten film jsem se dívala jenom kvůli Meryl Streep. Ale při jeho sledování jsem byla vtažena do děje a film mě už nepustil. Sice první hodinka, kdy se odehrává svatba, je slabší a vy pořád čekáte, až se něco stane, ale ono se opravdu něco stane a že to stojí za to! Scény z Vietnamu, ruská ruleta, to vše je moc povedené a myslím, že každého, kdo to sleduje, to prostě musí zasáhnout, musí se ho to nějak dotknout. Herecké výkony skvělé, co se mi ještě líbilo, byla hudba. Ta film pěkně podkresluje a je prostě nádherná. Scény na konci filmu - ty ztracené lidské osudy, které sice přežily, ale jsou navždy poznamenány válkou, to prostě nemá chybu. Film je hodně realistický a i když není točen přímo podle skutečnosti, takové osudy se klidně mohly stát a určitě se i staly. Tohle je klasika, drama, jak má být a měl by to vidět opravdu každý filmový fanda. ()

PP66

Film, který mě ve "vietnamské klasice" vedle Olověné vesty, Čety, Apokalypsy nebo Narozen 4.července chyběl. Ostatní si brzy doplním... Široký záběr snímku - před, v a po - vztahy, útrapy, proměny... ()

wipeout

Vojnový film, ktorý vlastne ani tak o vojne nie je, skôr o ľuďoch jej sa zúčastňujúcich či už priamo na bojisku alebo v klietkach vlastného domova. Nečakajte nijaké veľkolepé vojnové scény či dáke moralizovanie o nezmyselnosti vojny. Lovec jeleňov sa úplne líši od veľkolepých vojenských drám viď Apokalypsa, Čata a podobne. Vo svojej 3 hodinovej stopáži ale práve kvôli svojej "hluchosti" ak si to tak môžem dovoliť nazvať, nedokáže emocionálne chytiť diváka, teda až na pár vínimiek, a to aj napriek naozaj skvelým hereckým výkonom toho najkvalitnejšieho obsadenia. Aspoň mne sa nepodarilo objaviť čaro a tajomstvo tohto opevovaného filmu do takej mieri aby sa zaradil medzi pomyselnú sieň slávy vojnového žánru. ()

Tygrys

Pokud by byl film o dvě hodiny kratší rozhodně by mu to neuškodilo, navíc ústřední hudební motiv by se hodil spíše do nějakého levného erotického filmu. První třetinu odehrávající se téměř výhradně na svatbě doporučuju každopádně vynechat a ruská ruleta s Kaiserem a Lábusem byla prostě taky zajímavější :) ()

Chrysopras

Docela zvláštní kousek. Válečný film s velmi rozsáhlou "omáčkou" kolem, jejímž cílem je zřejmě vyvolat kontrast s vietnamskou realitou války. V první řadě chci vyzdvihnout výkon Boba de Nira, to je prostě klasa. A hned za tímhle monumentem se tyčí dva další výkony v podání Christophera a Meryl. Naopak Savage fakt nemůžu a ani tady to nezlomil. Další palec nahoru je jednoznačně za hudbu. Stejně jako mistr Cafú vytýkám ten patetickej americkej konec i vzhledem k předchozímu ději mi tam prostě nesedí. Pokud mám tenhle film hodnotit optikou toho, že bývá řazen k "válečným vietnamským", tak s Apokalypsou prohrává na celý čáře a ikdyž ho z týhle škatule vyjmu, pořád ve mě zanechala Apokalypsa větší dojem... ()

dee-key

Lovec jelenů. Drama - Válečný. Spíš drama než válečný. Osudy mužů z rusínské komunity v Pensylvánii a následně vojáků v zajetí Vietcongu, kde jsem psychycky týráni ruskou ruletou. Každého jednoho z nich to poznamenalo jiným způsobem a jejich aklimatizace zpět do společnosti probíhala více či méně úspěšně. Nečekal jsem moc akce, jako spíš psychologii postav. Ani ne tak válečný film, jako snímek o přátelství. Dostal jsem, co jsem čekal. ()

GILLWANDER

Film Lovec jeleňov rozpráva príbeh o skupinke veľmi blízkych kamarátov, ktorí sú k sebe akýmsi putom viazaní. Pri svadbe jedného člena partií sú si k sebe všetci bližšie ako nikdy predtým ale vedia, že to večne nepotrvá. Po svadbe dvojicu a ženícha čaká vojna vo Vietname, kde sa každý americký život mení na prach. Vo vojne zmietanom Vietname trojicu nečaká nič dobrého, sú zajatí a ťažkým psychickým spôsobom mučení. Po pomerne dlhej dobe sa im podarí z Vietnama ujsť ale predošlé životy, ktoré im patrili sú už dávno preč. Strategicky si hľadajú cestíčku, na ktorej prebývali v harmonickej minulosti, pripomínajú si momenty, pri ktorých boli šťastný ale psychicky aj fyzicky sú úplne inými ľuďmi a návrat domov nie každému pripadá do úvahy. Jeden z členov trojice si svoju cestu domov nenašiel, ostáva a žije život, ktorý ho nenapĺňa, vďaka nemu zabúda na predošlý život, ktorý veľmi dávno stratil. Po postupnom hľadaní predošlých životov sa opäť žiaľ už nie všetci schádzajú pri jednom stole, kde si pripomínajú staré časy, keď boli ešte všetci pokope a chodili na svoj obľúbený lov do hôr... Pre mňa osobne dosť rozťahaný a rozpačitý film, ktorý mohol byť o pár minút skrátený a nie príliš ukecaný. Takmer tri hodiny sú pomerne veľa, len na psychologické rozoberanie jednotlivých členov skupiny a je aj neodpustiteľné koľko zbytočných pasáži film obsahuje. Polovicu filmu ste v obkľúčení príšernej nudy, ktorá si vás obmotáva pekne pomaly. Druhá polovica je už pozerateľná a nezmyselné dialógy strieda duchaplnosť. Ja som osobne spokojný s celkovým posolstvom filmu, no tá dĺžka mohla byť o dosť kratšia. 80% ()

jezurka42

One shot! Film o třech kamarádech, kteří k sobě patří takovou jistou měrou jako smrt k životu. Vykročí stejnou nohou do boje předem prohraného. Nikdo z nich se nevrátí, každý v těch dalekých místech nechá kus sebe. Svůj život, svou duši. Režisér Cimino vytvořil nádherný film o smutných událostech, který by měl každý vidět, ale jen několik málo jedinců se bude chtít toho boje zúčastnit dvakrát. Mě nevyjímaje. Tu svatbu, válku i šílenou ruletu, to čekání na zázrak a ty tváře odvážných mužů a smutných žen však před očima budu mít již navždy. ()

Carlossss

Místy je Lovec jelenů opravdu nuda, ale dát mu "pouze" tři hvězdičky, musely by mi upadnout ruce u samé prdele, protože bych šel sám proti sobě. Vždyť právě vláčnější začátek a vynikajícím způsobem zvládnutá Vietnamská část dáva prostor pro rozvinutí všech postav a závěrečný finiš s nezapomenutelnou scénou na Nickově pohřební hostině. Ještě bych snad dodal, že Lovce jelenů jsem určitě neviděl naposledy už jen proto, že je to divný film. Ale divně krásný a ty já mám rád. ()

raffspIn

První polovina filmu je mírně nezáživná. Jde pouze o seznámení diváka z 5 hlavními postavami filmu a jejich charaktery. Všechno zajímavé začína když se 3 z nich dostanou do Vietnamu. Tam teprve poznávají válečné šílenství, hru se smrtí. To na nich zákonitě zanechá trvalé následky (Autor se příliš nezabívá válkou samotnou, ale hlavně chováním vojáků za války a po ní) ()

/Pablo

Nádherné psychologické drama o síle přátelství. Nesmírně působivá a autentická atmosféra maloměsta, války (ačkoliv je jí zde věnováno jen několik minut) a především dokonalé herecké výkony Roberta De Nira a Christophera Walkena činí tento film nezapomenutelným. Dech beroucí jsou scény s ruskou ruletou "po vietnamsku". Zasloužená oskarová sklizeň. ()

Cafú

Film zezačátku nikam nepospíchá. To dodává snímku až na dokumentrastické autenticitě. Ale co ten upachtěný patetický konec s americkou hymnou na konci? ()

Morloth

Dostal jsem se do problému jak s formou narace, prodlužování na první pohled nedůležitých scén má své opodstatnění, ale mne to nebavilo, tak se stopáží. Možná při dalším vidění přehodnotím. Teď jen vím, že jsem zatím neviděl lepší film, který by se týkal vietnamského syndromu, na druhou stranu jsem se značnou část filmu pronudil a sledoval snímek na pokračování. ()

johny89

Od filmu s 9 nominacemi na Oscara, 5 proměněnými soškami a s herci jako De Niro, Walken, Streep bych čekal něco mnohem, ale opravdu mnohem více. Místo toho se Vám dostane 3 hodiny opravdové nudy. V posledních 7 minutách už jsem musel přeskakovat, abych tak utahaný konec přežil. Většina filmu je tam věnována jen vzájemným pohledům a smutnění. ()

Martin741

Nikdy som nechapal popularitu Lovca jelenu. Zevraj film o priatelstve ? Pch, nedajte sa vysmiat. Tak po prve - film ma sialenu dlzku 182 min, pocas ktorej sa divak bude nudit a nuda dostala tuna az neprimerane vela priestoru. Udajne vietnamske realie sa aj tak tocili realne v Thajsku /rieka Kwai, myslim/ a Vietnamci su tu vykresleni dost odpudivo. Dokonca na akomsi festivale /tusim, ze to bol Berlin 1979, ale neviem isto/ protestovala delegacia Sovietskeho Zvazu, ze film uraza vietnamsky lud a vykresluje ho len v ciernych farbach. Pridali sa k nim aj delegacia z CSSR, Polska a dalsich krajin. To vsak tu nepatri. Co tu patri je to, ze si film berie az do oci bijucu inspiraciu z Remarqovho diela Tri Kamaradi a dost sproste ho vykrada. Udajnu "genialnu" reziu Cimina som nikdy nenasiel. Uvod je priserne dlhy a nudi, sceny ako ruska ruleta su vlozene umelo a divaka nezaujme a nestrhne dostatocne. Ale aby sa Ciminovi nekrivdilo, podarilo sa mu zohnat slusny herecky ansambl ako Robert De Niro /Taxikar, Kmotr 2/ a Meryl Streep. Jeden herec - John Cazale - tesne po skonceni natacania umrel, to len ako pikoska. Celkovo nechapem popularitu tohoto filmu a zrejme ju ani nepochopim. 30 % ()

M.i.k.e

já jsem v případě tohoto restu dost krotil očekávání a nakonec jsem spokojenej.Jasně,že ty 3 hodiny jsou fakt hodně a v poslední půl hodině sem se těšil na konec a tlačil čas kupředu,ale jinak mě jako celek Lovec jelenů bavil a to i v první roztahané polovině,kde se vlastně nestane nic krom svatby a zabití jednoho jelena.Deer Hunter asi nebude patřit mezi klasiky,který si budu pouštět každý rok,ale jako jedna z klasik,kterou je třeba vidět je úplně v pohodě a časem si ho klidně dám ještě jednou (narozdíl třeba od Apocalypse,kteoru už asi znova vidět nepotřebuju).Scény z Vietnamu mají svojí sílu,ač věřím,že v dnešní době by vypadaly mnohem realističtěji...80% ()

Figu

Opět dohánění restíků válečných kultovek rozbalenej na Vánoce 2020. De Niro byl, je a stále bude topka světové kinematografie. Borec, kterej vlestně potřebuje jen šikovnýho frajera za kamerou a slušivej scénář. Lovec jelenů je vskutku dílo na vysoké úrovni, však, i nejen na můj vkus, šíleně roztahanej... Především začátek svatební párty byl až necitlivě táhlej. To pasáž ve válečné zóně byla luxusní a opravdu ve mě vyvolávala strach. Bohužel to nejlepší, bylo i nejkratší. Závěr se dal trochu i s průběhem filmu očekávat. Jsem spokojen, nicméně za ty dlouhý hluchý zbytečný místa, plná palba na jelena nemůže být! 80% ()

Rocky88

Po docela pomalém ( i když ne nudném - všechny scény mi přišli neskutečně realistické, jako kdyby je Cimino natočil na skutečné svatbě ) startu se film přesouvá do Vietnamu, kde až ve chvílích ruské rulety dostává ten správný švih, který vám roztepe srdce. Herci - jmenovitě De Niro s Walkenem - jsou skvělí, režie překvapivě výborná a psychologické zobrazení postav je také zajímavé. Na druhou stranu, hodně průměrná mi přišla hudba a té rulety taky nemusel Cimino takhle nadužívat. I tak se ale jedná o válečné drama, které by měl vidět každý. ()

Jino

Nejvíce dojmů ve mě zanechal Christopher Walken. Je jasné, že tento film se snad ani záporně hodnotit nedá a je taky jasné, že ruská ruleta se třemi náboji v bubínku je lepší než jen s jedním :) ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (viac)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz