Lovec jeleňov

• Česko Lovec jelenů (viac)

Mladí robotníci z Pennsylvanie Michael, Steven a Nick musia narukovať do vojny vo Vietname. Steven sa ešte predtým ožení so svojou tehotnou priateľkou Angelou, ich svadba je zároveň aj rozlúčkou. Po tom, čo na vlastnej koži spoznajú hrôzy vojny, skončia priatelia v zajatí, kde sú nútení hrať proti sebe ruskú ruletu... Film, ktorý získal päť Oscarov, je jednou z najsilnejších snímok o traume, ktorú spôsobilo vojenské angažovanie sa Spojených štátov vo Vietname. (STV)

Philippa

Ta "zdlouhavá" začáteční část byla naprosto vynikající. Zvykla jsem si na všechny postavy, vnímala jejich veselý život a plně byla vtažena a ukolébána....O to větší šok přišel ,protože z války byla ukázána ta nejšílenější a nejhrůznější hra (do teď se snažím ji vytěsnit z paměti). Ten kontrast mezi "světy" mě fakt dostal. Chytla jsem se dokonale a dusilo mě to napětí a ta hrůza, ten strach...Já osobně byla pěkně rozbitá jen po sledování.Kdybych to měla zahrát asi bych se z toho dostávala pěkně dlouho a natož něco takového zažít....každý se z tak otřesným traumatem "vyrovnává" svým způsobem...... Lovec jelenů se prostě musí vidět. ... ()

Francik

Výborný film na vystižení Vietnamu (to se to píše z pohodlí jiné zeměpisné šířky a doby) a charakterového dopadu na přímé účastníky jednoho pekla. Občas mě film ale nechal odstoupit moc daleko od děje rozvleklými pasážemi. /2022: Přehodnoceno na 5*. Text nechávám jako památku na mladší léta (hodnoceno 2007). ()

Cimr

Uf, tak tohle je maso. Scény s ruskou ruletou jsou nerozdýchatelné. Bylo mi při nich fyzicky špatně a ani si nechci představovat, co museli zažívat herci. Jednoduše řečeno, Lovec jelenů je úžasný (!) film, ale nevím nevím, jestli si ho někdy pustím znovu. ()

baribal

Vynikající psychologické drama, hodně mi film připomínal film Apocalypse Now.. nicméně Deer Huntera budu muset vidět ještě jednou, příliš mnoho emocí na jeden film. ()

NinonL

Předtím a potom. Nikdy už nic nebylo stejné, protože žádný z nich už nebyl stejný. Ani nemohl být, protože zažil válku. ()

Pan Filuta

10/10 Neuvěřitelně silný film, který netěží jen ze zobrazování válečných scén, nýbrž ukazuje osudová traumata hrdinů, kteří ztratili možnost vrátit s k normálnímu životu. Zní to jako stručný obsah knihy Na Západní frontě klid, ale věřte, že v tom je mnohem víc. Pochvala číslo jedna je za výbornou kameru, která autenticky vykresluje atmosféru. Pochvala číslo dvě je za brilantní herecké výkony v čele s Christopherem Walkenem a Robetem De Nirem. ()

Bakllazaan

Chtěl jsem dát 3, ale to si zřejmě tenhle film nezaslouží. Sice způsobu vyprávění jsem moc nepřivykl, jelikož sociální studie s tímto tématem a rozáhlostí mě neberou,....ale ruleta a herci jsou skvělí! ()

MartinezZ

Parta vidláků se rozhodne jít do Vietnamu a protože válka je zlá, nikoho z nich to nenechá bez následků. "Ůžasné". Má to tři hodiny a i kdyby se to sestříhalo jen na hodinu a půl, bylo by to zbytečně dlouhé. Nehorázná zbytečnost se známými herci. Za zkrácenou verzi na 1,5 hodiny bych dal **. ()

SaNcHeZ_cz

Tenhle film se mi trochu hůře popisuje. Ať už totiž od Lovce jelenů čekáte cokoliv, dostanete něco trochu jiného. Takový odlišný náhled na válku, kde samotná válka hraje spíše druhé, možná až třetí housle. Skvěle natočená a ještě lépe zahraná sonda do přátelství, které ovlivnila válka. ()

Davered

Po letech a v kine jedinecny zazitek. Nekratil bych ani o vterinu, ale vadi mi, ze zde chybi byt jen sebemensi kritika americkeho zapojeni ve vietnamske valce. Na misto sebezpytovani svedomi tu zustalo jen posmutnele poplacani po ramenou. ()

Asgy

Charismatický Christopher Walken spolu s De Nirem při "ruské ruletě" - to jsou scény na které se nezapomíná. Lovec Jelenů má hodně silné herecké obsazení - prakticky všechny výkony ústřední partičky byly výborné. Film o tom, co dokáže krutost války udělat s obyčejnými lidmi, kteří se jí zůčastnili a především pak ukazuje na sílná pouta přátelství, která ani válka nezlomila. ()

mysiak

Klasika vojnových psycho filmov...Robert De Niro, Christopher Walken a Meryl Streep...skvelé oscarové obsadenie...trošku dlžšia stopáž...ale vynikajúce ()

Ligter

Každá válka má svá traumata, od Hemingwayova Návratu vojáka dokumentující ''ztracenost'' Ztracené generace až po Afghánistán a Irák. Ovšem nikdy jindy není sousloví ''válečné trauma'' tak typickým axiómem pro vietnamskou anabázi. Takříkajíc všechny filmy o válce ve Vietnamu více či méně ukazují její problematičnost, značnou nepopularitu (pokud lze říci, že válka je někdy populární) a chyby. Lovec jelenů je ale zářným příkladem toho, jak působí hrůzná zkušenost na psychiku a jak se odráží v životech normálních lidí. Jistě, je tu Četa, ta ale ukazuje spíš naturalismus boje, pak Olověná vesta, ta vyjadřuje absurditu války obecně, Apokalypsa jde doslova na dřeň odlidštěnosti či Oběti války, které vštěpují divákovi, že něco s morálkou vprostřed armády také občas nebývá něco v pořádku. Na pomyslné ose těchto filmů stojí i poněkud přepolitický Narozen 4. července. / Lovce jelenů lze vnímat jako vzor pro rozbití tradičních hodnot. Idylická předehra volně vstoupí do vietnamského pekla a do nejmrazivější scény filmu při ruské ruletě. Právě ona ruská ruleta je důležitým výrazem, snad dokumentujícím roli náhody ve válce. Nejenže je ve filmu prostředkem k záchraně, ale i prostředkem k oběti a neschopnosti žít se zkušeností. / Lovec jelenů je v podstatě komplexní (oproti jiným filmům o vietnamské válce) a trojstranný - nabízí radost a užívání si života, hrůzu v podobě konfliktu a sklíčenost a neschopnost vést život jako předtím samotných vojáků. Pokud mám o některém ''mimodruhoválečném'' filmu říci, že je zásadní, tak to tvrdím právě o tomto. ()

kobejn

Je ostuda, že se takovejdle film nedostal do místního žebříčku nejlepších filmů. Já osobně bych ho rozhodně řadil do první desítky. ()

Davson

Jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděl! Je to opravdu absolutní špička. Není to zrovna klasický válečný film, válku zde vlastně vidíme jen v párminutovém střihu, pokud nepočítáme záběry z vietnamského věznění. Je to spíš psychologický film. Začátek (1. hodina) je sice možná mírně zdlouhavý, ale má svou důležitou roli. Nejdřív jsem nechápal, proč jdou na jelena, když to má být film z Vietnamu, ale na konci jsem pochopil. Film je založený na tom, jak válka může poznamenat člověka ať už tělesně nebo psychicky. Film se soustředí zejména na psychiku hlavních postav a tuto úlohu zvládl na jedničku. Kvalita snímku je navíc umocněna na druhou výtečnými hereckými výkony, Robert de Niro je opět výtečný, překvapivě však je ještě lepší Christoher Walken. Rozhodně však ostatní herci nezaostávají, všichni podávají skvělé výkony, ale dát každému Oskara jaksi nejde, že? ()

MikO_NR_1909

Kúzelná Meryl Streep, + charizma Robert De Niro a partia chlapov v dospelom veku zažije skutočnú hrôzu, akú napíše len sám život. Takmer celá prvá hodina bola postavená na upevňovaní priateľských vzťahov. Potom prišlo presne to, na čo sa s nervozitou čakalo. Skúška s ohňom. A to bolo na tom to neodvratné-Vietnam. Viac v mojej recenzii http://madsbendermovieblog.blogspot.sk/2014/03/lovec-jelenov-deer-hunter-produkcia-usa.html#more ()

Laxik

O velkých dílech se říká, že je to vysoká škola něčeho. V tom případě je Lovec jelenů zároveň rigorózní zkouškou i disertační prací v oborech filmové umění, psychologie, vrcholné herectví a monumentální síla maličkostí. Navíc se jedná o nikdy nepřekonaného šampiona válečného subžánru kus z nás tam umřel s našimi přáteli. ()

MissJ

CAVATINA! Po tolika letech viděno znovu. Válečné filmy nevyhledávám, ale Lovec jelenů, i když hluchá místa má (a lov nesnáším), mě jako celek opět dostal. Nejspíš budu v menšině, ale jako lepší a líp zvládnutou vnímám první, "americkou" část (atmosféra ocelářského města, dechberoucí krajina Heather Meadows...prostě taková ta omáčka kolem). Robert De Niro - ano, ale pro mě film tzv. "udělala" Meryl Streep v roli Lindy, která vyvažuje dominantní mužský prvek a je tady nádherná, jen září. Díky ní je Linda jedna z nejhezčích ženských filmových postav (podobně na mě v roli "čekající ženy" zapůsobila Mercedes Ruehl jako Anne v Králi rybáři; ačkoliv její živočišnost stojí v porovnání s éteričností Meryl skoro v přímém protikladu, připomněla mi ji). Z jaké studny emocí a pocitů musela brát...v jejím případě zjevně bezedné. ()

zipper111

Ježiš, bejt to ještě o půl hodiny delší tak se cítím jak po lobotomii... Lovce Jelenů předchází jeho pověst, ale sakryš, proč? Zajímavých scén z celého filmu je neuvěřitelně poskrovnu a po první hodině se prostě člověk přestane naprosto soustředit a vychutnávat ty dlouhé scény (a lá Tenkrát na západě, až na to, že tam to doopravdy funguje) a už jen tupě kouká co se to tam děje... Na sebe nenavazující zbytečné scény prodlužují film na neskutečně dlouhou nudnou jízdu. Když už člověk pomalu usíná padne naprosto náhle do pekla Vietnamu a konečně na chvíli zbystří... Ruská ruleta, příjezd domů a opět nuda. I když Christopher Walken, De Niro a hlavně nádherná Meryl Streep hrajou naprosto exceletně, film to nedokáže utáhnout a já to nedokázal rozdejchat. ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (viac)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz