Lovec jeleňov

• Česko Lovec jelenů (viac)

Mladí robotníci z Pennsylvanie Michael, Steven a Nick musia narukovať do vojny vo Vietname. Steven sa ešte predtým ožení so svojou tehotnou priateľkou Angelou, ich svadba je zároveň aj rozlúčkou. Po tom, čo na vlastnej koži spoznajú hrôzy vojny, skončia priatelia v zajatí, kde sú nútení hrať proti sebe ruskú ruletu... Film, ktorý získal päť Oscarov, je jednou z najsilnejších snímok o traume, ktorú spôsobilo vojenské angažovanie sa Spojených štátov vo Vietname. (STV)

bogomira

Někde uprostřed svatby jsem se zařek, že tomuhle filmu seberu jednu hvězdu z hodnocení. Ale copak to jde? I napočtvrtý mě tenhle epos dostal a vy, kdo se rozmejšlíte kvůli dýlce toho filmu, jestli do toho jít nebo ne, radím vám, přetrpte ten dlouhej začátek, protože postupně zjistíte, že zbytečnýho tam není vůbec nic a bez těch serepetiček, co vás stejně jako mě budou zkraje nebavit, bez těch se nikdy nedozvíte, proč, co a jak. To je mi záhada, že Lovec jelenů není v top 200. ()

Petoss1

Trojhodinové peklo vo vietname, taká dobrá téma no mám pocit že to mohlo byť lepšie natočené. De Niro tu podáva svoj nadštandartný výkon, keby bol lepšie upravený scenár pri ktorom som sa zastihol ako pozerám do blba, stačilo tam dať viac vojnových scén a bolo by to fajn. Žiaľ 80 % ()

MrPierc

Příběh malých lidi z průmyslového města, kde 3 kamarádi odcházejí do Vietnamu . Před válkou bylo vše jednoduché, neměli vlastně žádné starosti, jen odpracovat a pak se bavit. Po válce už se nikdo bavit nechtěl a ani nebylo o čem. Po válce člověk zjistí, že byla nesmyslná a ti, co zůstali doma, udělali nakonec lépe. Vrátili se poznamenaní fyzicky i psychicky, ale hlavně každý z nich má v sobě ve své hlavě stále válku. Michael už se nikdy s přáteli necítí tak volně, zábava je spíše na obtíž a nikdo smrt nebere vážně, protože nebyli tak blízko jako o ni tři. Prázdné fráze od přátel, zjišťuje že se nic nezměnilo jen on. Pohřební konec je smutný hlavně tím, že každý v sobě potlačuje lítost a nikdo nechce dát najevo jak ho smrt kamaráda bolí. Již nic nebude jako dřív... ()

Abes

De Nirovi a Walkenovi se podařilo uplatnit 'one shot' ve filmové branži. Můj nejoblíbenější film o válce, který není o válce. ()

Elyssea

Viděla jsem skvělý výkon Roberta De Nira. Viděla jsem nejpříčetněji vypadající šílenství ve svém životě. Viděla jsem granát v krytu obyčejných lidí. Viděla jsem spoustu ruské rulety. Znovu už Lovce jelenů vidět nechci. Hvězdičkovat nebudu. ()

Attta

Jestli je něco jediné svého druhu, tak je to právě tento film, který je prostě svůj a nesnaží se kopírovat ostatní válečné filmy ani dramata. Bohužel je tu velice zdlouhavý a pro mě místy až nudný začátek, který naštěstí kompenzuje zbytek filmu, který je opravdu výborný. Můj oblíbenec De Niro mě opět nezklamal a film posunul na další úroveň. Zajímavé v jednotlivých částech, ale jako celek funguje trochu hůř. Věřím že většině lidí se to nebude líbit, ale mě to zaujalo. ()

BarryLyndon

Zahraje si někdo ruskou ruletu? Napište mi do zpráv a určitě se domluvíme. Červený šátky mám, vietnamce seženu. Kolt si půjčíme od Jamese Franca. Praha a okolí. 9/10 ()

joker.george

Chápu, že se mi snažili ukázat, jak postavy žily před Vietnamem, abych se mohl s jejich charaktery sžít a prožívat jejich příběh, jenže to bylo podáno nezáživně. A nebylo to tím způsobem, kdy se schválně, obratně a přesto umně natahuje příběh před tím, než ze sebe vydá maximum, tady to na mě působilo tak, že si režisér neví rady a kupí se tak nuda za nudou... Stejně tak tomu bylo i po válce, která sice zabírá minimum děje, ale má na postavy zásadní vliv. Jenže po tomto vrcholu přichází ještě další hodina, která nenabízí kromě De Nira nic, co by stálo za vidění a film se dostává zpět do průměrných kolejí. Přesto se Lovec jelenů dokázal ještě jednou vzepřít a svým koncem mě oslovit... ()

ad

Klasika, která na mě daleko víc než dějem zapůsobila neopakovatelnou atmosférou provinčního městečka a víc než dokonalýmihereckými výkony. ()

Trainspotter

Z tématu Vietnamské války a její učínky na lidskou psychiku řadím tento snímek mezi nejlepší, ne-li vůbec nejlepší. Téměř vražedná délka tři hodiny je zaplněna vrcholnými scénami daného tématu, herecké výkony jsou nezapomenutelné a líbí se mi, že Vietnamská válka zde slouží spíše jen jako záminka k rozprostření a detailnímu vykreslení všech válkou pokřivených charakterů: De Nirův Michael je vynikajícím způsobem na povrchu drsný i jemný zároveň a uvnitř citově rozervaný z výčitek svědomí, Walkenův Nick zase skvěle působí citově labilně po ruských ruletách, stejně tak Steven, který po ztrátě dolních končetin rezignuje k světu. Režie výborná, i když se pár pomalých míst najde. Střihová skladba je perfektní (viz např. střih ze sentimentální oslavy po lovu jelenů na shazovaní napalmu ve Vietnamu). Hudba adekvátní a závěr ironicky sentimetálně pojatý. Prostě jeden z filmů, u kterých leze mráz po zádech a zároveň si uvědomíte spustu věcí. ()

1frida2

Film měl tři roviny, první, sezmanovací s kamarády, městem, ruskou komunitou, místními prioritami (hospoda, lov jelenů, těžká práce v ocelárně). Druhá rovina je těžko stravitelný obraz z válečného zajetí ve Vietnamu a pokus o útěk. Třetí, návrat domů. Nadšení z mládí je pryč a v hlavách se usadí kulka, kterou už jen tak nelze odstranit. Celou dobu jsem fascinovaně zírala na R. De Nira a určitě ne proto, že by byl zajímavý jak skvrna na zdi. To tedy fakt ne. ()

Numinek

Hodně jsem se rozhodovala mezi 4* a 5*... nakonec po přečtení tentokrát opravdu zajímavých zajímavostí udělují plný počet ()

laik_60

Film rozdelený v troch častiach, v prvej ukazujú bezstarostný život vrátane ruskej svadby kamarátov pracujúcich v železiarni a chystajúcich sa do vojny vo Vietname (nevedel som naozaj nevedel, že USA do Vietnamu verbovali aj vyššie ročníky). Druhá časť filmu ukazovala strasti a hrôzy vojny. Nie nešlo o obvyklé strieľačky a útoky, táto časť bola zameraná na strasti, bolesť, mučenia a strach v zajatí, s hrozne nechutnou - zábavou ruskou ruletou. Tretia časť návrat domov a neschopnosť zbaviť sa traumy z prežitkov. Ústrednou postavou bol De Niro (aj keď mne sa páčila aj Streepová, a nezvyčajne dokonca aj Walken). Film o sile priateľstva kamarátstva a útrapách. Smutný, dlhý, dramatický. ()

tomtomtoma

Zdráhal bych se s označením tohoto snímku jako válečného dramatu. Spíše jde o přímé dopady, které mohou hrůzy válečného konfliktu na druhé straně zeměkoule vyvolat na obyčejných lidech z obyčejného amerického průmyslového městečka a jejich blízkém okolí. Nakonec zůstává pouze falešný pocit vlastenectví. S hořkou příchutí beznaděje a mučivou otázkou o smysluplnosti. Jde o umně a zdařile natočený film, kde můžeme obdivovat oslavu radosti života i jeho pád do zatracení a ztráty hnacího motoru do opětovných výšin a průměru obyčejného života. Hlavní postavou je mentálně odolný jedinec Michael (dobrý Robert De Niro), který se sice vrací zpět, ale zatížen výčitkami svědomí. Vědomí toho, že nic už nebude takové jako dříve, je velice deprimující pocit. A tak v lovcovi vyhasla touha po dalších trofejích a ze všech sil se pokouší zachránit zbytky obvyklosti z minulého stavu věcí. Dále je zde Nick (skvělý Christopher Walken), přívětivý mládenec, jehož volání o pomoc nenalezne shodou nešťastné náhody svého adresáta. Stává se z něj hráč, který čeká na jediný čistý výstřel. Třetím do party válečných dobrodruhů je Steven (zajímavý John Savage), který si zpět přiváží trvalé tělesné vzpomínky z cesty beznaděje. Hlavní ženskou postavou ve vedlejší roli je Linda (sympatická Meryl Streep), která dychtí alespoň po částečném naplnění svých představ o pokračování života. Z dalších postav jsou zde přátelé: vztekající se Stan (John Cazale), dobrácký kuchař John (George Dzundza) a bezstarostný Axel (Chuck Aspegren). Z dalších stojí za zmínku Stevenova novomanželka Angela (Rutanya Alda) a obchodník s hazardem nejhrubšího zrna Julien (zajímavý Pierre Segui). Americkými vlastenci mohou býti i členové rusko-litevské diaspory. Pravoslavná křesťanská církev bude mít vždy svůj podmanivý půvab pro svoji radostnou oslavu života ve víru veselosti svatební oslavy. Zalesněná horská krajina dokáže dodávat sílu k žití a harmonii duše. Ovšem kde lze najít lidskou duši a víru, když se smysl života ztratil v džungli strachu válečného konfliktu? ()

Phos4rus

Pokud se divate radi na psychologicke filmy, a take na valecne filmy, je to presne pro vas. Krasna kamera, uzasny Niro a kraaasna krajina. ()

danecek24

36. Zlatý Glóbus za rok 1978 - cena (1) - *Nejlepší režie - Michael Cimino + nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Robert De Niro, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Meryl Streep, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Christopher Walken, Nejlepší scénář - Deric Washburn ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (viac)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz