KGB má nový ďábelský plán: Série atentátů se podle něj stává osudnou pro agenty nepřátelských tajných služeb. Jméno Jamese Bonda v tomto seznamu smrti nechybí. Agent 007 však zařídí v Bratislavě útěk generála KGB Koskova, který ve skutečnosti pracuje pro britskou tajnou službu. Koskov obviní z úkladů svého protivníka Puškina, ale vzápětí je unesen sovětskými agenty. Bond se nyní musí Puškina zbavit a Koskova zachránit. Timothy Dalton je James Bond osmdesátých let. Nové příběhy Agenta 007 díky němu získaly tempo akčních filmů. Bratislavu musel za totality natočit John Glen především ve Vídni. (Warner Home Video CZ)

noriaki

Je tam pečlivě vypiplaná iluze Bratislavy, je tam lehká nadsázka, slušná atmosféra, okouzlující bond girl, slizký záporák i jeho démonický pucflek. Timothy Dalton má šarm, vtip a vedle přestárlého Rogera Moorea vypadá svěží a schopný. Zkrátka řečeno, The Living Daylight je nejlepší bondovka za posledních deset let, čili od The Spy Who Loved Me. Dalton to u fanoušků neměl  a nemá lehké, ovšem nemyslím si že by to byla úplně jeho vina. Trendy akčních filmů tehdy určovali Arnie s Komandem a Stallone s druhým Rambem. Souboj s nimi by prohrál kdokoliv na světě. O pět let později už by to byla jiná písnička. ()

Krysa SPK

Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších Bondovek, kterou jsem viděl jako první ze všech. Title song sice nestojí za nic, ale The Living Daylights motiv je jeden z nejhezčích. Timothy Dalton jako Bond možná nedosahuje kvalit Seana Conneryho nebo Pierce Brosnana, ale jeho projev charizmatického tvrďáka nezklamal. ()

JohnSmith

To je Bond jak má být.Charizmatický a drsný.Vždyť je to přeci zabiják. Musím uznat, že Daltonovi jsem Bonda uvěřil mnohem víc než Moorovi.S Connerym nelze srovnat,Sean byl první a tím taky zůstane.Co si asi dneska říkají v Anglii při sledování toho,jak Bond pomáhá mírumilovnému afgánskému lidu v boji proti krutým Rusům ()

Sany33

Po veľmi dlhej dobe dobrá Bondovka na úrovni. Je iba veľmi málo vecí, ktoré by sa dali vytknúť tejto časti Jamesa Bonda s podtitulom "Dych života". Ide o svižnú akciu a predovšetkým dobre konštrukčne zostavený príbeh plný zvratov a intríg na pozadí ruských vzťahov k vtedajšej Európe. Nový predstaviteľ Bonda je nenormálny sympaťák (konečne) a prý raz som mal pocit, že akčné aj milostné scény sú reálne. Navyše som 1x uveril aj tomu, že Bond dostal Bondgirl do postele na základe svojho šarmu a príbehu. Pretože ich vzájomná náklonnosť tu dostala priestor a čas nie ako pri starších filmoch, kde sa na babenku Bond iba letmo pozrie a už ju kláti na najbližšom voľnom priestranstve. nemám čo dodať chválim 90% ()

lykan9

Po dlouhé době se do role Bonda konečně dostal někdo komu tato pozice sluší. Timothy Dalton skvěle svojí úlohu zvládl a díky němu má James Bond zase charisma. Mimo to se děj odehrává v Československu, a to musí každého českého fandu potěšit. Z Dechu života jsem prostě nadšen. ()

haj

Po cca 13 letech trvající Mooreově éře došlo k nezbytné výměně herce v titulní roli a jak už to tak bývá, první bondovka nového představitele se tradičně povedla, jak kdyby si tvůrci dali na start vždycky extra záležet. Dech života je po většině velmi odlehčených Mooreových bondovek trochu vážnější, jinak se jede podle tradiční bondovský šablony, se kterou Broccoli moc neexperimentoval a přechod k novému herci je plynulý. Dalton má pro mě ze všech představitelů asi nejmenší charisma a nejmenší smysl pro humor, ale jinak v roli působí dobře, sebejistě a fyzicky je zdatnější než Moore, takže akční pasáže zvládá výrazně lépe. Jedinou slabinou je nevýrazný a nezajímavý záporák, ale jinak vše funguje skvěle, ať už jde o příběh, lokace, Barryho hudbu či pestré a dobře natočené akční scény, které Glen ovládal perfektně. ()

fabecc1222

Tahle Bondovka by se dala rozdělit na dvě půlky. První polovina je výborná, skoro bych řekl jedna z nejlepších pasáží Bondovek vůbec. Nám k  tomu pochopitelně pomáhá i "domácí" prostředí "Bratislavy" a okolí. Všudypřítomná slovenština potěší, stejně tak dobové auta VB. Bond tu také odpalí několik super hlášek ("Nemáme nic k proclení"). Výborná pasáž pokračuje až do Vídně, a postupně se to zlomí až přechodem do pouštního prostředí, kde jde kvalita filmu postupně dolu...Toliko asi k rozdělení samotného filmu, jinak určitě potěší i nový typ bond girl, která je tentokráte za klasickou naivní-hloupoučkou blondýnu, což je poměrně osvěžující změna. Dalton jako Bond nastavil trochu nový směr, který nadále držel i Brosnan, směřující více k romantické poloze takového lascivního sukničkáře. ()

J-o-k-e-r

Mé první seznámení s T. Daltonem, valnou většinou diváků považovaného za špatnou volbu britského agenta. Možná. Chtě nechtě, jeho první film na mě zapůsobil znamenitě a hned se zařadil mezi nejlepší Bondovky (v rámci pořadí). Zmizel tak trochu suchý humor, nadsázka, kterou přinesl R. Moore je tatam, a film se soustředí především na samotnou akci, kterou já jakožto fanoušek 007 vyžaduji především. Nechybí ani různé vychytávky od Q. Především ale je to hezká změna oproti už (se vši úctou) mírně vyššímu věku předchozích představitelů. Charismatický Dalton mi zde prostě sedl. Sice hlavní padouch (J. Krabbé je na záporné role jako stvořený a snaží se) není tolik výrazný, a muzikantní Bondgirl není zrovna můj typ, ale to jsou detaily :). Film doprovází příjemná hudba a odsype ve svižném tempu. Navíc začátek odehrávající se v Bratislavě neunikne pozornosti (vlajka, WC muži, slovenská adresa, vozy VB,...). Kvůli správné konstelaci hvězd a hlavně navrácení tajného agenta do těch správných kolejí (ano, po opravdu slabém Nikdy neříkej nikdy a mdlé Vyhlídce na vraždu) jsem hodně uvažoval o 5*, ale zatím zůstanu při zemi, možná příště své hodnocení změním. ()

R1CH1E

Dalton je asi nejrealističtější a nejakčnější agent 007, který tu zatím byl. A že mu to jo sakra sluší. Šarmem a elegancí dokonce šlape na paty pro mě nejlepšímu Bondovi Brosnanovi. Za krásně vytvořenou Bratislavu a kulervoucí akční řežbu v Afghanistánu nemůžu jinak než 5 hvězd. ()

Autogram

Celkom bežná bondovka, konečne bez šialených sci-fi prvkov, z likvidácie atómových zbraní presedlal radšej na drogy. Bratislavské scény ma nejako nezaujali, skôr záverečná letecká naháňačka, tá ale veľa autenticity tiež nepobrala. Z dnešného pohľadu by asi Bond na svoju spoluprácu s mudžahedínmi proti Rusom nebol veľmi hrdý. ()

vyfuk

Natož, že je tato bondovka vysoce kritizována, já tak nějak nechápu asi proč. Dalton dle mého příjemně osvěžil post Jamese Bonda a celkově do toho vhodil nový a čerstvý nádech. Upřímně je mi líto, že Timothy hrál pouze ve dvou filmech s agentem 007, protože mi přijde typičtější a sympatičtější než Roger Moore a nebo Pierce Brosnan. Už jenom to bylo na filmu úžasné. Nevím jestli to bylo i tím, že se Bond podíval poprvé i do Čech a Slovenska, ale prostě tato bondovka se mi svým příběh i zpracováním líbila mnohem víc než lecjaká s Moorem. jen tak dál... ()

m.a.t.o.

„Sme voľní." – „Sme na ruskej leteckej základni uprostred Afganistanu." Zase raz budem za kokota čo ide proti prúdu, ale mne táto 15. bondovka neprišla nijak podarená. Áno, Dalton priniesol nový, svieži vietor čo dokazuje už úvodná akčná sekvencia, výprava i akcia je pomerne veľkolepá, ale nevedel som sa zbaviť pocitu, že to všetko je iba kamufláž veľmi slabého scenáru. Už v časoch premiéry musela byť téma sovietsko-anglických (takmer) ideálnych vzťahov, ktoré sa snaží narušiť vnútorný nepriateľ riadne prevarená (niečo obdobné sme už videli x-krát v predošlých častiach), o tom ako komicky to celé pôsobí o takmer 30 rokov neskôr už ani nehovorím... 45 % ()

Styxos

I po těch letech je to pořád špicoidní bondovka a neuvěřitelný náser. Bond má po boku pěknou ženskou a hlavně jezdí ve skvělý káře, o kterou tradičně přijde. Dalton je tentokrát o trochu větší drsňák než jeho předchůdci (asi druhý největší od dob tatíčka Conneryho). Veterán John Glen se nemusí na sesli vůbec za nic stydět, ačkoliv ta závěrečná scéna na letišti byla kapku nudnější. Jenže si reputaci napraví následně ve vzduchu, když si nejdřív Bond odřízne tkaničku ("Dostal kopačky" :-) a pak seskočí v auťáku a James pronese další famózní hlášku o oblíbené restauraci. John Barry pak složil pravděpodobně nejlepší soundtrack staré bondovské éry. Aby ne, když byl jeho poslední a chtěl odejít se vší parádou, což se mu fakt povedlo. Mimochodem - dřív jsem si nevšiml, že ten chlápek kydlí svoje oběti pomocí sluchátek. Ps: během "mise" v Tangeru jsem si vzpomněl na Bourna. Zajímalo by mě, jestli se Gillroy při psaní Ultimáta lehce inspiroval a nebo to je jen čistá shoda náhod. ()

Liqid

Jediný Bond z prostředí Československa jezdící v Audi. Konečně byl nahrazen Moore, který byl již značně přestárlý, Dalton je dobrá náhrada, škoda jen, že nemohl přijít dříve. Bondgirl teda nic moc, Conerymu vybírali lepší kousky. ()