KGB má nový ďábelský plán: Série atentátů se podle něj stává osudnou pro agenty nepřátelských tajných služeb. Jméno Jamese Bonda v tomto seznamu smrti nechybí. Agent 007 však zařídí v Bratislavě útěk generála KGB Koskova, který ve skutečnosti pracuje pro britskou tajnou službu. Koskov obviní z úkladů svého protivníka Puškina, ale vzápětí je unesen sovětskými agenty. Bond se nyní musí Puškina zbavit a Koskova zachránit. Timothy Dalton je James Bond osmdesátých let. Nové příběhy Agenta 007 díky němu získaly tempo akčních filmů. Bratislavu musel za totality natočit John Glen především ve Vídni. (Warner Home Video CZ)

silentname

"The Living Daylights" je podľa mňa schopnou Bondovkou. NIe je super, ale rozhodne má dostatok pozitívnych momentiek, ktoré stoja za spomenutie. V prvom rade Timothy Dalton. Ako James Bond je podľa mňa veľmi dobrý a veľmi dobre ho v tejto role beriem. Maryam d´Abo je tiež skvelá. Sympatická Bond-Girl a v role, kde ju človek dokáže dobre pochopiť. Zloduch tohto filmu je dosť dobrý. A dokonca je tu aj pár dobrých twistov. Vo filme sú rozhodne aj komické momentky ako napríklad prechod cez slovensko-rakúsku hranicu a podobne, no ja som si to celkom užíval. Dokonca musím povedať, že sa mi aj páčilo, že sa film odohrával aj v komunistickom Československu. Funguje to. Plus sa v tomto filme aj dosť nacestujeme a prechodíme rôzne krajiny. Možno to nie je najsilnejším filmom, lebo je pravda, že miestami je skutočne cítiť jeho stupiditu, no ja som si ho užil. Vizuálne je dobrý, má pár vtipných momentov, pár prekvapivých momentov, nového dobrého Jamesa Bonda a ja osobne ho odporúčam vidieť. Podľa mňa jeden z lepších. Hodnotenie: B ()

klerik

Ale hej, Dalton dal tomu nový dych a pôsobí rovnako sviežo ako neskôr Brosnan v Zlatom oku, ale... nudil som sa. Nepomohla ani Bratislava, ani slovenské hlášky, ani obsadenie, dokonca ani (vzhľadom na dnešnú situáciu USA) celkom humorný konflikt v Afganistane... Skrátka chýbalal mi tu atmosféra, dobrodružnosť, ani ten humor nebol až taký trefný... Akcie slabé - ale to sú takmer vo všetkých starých bondovkách (ale v tých Moorových to bolo aspoň srandovne zlé). Skrátka bola to veľká šanca, ale mne to prišlo akési nedotiahnuté... Zrejme však ide o konflikt mojej predstavy Bonda (jednoznačne elegantné brosnanovky, potom vtipné moorovky) a chladne profesionálneho Bonda, akého sa pokúsili stvoriť tu... ()

SeBig

Tak tohle byla paráda. Změna Bonda a hned takový rozjezd. Je to trochu jiná Bondovka, Bond se tu zamiluje jen do jedné dívky a je to takový na půl romantický (hned se nelekejte) je to právě super zábavný a akční. Já se bavil od začátku do konce. Jízda na čele byla zabavná a mlýkař taky supr nápad. Paráda. ()

classic

„Životné svitania” sú pre Jamesa Bonda naprosto kľúčové, aby sa na základe toho, že sa opäť ráno prebudí do nového dňa, sa mu mohla vôbec automaticky vsugerovať ďalšia myšlienka, kde ho zase MI6 znovu nasadia, na ktorej misii bude musieť mať „uši nastražené a oči na stopkách” , kedy trebárs v takej, našej Bratislave (Blavu suplovala Viedeň, no aspoň počuť ľubozvučnú (česko)slovenčinu, ako z komunistických, náučných dokumentov, pozorne počúvajte a budete ju počuť !) chce ochrániť generála KGB Koskova pred daným ostreľovačom, keď predchádzajúce cvičenie na Gibraltari, zrovna nevyšlo podľa ich najlepších predstáv... ? Na tom by v podstate nebolo absolútne nič zvláštne, ak by "snajper" nakoniec nebola jedna, útla violoncellistka, menom Kara (budúce Bondovo dievča) Milová, z ktorej sa čochvíľa vykľuje milenka G. Koskova. Bondovi táto skutočnosť asi nedáva úplne poriadne spávať, preto sa ju i snaží horlivo vystopovať, infiltruje sa do jej náručia, pričom taký špičkový a chameleónsky vrah Necros, tiež používa taktiku uškrcovania svojich obetí pomocou slúchadiel od walkmana, čiže aj on má svoj špecifický štýl, alebo jestvuje i program vyvražďovania amerických a britských agentov: „Směrť Špionam” , čiže tým pádom by sa mal mať "007" minimálne pred ním na veľkom pozore ? Americký obchodník so zbraňami Brad Whitaker, taktiež nie je žiadne neviniatko, schyľuje sa ku komplotu šéfa sovietskej tajnej služby Leonida Puškina, a toho je ešte oveľa viac, než si sami vonkoncom myslíme, je to tak celé popretkávané, až je z toho taký, navarený guľáš, no i napiek tomu nemôžem povedať, že by mi bohvieako nechutil, treba si iba zvyknúť, zapojiť všetky chuťové receptory, nič ťažké. / Prospela výmena Rogera za Timothyho... ? Je to prostá vec názoru, a to mimochodom, každého, jedného fanúšika, za ktorého sa pokladám. Dalton mi extra neprekážal, ale ani ma zase extra nenadchol. Naskočil do rozbehnutého vlaku, v ktorom už sedel (režisér, strihač) John Glen, kedy sa chcel celkom a dozaista odpútať od svojich, niekdajších kolegov, preto je väčšinou smrteľne vážny, niečo mu taktiež chýba i z povestného šarmu Seana Conneryho, skrátka, je nanajvýš svojský, keď sa chce čo najviac priblížiť Flemingovej predlohe. Na jednej strane to je dobré, no na druhej, sám neviem ? Uvidím, ako ďalej v „Licencii na zabitie” , možno sa miska váh preváži na tú, pozitívnu ? Pomerne často som si všímal náležitý obsah akčných a úderných sekvencií, až som mával normálne určitý dojem, že sa pozerám súčasne aj na „Nemožnú misiu” s Ethanom Huntom, trochu mi to splývalo práve s touto, fiktívnou postavou, ktorá je zrejme samotnou napodobeninou Jamesa Bonda v modernejšom kabáte ? Upgradeovaný J_B ? Táto bondovka je mierne chaotickejšieho vnímania, neviem, čím to je, ale tri hviezdičky sa mi zdali akosi málo na konečne zúčtovanie. Dám mu ešte poslednú šancu. ()

jojinecko

3,5*/5...Preč sú časy suchohumorného Moora, ubralo sa na vtipe, nadsádzke a charizmatickom hlavnom predstaviteľovi - pridalo sa na akcii, prepracovanosti a bohatosti scenára...Dalton je priemerný ničím zaujímavý chlapík, ktorý sa podľa mňa pre rolu Bonda veľmi nehodí, ale inak sa táto bondovka môže kľudne a bez hanby zaradiť medzi ostatné 007 produkty... ()

mcb

Jakkoli klišovitě to může znít, tak obsazení Daltona dodalo bondovské sérii dech. Žádná absurdní nadsázka, parodie a sci-fi prvky jako typické Mooreovy trademarky, ale pěkná přímočará špionážní podívaná, která dodala nové charisma nejslavnějšímu agentovi. Už žádný vtipkující dědula, ale nebezpečný agent vykazující typické rysy klasického akčního hrdiny. Příběhově to sice opět trochu drhne, ale to je vynahrazeno v perfekcionistických akčních scénách, které naprosto strkají veškerou konkurenci z devadesátých let do kapsy. Až se mi ani nechce věřit, že to režíroval ten stejný John Glen, který nechal Bonda obléct do opičího kostýmu. P.S. Konečně vím, kde bral Nolan inspiraci pro jisté scény z Počátku a TDKR. ()

sharky

James Bond bojuje za pomoci afgánských teroristů a sovětského generála proti americkému zbrojaři, co dodat, tohle asi nebude oblíbený film rodiny Bushových..:) Možná má 007 menší charizma, zato je však v Československu a jeho Aston Martin má do té doby nejlepší vybavení, takže hravě překoná žigulíky VB. Příběh má spád, humor i skvělé scény s Q a ropovodem. Na rozdíl od druhého Daltonova počinu na mě stále dýchá bondovské kouzlo a elegance. ()

MontyBrogan

Ľudové konzervatórium, surové ópium, ambulancia z KGB a Bond s novou tvárou serióznejší, ale aj zraniteľnejší. Charizmu si ešte buduje, ale bond girl Maryam d'Abo s výzorom blond verzie Audrey Hepburn chýbajúce emócie dorovnala. ()

Jinny

Slovenská lepá děva Bondovi připomíná, že říkal, že ji miluje. Já hoto tedy pronášet nikdy neslyšela! "I've been waiting long for one of us to say: save the darkness, let it never fade away in the living daylights." ()

honajz

Tak nějak nevím. Dalton je na roli skvělý, má ten poťouchlý a darebácký, klukovský výraz v očích, jaký od Bonda očekávám, ale nějak nemá co hrát. Ta zápletka je tak divně vycucaná z prstu a raději se nad ní nezamýšlím do hloubky, abych nenarazil na nelogičnosti. Zajímavé je, že tvůrci po Duran Duran sáhli po A-Ha, tak jestli to chtěli směřovat tímhle směrem, pak se nedivím. Samozřejmě potěší pokusy o slovenské reálie, jež se vcelku povedlo zvládnout, a je milé slyšet slovenštinu v bondovce, auta VB rulezz a tak, ale stejně pro mne nuda, spousta vaty a těch pár bonmotů to nezachránilo. U bondgirl jsem si nebyl jist, jestli netrpí chudokrevností. Potěšila mne hvězda béčkových filmů John Rhys-Davis, i když tady taky má jen čurdy, ale on stejně moc neumí hrát. ;-) Po pravdě řečeno, jeden díl MacGyvera je akčnější a vtipnější než tohle. Chybí cokoliv víc výrazného a zapamatování hodného. A je pravda, že noví představitelé Moneypenny a Leitera stojí taky za starou belu. Jinak je vtipné vidět, jak se mění politický diskurz - kde jsou ty doby, kdy západ Afghánistán podporoval. ()

eraserhead666

Když už ničím, československé rodáky to pobaví a zaujme tím, že se část filmu odehrává na Slovensku a rozesměje tím, že zjistíme, že se z Tater dá na futrálu na cello přejet z kopečka do Rakouska - to je nejzábavnější scéna z celého filmu. Kromě toho, Gustav Husák je zřejmě jediný česko-slovenský politický prominent, který se kdy v bondovce objevil, sice jenom na obrázku, ale i to se počítá. Navzdory tomu, že Timothy Dalton vůbec není špatný Bond, patří Dech života mezi ty slabší kousky. ()

Ilicka

Československá pasáž je naprosto perfektní, především pro Čechy a Slováky, kteří docení podivný mix češtiny, slovenštiny a ruštiny, stejně tak jízda na Stradivárkách do Rakouska, bohužel po polovině film rychle ztratí tempo a už jej znovu nenabere. Dalton jako Bond mi nevadí, ale favoritem není. ()

Othello

Výměna utahaného starého pána Rogera Moora, kterého musel zastupovat kaskadér i při pití šampaňského, za naspeedovaného agresora Timothy Daltona mě úplně vytrhla z komfortní zóny. V něčem se skutečně jedná o návrat ke Conneryovskému pojetí řeznického psa, který k sobě ženské strhává za nadloktí, ve většině situací jedná jako chladnokrevný psychopat a to, že mají děvčata takové tendence propadat jeho charismatu, je zejména z toho důvodu, že jsou úplně pitomá. Z Daltona navíc ještě jde cítit ta osmdesátková zrychlenost, netrpělivost, impulzivita a agrese, díky čemuž sice působí hrozivě a nevyzpytatelně v akčních a dramatických scénách, vůbec mu však nesedí pokusy o gentlemanství, romantiku či vtipné glosování. Jako Bond celkově ale je Living Daylights dramaturgicky výborně ošetřené dobrodružství s hromadou obsahu. Ocitneme se zde na Gibraltaru, v Anglii, Československu, Rakousku, Maroku i Afgánistánu a to i přesto, že tento Bond má zatím nejmenší počet států, ve kterých se natáčel, snad s výjimkou Dr. No. Na druhou a poslední bondovku s Daltonem se docela těším, ale zároveň jsem rád, že po ní už půjde do prdele, protože tohle pojetí protagonisty neutáhne celou mnohadílnou sérii. Takových hrdinů tehdy totiž bylo spousty. ()

902 10

skvela bondovka s vybornym daltonem (i kdyz tohle jsem zjistil az po nekolikerym shlednutich). narozdil od bondovek s bozskym rogerem ubylo humoru, nadsazky a vsemoznych uletu, ale kupodivu to neni vubec ke skode veci. dalton dostal prilezitost pojmout bonda po svem - jako drsneho agenta, presvedciveho v akcnich scenach (zaverecna scena v letadle je opravdu excelentni), ktery netravi moc casu na banketech a v kasinech balenim hrabenek, vystaci si s jednou bondgirl - slovenkou s typickym slovenskym menem kara milovy (bratislava tady zaziva svych 5 minut slavy). film drzi pohromade jako krteckovy kalhoty, nejlepsi reziser bondovek john glen dela co muze a ian flemming dodal (im memoriam) posledni namet. mozna proto uz povedenejsi bondovka nebyla natocena. lepsi rozjezd si dalton nemohl prat. skoda ze to moc dlouho nevydrzelo. ()

Ištván87

Nevím, nevím. Nějak mi to nesedlo. Respektive mi nesedla ta nevyváženost. Zatímco v první půlce filmu je mnoho výborných scén a skoro až do tří čtvrtin se nese neobvykle komplikovaná zápletka, tak konec s pomocí Usámy bin Ládina je trošku (tedy vlastně hodně) pitomoučký. První poločas je vážně dobrý. Jakožto fanouška trilogie o Jasonu Bourneovi mě dost překvapila honička (byť velmi krátká) na střechách v Tangieru. A velice milým překvapením pro mě byla slovenština, která se linula z policejních vysílaček, nebo občasná čeština, která byla slyšet v ulicích "Vídeňsko-Ruské" Bratislavy. Takže první půlka, ač zde nebylo místo na nějakou lepší akci, mě mile překvapila. Stejně tak jsem s povděkem kvitoval houževnatost jednoho z bodyguardů, který si na začátku filmu v zámku kde se ukrýval Kosov, dal docela slušnou bitku s konkurenčním agentem a jen o chlup z ní nevyšel jako vítěz. Ovšem když se film přesunul do Afghanistánu, tak jsem místy dostával spíš záchvaty smíchu. Pravda, dočkali jsme se vysvětlení toho, že Koskov je opravdu pěkná *****, ale ta zápletka s hrdinnými Afghánci a odpornými Sověty (kdyby jen tehdy Američani věděli) je sice z historického hlediska i z hlediska tehdejšího vidění světa v pořádku, ale vůbec mi nepadla do oka... Něco tomu chybělo.... Jako by celý film ztratil ten v názvu obsažený dech... No a tento dech už pak až do konce nechytí. Nevím, možná je to tím, že se mi nelíbí prostředí, nebo mi prostě vadí to množství politiky, faktem ovšem zůstává, že to mělo našlápnuto k skvělému filmu.... Dobře, přemluvili jste mě. Dám tomu 4*.. :D ()

Necrotongue

Tak se po čase vrátil agent tajné služby,který kašle na humor a hlášky se scénářem,který kašle na sci-fi a ono to funguje.Bond je drsnější,chladnější a celý film se vrací ke špionážním základům. ()

Bauer

No tak po tom všem jak všude čtu , jak je tohle špatná bondovka a jak je Timothy Dalton špatný představitel Bonda tak bych čekal něco horšího.Bondovka je to moc dobrá.Timothy Dalton je dobrej ( určitě lepší než George Lazenby ) představitel Bonda , jen by se mohl naučit říkat lépe: " My name is Bond , James Bond " , protože tohle mu fakt moc dobře nejde.A je jen jedna věc kterou bych mohl vytknout a to je bondgirl....fakt nic moc. ()