Prominentný právnik Martin Vail je sebavedomý muž, ktorý v súdnej sieni bez výčitiek manipuluje faktami aj ľuďmi. Na dobročinnom večierku u biskupa sa stretne so svojim bývalým nadriadeným a jeho asistentkou, svojou bývalou milenkou. Krátko na to je biskup vo svojej rezidencii brutálne ubodaný a polícia zatkne zakrvaveného mladíka. Je to miništrant, u ktorého naviac nájdu biskupov prsteň. Vail sa domnieva, že podobný prípad by mohol prispieť k jeho prestíži a preto sa rozhodne, že bude podozrivého bezplatne obhajovať. (RTVS)

Hrabovo

No dobře, ale kdyby nebylo Aarona, nebylo by pásky. Roy by si nic takového nenechal líbit. Někde hluboko uvnitř musí být obě polohy, byť nemusí být odděleny. Proč je v amerických filmech vždy skutečná psychopatologie pokroucená tak, aby to bylo jen efektní a nikoliv pravděpodobné? To odpustím jen Hitchcockovi v Psycho. To je tak dokonalý film, že nad domalovanou diagnózou zavřu obě oči... ()

Barghest

Celkem nadprůměrný trhiller s Gerem, který neurazí, a výtečným Nortonem, jehož nominace byla víc než zasloužená. Je proto škoda, že výsledku trochu podkopává nohy scénář. První zvrat se dá díky nadhozeným nápovědám odhalit hned zkraje, ten druhý, ačkoliv by na první pohled mohl udělat dojem, je divákovi předložen způsobem, který nedává moc smysl. Kvůli tomu působí konec trochu přitažený za vlasy. Prvotní strach rozhodně neurazí, ale taky zas tak moc nenadchne. P.S.: Udělat z amerického spisovatele Nathaniela Hawthornea Natálii je docela velkej trapas. ()

pekas

Nijak zvlášť mě to neuchvátilo tenkrát a ani opakování po 15 letech nový pohled nepřineslo. Norton je sice parádní, ale jinak ten film nezaujal. Lehký nadprůměr. 63% ()

george82

Filmy se soudní tématikou jsou fajn a i když se Gere hodně snažil, aby byl vidět, tak hlavní slovo v celém filmu měl Norton, který byl naprosto excelentní. Role mu skvěle padla. ()

helrohir

V podstate ide o obyčajnú právnickú krimidrámu, hoci plnú zaujímavých zvratov a scén, ale nebyť geniálneho výkonu Edwarda Nortona a záveru, ktorý doslova šokuje a vyráža dych, výsledné hodnotenie by bolo o hviezdu slabšie. Zvyšný herci a réžia sú však tiež nadštandard. 75%. ()

MirkaP

Super Gere, dobrá Laura, skvělý Norton. Místy tam byla hluchá místa, ale ve výsledku slušný napínák. /// Název filmu jsem nedokázala zařadit do souvislostí s viděným. ()

Pertinacia

Výborné herecké výkony. Průměrný scénář. Mizerný český dabing. Naprosto příšerný český překlad. Na několika místech postavy říkají něco úplně jiného než v původním znění. Překladatelka neví, že mnohočetná porucha osobnosti a schizofrenie jsou dvě naprosto odlišné diagnózy. "Natálie Hawthornová" je ve skutečnosti Nathaniel Hawthorne. A ten, kdo sepisoval oficiální text distributora, byl asi opilý nebo sledoval verzi z nějakého podivného alternativního vesmíru. Schválně, kolik napočítám rozdílů. Aaron netvrdí, že se popral s vrahem. Netvrdí, že vrahem je Alex. Netvrdí, že neví, kde je Linda. Aarona nevyšetřuje psychiatrička, ale psycholožka. Ve filmu není nic o tom, že by se snažila odložit jeho výpověď u soudu. Alex v biskupově pokoji nejenže nic nehledal, on tam vůbec nebyl. Aaron ani neomdlí, ani nepřizná, že ho ovládá Roy. Psycholožka (nikoli psychiatrička; a ne, fakt to není totéž) netvrdí, že Aaron má schizofrenii. (Tedy tohle platí jen pro originální znění. Kreativní překladatelka příště vymění rakovinu za ebolu, nemoc jako nemoc.) Z řeky nevytáhnou zavražděnou Lindu, ale někoho úplně jiného. A poslední dvě věty jsou taky mimo, ale už nebudu spoilerovat. Tahle hra na rozdíly je skoro zábavnější než samotný film. ()

mrclTV

Ďalší zaujímavý film z prostredia amerického justičného systému. Teraz som si vlastne uvedomil, že tých filmov je nejako veľa (Firma, Porota, Conviction, Fracture, Time to Kill, Primal Fear - skoro každý rok vyjde podobný film a to som si spomenul iba na tie čo som videl.) Prvá polovica skôr priemerná, ale ta druhá, tá teda človeka poriadne rozhýbe. Výborný výkon od Nortona (jeho filmový debut!) a solídne 4 hviezdičky, i keď to zo začiatku vyzeralo aj na menej. ()

PlayEasy

Velice kvalitní a napínavý Thriller s naprosto excelujícím "schizofrenickým" Edem Nortonem, který už ve svých pětadvaceti letech projevil nesmírný talent. A jelikož podobné filmy jednoduše milujeme, je to tak něco mezi 4 a 5*. Ale to finále??!! ...Není co řešit :) 90% ()

adamix

Byť to romantická komédia z právnického prostredia s Gerem a Linney, kde by hlavní predstavitelia len tak pre zábavu riešili nejaký prípad popri naivnej romanci, dalo by sa to zniesť. Tu si len niekto splietol žáner. S týmito hercami, kde Gere v každom druhom zábere flirtuje so svojou ex - protivníčkou, pri toľkej vážnosti, ako by sa film hral na MLČANIE JAHNIAT, s tak smiešnou pointou, to ani nejde ohodnotiť inak. Dve hodiny s priemerným a neprekvapivým príbehom, ktoré zaistili pozornosť divákov herecké tváre deväťdesiatych rokov. Ináč by to prefúklo bez povšimnutia. K čomu tých 82%?? ()

JosefTomas

Neskutečný zážitek, který nabízí přesně to, co k soudní síni patří. Intriky, dominance, chytré tahy a podobně. Vše zabaleno tak precizně, důkladně a natolik lidsky, že je úplně jasné, proč budu mít tento film ve svém žebříčku tak vysoko postaven. Čím více na něho myslím, tím z něho mám lepší pocit. ()

hrumsrt

Soudní proces v USA je ta největší blbost, jakou jsem viděl... Mám někdy dojem, že ho takhle vymysleli a udržují jen proto, aby se mohli točit podobná soudní dramata. Ono to totiž vypadá energicky a daleko dramatičtěji, než co si my tady nacvičujeme, ale jistota a důležitost soudce je až vtipná. Richard Gere je vynikající herec a jen mě štve, že on strašně moc svého talentu vyplítval na nějaký tuctový romanťárny, když tahle dramaticky hektická oháněčka mu vážně sedne. Bohužel, pak to je i výsledek toho, že ho část diváctva moc nebere jako toho serióního herce a on má občas problém oddělit i ty šarmantní usměvy. Za to jeho herecký kolega Edward Norton, který v jednom ze svých prvních filmů vůbec, zahraje tohle! Snímek má poměrně fajn příběh a drží si napínavé tempo, jako divák poměrně jednoduše hltáte stoupající napětí až dojdeme tomu rozhřešení s následným odvážným twistem. Jen takové další kopnutí do nevinně se tvářící církve, ale jak víme pod svícnem je největší tma. 75% ()

Binne

Na počátku všeho byla lež, poté až vznikla lidská bytost. Krimi thriller, který se snaží vyvolat dojem, že Richard Gere je cynický a pragmatický právník, který se ujme medializovaného případu (není). Ve svém domě zemřel známý arcibiskup a okamžité podezření padne na osobu, která je potřísněna krví, silně dezorientovaná a ztracená. Diváka tak následné zatčení zmateného mladého muže nepřekvapí, je ale příliš jasné, že tak jednoduché to být nemůže. Následně se rozjíždí vyšetřování, které advokáta zavede do temných koutů arcibiskupova života. Martin Vail v sobě probouzí soucit a lítost nad osudem mladíka a mermomocí se pokouší odhalit pravdu. Nic ale není tak, jak se zdá. Vcelku prvoplánové dílo, které utáhne spíše na fantastickou atmosféru, než na zápletku jako takovou, přesto je třeba vyzdvihnout několik zásadních pozitiv filmu. Snímek se nese v duchu krimi devadesátých let, jednotlivé postavy jsou nezajímavé, jejich příběhy nehrají žádnou roli. Divák se poklidně věnuje pouze hlavní zápletce, kterou spolu s Gerem odhaluje. Snímek má příjemnou všehochuť tehdejší filmové nabídky. Cosi z pomalého tempa "Dokonalé vraždy" a perfektní napětí z "Osudové přitažlivosti". Příběh není zprvu nijak neuvěřitelný, jednoduché a přímočaré řešení, které je nám z počátku chytře nabídnuto odmítáme. Největší tma je ale pod svícnem. Máme dostatek prostoru věnovat se krokům advokáta, nikoli obžalovaného. Vše tedy inteligentním způsobem hraje proti divákově intuici. Navzdory tomu přichází v závěru příjemný pocit v podobě "Aha! No jasně!". ()

RafaKrakal

Miluju právní thrillery s dobrými hereckými výkony a kvalitním zakončením. Prvotní strach je v tomto nadstandart neboť Norton herecky exceluje a konec je naprosto dokonalý. Jasných 5 hvězd. ()