Film Obhajca nevinných, ktorý vznikol podľa skutočnej udalosti, rozpráva silný a podnetný príbeh mladého právnika Bryana Stevensona (Michael B. Jordan) a jeho boja za spravodlivosť, ktorý sa zapísal do dejín. Po ukončení štúdia na Harvarde mal Bryan na výber z viacerých lukratívnych pracovných ponúk. Namiesto toho sa však vydáva do Alabamy, aby s pomocou miestnej obhajkyne Evy Ansleyovej (Brie Larson) obhajoval neprávom odsúdených alebo tých, ktorým sa nedostalo riadneho zastúpenia. Jedným z jeho prvých a najškandalóznejších prípadov sa stane ten okolo Waltera McMilliana (Jamie Foxx), ktorý bol v roku 1988 odsúdený na smrť za neslávne známu vraždu 18-ročného dievčaťa, a to napriek tomu, že existuje množstvo dôkazov o jeho nevine a že proti nemu svedčil len zločinec, ktorý mal dobrý dôvod klamať. (TV Markíza)

classic

„Proste, súcit” , ale, s kým mať vlastne tento súcit ? Buď s prehnitou americkou justíciou a ich typické prehmaty, t. j. «justičné omyly» , kedy konečne (pre)pustia nevinného človeka na slobodu (najmä Afroameričana) z múrov väznice, a to aj po extrémne dlhých, desiatkach rokov, keď si aj sami zrejme povedia: „Hups, toto je akási chyba, veď ale mýliť sa, je predsa ľudské, však ?” , alebo, kto im potom vráti ten stratený čas, že ani samotné odškodnenie, ak sa ho avšak dočkajú, nezahojí všetky rany na ubolenej duši, ktorá je už po zdravotnej stránke dávno podlomená ! Na každých deväť ľudí, ktorí boli v USA popravení, pripadá jeden človek odsúdený na smrť, ktorý bol uznaný nevinným a prepustený, čo je šokujúca (alarmujúca!) štatistika pochybenia. A skúste si to teraz následne vynásobiť, čo vám z toho bude vychádzať ? A v rasisticky založenej Alabame, naprosto nič nové pod slnkom, keď si to tentokrát zlízne černoch v produktívnom veku, Walter "Johnny D." McMillian, ktorého obvinia zo zabitia 18-ročnej belošky Rondy Morrison, odsúdia ho na základe pochybného svedectva kriminálnika Ralpha Myersa, a tak ho prokurátor Chapman ihneď šupne natvrdo za mreže, kde mu hrozí i trest smrti ! Našťastie sa jeho prípadu ujíma začínajúci černošský právnik Bryan Stevenson, podľa ktorého pamätí (knižnej predlohy) uzrel svetlo sveta aj tento podarený film na motívy skutočných udalostí. Havajčana (režiséra), Destina Daniela Crettona vôbec nepoznám, ale to absolútne nezabránilo tomu, aby som si od neho pozrel pozoruhodný snímok, v ktorom účinkuje, napríklad - Michael B. Jordan, ktorý so svojim slávnym menovcom, basketbalistom, nemá nič spoločné, iba rovnaké meno a priezvisko, a to je asi tak všetko. Bakari je fenomenálny, žiadny nádych po N'Jadakovi z Čierneho Pantera, ostáva iba mimoriadne sústredené herectvo, pred ktorým naozaj, klobúk dolu ! Jamie Foxx sa cítil, ako kapor vo vani, tesne pred Vianocami, a to doslova ! Bie Larson ma celkom potešila, keď už teda nič iné. Veľa krásavíc sa tu nevyskytlo. Do budúcna zvažujem, že dám ešte šancu dajakému filmu od D. D. Crettona. ()

rublik05

Dost dobré drama z vězeňského prostředí, které se zabývá zejména té soudní stránky, a které nabízí opravdu velmi silný námět. Filmu dominují výkony dvou hlavních hvězd, a sice Michaela B. Jordana a Jamieho Foxxe. Oba dva herci odvádí perfektní práci a jejich role jim dokonale sedly. Sociální podtext o rasové nesnášenlivosti, která je asi stále v úžasné Hamerice aktuálním tématem, je zpracován nenásilnou formou a výjimečně nepůsobí jako jedno velké klišé, i když náznaky antirasistické agitky film opět neminuly. Celkově mě příběh o neprávem odsouzeném vězni hodně bavil a jeho zpracování dokáže diváka zaujmout. Kvalitní filmařinu snímku nikdo upřít nemůže. Co mě ale nemile překvapilo, byla absence dramatické hudby, protože drama s takovým citlivým tématem by si zasloužilo kvalitní hudební doprovod, který by lépe podbarvil jednotlivé scény. Taktéž délka filmu mi přišla trochu moc, v určitých momentech mi chyběl větší spád. Nicméně i tak jsem s filmem spokojený a hodnotím ho jako jedno z těch lepších dramat. 7/10. ()

Strandmon

Konečně zase skvělá dialogovka dotažená téměř k dokonalosti. Luxusní atmosféra amerických věznic a soudních procesů, herci jsou výborní počínaje Jordanem, přes Larson, až k Foxxovi. Film z člověka dokáže dostat slušnou várku emocí, chvíli nenávidíte, pak vám zase téměř ukápne slza. Je to skvěle vybalancované, autentické a vizuálně naprosto nádherné. Vůbec jsem se nenudil a i přes poměrně velkou stopáž mi to uteklo jako voda. ()

sedm.1

Průměrné, skutečně ničím vyčnívající, dobové soudní drama, s tématikou, která je právě v tomto subžánru snad nejvyužívanější, tedy boj za rovnoprávnost afroameričanů s tehdejším ne zcela regulérně fungujícím soudním systémem, jenže opakuji, takovýchto podobných příběhů tu bylo už vážně kvantum, a Obhájce nevinných nepřináší v jakémkoliv ohledu vážně nic nového, ojedinělého, nápaditého, výrazného, či překvapivého, navíc zde ale bohužel nezafungovali ani další dva zásadní parametry, nutné pro působivost tohoto typu filmu, a to napětí a především emoce, nehledě na to, že bohužel nepomohli ani postavy, které přestože jsou obsazeny velice kvalitními herci, tak stejně nedokázali film nějak výrazněji oživit. Abych ale zase jen nekritizoval a nevyznělo to, že se jedná o vyloženě špatný film, tak to tedy opravdu ne, Obhájce nevinných totiž určitě není nudnou podívanou, má slušný spád, atmosféru, několik slušných dramatických scén, jak jsem již zmiňoval i skvělé herce, a v podstatě celkové zpracování snímku prostě dokazuje, že tvůrčí kvalita zde rozhodně nechyběla, jen zkrátka nebyl k dispozici takový materiál, ze kterého by šlo udělat něco skutečně mimořádného, což je ovšem vzhledem k profláknutosti látky již docela dost upřímně těžké. ()

Morholt

Antirasistické soudní drama natočené přesně podle příručky, ve kterém černý právník obhajuje černého vraha, kterého chce bílá jižanská justice posadit na elektrické křeslo. Problém je, že podobných filmů rozdělujících na zlé bělochy a chudáky černochy je zkrátka moc a musí to být vyloženě pecka, aby vzbudily výraznou pozornost.. A Just Mercy žádná bomba není. Nemůžu říct, že by to bylo vyloženě špatné. I když se to občas táhlo, tak odhalování pravdy bylo místy zábavné a sekvence ze soudní síně dokázaly vzbudit i nějakou emoci, ale celkově jsem zůstával vůči dění spíš chladný. Průměr a to i přesto, že je to jedna z těch lepších agitek. 50% ()

• Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v amerických štátoch Alabama a Georgia. (MikaelSVK)
  • Celosvětová premiéra proběhla 6. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)
  • Film vychází ze stejnojmenné knihy „Just Mercy“ od Bryana Stevensona. (SONY_)

Michael B. Jordan v biblickém velkofilmu

Michael B. Jordan v biblickém velkofilmu

26.03.2019

Herec Michael B. Jordan (Creed, Black Panther) bude produkovat a zároveň ztvární hlavní roli v biblickém velkofilmu Methuselah od studia Warner Bros. Příběh vypráví o muži, který se dožil 969 let,… (viac)