William Eugene Smith (Johnny Depp) se proslavil jako jeden z nejuznávanějších fotoreportérů druhé světové války. Na začátku sedmdesátých let ale žije samotářsky, odloučený od společnosti a rezignující na svou kariéru. Změna nastane, když jej redaktor slavného časopisu Life Robert Hayes (Bill Nighy) tajně vyšle do japonského rybářského města Minamata. Zdraví a život jeho obyvatel a především dětí je zde totiž po desetiletí ohrožováno jedovatou rtutí, kterou do moře bezohledně vypouští chemická továrna Chisso Corporation. Smith se ponořuje do místní komunity, dokumentuje svými fotoaparáty jejich úsilí žít a přežít, jejich vášnivé tažení za uznání viny a odškodnění ze strany Chisso Corporation. Smith vyzbrojen pouze svým fotoaparátem a silou obrazu dává svým snímkům z toxické vesnice srdcervoucí lidský rozměr a jeho počáteční úkol se mění v životní poslání. Film Minamata, který vychází ze strhujícího skutečného příběhu, je vykupitelským a emotivním příběhem o vítězství nad nepřízní osudu a o tom, že každý z nás má v sobě sílu něco změnit. (CinemArt)

vyfuk

[KVIFF 2021] Cíl je jasný. Ten příběh taky. Film si ale rád zahrává s takovými zbytečnostmi a v počátku dialogy a příběh tak trochu drhne. Postupně se dostáváme dál a má to konečně nějaký spád. Hlavní postava je ale spíše taková s potížemi jen aby se neřeklo a bez nějakého většího kontextu a činy sami o sobě působí dost plytce a neuvěřitelně. Film popularizuje takové zapomenuté a důležité téma a to se mi líbí. Jenže to provedený je na téma vlastně dost nevypovídající. Takže velká škoda. Plus ani nejhorší výkon Nigha, jaký si dokážeme představit. ()

filmmovier

Další velké překvapení. Zrovna Minamata mohla dopadnout absolutně jakkoliv, ale povedla se na výbornou. Celé to táhne Johnny Depp v civilní a velmi vážné roli, která mu sedí naprosto perfektně, takhle dobrý už nějaký ten rok nebyl. Dojem zanechá i Bill Nighy. Příběh je podle skutečně události a rozhodně stojí za to ho zaznamenat. Tempo je pomalé, postupně se buduje atmosféra, aby vše vygradovalo v zatraceně silný a extrémně působivý závěr. Minamata je nádherně komorní a zároveň velká a silná v tom, co chce odvyprávět. A to se jí naprosto daří. Takovéto příběhy by se měly vyprávět. A ideálně v takové podobě, jako v tomhle filmu. Umělecky, přesto plně divácky, se skvělými herci. ()

castor

Bojovali už jiní, určitě budou i další, ale teď se pere kdesi v Japonsku jistý fotograf za oběti chemického znečištění vod vlivem vysoce toxických látek v těle mořských živočichů a ryb. Po jejich konzumaci se u místních obyvatel rozvinula otrava rtutí a značné neurologické potíže. Není právník, není zavalený bednami dokumentů, ale fotoreportážně zachycuje následky chemického koktejlu, který prokazatelně zabíjí, a logicky čelí útokům mocných zástupců chemického průmyslu. Kauza ho probere z životní mizérie, jeho práce zase dostává smysl. Ač podle skutečné události, problém je v tom, že jsme zhruba v polovině, karty jsou jasně vyložené a očekávání malá. Tvůrci se nedokáží divákům zavrtat pod kůži, emočně to nefunguje. Johnny Depp je možná na nějakém černém seznamu (celá ta záležitost je úsměvná), podává ovšem skvělý výkon, který tenhle malý film tlačí alespoň do průměrných čísel. ()

blackJag

Zase jednou podle skutečných událostí, truchlivě, nezajímavě, ale ono to nakonec celkem sedí, protože ždímat takovou látku podle zavedených hollywoodských postupů nemá asi cenu. Otázkou je, jestli tohle měl být vůbec hraný film, jestli to celé neštěstí jenom nedevalvuje... Proč třeba zrovna tohle neštěstí dostalo přednost před ostatními? I když třeba tento dluh se částečně sanuje v úplném závěru, kdy je předložen velice depresivní výčet vybraných prohřešků na zdraví obyvatelstva a přírody různě po světě... Nevím, persona fotografa určitě výrazná, vzniklé fotografie nesporně skličující, nicméně film o dané události spíše standardní. 60% ()

Arsenal83

Proti znečisteniu životného prostredia treba bojovať a je pekné, že už v sedemdesiatych rokoch sa našli dobrodinci, ktorí neváhali bojovať v zúfalom zápase. A zároveň je smutné, že dodnes v podstate Japonci neuznali akúkoľvek zodpovednosť za mnohých mŕtvych. Tento film nie je zábavný a je dosť pomalý. Nie je niečím, čo by som si pozrel znova, ale dodal mi aspoň informácie, ktoré som o Minamate doteraz nemal. Čo je však na ňom najlepšie je naozaj excelentný výkon Johnnyho Deppa, ktorý už po niekoľkýkrát dokázal prečo je tak výnimočným hercom. Škoda, že ho hollywoodski fašisti chcú odstaviť od fachu. Snáď sa im to nepodarí, určite by vo svete filmu chýbal. ()

• Minamatská choroba, někdy zmiňována jako nemoc Chisso-Minamata, je neurologické onemocnění zapříčiněné otravou rtutí. Mezi příznaky náleží ataxie, hypestezie rukou a nohou, generalizovaná myastenie, ztráta periferního vidění, poškození sluchu a vady řeči. V krajních případech propuká šílenství, dochází k ochrnutí, postižený upadá do kómatu a smrt nastává po týdnech od nástupu choroby. Vrozená forma nemoci může také zapříčinit poškození plodu. Na přelomu roku 1960/61 provedly úřady prefektur Kumamoto a Kagošima společný výzkum výskytu rtuti ve vlasech lidí žijících kolem Jacuširského moře. Výsledky potvrdily, že organická rtuť se rozšířila po celém vnitrozemském moři a že lidé byli stále otravování kontaminovanými rybami. Bylo zjištěno, že stovky lidí mají ve vlasech hladiny rtuti vyšší než 50 ppm, což je úroveň, při které pravděpodobně utrpí poškození nervů. Nejvyšší zaznamenaný výsledek byl u ženy z ostrova Gošoura, v jejím vzorku bylo naměřeno 920 ppm. (Maulincio)
  • Natáčení probíhalo v Japonsku a Srbsku. (Kuzmik)
  • Město Minamata před celostátním uvedením filmu v Japonsku v září 2021 odmítlo propůjčit své jméno jako podporovatel místní projekce pořádané v srpnu 2021 dobrovolníky. Představitelé města uvedli listu The Asahi Shimbun, že bylo nejisté, zda film přesně zobrazil historické události a přispěje k odstranění diskriminace a předsudků vůči pacientům. Prefektura Kumamoto, pod který Minamata spadá, naopak promítání podpořila. (Maulincio)

Johnny Depp bude král Ludvík XV.

Johnny Depp bude král Ludvík XV.

21.01.2022

Herec Johnny Depp za sebou má nelehké období. Po nařčeních z domácího násilí z úst bývalé manželky Amber Heard a prohraném soudním sporu s britským bulvárním plátkem The Sun, který ho otevřeně… (viac)

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)