Nejvyšší soudci jsou ve Spojených státech jmenování do svých funkcí na doživotí. Má se tak předejít korupci a ovlivňování. Pro bohatou firmu však není nic snazšího, než najmout atentátníka a nechat několik neúplatných soudců zavraždit. Darby studuje práva a chodí se svým učitelem. Mladá dívka během několika dnů sepíše odvážnou teorii o atentátu na dva soudce a jeho původcích. Jak se zdá, do případu jsou zapletena nejvyšší politická místa. Krátce poté, co se Darbiina verze spiknutí dostane do rukou FBI, zahyne její milenec a ona sama několikrát vyvázne ze smrtelného nebezpečí jen díky šťastné náhodě. Zoufalá dívka se spojí s vynikajícím novinářem Grayem Granthanem, pracujícím pro přední americký list. Společně se pak pouštějí do smrtelně nebezpečného pátrání. (oficiálny text distribútora)

gemi

Veeelmi pomalu budovaný konspirační thriller s dost složitým pozadím, jaký už se dnes nenatočí, protože toto místy (hlavně v první třetině) až seriálové tempo je pro dnešního diváka zvyklého na rychlý střih a překotnou akci od první minuty nestravitelné. Pořád jsou to čtyři, ale slabší. (Poslední zhlédnutí 20. 9. 2015) ()

fannah

Alan J. Pakula mě nikdy nenadchnul... Tohle je sice thriller, ale spíš taková suchá soudní kriminálka... Hooodně moc společnýho s filmy Zbožňuju trable!, Firma, nebo dokonce Erin Brockowich. Jenomže tyhle jmenované filmy v sobě měly jiné kouzlo. Případ Pelikán v sobě neměl žádné kouzlo, které by mě vtáhlo do děje a okouzlilo mě. Navíc je to po dlouhé době film, u nějž jsem po hodině a půl usnul. ()

pakobylka

Politický thriller, který mně kdysi až tak úplně neseděl. Ne snad kvůli Julii Roberts a Denzelu Washingtonovi, kteří se v zájmu věci zcela podřídili svým rolím, ale dějová linie mi připadala nevěrohodná, nereálná ... taková maličko za vlasy přitažená. Jak by dva osamělí pěšáci mohli bojovat proti nelítostné profesionální mašinérii - proti lavině, kterou uvedla do pohybu jedna zdánlivě vyfantazírovaná teorie ? Leč s odstupem let uznávám, že právě O TOM TO JE ... o to se hraje - a vždycky bude hrát ... ve světě filmu - v říši fantazie, kde nic není nemožné, kde i outsider může mít NADĚJI, že zvrátí běh věcí příštích ... i když se jedná o naději ukoptěnou a neduživou - takovou nějakou nedorostlou ... či přímo zakrslou. Ale je tady ... tudíž může vyprávět - o svobodě a demokracii, které se spojily s kapitálem. ()

Radyo

Jedna z mnoha "Grishamovek", které se v kinech v devadesátých letech vyrojily. Tahle patří mezi ty lepší, vlastně je možná nejlepší z nich ze všech. Herecké obsazení je výborné a všichni hrají na doraz. Atmosféra nepostrádá napětí i gradaci, hudba je taky kvalitní, Julia Roberts roztomile půvabná - co chtít více. :) ()

Agatha

Vynikající thriller s politickou zápletkou, který nepostrádá napětí, akci a záhadné tajemno. Samozřejmě i herecké obsazení splnilo své očekávání. Chytrá a skvěle vyděšená Julie Roberts v jedné ze svých neobvyklích rolí. Spolu s Denzlem Washingtonem jim to šlo, jak se říká "od ruky" a výborně se k sobě hodili. Stanley Tucci v roli nájemného vraha také zapůsobil. Scénář je téměř bez chyby a mrazivá hudba jen výborně navodila atmosféru napětí a strachu. Knižní předlohu jsem bohužel nečetl a číst asi ani nebudu. Myslím, že film mi to vynahradil. ()

• Postava F. Dentona Voylese je šéfem FBI ve většině knih Johna Grishama. (D3VIL)
  • Práva na zfilmování knihy "Případ Pelikán" byla zakoupena ještě před jejím dokončením. (D3VIL)
  • „Hledal jsem ženu, která by si dokázala získat sympatie publika, ale nebyla přirozeným vůdčím typem. Proto jsem se rozhodl navrhnout Johnovi právě Julii Roberts. Svým hereckým výkonem nás přesvědčila o tom, že dokázala z postavy Darby udělat ženu, jež se dokáže obětovat, protože je neuvěřitelně silná. Přesto ale zůstává, svým způsobem, křehká,” uvedl režisér filmu Pakula. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)