Temná Sklizeň

• USA Dark Harvest

V malém městečku ve středozápadní části USA se odehrává každoroční smrtící rituál, kdy se mýtická noční můra Sawtooth Jack zvedá z kukuřičných polí a vyzývá mladé chlapce města ke krvavému boji o přežití. (Prime Video)

JASON_X

Tak tahle morbidní alternativní realita a la King mě tedy hodně bavila, i když mi chvíli trvalo, než jsem se do ní dostal. Mohl za to asi poněkud slabý a nešikovný scénář, který skvělému námětu nespíš hodně ubral na potenciální působivosti. Film neohromí ani vizuálnem, trikovostí, nebo hereckými výkony, ale jeho vážná a temná atmosféra a hlavně zajímavá výsledná pointa jdou vysoko nad průměr běžných horrorových béček. A tak přes všechny slabiny považuju tenhle obsahově neotřelý až originální celek za hodně příjemné horrorové osvěžení. ()

J*A*S*M

Teda to byla ale píčovina. Úplně absurdní. Celou dobu jsem čekal, že musí přijít nějaký zásadní konceptuální zvrat, alá "celé je to simulace", protože svět s takhle debilními pravidly, kde se dějou bez logických motivací tak absurdní věci, přece nikdo nemohl vymyslet... a on vlastně žádný nepřijde. Jestli to v knižní předloze fungovalo lépe netuším, ale jsem přesvědčen o tom, že tenhle svět není ta pravá látka pro filmové médium a vylámali by si na něm zuby i jiné režiséři než David Slade. Nicméně, film nemá problém jen s pravidly fikčního světa jako takovými, ale i v interakcích postav - občas to působí, že zapomněli, co se stalo v předchozí scéně. Takže bych tipoval, že se výrazně přestříhávalo, anebo že scénář psal kretén. ()

ricci.s

Niekedy majú obyvatelia zapadnutého malomesta veľmi zvláštne zvyky, aby si zabezpečili bohatú úrodu, a hoci sa tu skôr jedná o nočnú naháňačku medzi vyšinutými teenagermi, ktorí nemajú problém sa masakrovať aj medzi sebou, a jedným celkom fajn vyzerajúcim monštrom, pozadie príbehu je našťastie o niečo zložitejšie. Horšie je to so samotnými postavami, lebo divák si k nim bude získavať sympatie len ťažko - hysterický uvrieskaný policajt či sfetovaní rodičia ústrednej postavy vedú. Spočiatku mi film pripadal viac divný ako dobrý, po odhalení kariet sa už dojmy zlepšili a vďaka parádnemu gore by medzi prepadákmi skončiť nemal. Vhodné skôr pre krvilačných divákov, napätie či atmosféra sú úplne v nedohľadne. ()

EvilPhoEniX

David Slade režisér jedné z nejlepších upířin 30 dní Dlouhá Noc je po delší odmlce zpět a přinesl halloweenský monster slasher, který má své světlé chvilky, ale potenciál byl vyšší. Příběh o legendárním monstru zvaném Sawtooth Jack, které na halloween vylézá v kukuřičném poli a terorizuje obyvatelé města. Pořádá se hon na jeho porážku, kde čeká slibná odměna. Námět není úplně nejhorší, ale scénaristicky je to trochu nezáživný chaos, ale kdo od hororu nečeká strhující příběh, tak tohle se dá snadno překousnout. Dětské postavy jsou sice převážně šmejdi, takže sympatie si tu taky získá málokdo, ale líbil se mi retro feeling filmu, který by klidně mohl vypadnout z 80.tek ( Kdyby film vznikl 40 let zpět, tak červená barva jej nemine), samotné monstrum vypadá hezky a je slušně nekompromisní k postavám. Gore je výborné, to jsem byl překvapen ( roztržení čelisti, useknutá půlka hlavy a rozpůlení těla ve vzduchu při svitu měsíce nádhera!) v tomhle je film hodně výživný a kdyby i ve finále došlo na nějaký pořádný hromadnější masakr a battle s monstrem, byl bych ochotný jít i na vyšší hodnocení, to se však nestalo. Atmosféra a napětí tu není nikterak oslnivá, ale nenudil jsem se, gore i monstrum potěšilo, za mne v pohodě halloween jednohubka, která je brutálně podhodnocená. 56% na IMDB odpovídá kvalitě lépe. 5.5/10. ()

Marceloo

Už keď sa niekolkokrát posúval release date mi bolo jasné, že to nebude žiadna sláva, ale toto? Je ťažké uveriť, že to režíroval človek, ktorý vytvoril upírsku pecku 30 Days of Night, pretože to pôsobí ako nejaký TV film a má to tak iritujúce filtre, že som od toho v niektorých momentoch musel odvracať zrak lebo mi z toho bolo zle. Scenár bol asi tiež napísaný na zdrape papiera a v podstate to zachraňuje len zopár podarených gore scén. Inak ale brutálne sklamanie, pretože z tejto predlohy sa dalo vytvoriť niečo velkolepé. ()

Gilmour93

Rockabilly Očista v čase vydlabaných dýní nemá žádnou vnitřní logiku, jednání postav naznačuje, že scénáristovu hlavu potkal stejný osud jako všechny ty vystavené oranžové tykve a v přepjatosti výkonů mezi sebou soutěží šerif s kukuřičným klasem pod spodním rtem a ušatý drsňák z místního uhrovitého gangu Banditů. Po 13 letech čekání na celovečerák se Slade mohl vytáhnout s něčím víc než jen s pár gore scénami obalenými v žánrovém balastu a touze teenagerů vymanit se z područí a prostoru. Poctu „assisted suicide“ z Mouchy nepočítám.. ()

*CARNIFEX*

Súhlasím, že keď sa objaví nejaká gore scéna, oko hororového fanúšika vyroní slzu šťastia. Nuž ale toto je snímok od režiséra, ktorý má za sebou horor ako "30 Days of Night"? A veď neviem čo sa čudujem. Všetko ostatné za čím stál bol buď priemer, alebo hrana priemeru. "Dark Harvest" sklamal, respektíve nenaplnil očakávania .. ()

Davies182

Pokud byste si na letošní Halloween NEměli pustit nějaký horor, tak je to rozhodně tenhle!! Má to super vizuál a pár šťavnatých krvavých scén, tím ale počet hvězdiček končí. Netuším, co tím chtěl Slade říct, ale když bydlím ve městě střiženém podobně debilní kletbou, a kolem mě začnou umírat kamarádi, tak si uprostřed naháněčky určitě nesednu s holkou do auta na nezávazný flirt!! Absolute bullshit I'm tellin' ya. [Amazon Prime] ()

darkrobyk

Sodom a Gomora, přesně to je zdejší maloměstečko, které není prokleté, nýbrž do základů zkažené. Každý rok pořádá na Halloween mužská omladina hon na příšeru, hm, tedy Pilozub, no nevím, je to starý známý Dýňohlav, kterou je třeba zabít do půlnoci, než vkročí do místního kostela. Výhercova rodina dostane nový parádní barák, výherce pořádné auto, aby mohl vyrazit do světa. Jenže něco tu pořádně smrdí a nic není takové, jak se zdá. Gore vcelku fajn, vizuál také. Největší problémy představují postavy. Jednak se mi to hejno mladíků neustále pletlo a chvílemi jsem se ztrácel, kdo je kdo, druhak, a to je horší, sympatická nebyl žádná postava, snad jen Kelly měla trochu jiskru, ovšem Richie byl na zabití stejně jako ostatní. A když jsou postavy nesympatické, je člověku jejich osud ukradený. Proto nezbývá než společně se starým Shepardem zvolat: -Spal to všechno!- Škoda, protože úplně špatné to není. ()

pornogrind

Obyvatelé malého městečka tři dny před Halloweenem zavřou doma svý děti a nechají je vyhladovět. Po třech dnech je vypustí a hon místního monstra October Boye česky Pilozubýho Jacka či Pilozuba může začít. Jen jeho smrt jim zajistí dobrou úrodu na příští rok. Navíc na toho kdo Pilozuba zabije čeká velká odměna. No možná to zas tak velká odměna není ale to už bych trošku spoileroval. Scénář je triviální, děj nijak extra záživnej, postavy nesympatický a myslím si, že samotnej Pilozub by nevyděsil v dnešní době ani děti.  Za pochvalu tak snad stojí jen těch pár gore scén. Třeba jako rozpůlení těla ve svitu měsíce. Jinak moc co chválit opravdu není. Hodně slabý 2hvězdy. ()

Omnibus

Pidlozubý, hubený, celým městem honěný.“ Hned v úvodu WTF scéna se zrůdou, kterou honí smečka divokých teenagerů. Ti pak trhají a požírají vnitřnosti/sladkosti, ukryté v Pilozubově bříšku. Je dobré být v obraze (viz kniha), jinak budete zmatení jak gynekolog před stonožkou, Sawtooth před kostelem a já na pódiu. Osvětlené OKÉNKO V DÝNI: [][] Co se honí mou vydlabanou hlavou?☻ Že Kukluxklanu tady pšenka nepokvete. V celém městě jedna jediná černoška (a i ta zdrhla).☻ Proč chlapcům tři dny nedali najíst? Nejlíp se totiž honí nalačno.☻ Proč nějakej vůl ze štábu komparzistům omylem rozdal scénář k Očistě? Mladí pak dělali bordel, rabovali obchody a místo lovu Pidlozuba se zabíjeli navzájem.☻ Proč část soutěžících vůbec nepochopila princip hry (že oni mají honit Pidlozuba a ne naopak) a zbaběle se schovali v krytu? Potěšilo mě, že marně. [][] Zajímavý námět, gore rozverné, ale scénář na vidle do zadku. Faktor kukuřice nevyužit, většinou se běhalo po asfaltu. A ze strašáka místo slámy čouhalo mírové poselství americkým rodičům: „Neposílejte své syny umírat do zbytečných válek! Luxusní barák a cadillac v garáži za to nestojí.“ Jen $ 2,51 dávám. ()

Arsenal83

Temná žatva nemá nič spoločné s ukrajinským pesticídovaným obilím, to je omyl. Od septembra sa už totiž púšťajú filmy s Halloweenom, čo je niečo ako vianočná výzdoba v obchodoch v auguste. Vyzeralo to dlho ako film o strašiakovi, ale nakoniec to s Remišovou nič nemalo, bola to v podstate až fantasy dráma a má aj svoje lacné výkruty. Samozrejmosťou je, že všetkých vysoko prevyšuje zástupkyňa BLM a tak to má byť. Vykrádať obchody Nike nezvládne predsa hocikto. ()

Chrustyn

Úvodní nápad nedomyšlený ale pro horor docela svěží. Zpracování bohužel dost bídné. Od režiséra 30 dní dlouhá noc jsem nečekal zázraky, ale slušnou žánrovku určitě. Nedostal jsem prakticky nic, jen slušně vypadající nudu. ()

Morholt

Během sledování se mi vybavovalo ledacos od Kukuřičných dětí přes Očistu až po libovolné strašákové filmy a díky tomu mi to přišo strašně nepůvodní. Možná bych se na to po přečtení předlohy díval jinak, ale bohužel. Nicméně to neznamená, že by se jednalo o špatný film. První cca třetina je sice trochu úmorná, ale jakmile se rozjede hon na bubáka, je to celkem zábava, kterou korunuje i jedno překvapení. Líbila se mi retro atmosféra zapadlého vidlákova, herci to také zvládli obstojně a potěšilo i celkem slušné gore pracující primárně s útoky na hlavu. Hodnotil bych i výš, ale to by tvůrci museli přidat odpověď na otázku "Proč?". Odpověď "Protože to tak bylo vždycky." prostě neberu. 60% ()

Trevor

Napriek sračkám, kde sa mladá liberálna silná žena, pochopiteľne afroameričanka spolu so svojim kamarátom postavia voči zaužívaným spoločenským pravidlám mestečka (v ktorom v podstate okrem nej nebýva žiaden obyvateľ inej farby pleti) a je tak silná že svojim klitorisom ovláda bejzbalovú pálku a takto vybije dve tretiny týmu amerického futbalu stredoškolských bielych chlapcov a medzitým si v pohode stihne lakovať nechtíky sa jedná o pomerne zaujímavý fantasy horor pravdepodobne ämyselne načasovaný na október, nakoľko cieľová skupiny teenagerov zo Štátov nacistických má v čase halloweenu predsa len slabosť pre takéto kúsky. Ak odrátame korektnosť a to že vo filme nenájdeme žiadnu sympatickú postavu sa napriek tomu že pointa je od začiatku zrejmá v závere predsa len objaví minizvrat, ktorý to celé len potiahne u mňa na slabšie 3*, tých 50% by to mohlo mať, nie je to až tak slabé. (IMdb aktuálne 5,6/10) ()

Chen

Má to intenzivní atmosféru, což od Sladea očekávatelné, obsazení hlavní role na výbornou, krvavé momenty jsou řemeslně výtečné, ale tempo je hodně kolísavé a příběh nastolí více otazníků, než nabídne odpovědí, ale bez ohledu na to, že mám docela dost výhrad jsem se docela slušně pobavil. ()

M.i.k.e

od podobných filmů nečekám nějakou exaktní logiku a jsem ochoten jim leccos odpustit. Jenže aby byly alespoň trochu zábavné, měly by dávat smysl alespoň v základních věcech a s tím Temná sklizeň sakra bojuje a funkčnost světa ve kterém se odehrává sem vůbec nepochopil. Jestli je i knižní předloha taková, tak to musí být echt čtivo. Ono by to možná fungovalo ve chvíli kdy by šlo o přestřelené béčko ve stylu Cabin In The Woods, které se nebere vážně a/nebo diváka ve finále odvede úplně někam jinam, jenže to Temná sklizeň není a tím jak se bere strašně vážně to skřípe ve všech směrech a decentně zábavné je to jen v maličkostech...40% ()

bourec

David Slade měl po uvedení filmu 30 dní dlouhá noc nakročeno do velkýho světa filmu. Jenže svoji roli nezvládl. Vzal režii Tfujlight - padesátý díl a tím pomyslně zabil svoji kariéru. Co jako bylo tohle za slaboduchou báchorku. Bez strašení, bez napětí. Nemá to nic. Nápad možná dobrej, ale natočený bídně. 30%. ()

Lenka.Vilka

Kukuřičné děti řízlé myšlenkou Loterie, retra a už od začátku nepříjemného pocitu, že to že vyhraješ, vlastně taková výhra zase není. Super základ. Co se může pokazit? Nic. Nebo taky všechno. A tady se toho zkazilo poměrně málo. Film ze začátku nikam nepospíchá a to je fajn. Možná proto mi ty postavy na konci nebyly ukradený. Nejsem moc na krev a scény jako rozsekávání těl a létajích hlav s fontánou krve každých pět minut. To mě to potom moc nebaví. Jenže tohle je trochu jiné. Většina toho je v první polovině a vlastně, ona i fontána, která tady je, je úplně v pohodě. To mě příjemně překvapilo. Zároveň není Dark Harvest zbytečně chytrý film. Ani film, který si na to pouze hraje. Je to vlastně moc fajn podívaná. A vlastně mi ani nevadilo, že vlastně tu jednu otázku film nezodpoví. Přičemž je film vlastně celou dobu fajn. Navíc se skvělým koncem, který vybízí k pokračování. Přesto doufám, že to se nestane. Nemohu se zbavit dojmu, že by to ztratilo své kouzlo. Šerif mi přinesl trauma tak velké, že jsem mu nakonev tu půl hvězdu dát musela. Takže 4,5/5. ()