Vyháňač diabla: Počiatok

• Česko Vymítač ďábla: Zrození (viac)

Otec Lancaster Merrin se rozhodne opustit své rodné Holandsko. Doufá, že odchodem z vlasti vymaže ze své hlavy drásavé vzpomínky na válku, protože jeho zážitky z hrůz válečného běsnění jsou natolik silné, že v něm otřesou dokonce i vírou v Boha. Azyl nalezne Merrin v Keni. Coby kněz je vybrán do archeologické expedice, která provádí vykopávky poblíž prastarého byzantského kostela. Přestože okolo stavby prošly věky, kostel působí dojmem, že ho právě stavitelé opustili. To ale není jediné překvapení, které zde na Merrina čeká. Přímo pod kostelem najde ještě mnohem starší kryptu. A v kryptě spí staletým spánkem cosi, co čeká na nejvhodnější okamžik pro svůj návrat na zem. Něco tak mocného, že jenom samotné jeho procitání vnese šílenství do hlav obyvatel blízké vesnice i posádky britských vojáků, kteří měli hlídat vykopávky. Zlo se probouzí a horor začíná... (oficiálny text distribútora)

akisha

Ano, ve filmu je spousta negativ. Příběh je hloupý, triky jsou špatné, jako horor je to překvapivě nestrašidelné. (Ale je to napínavé, obzvlášť první polovina). Na druhou stranu se mi to rozhodně líbilo víc než Saw 3 a 4. Režisér obstojně buduje napětí a některé scény mají pořádnou sílu, i když je film zbytečně příliš přeplněný "ďábelskými" symboly, jakoby si režisér o divákovi myslel, že pokud nebude každý druhý výjev obsahovat něco satanského, nedojde mu, že to je zrovna Satan, s kým nejspíš bude brzy mít tu čest. Alan Ford předvádí rozkládající se variaci na Brick Topa (jenom je ještě víc odpudivý) a kromě něj a Skarsgärda nikdo herecky příliš nevyniká. Právě druhý jmenovaný ale z Vymítače dělá koukatelný zážitek, protože bez herce, který by na svých bedrech unesl tak nezajímavě "tragický" osobní příběh a ještě z něj udělal něco, co vás vlastně i trochu zaujme, by tenhle průměrný snímek nestál za zhlédnutí. Soucítila jsem s ním, když ho blbý scénář nutil klečel nad mrtvou ženou a přesvědčovat nějakýho kluka pořád dokola, že "Ona je s bohem, ona je s bohem." ()

Eddard

Jo, poctivé dvě hvězdičky za Stellana Skrsgarda, který to celé odtáhl na svých hereckých schopnostech a charizmatu... Skutečně pěkný nápad svěřit otce Merrina opět Seveřanovi. Jinak, vziuální stránka docela povedená (s opravdu třeskutou vyjímkou v podání ďáblovy masky v závěru), i ta temná atmosféra občas "prosvitne", scénář není tak tragický jak by mohl být... Takže je to prostě jenom slabý horor s hodně zkaženým závěrem a cejchem fatální neoriginality a komplexem slavného předchůdce - na původního Vymítače to SAMOZŘEJMĚ nemá ani zdaleka zdaleka. 40% ()

Falko

Reziser Renny Harlin vstupil do tej istej rieky podobne, ako aj tvorcovia Vyhanaca diabla 2: Kacir, ktory sa odohraval v Afrike, kde som sa neuveritelne nudil. A prave toto je podla mna najväcsou chybou. Napätie tam sice nejake je, ale ked sa musim pozerat na hodinky, kedy film skonci, to uz je velmi zle. ()

D.Moore

Původního Vymítače miluji a považuji za nejlepší horor všech dob. Jeho pokračování... Hm, jak to jen napsat... Jeho pokračování nenávidím. Až na Zrození, které má několik výrazných plusů (a navíc je to prequel). Tak zaprvé prostředí - 99% děje (tj. vše kromě flashbacků) se odehrává v Africe, v níž máte pocit, že za každým rohem číhá nějaké to mystické svinstvo. Zadruhé Stellan Skargard. Zatřetí Harlinova režie, která si nehraje na nic inovátorského a kde může, kopíruje Friedkinův osvědčený a působivý styl z původního filmu. Začtvrté syrovost, krvavost a vůbec hutná atmosféra, která se filmem táhne. Sečteno a podtrženo: Jsem spokojený. Ačkoliv na původní film to nemá (ostatně jako nic). ()

2Pac

Pre mna je The beginning celkom dobre fungujucim napojom namiesanym z kompletnej palety hororovych prvkov. Myslim tym ľakačky, tmu, brutalitky, tajomno a zlo. Nie je to sice ziadna omracujuca zalezitost, ale ako pohodovka urcite neurazi. Urcite sa vsak od tohto filmu neda cakat ten isty feeling ako od povodneho Exorcistu a to moze byt pre niektorych "skalnych" urcite sklamanie. ()

Xmilden

A vlastně proč ne. Přidalo se na hororovější atmosféře, má to větší spád a druhý nebo třetí díl tomuhle opravdu nemůžou konkurovat. V době vzniku, mě to spíše naštvalo. Teď už musím napsat spíše smířlivější, ALE JO. 55% ()

oli.G

Hovorí sa, že Boh vyzerá najlepšie pri pohľade z pekla. Prvé vyháňanie diabla alebo výpadok prúdu nejde nazvať inak, než pôsobivými. Ak by som si to však odmyslel, asi by som ľutoval, že som si nultého Exorcistu vôbec pustil. Príbeh nestojí za reč a s blížiacim sa záverom namiesto atmosféry hustne nuda. TAKTO slabé tri hviezdičky, skôr za výborný dojem z niekoľkých scén, než za rozpačitý dojem z celku. ()

Phobia

Vzpomínám si, že už jsem u toho jednou usnula;-). Tentokrát jsem vydržela bdělá až do konce a nesdílím frustraci s většinou hodnotících - obsazení je v pohodě, nevadí mi obsažené "nacistické trauma", velkomyslně mávnu rukou nad slaboučkými triky, africké prostředí bylo fajn, zaujala mě slušná práce s kamerou (všechno velmi přehledné, fakt obstojný vizuál) a nemám ani zvláštní potřebu vylít žluč na průměrný scénář plný klišé a logických kopanců (scénáristu vyhnat na pár minut do písečné bouře, ať nepíše nesmysly:-)). Z čeho bych si naopak ugrcla je nadměrné množství červů - těch svíjejících se hnusáků v tkáních různého stupně rozkladu bylo na můj vkus hrubě přespříliš. Neurazilo, nenadchlo, jako kulisa před usnutím film splnil svůj účel. 55% ()

S.Quentin QUALE

Podhodnocený horor jen kvůli pseudovztahu k Friedkinově klasice. Jako satanisticko-okultististický horor je tento "Exorcist" hlavně ve více než první třetině nadprůměrný, což je zapříčíněno především atraktivním prostředím vykopávek a relací na historii. Bohužel filmu podráží nohy debilní flashbacky s náckama (jak jinak) a potom taky zbytečné komba jako třeba závěrečný boj domorodeckých obušků s britskýma lehkýma kulometama. Úplně by se to bez těchto trapasů obešlo. Za mě překvapivě OK. 65% ()

Allien.9

Ach jo, všechno špatně... Za slabé dvě hvězdy může film děkovat pouze samotnému "kostelu" s obráceným křížem (který má skutečně parádní atmosféru), stříkající krvi (která se v amerických filmech/hororech vidí už jen opravdu zřídka), knězi s tváří Jamese D'Arcyho (který jako jediný zaujal) a závěrečné vymítací scéně ve skalním tunelu (která má konečně něco do sebe). Ale jako celek tak nějak zbytečné.:-( ()

kingik

Mně to připadalo mnohem povedenější, než všechny předchozí tři díly. Renny Harlin je talentovaný režisér a i tentokrát nezklamal. Dal filmu potřebnou dynamiku a film přiblížil současnému hororovému publiku. Použil všechny nezbytné hororové propriety, dynamické nájezdy kamery a drsné nebo mrazivé scény opravdu nechybí. Ani na chvíli jsem se nenudil a fakt mě to bavilo. Takhle měly vypadat všechny předchozí díly Vymítače, ale u těch jsem se dost nudil a připadaly mně hloupé. ()

Slarque

Parazitování na odkazu geniálního Friedkinova hororu pokračuje prequelem. Vzhledem k pohnutým okolnostem jeho vzniku těžko říct, komu by se měl omlátit o hlavu. Stellan Skarsgård se celkem snaží a ani režisér si nevede nejhůř. Na druhé straně máme ale neuvěřitelně pitomý scénář a trapné triky (obzvlášť digitální hyeny byly vyloženě k smíchu). Bát se není čeho a je to dlouhé... ()

Hunter2222

Ale tak toto bola na počudovanie celkom dobré. Z dvojky a trojky si nepamätám už nič, ale z tohoto filmu si určite pár scén zapamätám. Napríklad pôrod náčelníkovej ženy, alebo exorcizmus chlapca domorodcami. Takéto námety sa mi aj celkom páčia, démoni, satanizmus, aj keď každý vie, že je to klasický americký film a koniec bude happy endový. Film obsahuje veľké množstvo digitálnych efektov, nie je to vrchol, ale prežiť sa dajú. Zápory filmu sú jednoznačne pretiahnutý koniec a slabý koniec (každý snáď čakal niečo viac...)... 70%. ()

Visáč

Len borec ako Harlin sa vie pod drobnohľadom štúdia takto rozjet. Voodoo tanečky kolem nemocničnej lože, flashbacky z nacistického ghetta, krvilačné CGI hyeny. A do toho Storaro válí tú svoju olympiádu v kamerových nájazdoch... Rozpačitá podívaná, hoci nie také fiasko jak Boormanov Heretic. ()

Oktavianus

Že to s původním Vymítačem nemá až tak společného, to mi nevadí. Co mi připadá hloupé, je to klišovité válečné trauma nebo celková myšlenka filmu. Ale má to i světlé okamžiky, které vůbec nezaškodí: přiměřenou brutalitu, zajímavé scény (brouci, kobylky), špičkového Skarsgarda... netvrdím, že mě to právě nadchlo, ale líbilo se mi to. ()

Flego

Smutný brak, ktorý nedokáže zachrániť ani Skarsgard... Harlin už vôbec nie ... Vracať sa v deji do minulosti, aby sa naplnil rozpočet je natoľko prízemné, ako hovoriť o vracaní... Sorry.:) ()

anais

Tento prequel, režírovaný Renny Harlinem má zásadní dilema. Chce být stejně inteligentní jako původní Vymýtač ďábla, ale současně mnohem brutálnější, poplatnější tomu, na co je dnešní publikum zvyklé. Kněz Merin v podání Stelana Skarsgarda tu tedy řeší otázku své vlastní víry, přemítá, pustoší se alkoholem a bolestnými vzpomínkami. Jenže tu jsou i hromady svíjejících se červu, sem tam vystříkne pár litrů krve a pobíhají digitální hyeny. Ono všechno co je v tomto filmu digitální působí dost trapně – tržiště, písečná bouře, ten pohled na obrácené kříže hned na začátku jestli je totiž na tomto filmu něco dobrého, tak je to nasvícení některých scén, atmosféra opuštěného, bohem zapomenutého místa. V tak strohém, a přitom působivém prostředí je CGI tak nějak navíc – tím spíš že je nezdařené. Asi největším problémem filmu je absence hrůzy. Autoři se sice snaží navodit co nejdusnější atmosféru, jenže když se objeví něco vážného, plíživý děs, je hned anulován nějakým CGI nebo gore efektem – a naopak. Všechno zůstává polovičaté. A přitom tu bylo zaděláno na pěkný klasický horor, jaké už se dnes nenatáčí – bez rychlého střihu, založený na vývoji postav. ()

Run, Renny, Run!

Run, Renny, Run!

16.05.2005

Za Vyháňača diabla: Počiatok režisérovi Rennymu Harlinovi (na obr.) síce ruky nikto nebozkával, no čo nie je, môže byť. Jeho ďalším filmom totiž má byť akčný thriller RUN, čo naznačuje, že Harlin sa… (viac)

Nové filmové peklo?

Nové filmové peklo?

16.04.2005

Peklo hej, ale určite nie nové. Paul Schrader dostal šancu uviesť do kín svoju pôvodnú, producentami zamietnutú verziu Exorcist: The Beginning,. Tá pre nich nebola dostatočne presiaknutá krvou, čiže… (viac)