Hráč

Kamera:

Jean Lépine

Hudba:

Thomas Newman

Tim Robbins, Greta Scacchi, Fred Ward, Whoopi Goldberg, Peter Gallagher, Brion James, Cynthia Stevenson, Vincent D'Onofrio, Dean Stockwell, Richard E. Grant (viac)

Mladý vedoucí pracovník filmového studia Griffin Mill je neustále znervózňován anonymními pohlednicemi, v nichž mu neznámý scénárista vyhrožuje smrtí. Mill zjistí totožnost zneuznaného autora a chce se s ním dohodnout. Vypijí spolu pár skleniček v baru a při ostřejší výměně názorů na opuštěném parkovišti Mill neovládne nahromaděný vztek a nechtěně autora zabije. Je vyšetřován policií jako poslední, kdo zavražděného viděl naživu, ale žádný důkaz proti němu neexistuje. Výhružné pohlednice chodí dál. Mill se pomalu smiřuje s myšlenkou, že zabil nevinného člověka a veškeré síly věnuje zneškodnění nového ambiciózního pracovníka, který se tlačí na jeho místo. Naváže intimní vztah s milenkou zavražděného autora June a obratně manévruje v cynickém filmařském prostředí ke svému prospěchu. Jeho kariéra závratně stoupá... Po roce se mu ozve autor pohlednic a nabídne k realizaci scénář, nazvaný Hráč. Vypráví o vedoucím pracovníkovi hollywoodského studia, který zabije otravného scénáristu a projde mu to. Griffin dá okamžitě filmu zelenou... (oficiálny text distribútora)

noriaki

Už jsem viděl lepší i horší pohledy do zákulisí kinematografie. Tenhle je z nich nejvelkoryseji obsazený a pravděpodobně nejhollywoodštější. Líbila se mi Altmanova hravost a léhké rýpání do kamene vytesaných zásad řemesla. Že by mě to ale donutilo změnit pohled na výrobu filmů, to se ovšem říct nedá. Úvodní scéna je sice trochu zmatená, jenže cca osmiminutový záběr se v áčkovém filmu jen tak nevidí, takže jí to rád odpustím. ()

Antek

Co se týče filmových nahlédnutí do hollywoodského zákulisí, tak mám raději Coenovic Bartona Finka. Altmanova kritika filmové továrny na sny na mě působila příliš krotce a odhalovala to, co už jsem věděl. Vystihla to trefně, jen co je pravda, ale nic dalšího nenabídla. To nakonec uznal i sám Altman, když po řadě ocenění prohodil: „Nejspíš jsme byli pořád moc hodní.“ Ano, byli. Možná je to tím, že jsem ten film viděl po třiceti letech od jeho natočení, těžko říct. Nebo také tím, že Altmanovi jsem nikdy na chuť nepřišel (snad kromě MASH). Ale už mi zkrátka nestačí pointa o tom, že zlí producenti vždycky dostanou svůj happy end. Ať už v životě nebo ve filmu. To je vážně málo. Plejáda hostujících (a improvizujících) hvězd je oslňující, ale film samotný je možná až natolik interním vtipem, že outsiderovi zas tak zajímavý nepřijde. ()

JohnSmith

Nedokoukal jsem. Takovým filmům dávám většinou odpad, ale nemůžu úplně říct, že by byl Hráč tak špatný, jen byl prostě neskutečně nudný, roztahaný a nezáživný. ()

ZkuKol

Skvělý Tim Robbins a zajímavý příběh. Ale naprostá absence náboje, šťávy či spádu. Ano je tu citováno (ať už obrazově či dialogově) spousta klasických filmů, jsou tu nádherné dlouhé scény střihuprosté a zajímavé dialogové přestřelky či scénaristické hrátky. Ale během celého sledování filmu mi vlastně bylo jedno, jak to dopadne, nikomu jsem nefandil některé pointy jsem odhadl, jiné mě rozesmáli svou slabostí, tempo vyprávění je velmi proměnlivé a občas se až dotýka nudy. Jsem si vědom, že to měla být jakási sonda a zároveň pocta hollywoodu, ale to mě stále nepřesvědčí o tom, že mě to jako diváka nemusí pobavit (a nemyslím právě v komediálním slova smyslu). Nevím, určitě to bylo zajímavé a plné nápadů, ale jinak tenhle Altmanův (kterého mám jinak velmi rád) výtvor nepřišel k chuti... 50% ()

Arkanoid

„I like words and letters. But I’m not crazy about complete sentences.“ The Player začína nenápadne, zaškoľovaním novej sekretárky a jediným pohybom kamery presúva focus na hlavného hrdinu v podaní Tima Robbinsa, čo si vždy dáva iný druh minerálky, a od ktorého odbieha ku ďalším postavám z filmového biznisu. Zaujme netradičný uhol kamery nazerajúci na postavy cez žalúzie pri počúvaní o potencionálnom úspechu filmu Graduate II. Prvých 5 minút však odosobnenosť veľkého množstva postáv a strácanie sa v rôznych scénkach s nimi nedáva divákovi veľký zmysel. Odkazy na filmy a známe osobnosti potešia. Vyhrážanie sa viceprezidentovi filmového štúdia nebaví, pokiaľ sa ho nechce on sám riešiť telefonátom a stretnutím sa s údajným autorom výhražných pohľadníc. Tieto scény zaujmú svojimi dialógmi, emočným nábojom aj spôsobom natočenia, z ktorých najviac vyniká nervózne, zbabelé chodenie za scenáristom až ku jeho autu. Sem tam film rozpráva nápisom na plagáte (Something is waiting) či karaoke textom (Gonna talk a while), pri krimizáhade upriami kamera pozornosť na fotografiu Hitchocka, hlavný hrdina rozmýšľa nd svojou prítomnosťou a budúcnosťou na pohovke, nad ktorou sú plagáty filmov Murder in the Big House a Prison Break, pri rozchode sa pozornosť upriami na nápis The worst time of all. Poteší cameo Malcolma MacDowella, no hlavne výkon Grety Sacchi v zaujímavej úlohe umelkyne ako aj dobre zvládnutá hlavná úloha v podaní Tima Robbinsa. Film však ide so svojou nejasnosťou, čo sa týka zápletky aj žánrov trochu do nudy a hlavne do nejasného konceptu filmu, ktorý veľmi nebaví. Chýba mi väčšie napätie aj dráma. Jazykové okienko: go out on a limb; stickup; topflight. „If I’m perfectly honest, if I‘m think about this, this isn‘t even an American film.“ „It’s not?“ „No. There are no stars. No pat happy endings, no Schwarzenegger, no stipckups, no terrorists.“ –„You move in mysterious ways, but I like it.“ ()

PALINO

ROBERT ALTMAN si réžiu svojho filmu s chuťou užíva, čo dokumentuje napríklad úvodná osemminútová scéna, ktorej pôsobivosť umocňuje skutočnosť, že bola natočená bez jediného strihu. Klobúk dole pred spôsobom, akým dokázal ALTMAN zobraziť život filmových producentov, až má človek miestami pocit, že herci nie sú hercami, ale skutočnými producentmi a namiesto filmovej kamery ich sníma kamera skrytá alebo dokumentaristická. Veľkú zásluhu na tom má samozrejme i množstvo známych a skutočných osobností z filmového priemyslu, ktoré sa tu mihnú. Pre film samotný je ale najdôležitejší príbeh a ten je napísaný vcelku originálne, diváka udržuje v pozornosti až do konca a nechýba ani množstvo vtipných až satirických okamihov. A navyše celý film podporuje i kvalitný herecký výkon TIMA ROBBINSA, takže niet pochýb o tom, že HRÁČ je film, ktorý treba vidieť. ()

xaver

Průměrný snímek od režiséra, který natočil spoustu snímků, většinou podprůměrných. Jako kdyby svoji tvorbou předznamenával úpadek Holywoodu, jehož tvorba v posledních letech (teda spíš posledních desetiletích) jde s kvalitou skutečně hodně dolu. A krize pokračuje. ()

cab

Duvtipna hratka vice ci mene uveritelne parodujici zvlastni vztahy v produkci hollywoodskych studii s pravou filmovou zapletkou, jez nakonec dopada nekonvencne. 50% ()

Bohemák

Opět se objevuje trochu zavádějící termín "komedie", který rozhodně nesedí. S nepříliš sympatickým hrdinou s blbým účesem se divák projde velmi zajímavou cestou hollywoodským producentsko-scénáristickým podhoubím a doufá, že se dozví odpovědi na srozumitelně položené otázky o pachateli a prokázání viny. ()

farfalla

Mám slabosť pre filmy Roberta Altmana. Arthur Hailey bol pre mňa veľký objav v literatúre. Vysvetlil mi, ako funguje nemocnica, banky, distribúcia elektriny, automobilový priemysel. Rovnakým fenoménom vo filme je pre mňa Robert. Od neho som sa dozvedela, ako funguje Hollywood, svet módy, aký bol tradičný vzťah anglickej šľachty a jej služobníctva. Neboli to len nezáživné dokumenty, ale aj detektívka a trocha napätia. A ako bonus desiatky celebrít, väčších aj menších - všetkých odvetví, které sa túžili zúčastnit jeho filmov. V tomto filme Tim Robbins dáva školu, ako prežiť medzi predátormi, a ukazuje, že chladná hlava je najlepší spojenec. No, ako povie jedna postava - je to ´svet dospelých´. ()

J.F.B.

"Um, no. I - I mean, I - You're putting me in a terrible position here. I would - I would hate to get the wrong person arrested." "Oh, please! This is Pasadena. We do not arrest the wrong person. That's L.A.!" Tenhle film má všechno co má hollywoodský film mít. Dlouhé záběry. Drama. Napětí. Násilí. Nahotu. Sex. Hvězdy. Šťastný konec. Asi toho bylo víc, ale já nemám moc dobrou paměť. Takže se zeptám jen na jedno: Kde je ten Oscar? Oprava: Zapomněl jsem, že tehdy ho dostal Clint Eastwood za Nesmiřitelné, takže vše dopadlo, jak mělo. ()

agass

Někde jsem četl, že český překlad je dosti zprasený(daleko víc než Hráč znamená Player děvkař nebo proutník). To je ale malá kaňka na jinak bezchybném provedení. Tim Robbins mně do role filmoveho producenta sedl perfektně stejně jako Whoopi Goldberg coby policejní vyšetřovatelka. ()

Ixbalanke

Film má pár zajímavých záběrů (výslech na policii) a Robbins je opravdu přirozený a působivý. Ale v důsledku to nepřináší nic zajímavého či objevného. A opravdu hodně mě zklamal konec. Takový konec si ten film fakt nezasloužil... Ale možná i to má hlubší význam (scénárista to vzdal:). Pokud je to tak myšleno, tak smekám a je to opravdu cirkulárně hluboké... ()

derryl

Robert Altman byl vždy mistr svého řemesla, stvrdil to i snímkem Hráč. Břitký humor postav a satira, která se vysmívá Hollywoodu a jeho producentskému systému... Tak to má být. Bravo! ()

Rozjimatel

Silná 3-ka, chcelo by to po čase ešte jedno pozretie, možno pôjdem s hodnotením aj vyššie. Asi 2 tretiny filmu ma príliš nebavili, tiež som mal problém to sledovať, keďže film bol hrozne urozprávaný a bol v pôvodnom znení s titulkami. V tretej tretine sa to ale zrazu zlomilo a začal som sa veľmi dobre baviť. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (viac)