Paul Matthews je muž, ktorého by ste si v skutočnom živote pravdepodobne nevšimli: Plešatý, v pokrčených nohaviciach a hnedých kožených mokasínach, je profesorom na univerzite, o ktorej ste nikdy nepočuli. Má manželku, ktorá ho podporuje, dve dcéry a ambície, ktoré nie je schopný realizovať. A potom sa stane niečo zvláštne. Tento nenápadný muž sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch miliónov ľudí po celom svete a stane sa tak globálnou celebritou. Razom sa mu začnú plniť všetky želania a jeho riedko navštevované prednášky sa rýchlo zapĺňajú. Ale spozná tiež, aká vysoká je cena slávy. (ASFK)

skeptic

Celkom sa mi to páčilo, je to aktuálne, na druhej strane to ale pôsobí pomerne "safe". Čo dobre vystihuje časté porušovanie pravidla osi, ktoré vás ale nikdy priestorovo nezmätie ani nezodpovedá nejakému razantnému okamihu, len pôsobí mierne mimo. Pripadalo mi to celé trochu ako taký rozriedený Kaufman. Komediálne to na mňa tiež fungovalo len ako-tak. Na to, že sa to zaoberá snami to pôsobí ako málo hravé - sny sú výtvarne, obsahovo a naratívne nenápadité (napr. málo disruptívnej snovej logiky - situácie bizarné, áno, - ale žiadne (alebo minimálne) spontánne narušenie miesta a času, kauzality; jednoduchý set design; nič ako napr. Gondry, či zaujímavé výjavy z Blaze). Samozrejme dá sa argumentovať, že sny sú svojim spôsobom len okrajové, platforma, na ktorej hlavná postava pôsobí (reprezentujú iné média), ilustrujú ako Paula vníma väčšina a že ich vyšperkovanosťou by sa len odvádzala pozornosť od satirických myšlienok. Napriek výhradám celkovo hodnotím skôr pozitívne, je to pomerne zábavné a kúsavé. 70-75% ()

AnanAss

I nevinné sny o vašem postarším kantorovi můžou vést k nepříjemnému vyústění… i přestože si on sám počáteční zájem a popularitu nesmírně užívá. Černohumorná fantasmagorie s několika děsivými výjevy (běžící pan Klec s šíleným úsměvem a těmi pohyby rukou je psycho) a moderním Freddym Kruegrem, která vás přesvědčí o tom, že realita mnohdy bývá zcela odlišná… na vlastní kůži si to zde vyzkouší mladá asistentka reklamní agentury. A konečně Nicolas Cage, v roli lektorského plešouna, dokazuje všem těm škarohlídům, že toho svého zlatého plešouna má zaslouženě a hrát ještě nezapomněl. Originalita se cení a zde to platí dvojnásob… mrzí tedy trošku odfláknuté zakončení, vzhledem k tak dobře rozehranému průběhu (klidně to mohlo skončit školním představením), ale i tak solidní sedmička. ■ AnanAss‘s Score: 7/10 ■ ()

domirovec

Že by výborná společenská satira, která absolutně půvabným způsobem kombinuje jak vtipné, tak i mrazivě nepříjemné nebo jednoduše rovnou divné momenty? To se mi snad zdá, ty brďo! 4/5 ()

SidneyP

Já vím, že je to jen film, ale... mě tak šíleně nasralo, jak se každý Paula bál a canceloval ho všude, kam přišel. Tyvole, co to je za generaci sněhových vloček? Tohle má bejt jako budoucnost lidstva? No hnus. Každopádně myšlenka filmu je super, jen to za mě chtělo trochu dotáhnout zakončení. ()

Rockerman

Paul je hodný, milující a nenápadný profesor. Život se mu změní, když se začne objevovat ve snech spoustě lidí. Dokud v těch snech nic nedělá, jen se prochází, je všechno v pořádku, ale když ty sny začnou být násilné začnou se dít věci. Přesně mířená satira se trefuje do mladých aktivistů, kteří mají trauma i z hlasitého prdu, ale za to přepisují knihy, strhávají sochy, mají problém s genderovou rovností, urážlivým stereotypem a mají bezpočet pohlaví. Zhýčkaná mládež, která je ze všeho nepohodlného a jim nehodícího se traumatizovaná je začátkem degenerace lidstva! ()

Majkak

Výborný Cage v roli nudného profesora, kterému se otočil svět vzhůru nohama. Dobře zachycená proměna v člověka, kterému sláva spadla do klína čirou náhodou a neumí ji úplně ustát. Stejně dobrý i přechod v noční můru, jen ten konec byl takový rozpačitý. Najednou jakoby zmizelo všechno předtím, a ukázalo se, jak je složité vypointovat příběh a poslat závěrečný vzkaz divákovi. ()

CaptainCzech

Film jenž se zaobírá rychle nabitou slávou a oblíbeností, která se může obrátit v nenávist a pohrdání. Kolikrát je snímek opravdu zajímavý a až překvapivě vtipný, každopádně není to žádná hitparáda. Například ze snových částí se podle mě dalo vytěžit více a závěr je taky poměrně slabý, i když pro hlavní postavu nejspíš uspokojující. Nicolas Cage je tu každopádně vynikající a to je dle mě hlavní důvod proč snímek vidět. Za mě silnější 3* ()

figliar

Jedná sa o jeden z najoriginálnejších filmov, aké som za poslednú dobu videl. Preto som čakal, že ma dej postaví z pohovky, ale to sa nestalo. Nicolas Cage tu síce podal výborný výkon, ale žiaľ jeho postava mi bola strašne nesympatická a koniec filmu bol pre mňa trochu sklamaním. Neviem si pomôcť, ale v niečom mi film pripomínal geniálnu dánsku drámu Jagten. Tá však svoj potenciál, na rozdiel od Dream Scenaria, využila na 100 percent. ()

Folky

Chybí tomu silnější závěr, takhle to vyzní celkem do ztracena, ale i tak dokonale bizarní podívaná s výborným Cagem, které s chutí tu pětihvězdu dám, protože dojem to zanechalo velký. ()

sadlokan

A vim že to neni uplne o tom,ale když mě tyhle snoví USA Krueger Halovín murdeři strašně...neberou.A klauní,žíšmarjapano.Erotická scéna za dvě.Nicku,ty býku! ()

Shizle

Jeden z nejnovějších A24 filmů, který v zámoří sklízel vesměs pozitivní ohlasy, a zároveň se o něm mluví jako o velkém comebacku pro Nicholase Cage k rolím ve "kvalitnějších" filmech. Comeback pro Cage se určitě vyplnil, i když mám pocit, že je u něj docela běžné, že se jednou za rok objeví v podobně kvalitním snímku s výraznější rolí (2022 - TUWOMT, 2021 - Pig), takže mi Dream Scenario nijak zvlášť z téhle v posledních letech tvořící se škatulky nevybočuje, i když je tu Cage vážně výborný. Film jako takový má docela silný start a příběh o muži, který se zničehonic začne zjevovat lidem ve snech, ze začátku šikovně balancuje mezi komedií a thrillerem a divák si tak přemítá v hlavě všechny možné scénáře a situace, které mohou v takhle neobvyklé situaci nastat. Zejména snové sekvence jednotlivých lidí a Paulova (Nicholas Cage) monotónní role v nich zvládne pobavit skoro pokaždé. Bohužel mám ale pocit, že v jistém bodě ztratili tvůrci kontrolu nad zvoleným způsobem vyprávění a z krásně přehledného a důvtipného příběhu se stal dokola opakujicí žertík, ze kterého se film vymanil až ve chvíli, kdy se lidem začali zdát místo snů noční můry. Finále pak umí zaujmout co se vizuálu týče, bohužel už ale následkem předchozích událostí ztrácí téměř veškerou tíhu. Hudba také není nijak výrazná a ani myšlenky, které chvílemi haní korporace a chvílemi běžné lidi, nerezonují v divákovi po skončení příliš dlouho, nebo alespoň ve mně ne. Nakonec mi příjde, že film zněl na papíře lépe, než jako hotový produkt. Pokud jste ale fanouškem A24, Borgliho, Astera nebo Cage, směle do toho, očividně jsem tentokrát já tou výjimkou. Btw. to, že film z části produkoval Ari Aster, začne dávat po skončení filmu smysl.  WHY AM I ALWAYS JUST STANDING THERE? ()

Ivo

Originální nápad, skvělá zábava a opravdu výborný Mikuláš (kdo si myslí že není dobrý herec, hodně se plete). Vymazlené scénky, dialogy i vycizelované herecké detaily.  A zajímavá (klasická) hudební pozadí k tomu všemu. Jen těch posledních dvacet minut - to Kryštofa bouchli tyčí po hlavě, aby se rychle probudil z pěkně plynoucího sna?? Takhle trošku přiblble pohřbít všechno předchozí. Ach jo. A stačilo se jen ještě chvilku snažit. Připomnělo mi to ten hlasitý prd, když se dívčina snažila panu profesorovi Klecovi rozepnout poklopec:) Ale předchozích osmdesát minut bylo super (a přehlušilo dementní "silvestrovské" detonace všude kolem) - jen tam možná mohl být místy trochu efektnější "snový" vizuál a více nastíněna možná příčina a pointa celého dění. A když už to bylo o těch snech, není možná špatné si na úvod "nového roku" a v rámci malého návratu do reality po pravdě uvědomit prostou skutečnost - že i celý náš "život" a všechno kolem není ve skutečnosti nic jiného než jen kratičký iluzorní sen uvnitř naší mysli:) Od nočních snů se liší jen tím, že obvykle trvá trošku déle - i když není jednoduché si to v rámci dočasného bublajícího a za vším se (nepřetržitě a marně) honícího "ega" opravdu připustit... Při závěrečné relaxaci v rakvi si to ale uvědomíme naplno, ať chceme nebo ne:) Mnohem lepší ale je když nám to dojde o něco dříve:) (zdravím devadesátileté multimiliardáře, zemanobabiše a spol, kteří stále usilovně tráví každý den shromažďováním dalších x miliard nebo neodolatelnými "důležitými" hrami z dobytých mocenských kanceláří - když prachy už omrzí. Naštěstí se mi o nich nezdá). Ahoj! ()

dudunecek

Skvělé premisa, co se v půlce vyčerpá a přepne do komediálnější verze Honu.  Jako metafora na twitterovskou kolektivní mysl/paniku a fenomén influencerství asi dobrý. Jen jsem fakt čekal, že ty témata prozkoumá více. Pokud máte rádi Nicka Cage, který si usere, vystříká a poté znovu uprdne, tento film je totálně u vás. Produkováno Ari Asterem. ()

Charlie84

Dokud Cage srandovně postával opodál, smál jsem se nahlas. Jakmile jsme se přehoupli do dramatu, nevím. A pak přišlo astrální cestování. Cageova postava je skvělá, dobře zahraná, jako sled scének výborné, v celku ale pouze postupně se vršící wtf, které možná nějakou pointu má, já jsem ji ale neodhalil. Za vidění to stojí, ale pokud jsem se zrovna nesmál, dosti mě to míjelo. Vlastně jsem si celou druhou půlku připadal jako opodál stojící a koukající Cage. Pokud to byl sofistikovaný záměr tvůrců, tleskám. V opačném případě... ()

geek.ondra

V první řadě musím potvrdit že se opravdu jedná o comeback Nicolase Cage a já doufám v to že jeho pouť po prestižních cenách neskončí jenom v kategorii "Nejlepší herec - Komedie nebo muzikál" na Zlatých Glóbech. No a když se dostanu k samotnému filmu tak Dream Scenario je vychytralá, zábavná a vynálezává podívaná plná nápadů a vychytávek. Jediným problémem je že ten film v průběhu stopáže představí tak moc nápadů a stane se natolik zábavným až mu na konci dojde dech a ve finále se stane spíše neuspokojivým jelikož konec strašně zaostává za zbytkem filmu... i tak ale zvedám palec nahoru a  Kristoffer Borgli si zaslouží pozornost. 7,5/10 ()

FeriusParfax

Naprosto bomba téma. Snění a vše kolem mě zajímá a fascinuje. Proto byl námět ušitý přímo pro mě. Jednalo se i o nejlepší film za tento víkend (ne, že by snad konkurence byla vysoká). ¾ filmu mě bavily. Bylo to nápadité, dost vtipné a bylo tu dostatečně tajemna a nevyřešených otázek, abych se těšila na konec. Ten mě ovšem úplně neuspokojil. Dokonce si ani nepamatuji, jak to nakonec dopadlo. Odpovědi na své otázky jsem však nedostala, což je opravdu nepříjemná skutečnost, se kterou se nemůžu smířit. Silné 3* si film určitě zaslouží. Minimálně chudák Paul a nápad určitě. ()

Pantata

Námět je perfektní, myslím si, že z něj šlo dostat víc. Možná i seriál by utáhl, trochu víc si s tím pohrát, aby děj tak rychle neskákal... ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

24.12.2023

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (viac)