Paul Matthews je muž, ktorého by ste si v skutočnom živote pravdepodobne nevšimli: Plešatý, v pokrčených nohaviciach a hnedých kožených mokasínach, je profesorom na univerzite, o ktorej ste nikdy nepočuli. Má manželku, ktorá ho podporuje, dve dcéry a ambície, ktoré nie je schopný realizovať. A potom sa stane niečo zvláštne. Tento nenápadný muž sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch miliónov ľudí po celom svete a stane sa tak globálnou celebritou. Razom sa mu začnú plniť všetky želania a jeho riedko navštevované prednášky sa rýchlo zapĺňajú. Ale spozná tiež, aká vysoká je cena slávy. (ASFK)

iz67

Velké překvapení (když Cage). Je víc než milé, když komedie funguje a je čemu se smát. Když neskončí (jako většina) blábolem, ale jako solidní drama, a když to má nějakou důležitou message o dnešku v podtextu. A Cage je úžasnej! (Jediná výhrada - konec mohl být o 10 min kratší.) ()

hrumsrt

Kdybych jen na podzim tušil, že Kristoffer Borgli letos s výbornou absurdní komedií Je mi z tebe špatně ani zdaleka nekončí... Právě jeho třetí celovečerní film To se mi snad zdá (pěkně hravý překlad českého distributora) je ale naprosto jiný kalibr, kterým Borgli nejen překonává sám sebe, ale doručuje divákům orginální podívanou, jaká tu už dlouho nebyla... Roztomilý profesor Paul je jen řadový učitel na vysoké škole, který žije nudný život, v němž se mu jen točí pracovní povinnosti a rodinné strasti. Když tenhle utrápený život přetrhnou historky naprosto cizích lidí, že se jim zjevuje ve snech, jichž je Paul návštěvník a pozorovatel, který bez ohledu na to, co se děje stojí stranou a jen sleduje... Může to být náhoda, naše mysl pracuje zcela jedinečným a nepoznaným způsobem, ve kterém by klidně mohlo být možné, že si vygeneruje postavu Paula a infiltruje si ho do snů, ale když začne lidí přibývat a z nudného učitele je celosvětový fenomén, je na snaze se nad vším zamyslet.. Ovšem co pak, když Paulova figurka ve snech přestane jen nečinně přihlížet a plnohodnotně se zapojí, stává se tak objektem jejich snů ale i nočních můr.. Jaké pocity asi pak bude vyvolávat skutečné setkání s milým profesorem Paulem?... Dream Scenario je jedinečná filmová pouť s nesmírně milým Nicolasem Cagem, pro něhož jde o nejlepší film minimálně za posledních 15 let a pro mě osobně jde o jeho kariérní vrchol měřící se s jeho kariérou v druhé polovině 90s.. Kde dokáže film být vtipný a svojí absurdností zaujmout po celou svou dobu, tak stejně umí díky skvěle napsaným postavám Paul a jeho manželky i dojmout. Jedinečná podávaná ukazující fascinaci, vypočítavost a strach lidí ze všeho nového bez ohledu na větší prozkoumání.. Borgli tak dorovnává podobně unikátní a bizarní nápad V kůži Johna Malkoviche a katapultuje sám sebe k nejzajímavějším tvůrcům současné doby. Chtělo by to vidět znova, ale že se ještě letos dočkám, tak osobního, originálního a geniálního filmového kousku, se mi ani nesnilo. Autorské filmy jako je tenhle jsou nejrychlejší (a někdy i jedinou) cestou pro inovaci žánru a vždycky byli.. To se mi snad zdá je úžasný film, který bych si přál rozebrat podobně jako to on udělal se mnou jako divákem.. Spolu s nadpozemským Oppenheimerem a masivními Zabijáky rozkvetlého měsíce, je tenhle poklad nejlepší film letošního roku! Díky Nicky.. 90% ()

PAVLIS

Originální námět, u kterého se tvůrci vydali možná trochu překvapivě cestou realistického ztvárnění. A realita je častěji než komedie nuda, křeč a trapno bez jasného konce. A tak spíš než zábavnost tu oceňuji pouze pár dobrých narážek na současnou společnost. ()

adamix

Jedna z najväčších minuloročných filmových kuriozít, s úplne originálnym námetom, ktorý snáď ani lepšie nešlo spracovať. Cage je brilantný a vyzerá to, že do konca svojej kariéry ešte niekoľkokrát prekvapí, pretože tu konečne neblbne, ale HRÁ. Sny samotné sú absurdné, tak ako skutočne aj zvyknú bývať a ten komický nadhľad na celú situáciu potešil, dokonca aj vtedy, keď sa veci začali brať úplne vážne. Trochu ma ale nepresvedčil fakt, že ľudia odcudzujú nevinného človeka len za to, že im v snoch stvára zlé veci. Tým pádom to pôsobí tak, že scenár nasilu hádže hlavnému hrdinovi polená pod nohy, aby došlo k jeho katarzii a rovnako tak aj jeho okoliu, presne ako vo Phillipsovom JokeroviDream Scenario je uletená, sociálna dráma s obrovským nadhľadom a s prvkami určitej fantázie a zároveň ďalší skvost zo štúdia A24. Za mňa 85%. ()

Pete

To se mi nezdá, mám z toho rozporuplné pocity. Zhruba první polovina se mi dost líbila, film však postupně ztrácí na zajímavosti, a rozuzlení mě nakonec zklamalo. Vztahem se ženou, a neurotickou osobností mi hlavní postava evokovala Allenovky, jenže zde není vtipná, a ohledně partnerských vztahů nám toho příliš nevypovídá. Nicholas Cage je zpět po dlouhé době, přehrává tu sice jak blázen, ale to vem čert, v téhle roli alá Adaptace je skvělý. Buďme vděční za každý originální námět, nicmeně zde se ho bohužel nepodařilo rozpracovat do scénáře úrovně Charlieho Kaufmana, a Borgli jakoby nevěděl, jak ho smysluplně ukončit. Navíc ani jako režisér neoplývá talentem Spika Jonzeho nebo imaginací Michela Gondryho, který se sám sny ostatně také zabýval několikrát, a mnohem lépe. ()

CrazyMarty

Nicolas Cage se záhadně lidem objevuje ve snech. Myslím, že více netřeba dodávat k příběhu. Pro mě jen díky této větě automaticky prodáno. Jsem velice rád, že (na rozdíl od samotné zápletky tohoto filmu) nejde jen o sen a po dosti nepříliš dobře vyhlížejících bijácích si Nicolas Cage jde ke studiu A24 a režisérovi Kristofferovi Borglimu pro velice zajímavý snímek, který svojí premisou chytře a vtipně naráží na bleskovou popularitu skrze sociální sítě. Kdy si jen díky útržkům z videa nebo memu dokážete spojit obličej jinak obyčejného člověka. Ten ale na vás působí tedy jen tím dojmem, jak se prezentuje (ať už kladně nebo záporně) a ne takový, jaký třeba skutečně je. Ze snímku rozhodně čiší jistá minimaličnost a artovost tohoto studia, ale nejvíce se sází na výkon hlavního hrdiny, který místy skvěle zvládá pobavit, dojmout či vyděsit diváka. Jde tedy o skvělou dráhu emocí, které jen s napětím sledujete do až snového finále. Ostatní herci si rozhodně nevedou vůbec špatně, ale v jádru cítíte, že stejně jako v hlavách snílků je to One man show našeho zprvu nenápadného přihlížejícího protagonisty a dílo si tak naprosto krade pro sebe. Ano, film není nijak zvláště geniální a nepředvídatelnou záležitostí od Nolana, ale je dosti funkční a zábavný na sledování. Výsledek se mi velice líbil a dávám 4/5. ()

Mkartaylas56

Velice originální a nadějná premisa přetavená v jeden z nejzábavnějších a nejzajímavějších filmů, co jsem za poslední dobu viděl. Dream Scenario by se dalo rozdělit na dvě části. První nabízí rafinovaně a úderně podaný komentář ke cancel culture, případně k internetovým hvězdičkám, které se přes noc, a tak trochu náhodou, staly virálními, aniž by následně měli šanci svou náhlou slávu ukočírovat. Druhá část filmu je pak naprosto typická jak pro studio A24, tak i pro hlavní hvězdu Nicolase Cage. Jsou to jednotlivé scénky využívající téma snů a to naprosto skvělou a svěží kombinací bizáru, komedie a hororu. Ať už jde o jakoukoliv část tohoto mixu, vždy se v nich jede na sto procent a jsou tak nejen ukrutně zábavné, ale i snadno zapamatovatelné. Tvůrci se tu očividně vyřádili, ovšem nemohlo by to fungovat právě bez Nicolase Cage. Ten dostal herecky velmi vděčnou roli, v níž si vyzkoušel mnoho různých poloh a musím říct, že to zvládl prakticky dokonale. Podpořil tak můj celkově skvělý zážitek, který mi vlastně jako jediný kazí úplný konec snímku, kde se výrazně sešlápne noha z plynu a osobně bych si v něm představoval silnější tématickou tečku. Přesto ve mně ale jednoznačně převažuje nadšení, od Všechno, všude, najednou jde o další film A24, který se mnou pořádně zarezonoval a s hodnocením se vlastně nacházím jen krůček od udělení plného počtu hvězdiček. Velká paráda! ()

whysoserious

Hodně zajímavé! Jak jsem si zvykl vídat Nicolase Cage v bizarních kreacích, tak v tomhle filmu mě hodně mile překvapil, že dokáže být i příjemně civilně-komediální, bez přehrávání. Film má svižné tempo a ohledně atmosféry dovede pobavit, ale i zamrazit a satirickým pohledem na davové smýšlení a manipulovatelnost lidí přivést k zamyšlení - sám jeho námět vyloženě vybízí k tomu, co i dostanete: komediálně laděný (chvílemi i smutný) snímek, u kterého vás ale, obzvláště v závěru, přepadnou i nepříjemné pocity ve chvílích, kdy si uvědomíte tu zvláštní absurdnost a povrchnost smýšlení některých jedinců, kteří už absolutně nedovedou zůstat nohama na zemi. ()

Solverino

Ty woe, co to jako má bejt?! Vždyť se na to nedá koukat. Nemá to prakticky žádný děj, nic se tam neděje, děj se točí kolem úplného nesmyslu a zcela nesmyslně to i končí. Čekal jsem nějakej pěknej masakr, ale nedostal jsem vůbec NIC. Nebylo to ale ani k smíchu. Totální současná trapárna! Dávám pouze jednu hvězdu, a to za to jak krásně zahrál pan Klec toho totální loosera. Starého, plešatého a trapného. Ještě mohl mít vyndavací zuby do skleničky a bylo by to totál bizzár! Za mě ale škoda času čumět na tak debilní film. Zřejmě opět nějaké současné "umění". Tak jestli tomuhle někdo dá hodnocení "nejlepší film roku" tak na takovým světě fakt už asi nechci žít... ()

Cermicek

Jako jo, je to dobrej film, ale zase ne tak dobrej, abych tu z něj uchcával a vyvolával ho jako film roku..to teda ani náhodou! A velebit tu Cagovo "herecký masterpiece"?? - oh, c´mon..! Nick bohužel nikdy nebude spadat do kategorie "dobrej herec" a to se může na hlavu stavět..🤷‍♂️. I když tahle role senila mu ze všech jeho počinů seděla pomalu nejvíc, takže možná ještě šanci má (jen je škoda, že je to až takhle na starý kolena). K samotnýmu filmu: jasný tu analogii k modernímu "lajfu na sockách" pozná snad aspoň půlka průměrnejch diváků a téma je to určitě zajímavý. Těch pár střihů a poodskočení "jinam" je taky poměrně zajímavých a určitě to dělá film zajímavějším a snaží se udržet divákovu pozornost, ale jak tu spousta ostatních píše - v druhý půlce se těžce ztrácí dech a to je nakonec škoda, páč právě pro mě je tohle pád do průměru. ()

Pitryx odpad!

Komedie? Thriller? Ani náhodou. První půl hodiny se vyprávějí sny a už to mne dokonale uspávalo. Celou dobu je to bez nějaké výraznější akce. Vlastně jde spíše o vykecávačku a to silně nezajímavou. Hodnotit do mínusu nelze, takže za mne je to čistá nula. ()

titmok

Vtipné, nápadité, nádherný obraz, skvelý sound design, super Nicolas Cage, len keby sa to obišlo bez tej potreby dať tam niečo trendy [Febiofest 2024] ()

dzberry

Vypadá to jako Honza Nedvěd, chová se to jako Honza Nedvěd, směje se to jako Honza Nedvěd, charisma to má jako Honza Nedvěd, ale Nedvěd to není… Co to je? No přece Nikča Cage! Jsem nadšen z toho, že se na Honzu nezapomnělo, jen je blbý, že se stal předlohou ve filmu, ve kterém celkem slušný námět/nápad roztaje (čti „se rozteče“) jak Honzík před Pavlínkou, když jí zpívá Stánky… Blbé, nevtipné, užvaněné, rádoby moralizující podtón sdělující cosi o naší společnosti taky mimo máminu mísu… Cage tam má dva tři zajímavé momenty, u kterých si řeknete, že našel novou hereckou tvář. No jo… Jenže to je tak vše, co stojí za pozornost… ()

mata77

Veľmi príjemná oddychovka so skvelým Cageom, ktorého herecké umenie udáva v tomto príbehu hlavnú taktovku. Kamera je kĺzavo vtieravá, obraz jednoduchý, s komorným podmazom sláčikovej linky a scenár zjednocuje túto vydarenú spoločenskú alegóriu do originálneho predstavenia. Celý film, taký aký je, na mňa urobil veľmi dobrý dojem, aj s jeho ešte bizarnejším koncom, ktorý tam na prvý pohľad síce nezapadá, ale naozaj vystihuje onú absurdnú konfrontáciu hlavnej postavy s tým, čo sa mu deje. ()

wowylgu313

Ohánět se v tomto případě satirou není tak úplně na místě. Ohánět se tady "nejlepším výkonem" Nicolase, také není a místě. Nevím... Je to lehčí bizarek propletený peprnou dávkou fantazie. Tahle odrůda té již zmiňované "fantazie" opravdu nesedne každému. Ten prvotní nápad byl vlastně i super. Jsem ve snech vás všech... No a bum, čekal jsem trochu jinou cestu celého toho příběhu. Začalo se to motat, chytat to zvláštní tempo. Já vlastně v závěru nevěděl co si o tom myslet. Až na pár rychlo scének to začala být i poměrně veliká nuda. Herecké výkony bych tady nijak extra nevytahoval. Průměr/Podprůměr. Trailer a obsah nalákal to rozhodně ano ... Ať nejsem úplný ničitel něčeho údajně tak skvělého tak dávám 40% (za těch pár "bizarních a drsnějších" scén a za nápad než se z něj stala nudná břečka. ()

AndrewNewman

Zaujímavý a trefný pohľad na sociálne siete, na ich aplikácie a na „cancel culture“. Nicolas Cage je bravúrny, od nejakej doby sa už filmom s jeho menom trochu vyhýbam, ale toto mu sedelo. Snové scénky boli perfektne, naozaj dosť bizarné, tak aké sú sny aj v skutočnosti. S postavou profesora Paula aj človek súcití, lebo však chlap vlastne za nič nemôže. Lenže je tu jedno veľké ALE. Ako každému, tak aj mne sa páčia psychologické trilery/horory s originálnom nápadom a zápletkou. Lenže keď už k niečomu takému tvorcovia pristúpia, tak by mali divákom ponúknuť aj nejaké vysvetlenie, či už adekvátne alebo nie. Peele vo svojom majstrovskom kúsku divákom vysvetlenie ponúkol, aj keď samozrejme nebolo príliš logické, ale skrátka vysvetlil prečo to postavy robia a takisto ako robia. Toho sa v tomto filme bohužiaľ nedočkal, preto je moje hodnotenie o hviezdu nižšie. ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

24.12.2023

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (viac)