Paul Matthews je muž, ktorého by ste si v skutočnom živote pravdepodobne nevšimli: Plešatý, v pokrčených nohaviciach a hnedých kožených mokasínach, je profesorom na univerzite, o ktorej ste nikdy nepočuli. Má manželku, ktorá ho podporuje, dve dcéry a ambície, ktoré nie je schopný realizovať. A potom sa stane niečo zvláštne. Tento nenápadný muž sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch miliónov ľudí po celom svete a stane sa tak globálnou celebritou. Razom sa mu začnú plniť všetky želania a jeho riedko navštevované prednášky sa rýchlo zapĺňajú. Ale spozná tiež, aká vysoká je cena slávy. (ASFK)

castor

Už je to nějaký ten pátek, kdy si Nicolas Cage možná řekl, že podprůměrných béček už bylo dost, a začal se poohlížet po kvalitnějších látkách. Bylo z toho několik artových nezávislých (a přiznejme solidně divných) kousků i větších produkcí. Jeho výplaty a zájem studií určitou stoupnou i po téhle svérázné, chytře vystavěné komedii. Obyčejného taťku od rodiny a usedlého profesora Paula totiž znenadání začnou cizí lidé vídat ve svých snech. Zvláštní i lichotivé, nicméně Paula spíš zaráží a trápí, že ve snech pouze pasivně přihlíží utrpení druhých. Přesto jej celý úkaz nakopne, všímají si ho média, hodlá konečně napsat knihu, láká ho PR agentura... Jeho pověstných patnáct minut slávy se ovšem záhy dramaticky otočí a shodou okolností se stává nejnenáviděnější osobou ve svém okolí, protože dosavadní neutrální sny se mění v noční můry. Společenská satira nejen o vrtkavosti lidské přízně si s divákem solidně hraje, podnětný námět tvůrci překlápějí v chytrý film, který má energii a řadu absurdních nápadů. A zejména díky Cageovi to velmi dobře funguje a drží divákovu pozornost. Možná to místy chtělo ještě víc odvahy a jít víc na dřeň. Zejména poté, co si dozor na školním představení „nechá“ skřípnout ruku do dveří, totiž tvůrci ze zápletky vybruslili tak nějak nijace. Prostě poslední část vyznívá trochu násilně. Slabší čtyři hvězdy. ()

*CARNIFEX*

Hej, hej, jasné. Umelecké dielo. Úplne ma to “pohltilo” .. tá údajne komediálne podaná SATIRA. Celý snímok pôsobí ako lacné, nemecké porno z 30 rokov, z ktorého v dnešnej dobe už skôr napína. Fakt som sa “nasmial”. Jediné čo v tomto snímku funguje, je Cage. ()

D.Moore

Skvělý nápad, excelentní Nicolas Cage, manželské dialogy jako od Woodyho Allena... A tak zbytečně MOC uspěchaný závěr, až mi to bylo líto. Jako by si najednou někdo všiml, že se rozpočet ztenčil a zbývá už jenom pár dolarů na titulky. Škoda, škoda, působilo to úplně jako náhlé probuzení ze sna, o které jste nestáli. ()

Wacoslav1

To se mi snad zdá! Cage má za sebou v poslední době spoustu řekněme neotřelých projektů a já musím říct, že právě přes to mám tohohle borce hodně rád, ale divím se, že právě tahle přeceňovaná vocasárna kterou by pecky jako Mandy nebo Mamka a Taťka sežvejkaly a vyplivly u lidí tolik boduje. Ok ten námět je super to nehodlám nijak rozporovat, ale problém je v tom, že tvůrci ho nebyli schopní uchopit a adekvátně s ním pracovat. Navíc na konci jsem čekal aspoň nějakou pointu ve stylu proč se to vlastně všechno děje, ale ten konec je úplně totálně zahranej do autu jako příklad absolutní tvůrčí neschopnosti. Za nápad jako takovej a za Nica kterej je standartně v pohodě a odehraje si co potřebuje to dostane ty průměrný dvě hvězdice, ale na víc to nebude ani náhodou.35% ()

Xmilden

To že Nicolas Cage nebyl za svou roli nominovaný na Oscara prostě nechápu. Ten chlap sveřepě táhne tuhle podivnost s takovou tou svojí suverenitou, s kterou se dokáže napasovat do rolí, ve kterých by si připadali všichni ostatní absolutně mimo. On to dává na první dobrou. Rozhodně jeden z nejlepších a nejzajímavějších herců historie. To v čem kolikrát hraje, je samozřejmě na dlouhou debatu a minimálně svůj speciál by si tento borec na Moviezone zasloužil. Dream Scenario je přesně ten typ filmu, který od studia A24 nejen chceme, ale potřebujeme. 70% ()

Arbiter

Šel jsem si do kina oddechnout. Nesplněno. Borgli to tak chtěl. ___ Paul je člověk nudný, malý, protivný, vystrašený, neasertivní - kompiluje vše politováníhodné, šedivé a děsivé nezapamatovatelné. ___ Paul je pasivní vor, který vůbec nechápe, kam ho proud unáší. ___ Paul je děsivý představou, že jsem Paul. ___ Paul je oběť. ___ Celé je to děsivé. Posledních 20 minut, kdy ho sežere i kapitalismus, jsem nepotřeboval, ale ok. ()

Vitex

Souboj se společností zmítanou emocemi, pro kterou objektivita viny či neviny už nehraje roli. Z Borgliho možná bude časem nový Lanthimos. ()

sepp

Na jedinečnou prvotinu K. Borgliho to sice nemá, ale i tak povedené. A N. Cage naprosto skvělý, po dlouhé době film, co mu dokonale sednul. ()

darkrobyk

Satirická alegorie našeho světa má vše, v čem se nacházíme. Média, reklama, sociální sítě. Ta úžasná absurdita, kdy lidé viní toho, o kom se jim zdá, že mají špatné sny! Tedy nejprve mají skvělé, a tak se s Paula stane vyhledávaná hvězda, ovšem jakmile se z něj stane Freddy Krueger, propadá se na příčku nežádoucího vyvrhele. Samozřejmě větší bžunda by byla, kdyby se jako v Elm Street vše promítalo do skutečnosti, ale takhle je to nakonec lepší, páč je ukázáno, co dokáže člověk, když chce na někoho hodit své problémy. Ušetřena není ani omladina, co má ze všeho trauma a co by si nejspíš potřebovala nějaké ty skutečné hrůzy prožít, aby věděla, co to slovo znamená. Děsivá je Paulova bezmocnost, kdy si ani ve snech nemůže vyřídit účty s těmi, co ho napadají, jelikož zkrátka sny druhých ovládat nemůže. Nebo ano? A pak ty všudypřítomné mobily, bez nichž se někteří ani nenají... Talking Heads - City of Dreams. O dvě * lepší než Je mi ze sebe špatně. ()

filmfanouch

Režisér, scenárista a střihač Kristoffer Borgli realizoval chytrý film, který zvládá vyvolat různé typy emocí. Absurdní komedie, společenská satira a thriller s přesahem sociálního hororu dohromady funguje v jednom stabilním balíčku spolu s jedním z nejlepších výkonů v kariéře Nicolase Cage. Zábavnost celého filmu by se dala krájet, zároveň přitom potěší jeho komplexnost a schopnost se vyjádřit k mnoha tématům. Skvělá třešnička na dortu filmového roku 2023, která snad v nejednom oku napraví Nicolasi Cageovi reputaci. Jedná se nejen o jeden z nejzábavnějších filmů letošního roku, ale také o jeden z nejchytřejších filmů letošního roku. Výtečně sebeuvědomělá a především skutečně chytře vystavěná podívaná! ()

DJ_bart

Nicolas Cage jakožto novodobý Freddy Krueger? Na papíře může tahle premisa znít dost originálně – přeci jen být středobodem pozornosti je pro všechny určitě nekomfortní pocit. Výsledná forma ale bohužel nenaplňuje očekávání, takže jde o dost "ospalou" společenskou satiru o rizicích popularity/kontroverze/senzacechtivosti/cancel culture/kolektivního (ne)vědomí a významu nočních můr a snů bez výrazný gradace, napětí, či pointy. Což je obrovská škoda.... A24 má na víc; promarněný potenciál :(( ()

Goldbeater

Fantaskní satirická komedie Dream Scenario sleduje osudy nesmělého a zakřiknutého vysokoškolského profesora, jenž se zničehonic začne objevovat ve snech stovek lidí. A zatímco si své bizarní slávy zprvu užívá, realita se pro něj pomalu začne měnit v noční můru. Pokud předchozí (výborný) počin režiséra byl o temných stránkách touhy po pozornosti, tento je o tom, co se může stát, když se pozornosti člověku dostane až moc. Snímek neskrytě otevírá téma „cancel culture“ a je solidním doplňkem ke kvalitním filmům jako Hon nebo Tár, i když k látce přistupuje s lehkostí a humorem (nutno dodat že poměrně temným). Nicolas Cage září v jednom ze svých nejambicióznějších projektů posledních let a jeho neurotického ňoumu si zkrátka oblíbíte. Nakonec dodávám malé varování. Pokud zhlédnete trailer, budete mít vyzrazené významné části filmu včetně některých z nejvtipnějších scén. Dávejte si tedy pozor, jak moc si o tomhle snímku před zhlédnutím budete dávkovat informace. [Sitges 2023] ()

mzss1

[75%] Nicolase jsem poslední dobou už opravdu odepisoval. Na jeho poslední céčka se už nedivím; většinou mě hodnocením tmavá barva na CSFD (pod 30%) moc nepřesvědčuje, abych se na to vůbec díval. Dokonce ani loňský Renfield, na který jsem byl bohužel v kině mě mírně řečeno neoslovil. No nic a co tento film? Musím říci, že mě to od začátku docela zaujalo a bavilo téměř až do konce. Píši téměř protože? No protože to v podstatě konec nemělo a těch posledních cca 15 min je tak nějak navíc, ale to nevadí. Nápad je vcelku jednoduchý, ale funguje. Cage se tu dostává do trapných až absurdních situací. Herecky to zahrál naprosto přesvědčivě! Takový Nicolas Cage mi prostě chyběl! Celkově to téma a ty veškeré situace odpovídají chováním dnešních lidí viz závislost na sociálních sítí apod. Nejvíc mě pobavila scéna, kdy se Nicolase nenápadně pokoušela sbalit jeho fanynka ze snu a Nicolas byl tak nervózní, že si 2x uprdl. XD Po celkem solidně našlapující se 2/3 bych ještě víc přitvrdil tempo snímku, jenže to bohužel šlo opačným směrem, ale co. Hodnotit hůře nebudu, je to dobrý film, který se ještě někdy dá vidět, zaujalo to, tak proč ne? ()

DJ Obelix

Naprosto brilantní výkon Nicolase Cage, snové sekvence a vybrané scény "koncentrovaného trapna" zachraňují unylejší poslední třetinu filmu a poměrně jalovou satiru na současnou "cancel culture". ()

Anderton

Možno snáď len silnejšie finále chýbalo k absolútne plnohodnotnému zážitku. Neprekvapí, že produkoval aj Ari Aster a že sa toho chopilo A24, prekvapí však, že niekde v pozadí nie je Charlie Kaufmann a nakoniec je možno škoda, že scenár nespracoval Gondry či Jonze, aby sme tu mali film kvalitatívne rovnocenný Adaptácii, respektíve že by spracovanie bolo skutočne nekompromisne vizuálne surreálne. Cage najlepší za posledné roky/desaťročia. Len škoda, že do filmu nikto nedostal aj Obamu, Rogana či Petersona, akoby boli tieto interview s Paulom napísané v scenári, ale chlapci nakoniec odmietli a tak sa škrtalo. ()

Frajer42

Velmi dobrý a velmi originální nápad a Cage ve zcela atypické roli, která mu ovšem skvěle seděla a marně pátrám v paměti po filmu, kde se mi líbil víc. Velmi slušný bizárek, který funguje zejména ze začátku a postupem času mu bohužel rychle dochází dech. Jako kdyby tvůrci vůbec netušili, jak mají takhle dobrý nápad zakončit. Je to strašná škoda, protože takhle snímek bohužel vyznívá trošku do ztracena. Také mi nepřišlo ověřitelných několik dějových zvratů. Zejména jsem si zcela jistý tím, že by hlavnímu hrdinovi určitě neubraly na popularitě brutální sny - snad právě naopak. Takže celé to vyústění je velmi vycucané z prstu. Každopádně velice příjemný a extrémně originální film. To vždy rád ocením. [77 %] ()

Filmmaniak

Pozoruhodná, leč také poměrně jednoduchá satira na slávu a její proměny, věhlas na sociálních sítích, internetové celebrity, přecitlivělost v dnešním světě a cancel culture. V roli obyčejného nudného profesora, který se začne zničehonic nevysvětlitelně zjevovat milionům lidí ve snech, exceluje Nicolas Cage coby živoucí meme, jenž dovede být komický, hrozivý, truchlivý i trapný. Za zmínku stojí také zábavné sekvence snů a surrealistická atmosféra, celá ta high-koncept metafora ale funguje jen částečně, nejde příliš do hloubky a je až moc doslovná. ()

Arsenal83

Očakával som pecku, ale zakúsil som len pecky od slivky a zistil som, že moje chápanie pointy sa mi možno len zdalo. Dobrý nápad, na začiatku rozvinutý, smerom ku koncu už stagnujúci a nudný. Dream Scenario v mojom videní dobre poukazuje na škodlivosť influencerov, ktorí dnes určujú mysle ľudí a mládeže. Kadejaký nevzdelaný pako točí videá na YouTube o tom, ako si tri dni nehonil a ľudia ho sledujú a považujú za hodného ho ovplyvniť. Je tu aj kolektívna paranoja, ktorá mi silne pripomínala to, čo sa tu "v civilizovanom svete" dialo pred 2-3 rokmi. Takže v tomto silu filmu vidím. Nevidím v ňom ale komédiu a ani snahu mnou pochopené pointy prezentovať otvorene, pretože možno ani tak nemali byť myslené. Takže ostávam na nerozhodnom priemere, keďže stále neviem, či je film intelektuálny, alebo len pseudointelektuálny. ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

24.12.2023

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (viac)