Paul Matthews je muž, ktorého by ste si v skutočnom živote pravdepodobne nevšimli: Plešatý, v pokrčených nohaviciach a hnedých kožených mokasínach, je profesorom na univerzite, o ktorej ste nikdy nepočuli. Má manželku, ktorá ho podporuje, dve dcéry a ambície, ktoré nie je schopný realizovať. A potom sa stane niečo zvláštne. Tento nenápadný muž sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch miliónov ľudí po celom svete a stane sa tak globálnou celebritou. Razom sa mu začnú plniť všetky želania a jeho riedko navštevované prednášky sa rýchlo zapĺňajú. Ale spozná tiež, aká vysoká je cena slávy. (ASFK)

faceboy

"I WAS YOUR NIGHTMARE"Myslel jsem si, že nový film Cage, kterého nijak extra nevyhledávám bude noční můra, ale naopak ! Držel jsem si od toho odstup a čekal poměrně přímočarou srandu. Nemohl jsem se více mýlit. Jde o neskutečně komplexní případ jak už bylo mnohokrát řečeno cancel culture, který avšak ne jako většina filmu bere na paškál 2 věci a s tím pracuje dokonce. Ten  film zvládne předat velmi plynule minimálně tak 9 .Rozpracovává je za necelé dvě hodiny naprosto sebejistě až do konce.....  To se mi snad zdá. Cage tu nepřehrává moc a Average guye podává naprosto uvěřitelně bez sebemenšího problému. Dlouho mě film tak moc nenabil dojmy a tématy, nad kterými uvažuji do teď. Den po shlédnutí... Věřím, že jsem nepostřehl ani celistvý obrázek jaký extrémně nadějný režisér vysnil na plátno. Možná  je smutné / správné, že jsem se ve spoustě situací dost viděl jak já, tak moje generace. Velice trefná kritika, asi nejlepší na toto téma. Hodně lidem vadil konec, nevím přesně která část, influenceři třeba byli jisté rušiví, ale vlastně dávali zcela smysl. Určitě bych klidně ještě tempo o malinko zrychlil a měl jsem ze začátku hlavně problém se zběsilým střihem + mi  přijde, že když víme, že to šlo replikovat, tak bych si přál vědět proč vlastně zrovna on tímto trpěl. Pakliže jsem se přesto přenesl, tak mi vycházela původně silná 4. Ovšem jak jsem viděl zúročení Fredyho a hlavně toho fucking kostýmu... V tak dreamy scéně jednoduše mi přišlo, že se mi to musí snad celé zdát ! Cancelnutých slabších 9 nočních můr z 10 snů. ()

PauloZ

Tady se šlo vydat tolika různýma směrama, že vyloženě záleží jak ti tahle vyprávěná linka sedne. Za mě celkem super. Hlavně ten převrat v ději je celkem deep a Nick hraje parádně. Bezkompromisně bych ale vystřihl 20 minut děje s teenage girl, to byla nuda, a fakt mě nasral ten konec! Vůbec mě to neuspokojilo :D. 3.5* ()

maddy

To sa mi snáď zdá ... Nicolas Cage si zahral v dobrom filme? No nie tak zhurta. Dream Scenario má síce ďaleko od snímkov, v ktorých Cage hrá posledné roky zvyčajne a jedná sa o seriózne natočenú indie drámu, avšak nedotiahnutú úplne do konca. Napriek originálnemu námetu (Cage sa začne ľuďom zjavovať vo sne) sa v jadre jedná o pomerne jednoduchú satiru na slávu a pominuteľnosť úspechu na internete, vrátane súčasnej toxickej cancel culture, akurát zabalenú do formy indie drámy, ktorá dokáže byť miestami vtipná, miestami vážna, miestami podivná a miestami aj trápna. Nie zle natočené, ale na mňa tá celá metafora fungovala len tak z polovice, pretože od prvej chvíľe je až príliš priamočiara, bez možnosti nejakej vlastnej divákovej interpretácie a navyše v závere vyšumí úplne do prázdna. CELKOVO: 6/10 ()

Pierre

Promiňte, ale neznám vás? Jeden z nejideálnějších filmů před spáním, co jsem kdy viděl...no, to by možná nebylo úplně přesné, ale jeden z nejoriginalejších filmů novodobých filmů, co jsem viděl, by to byl určitě. Námět o chlápkovi, co se začne zjevovat lidem ve snech zkrátka zněl pořádně originálně a nálakal mě. Nevzpomínám si, že bych někdy u nějakého filmu slyšel o něčem podobném.  To se mi zdá pracuje se slibným námětem zajímavě v mnoha směrech. Skvělá hříčka a jízda  mnoha pocitů. od nadšeného  přijetí té představy ze strany profesora, potýkání se s náhlé slavou a satirickým vykreslením mediální agentury až po momenty, kdy se začíná o novém fenoménu sice pro diváka  absurdně, ale pro postavy  i celkem seriozné diskutovat (epizodka s dívkou z agentury, u které bych se snad obešel bez toho fekálního vtípku.)  Je to opravdu absurdní komedie, drama, psychologický terror a satira v jednom. A skvěle to funguje. Co se týče samotného explicitního ztvárnění snů, které si zahrává s horrorem, tak to je opravdu napadité a sugestivní. Bylo  zajímavé se v něčem takovém sám před spaním ocitnout a jsem opravdu docela zvědavý, o čem se mi bude dneska zdát.:D Otočení  slávy, kdy Paul začal spáčům ve snech už brutálně ubližovat a dostalo se mu za to veřejného lynce přieslo teprve zajímavou gradaci. Bylo to emotivní, pokračovalo to v záhadném bizarním stylu, ale nastolilo to i  pozoruhodné   otázky, jak vůbec Paul může mít na svědomí   sny, ve kterých se objevuje, když jsou někoho jiného. To je paradox, co?:D   Ale tohle je prostě originální podívaná. Dokonce se sám Paul stane obětí sebe sama. .. Docela mě zasáhla ta ukázka trpění za představu někoho jiného,  tento snímek v tomto ohledu nastavuje zrcadlo nastavuje době, která je na jednu stranu přecitlivělá (všechno je trauma), na druhou stranu kolorit sociálních sociálních sítí je všechno zpochybnit, takže  i omluva v slzách byla shledána jako neupřímná a nedostatečná...Docela jsem si musel představovat, jak by se sám na straně spících zachoval... No, asi bych měl taky trauma.:D Vlastně je zajímavé, jak to má na jednu stranu absurdní námět, ale pracuje se s ním skoro realisty, téměř taky bez patosu a nějakých zvláštních efektů. Dokážu  si představit, že nějak takhle by se to skoro mohlo odehrát. A ta kombinace skvělého  bizarního příběhu a realistického zpracování s creeepy snovými odbočkami mě dost bavila. Tohle se mi fakt líbilo celé a nějak takhle si představují ideální progresivní pro rok 2024 (2023, pardon.), protože takových hříček prostě není nikdy dost.  A tohle je navíc komplexní s unikátní hříčka, u které nikdy není jasné, kam se otočí. Ale svou zvláštností je zábavná, ne samoučelná.  Nicolase Cage moc nemám nastudovaného, doteď jsem moc nechápal v čem spočívá ta jeho popularita, krom toho, že hraje v blbostech...Ale tady předvedl skvělý vyzralý výkon. Byl super, do svého profesora se téměř převtělil.  Kdo ví, jestli si za ty  děsivé sny nemohl sám, když si u těch prvních stěžoval, že jen přihlíží?  A někdo si stěžuje na zakončení, které vyšumí do ztracena? Kéž by to bylo skutečné. P.S. Naštěstí si můžeme kdyžtak pořídit Norio a všechny výtky panu Borgii a Cageovi říct osobně, že jo? Já bych jich ale fakt moc neměl. () (menej) (viac)

Vidly10

Sociální komentář meme culture, viktimizace a všech těchto problémů, které se v dnešním světě objevují čím dál více, je vlastně takovou reakcí na slávu Nica Cage. Ten do filmu přispěl svým hereckým umem velkým dílem a jedná se tak o návrat, který si spousta podobných celebrit může jen nechat zdát. Žánrový mix, který tuto převážně komickou cestu Paula Matthewse provází, je už jen jakýmsi tradmarkem studia A24. Nenechte si tento film ujít. ()

Blackhand47

Kdo by čekal, že se Nicolas Cage objeví v povedeném mysteriózním filmu, který bude mít nějaký přesah. Král béčkových filmů si tak zde zahrál nudného profesůrka, jehož byste normálně naprosto přehlédli a byť touží být spisovatelem, nikdy se k tomu nedokopal a ostatní mu jen kradli jeho nápady. Najednou se ale začne dít něco podivného... lidem po celém světě se o něm začne zdát ve snech a nikdo to nedokáže vysvětlit. Cageův Paul tak nejprve figuruje jako pasivní návštěvník snů, ale následně se to celé zvrtne. Do této chvíle je film vlastně velmi zajímavý a divák absolutně nemůže čekat, co přijde příště. Pak se ale o Paulovi lidem zdát přestane a zničehonic tu máme reklamu na produkt, kdy se lidem podařilo uchopit vstupování do snů a začaly toho využívat firmy a influenceři. Tohle povědečtění celého problému mi nakonec srazilo celý film dolů. Na jednu stranu se totiž neobtěžují nic vysvětlit (víceméně magický realismus), ale pak přijdou s tímhle, jako kdyby nám mělo být jasné, jak Paul lidem do snů vstupoval. Konec je pak takový evropsky tragický, ale přeci jen by možná unesl i pár minut navíc, případně konec pojmout celý jinak, aby to mělo alespoň nějaké vyvrcholení. Hodnocení: 70 % ()

Arcadan

Skvělá premisa a Cage v excelentní kondici. Celou první polovinu jsem byl skoro nadšený, ale pak tomu spadne řetěz a Borgli začne bezradně tlačit na humor a „společenskou kritiku“ na první dobrou. Reklamy ve snech už jsou vyloženě cringe v nedobrém slova smyslu. Když se to snaží o vážnost, tak to bohužel moc nefunguje, protože Paul je postupně čím dál víc zástupná figurka než hrdina, na kterého by se dalo napojit. Kdyby to dělal Kaufman, tak to jde mnohem dál, říkal jsem si několikrát. Ale jako odpočinková záležitost velmi fajn! Jenom jsem čekal víc. ()

Steven47

Skvěle promyšlená a brilantně zpracovaná společenská satira, která mě dostala mnohem víc než jsem čekal. To se mi snad zdá je tematicky nabitý a aktuální snímek, jenž reflektuje slávu, životní pasivitu, žárlivost či fenomén tzv. cancel culture. Už takhle zajímavý námět navíc výborně míchá komediální prvky (scéna s prdem je geniální) se skoro až hororovými výjevy, díky čemuž je výsledek naprosto pohlcující. Právě snové sekvence výborně ilustrují, jak se sláva postupně mění v nevraživost. Režisér nicméně netlačí divákovi žádný narativ, takže lze na celou problematiku nahlížet z více úhlů a vnímat jednotlivé aktéry dle svého vlastního přesvědčení. Parádní zážitek pak korunují herecké výkony v čele s perfektním Nicolasem Cagem. Mrzí mě, že tuhle ódu nemůžu zakončit desítkovým hodnocením, ale poslední čtvrthodina se bohužel zbytečně tematicky roztříští, kvůli čemuž není finále tak úderné. Přesto ten pětikvalt napálím, protože nechci, aby mě Paul Matthews strašil ve snech. 9/10 ()

Axis

Posledních dvacet minut filmu neuvěřitelně ubližuje a stává se jeho karikaturou, jinak bych dal plné hodnocení. 7,5/10 ()

mikinhoo

První polovina filmu supr originální sranda, druhá polovina je jedna velká deprese a nespravedlnost. Vůbec jsem netušil, že Nick Cage je ještě schopný tak přesvědčivých hereckých výkonů. ()

William_

9/10. Studio A24 to zase dokázalo! Po Velrybě která byla pro větší část publika těžko stravitelným kouskem dokázalo toto studio vrátit radost z herectví po Brandonu Fraserovi i Nicolasi Cageovi, protože nutno podotknout, že poslední filmy Cage byly...no řekněme béčkovějšího charakteru - zdravím Renfielda. Nicolas Cage předvádí skvělé výkony a roli milovaného a nenáviděného profesora si vysloveně užívá. Film je po příběhové stránce zábavný a s přimhouřením oka lze říct, že i originální. Myšlenek v sobě totiž skrývá daleko více, než si myslíme. Ať už je to koketování s tématem cancel culture nebo náhlý úpadek slávy, který se změní v nenávist či fobii z dané osoby, film nikomu nevnucuje žádný názor, pouze poukazuje na bizardní chování dnešního světa. Film přišel jako blesk z čistého nebe a zařadil se pro mě mezi TOP 10 filmů za rok 2023 - skvělá práce mezi mixem komedie a thrilleru i s pár lekačkama, u kterých jsem se vylekal více než u kdejakého hororu. Jen ten český překlad je trochu mimo - "Snový scénář" nebo "Scénář snů" by zněl daleko lépe než nicneříkající "To se mi snad zdá". ()

M.i.k.e

Trochu Gondry, trochu Aster, hodně Kaufman v originálním mixu dramatu, komedie, satiry a trochy bizáru. Chvílemi je to hodně vtipné, pak zase trefné a nepříjemné a celé si to pro sebe krade Cage v nejlepší roli za posledních mnoho let. K plnému hodnocení chybí jen lepší závěr, protože ten po tom všem vyšumí do nikam a to je škoda…80% ()

Lexonka97

Nicolas Cage ve filmu od A24? To zní jako něco, co potřebuji. Přesně to jsem si říkal, když jsem zjistil, že se něco jako Dream Scenario chystá. A naplnila se má očekávání? Ano! A jsem za to nesmírně rád. Studio A24 je pro mě momentálně záruka kvality, kterou si čím dál více oblibuji. A co se týče Cage, ten je pro mě jedním z nejvíce sympatických a nejoblíbenějších herců, který i přes spoustu špatných filmů umí hrát. A to sakra dobře! No a Dream Scenario je tomu důkazem. Skvělá tvůrci vize s originální nápaditou myšlenkou mi vykouzlila úsměv na tváři. Příběh je někdy prostý, ale stejně tak prostě baví sledovat. Kratší stopáž vůbec neškodí a film utíká tak akorát. Postavy vás baví, Cageovo herectví a někdy i mírné přehrávání funguje a k jeho postavě se neskutečně hodí. To tvoří skvělý zážitek, který pro mě bude ještě chvilku přetrvávat. Osobně zbožňuji, když si ve filmech někdo pohrává se sny. Je to velice zajímavý jev lidského těla, který skrývá, troufám si říct, spoustu tajemství a v člověku vytváří pocit, že nereálné se stává reálným. Právě v tomto aspektu na mě film působí asi nejvíce. Samotná atmosféra okolo snění je úžasná, a i když se budu opakovat, prostě baví sledovat. ()

Lischai

Samozřejmě skvělá premisa, jasně - ale co dál? Film je sekvence trapně humorných situací, kdy příjemně oslizlý Cage nějak řeší svojí novou popularitu. Zasmějete se, občas se to lehce otře o nějaké aktuální téma (cancel culture), ale nedá se myslím říct, že má film nějaký názor. A pak to celé prostě skončí. Bez finále, bez gradace, bez katarze. ()

Aljak

Po veľmi dlhej dobe ma Nicolas Cage v nejakom filme bavil. Aj keď to bol celkovo dosť bizár, ale práve takéto filmy v poslednej dobe dokážu bodovať. Ľudia už majú asi dosť tej schematickej a cyklicky opakujúcej sa žánrovej a námetovej palety. Toto bolo už vo svojej podstate niečo úplne iné. Malo to v sebe dôvtip, drámu, tajomnosť a v neposlednom rade aj filozofický rozmer. Paul sa spočiatku svojmu prieniku do snov ľudí tešil, ale potom sa to zmenilo na nočnú moru (pre Paula aj na dennú moru). From the hero to the zero... Námet, ktorý zaujal a rozhodne stojí za zamyslenie, aké dojmy na nás dokážu zanechať naše sny či nočné mory. ()

Streeper

Nicholas Cage už mě překvapil hereckým výkonem v temné komedii Reinfield a tady mě překvapil znovu. Je to zase o trochu jinačí herecká poloha a místy jsem měla problémy Cage v roli vůbec rozeznat. Navíc námět mi přišel velmi originální a zajímavý, stejně tak jako postupná gradace z pozitivního do negativního. Ale něco mi na tom chybělo, nebo vadilo. Možná mi to přišlo zbytečně moc ultumený, zdlouhavý. Místy to trochu nudilo. ()

bourec

Nicolas zase po dlouhý době hraje. Jeho výkon snese ty nejpřísnější měřítka. (*****). Ovšem film je to neuvěřitelně nudnej. Jak sem v jiný periodice četl v recenzi, film to není prvoplánový, povrchní. Ano, není. Bohužel při styku s povrchním člověkem, jako jsem já, to má kontraproduktivní účinek. Debilina, která jen ukazuje, jak je společnost nemocná. A já samozřejmě taky. Když sem to dokoukal až do konce. Hrůza. Sorry Niky, ale tohle byl vopruz. 20%. ()

C0r0ner

Po zhlédnutí cca 4500 filmů mám rád originalitu a to je přesně případ tohoto filmu. Cage v jedné ze svých nejlepších rolí za hodně dlouhou dobu, jedna absurdita za druhou, celkem dobré fóry a i ten tady proklínaný konec mi přišel ok. Velmi zajímavá podívaná. 75% ()

ad

Čistých 3,5 a upřímně netuším, na kterou stranu se přiklonit. První dvě třetiny je to skvělý film s nápaditým originálním námětem, velmi humornými scénami, funkční satirickou stránkou, zručným režijním uchopením a producentská ruka Ariho Astera je z toho víc než cítit (což je dobře). Posledních předvídatelných cca 15 minut ale totálně vyšumí do prázdna a kvůli tomu ve mě film nezanechal nic víc, než pachuť promarněné příležitosti. A já teď nevím jestli se přiklonit v hodnocení k 70 minutám blaha, nebo 20 minutám zklamání... Zatím vyhraje bezprostřední pocit po skončení, ale je možné, že se někdy vrátím a hodnocení zvednu. ()

dubinak

Trochu přehajpená indie záležitost, která disponuje neuvěřitelným tahounem v podání Nicolase Cage, jež měl konečně zase po dlouhé době možnost dát na odiv svůj herecký um ve vážné roli. Ač se tento netypický kousek označuje za komedii, byla bych s tím označením opatrná, protože spíš je to dosti tragikomedické až tragické a komedii zde vytváří vlastně jen občas vtipně podané neštěstí člověka, jehož osud byl zpečetěn zvláštní až fantasmagorickou systematickou událostí, kterou nelze nijak ovlivnit. Jedná se tedy spíše o smutnou ironii, kde se vysokoškolský profesor stane známým pro úplně zcela odlišné důvody. Ač měl ten scénář značný potenciál, nedostál svému očekávání téměř ani zdaleka. Je tu jen velice málo silných scén a jelikož film neohromí právě ani humorem, je těžké tu na něčem stavět, když nepočítám Cageův brilantní výkon. Ten závěr tak nějak strašně vyšumí a člověk si z něj hlubší message moc neodnese. ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

24.12.2023

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (viac)