Dobré ráno, Brno!

• angličtina Good Morning, Brno! (festivalový názov)
Česko, (2023–2024), 7 h 52 min (Minutáž: 26–34 min)

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Ivan Acher

Jan Kolařík, Zuzana Zlatohlávková, Ondřej Kokorský, Simona Lewandowska, Tereza Volánková, Ivana Hloužková, Slávek Bílský, Vojtěch Hrabák, Roman Slovák (viac)

Dobré ráno, Brno! je osmidílný televizní seriál Jana Prušinovského, který si tentokrát vybral prostředí živě vysílaného ranního pořadu, o němž vypráví s obrovskou nadsázkou. Pořad Dobré ráno to nemá jednoduché. Je to ranní show, jejímž posláním je připravit diváky do nastávajícího dne pomocí dobré nálady. Každý ho zná, ale málokdo na něj soustředěně kouká. Pro několik šťastlivců bývá tento pořad odrazový můstek k další kariéře a pro většinu hrob... Když na Špilberku zhasne noční osvětlení, rozsvítí se v režijní místnosti studia České televize na druhé straně města červené světýlko a společně s ním se rozzáří i oči ostříleného televizního režiséra Mirka Kurše. Se svou televizní rodinou, vlastní už dávno nemá, každý sudý týden bojuje o přízeň vstávajících diváků, kteří spouštějí své televizní přijímače, aby zahnali ranní chmury. Že rána nejsou vždycky dobrá, to ví Mirek, milovník piva a žen, moc dobře. Přes nepřízeň techniky, lidského faktoru, přírodních i hromadných katastrof chce ale všem těm, kteří to potřebují, společně s moderátorkou Radkou a jejím kolegou Cyrilem pravidelně naživo popřát – Dobré ráno, Brno! (Česká televize)

petrsv

Ze začátku jsem si říkal, co to jako proboha je, ale další díly byly čím dál lepší. Bohužel konec posledního dílu to zazdil, škoda. ()

topi

Perfektní parta, která to dokáže rozjet jak ve studiu, tak i mimo něj. Humor klasická satira, spousta umělců, kteří brněnské Dobré ráno navštívilo si dělají prdel i sami ze sebe, tvůrci pak karikují kde co a kde koho. Opravdu povedený sitkom, neškodilo by aspoň dvakrát více dílů, naopak bych se obešel bez fekalit, kterých zde naštěstí moc nebylo. V celkovém součtu by mě vycházela hodně silná čtyřka, jako Brňák dávám tu pátou. Přál bych si, aby vznikla další pokračování a aby to skvadra z Husy na provázku opět pořádně rozparádila! EDIT 5.3.2023. Potvrzeno!! Jan Prušinovský, který byl dnes hostem studia ČT 24, oznámil, že v dubnu začne natáčet dalších osm dílů! Paráááda a těším se!! ()

kajas

Překvapilo mě, že další seriál Jana Prušinovského ČT nijak zvlášť nepromovala a nasadila ho do vysílání na pozdní večerní hodinu. Po zhlédnutí první epizody mi ale došlo proč. Jedná se totiž o velmi, velmi, velmi nekorektní poctu České televizi, zejména pak jejímu pořadu Dobré ráno. Poctu plnou vulgarit a někdy také fekálního humoru, který si Prušinovský a spol. už mohl odpustit. Z prvního dílu jsem byla trochu zmatená, ale pokračovala jsem každé pondělí celé dva měsíce a postavy moderátorů, režiséra a dalších pracovníků brněnského studia ČT jsem si postupem času zamilovala (a poslední díl obrečela stejně jako před lety finále MOSTU!). Hráli je totiž skvělí herci v čele s Janem Kolaříkem, kterého už několik let registruji ve vedlejších filmových rolích a jsem moc ráda, že konečně dostal větší prostor. Není to seriál pro každého, ale komu nevadí nekorektní humor a kdo má rád Prušinovského tvorbu, určitě nebude zklamaný. Edit březen 2024: Druhá řada si udržela vysokou kvalitu, jenom se mi trochu promíchalo pořadí oblíbených postav (Mirek promine, Radka je totiž bohyně). Třetí řadu, prosím! ()

easaque

+4* Tímto seriálem si u mě po delší době zlepšila Česká televize reputaci, protože bych nečekal, že si dokáže udělat srandu sama ze sebe. Asi je pravdou, že Pražáci by to nedokázali, ale Brno na to koule mělo - vlastně k tomu dildu na náměstí to i sedí ;-). Potěšující bylo i téměř neznámé herecké obsazení (v Divadle na Provázku jsem nebyl ani nepamatuju a to jsem moravák), které téměř na míru sedne každé postavě. Ale zpět k seriálu, u kterého mi humor sedl téměř bezvýhradně, což u Prušinovského není náhodou. Samozřejmě jsou tu díly, které byly slabší, ale u každého byly situace, které mě dokázaly hlasitě rozesmát. Celé vyznění seriálu je pozitivní a i když překvapivý závěr asi každého nepotěší, tak za sebe určitě doporučuji. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

Prušinovký je pro mě stále jedním z tvůrců s ohromným potenciálem, který se nebojí neprošlapaných cestiček, stejně jako se nebojí překvapivých situací a jejich řešení.  Tahle brněnská satirická sonda do pozadí ČT na tom není jinak a i tady se divák dočká překvapení a věcí, které by v podobně laděném seriálu moc nečekal. Jak už to tak u Prušinovského bývá, i tentokrát tak trochu mate tělem a krom humoru samozřejmě dojde i na vážně věci. Bohužel na rozdíl od Mostu to ale tentokrát funguje podstatně hůř a z osmi epizod sem se vzhledem k očekáváním opravdu bavil jen zhruba u poloviny. Co je každopádně potřeba pochválit je vynikající obsazení, které je vybrané naprosto skvěle a i když si většinu času pro sebe kradou Jan Kolařík a věčně sjetá Zuzana Zlatohlávková, i v menších rolích najdeme hodně výrazné figurky. I přes lehce rozporuplné dojmy doufám v pokračovaní, ale moc nevěřím tomu že bych se ho někdy dočkal...60% ()

William_

K první sérii se po letech určitě někdy vrátím, ale druhá tvrdě narazila a vařilo se z vody. Nesedne to všem, a i té vychvalovanější první sérii chvíli trvalo, než se pořádně rozjela. ()

zette

Skoda, ze vsechny dily nebyly tak zabavne jako ten posledni... Na dalsi serial od Prusinovskeho jsem se tesil. Bohuzel me to zklamalo a hodnotim to jako nejslabsi rezisersky pocin. Nic proti Brnu, tohle ale byla nuda jako hrom. ()

angel74

Není to špatné, ale Jan Prušinovský rozhodně umí i líp. Čtvrtá hvězda a Most! budiž toho důkazem. Tady jsem se nejvíc nasmála u hudebního dílu s dávnou hvězdou Láďou Křížkem. Ten se vtipem a kvalitou bez problémů vyrovnal výše zmíněným seriálům. Každopádně bych se příště obešla bez fekálních šprýmů. Nicméně je potřeba říct, že casting se povedl na výbornou. Skoro všichni zúčastnění se mi nesmazatelně vryli do paměti. Oblíbila jsem si hlavně Jana Kolaříka, Zuzanu Zlatohlávkovou, Simonu Lewandowskou a Ondřeje Kokorského. (70%) ()

dr.fish

Za mě je první série fakt perfektní ve všech ohledech. Baví mě výběr hudby, naprostá svoboda tvorby z toho čiší už v chování a projevu jednotlivých postav. Neskutečně vtipné a svěží. Druhá série je pravým opakem první. Vyčpělá nuda a nastavování času, dokonale reprezentuje současnou úroveň české tvorby. Ale ta první série je pecka. 80% ()

NiWi

Slabší Prušinovský, jehož další satirická komedie, tentokrát z televizního prostředí, působí ve srovnání se skvosty jako MOST! či Okresní přebor jako chudší příbuzný. Dost slabý rozjezd, který sice vizuálně a esteticky má svoje kouzlo, ovšem paběrkuje ve zbytku důležitých věcí jako je humor, rádoby trefné momentky a tentokrát i výběr herců. Místo vybudovaného a situačního humoru sází Dobré ráno spíše na sprostotu, afektovanost a bizarnost, což příliš dobře nefunguje v prostředí, které je seriózní a reálné. Ona chytrá satira zde spíš jen klouže po povrchu. Nízká sledovanost jakožto hlavní motivace nastolená v první epizodě rychle ustoupí do pozadí, a i díky tomu nesourodá ústřední partička, kterou by v ideálním případě měl tento element spojovat, nedosahuje úrovně osazenstva mostecké Severky či obyvatel fotbalových Houslic. Většina osobnostního rozvoje postav je odbytá, stejně jako podivně působící cliffhanger na samém konci. Je to spíše průměr než vyloženě špatné, a ve srovnání s režisérovými dřívějšími projekty bych dal slabší tři hvězdy. Jelikož ale nejsem brňák, a neocením ani četná camea, tak volím silné 2. ()

alchac

„To je na hovno totok, ty musíš tu stolicu pořádně ředit!“ „A jak?“ „No tak si dej burritos na Cejlu.“ Jakožto osoba, která ve Štatlu spokojeně prožila cca pětinu života, jsem převelice překvapen, že borec odkudsi od Příbrami to trefil až takto skvěle! Až jsem si z toho při sledování občas, jako např. u výše citované scény či u Kmotrovského setkání poškádlených lokálních divizí veřejnoprávní mafie, kvalitně zvlhčoval spodní prádlo (přičemž zejména kontyšák Luba Slovák, alias da Vinci z průjezdu, by si zasloužil vlastní seroš, nebo alespoň tři další řady tohoto). ------------ Resp. uvedené žel platilo toliko o první sérii a dejme tomu s přimhouřenýma bulvama o prvním dílu druhé. Následně však komusi kdesi zjevně přeskočilo a k mému zděšení se seroš bez varování přepnul na Dobré ráno v růžových Babovřeskách, tj. zasmrádlou žumpu beznadějně nehumorné a pečlivě vymýdlované scénáristické nemohoucnosti beroucí za vděk i evrgrýny jako chrápající a prdící Mirda, kterého s takovou měli raději nechat vesele komatovat a předat štafetu Šmardovi. No, Morávkovou a souložící ropuchu jsem ještě se skřípěním zubů zvládl, aniž bych prohodil obrazovku oknem, nicméně dále si dojem z první řady kurfit opravdu nehodlám. ()

Helmutek

Po prvních cca třech dílech jsem byl zralej na to to smazat, zapomenout a už si to nikdy nepustit. Od čtvrtýho dílu dál je to lepší... za mě ale rozhodně ne skvělý. Spousta věcí tam pro mě byla buď na sílu (jako třeba konec), případně byly zbytečný, nebo mi to prostě nepřišlo zas tak vtipný. Zdaleka ne všechny dialogy a scény fungovaly a byly uvěřitelný, i s hercema a jejich přehráváním jsem občas měl problém (za všechny např. Zlatohlávková). Samozřejmě pořád bojuju s tim, že to vyrobila ČT a že je to na český poměry furt slušná věc - aspoň něco se dělá, aspoň je tu snaha nerecyklovat pořád dokola ty samý témata a lidi, aspoň je tady chuť nějak vířit vodu a něco zkoušet. Ale pro mě se znovu potvrzuje, že Prušinovský je prostě nejsilnější s Kolečkěm - ta tvůrčí "podoba" s Trpaslíkem tam za mě prostě je; takovej Okresní přebor, Most nebo Čtvrtá hvězda jsou prostě někde úplně jinde. ()

Mrkvič

Zajímavé a oproti předchozím Prušinovského počinům ještě o něco méně korektní. První díl byl fantastický a potom měl seriál ještě pár světlých chvilek, ale kvalita bohužel upadala. V druhé řadě už byla spousta momentů, které se objevily, někdy i vícekrát, ale žádná pointa s nimi nesouvisela. Za co jsem ale ze seriálu nejspokojenější, je pro mě objevení spousty zajímavých herců. Kokorský, Kolařík a několik dalších. ()

LEGACY

Skvělý pohled do zákulisí Dobrého rána a ČT televize jako takový. Je fajn si ze sebe udělat legraci a nebát se ostrých žertů, nechutných situací, zkrátka nabídnout Brno bez obalu. Brno je město nekompromisní a v seriálu je znát, že jej ještě museli mírnit, třeba taková Zvonařka páni. Přesto, že mě postavy bavili a rád jsem sledoval prostory mého Brna, přišlo mě, že se všechno udělalo moc rychle a dobré náznaky nebyly dotaženy. Možná i rozpočet to nevím, zůstanou rozporuplné pocity, jelikož kvalita díl od dílu kolísá a vlastně zde chybí nějaký příběh. Jsou to zkrátka takové slabší etydy, jenž pak završí jedna momentka. Přes menší zklamání se už teď k seriálu vracím a vlastně jak se každý den někteří těší na jejich ranní Dobré ráno, já se na začátku každého týdne těšil na půlhoďku Prušinovského uchtylů. Je to praštěný, ale jsem za to rád. ()

fabecc1222

Ono v podstatě pro konečné hodnocení by stačilo jen jemně upravit komentář původně dělaný pro první řadu. Dobré ráno, Brno! skáče od geniálních dílů až po ty bídné, a kvalita roste či padá s tím, jak moc se díl točí okolo vysílání Dobrého rána. Bohužel, s druhou řadou se problémy spíše prohloubili, než že by se tvůrci poučili. ()

Trustme

Naše televizní seriálová tvorba velmi ráda cpe divákům tisícidílné dramata z prostředí, kam si myslí scénáristé, že by unavený, přepracovaný, konzumní divák rád nakoukl a oblíbil si báječné příběhy, postavy a zápletky každodenních peripetií desítek postav v různých prostředích s romantickým nádechem. TV Nova útočí nakažlivou nekonečnou rodinnou Ulicí, rozsáhlou nekončící zdravotnickou Ordinací v růžové zahradě. TV Prima nasadila pro lidičky milující zviřatka seriál Zoo a divák se nakoukne i na statek Slunečná. Zkrátka diváci už byli skoro všude prostřednictvím líbezných seriálů. Pak se ale objevil muž, který změnil a šokoval českého zdomácnělého diváka. Muž, který nejprve stvořil zcela osobitě seriál o fotbálku, aby o několik let zasadil nejtvrdší úder společnosti brutálním Mostem! To nejextrémnější, co kdy kdo spatřil však mělo teprve přijít. Režisér Prušinovský si vybral ďábelské téma pro seriál, na které nemohl být žádný běžný hltač seriálů připraven - Česká televize Brno a pořad Dobré ráno. Z primárně líbivého vděčného prostředí a námětu se v rukou Prušinovského zhmotnilo v anarchistický nekorektní velebizár jaký český seriál nezažil. Ač mělo jít o poctu České televizi, tak v kombinaci brněnské odnože ČT se ukázalo, že je cosi shnilého za branami Brnowoodu. Každá z postav zde má totiž poněkud nestandardní přístup ke své práci, jejich neprofesionalita mnohdy hraničí s velkou neukázněností a skutky, které konají jsou frivolní. Tohle v seriálech TV Nova & Prima nespatříte. Geniální scénář, originální zápletky a velký recesistický nadhled s prvky parodie (věřím, že nic z toho se ve skutečnosti nestalo žádnému ze zaměstnanců). Natáčeno je to opravdu v objektu Brněnské televize, kde často procházím a pomrkávám na rampu jestli tam nestojí Mirek s Radkou a někde u popelnic nezevluje Luboš. Humor je to prušinovský a je mnohdy už na hraně, ale má to plno scén, kde jsem se řehtal až se za břicho popadal. Brno není zase tak ulítlé jak si v Praze myslí. Ale vždy umělo být osobité a nezkazí žádnou srandu. Dobré ráno, Brno! má jedinou nevýhodu - má málo dílů. Moc jsem si přál, aby tento seriál měl taky tolik dílů jako ty sračky z Novy a Primy. ()

Vironey

Někde mezi třemi a čtyřmi... Přitěžující okolností budiž, že se nacházíme v zatuchlých vodách českého televizního hnojiště, v němž jsou za naše koncesionářské poplatky tvořeny všelijaké hnoje, přičemž tento hnůj je sice vtipný, ovšem vtipný ve stylu: "Hele, jaká pakáž je placená za svou nekompetentnost a neprofesionálnost - to je prča, jaký hovada si platíte, co?" Hííí, řehtejme všichni v stejném rytme! Asi jako když si Most! dělal ""srandu"" z cikánů a tranzistorů. Na první plochou dobrou vtipné, ale s ideologickým ublinknutím, které nechává nepěknou pachuť na patře. Trochu zavánějící melancholií a nostalgií (hlavně v postavě rejži), ale nahajpované pipinkami, kokešem a Pražáky, asi jakože strašně kůůůl. No, ani ne. ... Edit: S odstupem roku a druhým shlédnutím před 2. sérií hodnotím o jeden pupík nahoru, casting je naprosto perfektní a vůči ostatní český tvorbě i ty dialogy dávají smysl a plynou docela lidsky a uvěřitelně. S nadhledem je to mnohem vtipnější. ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD